תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

סמינר חו"ל

24/06/2010
עמודים סיון - תמוז תש"ע (742) 6
אתגר למערכת החינוכית

 

'סמינר חו"ל'- קורס הכנה לחיים המעשיים לקראת הטיול הגדול לחו"ל
יתרו יעקבס
בימים אלה, עם כניסת השנה האזרחית החדשה, מתחילים צעירינו, מכיתה י"ב ומעלה, לחשוב על הקיץ הקרב ובא ועל התקופה שאחריו. כמעט כולם יגיעו לחו"ל תוך כמה שנים במסגרת טיול, ביקורים, "חיפוש עצמי", עבודה וכד'... האם אכן אנחנו מכינים אותם לזה מבחינה הלכתית- אמונית? אינני נכנס כאן לשאלה העקרונית האם מותר בכלל לצאת לחו"ל; אדרבה, אני מניח, שאכן כמעט כולם ייצאו!
במשך שתים עשרה שנות לימודיהם הושקעו מאמצים רבים לא רק על מנת להנחיל להם ידע, אלא גם כדי לחזק אותם באמונתם. האם אמנם השקענו מאמצים כדי שידעו מה לעשות בהגיעם לחו"ל??
כמי שגדל בחו"ל, אני יודע שיש בעיקר 2 נושאים, אתם יצטרך כל אחד ואחת להתמודד בחו"ל - כשרות ושבת. האם הכנו אותם לזה? לכמה מהם ברור שבכמעט בכל מקום אליו יגיעו אין עירוב בשבת? האם הם מבינים שזה אומר: "יש לי בעיה איך לטלטל את המפתח לחדר שלי! גם טישו לא אוכל לקחת אתי, וגם גרעינים לא!". כמה מהם יודעים שלא די בכך שיקנו בשר כשר - “Kosher meat”, אלא צריך גם לחפש בשר מוכשר - “Koshered Meat”, וגם שלמי שאיננו מקפיד על 'חלב ישראל' יש בעיה עם גבינה קשה?
לעניות דעתי, אנו חייבים להכין אותם לקראת נושאים חשובים אלה! גם אם בכיתות י"א ו-י"ב יש לחץ של בחינות הבגרות, נושאים טכניים אלה הם לא פחות חשובים.
איך עושים את זה? על ידי ארגון "סמינר חו"ל", סמינר בו קודם כל לומדים עקרונית מה הן הבעיות, ואיך פותרים אותן. אחר כך יוצאים לשטח, ו"מבלים" שבת אחת או שתיים במצב של חוסר עירוב, ובהשתתפות המחנכים ואחד הרבנים. רצוי גם לצרף אחד או אחת שכבר השתתפו בסמינר כזה בעבר.
כשהייתי תלמיד בYeshiva University-, לפני שנים רבות, היה כל שנה סמינר בהלכות נידה. כדי להירשם לסמינר הזה, היה עליך לעמוד באחד משני קריטריונים: או שהיית תלמיד בשנה האחרונה, או שהיית מאורס. זה הכין אותנו לחיים המעשיים. לדעתי, בדומה לכך, עלינו להקים "סמינר חו"ל" בבתי הספר התיכוניים שלנו. ויפה שעה אחת קודם…
עלומים
מובאות:
במשך שתים עשרה
שנות לימודיהם
של צעירנו
השקענו
מאמצים רבים
לא רק כדי
לתת להם ידע
אלא גם כדי
לחזק אותם באמונתם
האם אמנם
השקענו מאמצים
כדי שידעו
מה לעשות
בהגיעם לחו"ל?

חסר רכיב