תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

תנועה בתנועה

01/11/2009
עמודים תשרי-חשוון תש'ע (737) 1
על שולחן המזכ'ל
נחמיה רפל

בית רימון: קיבוץ בית רימון נכנס לתנופת פיתוח. בהובלה של נציגי החטיבה להתיישבות, ובעבודה משותפת של חברי הקיבוץ ותושביו, אנשי המועצה האזורית גליל תחתון וחברי המזכירות הפעילה, אנו מקדמים יציאה מהקיפאון, חידוש הבנייה לאוכלוסייה מגוונת ופתיחת השערים לקליטת משפחות. המרץ והנכונות של כולם נותנים מקום לאופטימיות, ומכיוון שהאינטרס של כולם הוא זהה – אנו מאמינים שנזכה לראות בקרוב מהלכים של ממש ביישוב היפה שעל הר טורען.
בארות יצחק שבנגב: אתר "בארות יצחק הישנה שבנגב" זוכה להתעניינות רבה, והקיבוץ הדתי מרכז את המאמץ להפיכת האתר למוקד טיולים של בודדים, משפחות ובתי ספר. גופים שונים חברו יחדיו במאמץ להנציח כראוי את מורשת הקיבוץ, שהיה לסמל של התיישבות חלוצית-דתית והגנה עיקשת, וביניהם קק"ל, המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, היחידה להנצחת החייל במשרד הביטחון, המועצות האזוריות אשכול ושער הנגב, עמותת יוצאי הפלמ"ח, חברת מקורות ועוד. כמובן, שותפים לעשייה קיבוצינו בארות יצחק, סעד ועלומים. צביקי פורת קיבל על עצמו לקדם את הביצוע בשטח, נחום ברוכי מרכז את הצוות העוסק בבניית התכנים שיוצגו למבקרים באתר, ומקביל אנו עוסקים בבניית התוכניות המפורטות ובהשגת משאבים לביצוען.
מבנה הישיבה בעין צורים: בית ספר "לחן" – בית ספר תיכון דתי לנושרים ממערכת החינוך הפורמאלית – יתארח השנה במבנה ישיבת הקיבוץ הדתי בעין צורים. לאחר בחינה ארוכה ומדוקדקת נעתרו מזכירות הקיבוץ הדתי וחברי עין צורים לבקשת הנהלת בית הספר לעשות את שנת הלימודים הנוכחית במבנה הישיבה. בכך יתאפשר להם לְפַנות את הקרוואנים בהם שוכן בית הספר מאז הקמתו לפני כ-10 השנים, ולבנות את מבנה הקבע שלהם על אדמה שהוקצתה עבורם בעיר אפרת. אנו שמחים על שני צדיו של המטבע: על יכולתנו לסייע לזקוקים לעזרה, ועל השימוש במבנה הפנוי, ומקווים שהאירוח יהיה לשביעות רצון הכל.
שליחי בני-עקיבא עולמי: קיבוץ עלומים אירח כ-25 מהשליחים שיצאו במהלך ספטמבר האחרון לתפקידם בסניפי בני-עקיבא ברחבי העולם. במסגרת "קורס שליחים" קיבלנו כחצי יום, בו השתדלנו לקרב את השליחים לעולמם של מגשימי "תורה ועבודה" בקיבוץ הדתי. לא התפלאנו להיווכח שרוב השליחים אינם יודעים דבר וחצי-דבר על הקשרים המיוחדים והמפוארים שיש לקיבוץ הדתי ולבני-עקיבא לאורך 80 שנה: על גרעיני עולים שהקימו וחיזקו את לביא ובית רימון, עלומים ויבנה; על מפעל "ההכשרות" שהתקיים בקיבוצים עשרות שנים; על נכונותנו בהווה לקלוט את חניכי בני-עקיבא ובוגריה ל"תוכנית ניסן" ולימים אחדים במסגרת "מחנה ישראל", ועוד. הדגשנו בפני השליחים את חשיבותה של ההגשמה האישית בצד הפעולות והשיחות על ערכים ועקרונות, ואת שאיפתנו לקרב אלינו את חניכי בני-עקיבא מרחבי העולם.
מדע וקהילה: משרד המדע והטכנולוגיה, בראשות השר ח"כ הרב פרופ' דניאל הרשקוביץ והמנכ"ל שר-שלום ג'רבי, מוסיף צבע ערכי לפעילות הממשלתית. אנשי המשרד עמלים לתת צביון יהודי לפעילותם המקצועית, ואנחנו כמובן מברכים על כך ומחפשים את הדרך להשתלב ביוזמות החדשות.
ביוזמת המובילים מתחדשים שני אפיקים: האחד, של קירוב המדע לקהילה, והשני של חיבור המדע וההלכה. שני התחומים קרובים ללבנו ולעשייתנו, ואנחנו מקווים למצוא את הנתיבים בהם יסייע לנו המשרד לפתח ולהתפתח ביוזמות החדשות.
פוליטיקה: חברים אחדים שלחו אלי מכתבים, ובהם בקשה פשוטה: "המפלגה קיימת? אנא אמור לנו - לאן להפנות מכתבים המיועדים למפלגת "הבית היהודי – המפד"ל החדשה"?". אחד כותב: "זה זמן רב שאני מרגיש באי-נוחות בנושא המפלגתי. הייתי פעיל בין היתר בעניין הבחירות המוניציפאליות, ולא הורגש "הגב המפלגתי" הפועל לטובת הרשימה המקומית ... לא שומעים על המפלגה בתקשורת, לא כמובילה מהלכים ולא בעלת עמדה. אני מודאג: מי שלא קיים בתקשורת לא יוכל להצליח בבחירות הבאות".
אולי מתוך תמימות, ובוודאי משום תפיסת עולם ערכית, השיחות שלנו עם נציגינו ב"בית היהודי" נמשכות כל הזמן, וגם הוועדה הרעיונית-מדינית מחדשת את פעילותה לאחר החגים. מן השטח המפד"לי (לשעבר) עולות מחד גיסא כל הזמן יוזמות לחידוש השיח המאחד את פלגיה השונים של הציונות-הדתית, ומאידך גיסא יש המתייאשים מהשקעת מאמץ במקום בו נכשלנו יותר מפעמיים ושלש. אני פועל ברוח הדברים שכתב אלי אחד החברים: "שנים רבות היה הקיבוץ הדתי הגורם המאחד בין המחנות לאחדות של המפלגה, ולכן אני פונה אליך בבקשה לפעול לאחדות המפלגה על מנת שימנעו מוויכוחים מיותרים ויקדמו את המפלגה לפסים חיובים ובוני אמון".

אגף חברה ומשימות

יהושע מוזט

 

בתנועת הקיבוץ הדתי נפגשים בשנת ה-80: לרגל פתיחת אירועי שנת ה-80 של תנועת הקיבוץ הדתי התקיימו בחול המועד סוכות ביקורי גומלין בין כל הקיבוצים. מטרת  האירוע הייתה לערוך מפגשים לא רשמיים בין חברי התנועה, להכיר את ביתם ומשקם של השותפים לדרך, ולחזק את המשפחתיות בתוך תנועת הקיבוץ הדתי ונראה שמטרה זו הושגה. כ-2000 חברים וילדים השתתפו בביקורי גומלין כמבקרים או כמארחים. כל הקיבוצים והיישובים המארחים עשו מאמצים גדולים לגיבוש תוכניות בעלות תכנים משמעותיים. בקיבוצים המארחים התקיימו מגוון פעילויות, יצירה, בישול, קיפוץ על מתנפחים ועוד, לצד סיורים, שיעורים ואירוח בבתי החברים. שמענו על קבלות פנים מרגשות; חברי מגדל עוז ארחו לטקס "חילול הכרם" את חברי בארות יצחק, אנשי ניר עציון ובית רימון תופפו במעגל עם מארחיהם במעלה גלבוע, ארוחת ערב בסוכה המרכזית בשדה אליהו, ערבי שירה וברכות הדדיות בכל הקיבוצים, ולא על הכל ספרנו... גל התגובות שהגיע בעקבות הביקורים, היה מחמם לב. בהמשך השנה יתקיימו אירועים נוספים בהם ימשיכו חברי התנועה להיפגש. יישר כח גדול לחברים ולחברות הרבים אשר לקחו חלק פעיל בהצלחת האירוע.

 

הכרזת גרעין צבר "הנני" בקיבוץ טירת צבי: בחול המועד סוכות התקיימה בקיבוץ טירת צבי הכרזת גרעין צבר "הנני". באירוע נאמרו דברים מרגשים על ידי כל הגורמים. דליה יוחנן אשר עומדת בראש הצוות מטעם טירת צבי הדגישה בין השאר את התהליך שעבר הגרעין מרגע הגעתם, תוך הסתגלותם המהירה והמוצלחת לחיי הקיבוץ.

הכרזת גרעין צבר בקיבוץ לביא תתקיים בימים הקרובים. בראש הצוות בלביא עומדת עירית גלה. חברי הגרעין יתגייסו לצה"ל בנובמבר הקרוב.

 

קורס מנהיגות "אמצע החיים": בשעה טובה נפתח קורס מנהיגות אמצע החיים ליישובי וקיבוצי הדרום בקבוצת יבנה. הקורס, בו משתתפים כ-20 חברים וחברות מגיל 40 עד 55,  החל ביומיים מרוכזים בהנחייתו של ניתאי מלמד. הקורס יימשך כשלשה חודשים במסגרת של חצי יום בשבוע.

 

פורום מזכירי פנים ומנהלי קהילה: אחרי המפגש הראשון אשר התקיים בקיבוץ שלוחות ובנוכחות מלאה של המזכירים, הספיק פורום מזכירים להיפגש שוב בבני דרום. בשני המקומות זכינו לקבלת פנים נעימה ואירוח נפלא!

 

המועצה ה-כ"ח של תנועת הקיבוץ הדתי: המזכירות הפעילה קיימה יום הערכות בהנחיה מקצועית במטרה לגבש את המזכירות לתהליך שיוביל אותנו למועצה ה-כ"ח של תנועת הקיבוץ הדתי. במהלך יום ההערכות עבדה המזכירות הפעילה בצוותים במספר נושאים תחת הכותרת "תרומה והשפעה". בהמשך היום הוצגה טיוטה ראשונה לסדר יום למועצה וחלוקת תפקידים לחברי המזכירות הפעילה לקראת כתיבת ניירות עבודה לקיבוצים. בינתיים, צוות ההיגוי ממשיך בעבודתו לגיבוש התכנים והמטרות.

 

תקנון הקיבוץ הדתי: אנו נכנסים לישורת האחרונה לעדכון התקנון של הקיבוץ הדתי. בימים הקרובים תוצג הטיוטה הראשונה לתקנון המעודכן.

 

יום עיון למניעה להטרדה מינית בקיבוץ הדתי: הוקם צוות היגוי מצומצם למניעה להטרדה מינית בקיבוץ הדתי. חברי הצוות - אסתר שי (שדה אליהו) - יועצת ומנחה מקצועית, מיכל אחיטוב ( מרכזת מחלקת חינוך) ויהושע מוזט (מרכז אגף החברה) ביקשו לרכז את שמות רכזי הצוותים למניעת להטרדה מינית בקיבוצים על מנת ליצור פורום התייעצות ולמידה ולקיים מפגשי עמיתים למתן כלים. ראשי הצוותים יתכנסו בימים הקרובים לישיבתם הראשונה. כמו כן אנו מציעים לקיים יום עיון בנושא "פגיעה ומניעה" במטרה לשמוע, להשמיע וללבן את הסוגיה עם כל הגורמים הרלוונטיים והמתעניינים. יום העיון בנושא מניעה להטרדה מינית יתקיים בע"ה ביום שלישי, כ"א בכסלו (08.12.2009) בקבוצת יבנה. 

 

תכנית עבודה לשנת התקציב 2010: לקראת שנת התקציב החדשה מגבשת המזכירות הפעילה בימים אלה את תכנית העבודה לשנת 2010. אגף חברה גיבש את הצעתו לתכנית בהתייחס לאירועים המתוכננים. התוכנית תובא לדיון ואישור במזכירות הפעילה ובמזכירות המורחבת.

 

 

מחלקת ביטחון ויג'ל

עדי שגיא

 

י"ג משימתי - גרעיני יג"ל: את חודש אלול הקדשנו לביקורים בכל גרעיני יג"ל. בסך הכל החבר'ה מתאקלמים יפה וניכרת רצינות רבה בשטח. בחלק מהגרעינים הצטרף אלי הרב דוד בן-זזון להיכרות ופגישות ראשוניות, ואילו למקומות אליהם לא יכולנו להגיע יחד נסע הרב דוד לבד וערך היכרות עם כולם.

ואלו הגרעינים השנה:

גרעין מעיין בבית שמש פועל תחת המטריה של "מדרשת בית שמש" זו השנה התשיעית. השנה מלווה את הגרעין מטעם המדרשה ענג עמירם מקיבוץ לביא. ענג תכנס לעבוד במחלקה כמלווה של שלשה גרעינים נוספים (מקווה ישראל, קדימה בפתח תקוה ובית נעם).

גרעין גדול נמצא בבית הילדים אלעזרקי בנתניה. בבית הילד אנו פועלים כבר מספר שנים, אך זו השנה השנייה בה יש גרעין גדול ומשמעותי במקום. בית אלעזרקי שייך לרשת "אמונה".

 גרעין נדב פועל בשדרות זו השנה השנייה, יחד עם הגרעין התורני בעיר ובליווי עמותת 'רעות אפיקים בנגב'.

בבית נעם בקריית אונו יש גרעין הפועל זו השנה החמישית ברציפות.

ביפתח בים המלח הוקם גרעין קטן, השומר על רצף מכובד של ארבע שנות עשייה משמעותית.

השנה הוקמו גרעינים שהגיעו למקומות חדשים:

בכפר הנוער הודיות - פועל גרעין של בנים - גרעין יפתח. בבית ספר שדה כפר עציון יש גרעין חדש של בנים. בכפר הנוער מקווה ישראל יש שתי בנות ובאחוזת שרה בבני ברק נמצאים שני בנים. גרעין נוסף פועל בשכונת רמת עמידר ברמת גן. בנוסף יש עוד מספר חבר'ה המתנדבים כבודדים במקומות שונים.

 

ברוב הגרעינים מתקיים לימוד תורני בהיקף של חצי יום בשבוע והמגמה היא להוסיף.

הרב דוד בן-זזון כבר העביר שיעורים בגרעינים וניכרת שביעות רצון גדולה.

 

מסלול י"ג תורני - ישיבות מכינות ומדרשות:

יחד עם נחמיה יצאנו לסיורים משותפים ברחבי הארץ לשלשה ימי ביקור:

צפון: התחלנו בתפילת שחרית במכינה בקשת ולאחריה לימוד של שעה עם החבר'ה הנמצאים במכינה. המשכנו למדרשת נוב, שם נפגשנו עם הבנות ועם הרב חי באב"ד, ראש המדרשה, אתו שוחחנו על סוגיית גיוס הבנות לצה"ל.

בהמשך היום עברנו בהודיות, לביקור אצל גרעין יפתח. את היום סגרנו בישיבת מעלה גלבוע.  בכל המקומות, כלל המפגש שיחה ולימוד משותף.

דרום: פתחנו את היום בתפילה ובלימוד ביתד - במכינת עצמונה, משם נסענו לסיור קצר בחלוציות, והתרגשנו לראות שהמקום בבניה.

המשכנו והדרמנו למדרשת 'באר' בירוחם, שם נפגשנו עם בנות י"ג וכן עם בנות י"ב מבית הספר ביבנה הנמצאות שם בחודש מדרשות. למכינה ביתיר הגיע נחמיה לבדו.

בקעה והר: עוד יום הקדשנו לביקורים במכינות - חמדת, מעלה אפרים ועלי.

הביקורים היו חוויה מרוממת, והתחושה היא שהחבר'ה נכנסים לבתי המדרש, כל אחד בקצב שלו ועל פי דרישות המכינה/מדרשה. בכוונתנו להמשיך ולהגיע לעוד מקומות שבסבב זה לא הספקנו.

 

שדרות: נפגשנו – נחמיה, יאיר נוי והח"מ, עם ראש עיריית שדרות, במטרה לבחון סיוע כלכלי מצד העירייה בהפעלת הגרעין במקום.

 

הכנה לצה"ל ולשירות הלאומי: לאחר יום כיפור נערכו ימי הסבר בבתי הספר ביבנה ובשק"ד - לכיתות י"א על הצו הראשון, ולכיתות י"ב על המיונים, הגיבושים ועוד. כמו כן עסקנו בשינויים בתהליכי הגיוס שנכנסו החל מהשנה.

עדי יפה - שלוש שנות ליווי גרעיני יג'ל

עדי יפה

 

את דרכי בקיבוץ הדתי התחלתי לפני שלש שנים; בשנה הראשונה כלל תפקידי ליווי גרעין אחד בתל אביב ועבודה במשרד - טפסים, דחיות שירות וארגון סמינרים וימי עיון. בשנה זו בעיקר למדנו, עדי שגיא ואני, את התפקיד ואת השטח. בסוף השנה הזאת הוחלט על שינוי משמעותי בשנת השירות; הפיכת השנה לתוכנית יג"ל.

השינוי היה הן מבחינת חיזוק הגרעינים - לא עוד התנדבות יחידים בכל הארץ, אלא התנדבות בגרעינים המונים חמישה חבר'ה ומעלה, והן מבחינת התוכן והליווי - כל גרעין למד שיעור תורני/מחשבתי אחת לשבוע, קיבל ליווי מקצועי ורגשי וליווי של הקיבוץ הדתי - אותו אני בצעתי. בנוסף, המשכתי לארגן ימי עיון וסמינרים למתנדבי יג"ל וללומדים במסלול התורני. התפקיד בפועל היה להגיע לכל גרעין (8 גרעינים), אחת לשבוע/שבועיים. במפגשים שנערכו, השיחות השתנו מפעם לפעם ומגרעין גרעין, אך מהותן הייתה לשמוע מה שלום מתנדבי היג"ל, לעזור ולייעץ במידת האפשר. בשיחות האלו למדתי להכיר כל אחד ואחת באופן אישי וכחלק מקבוצה. מפגשים אלו כמו גם ימי העיון המשותפים, היו החלק החשוב והמשמעותי בתפקיד שלי והשקעתי בהם מחשבה רבה. לשמחתי, זכיתי להיות מאותם האנשים שהעבודה היא הנאה עבורם; למרות הקשיים והאתגרים בדרך, שמחתי לפגוש בכל יום אנשים שונים, פנים אחרות, פנים שמחות ומחייכות כמו גם בוכות ועצובות, כך או כך - מוקירות תודה. נהניתי מהמפגש עם חבר'ה צעירים ממני שלימדו אותי תמיד מה חדש בסלנג, בלבוש ובכלל. הרגשתי משמעותית עבורם, והם מילאו חלק גדול ומשמעותי בחיי.

כל שנה הביאה אתה אתגר והתרגשות; להכיר מחדש חבר'ה חדשים, להתגבר על מכשולים חדשים ובעיקר לראות אותם גדלים ומתפתחים ויחד אתם לגדול ולהתפתח בעצמי.

מעבר לעבודה עם המתנדבים, זכיתי לעבוד במשרד שהיה לי כמו בית. אני חושבת ששלש השנים האלו קירבו אותי לתנועה ולעשייתה יותר מכל השנים בהם גדלתי וחייתי בקיבוץ. פגשתי אנשים טובים, אנשים שרוצים לשנות ולהשפיע, לעזור ולשפר, אנשים שהתנועה ואנשי הקיבוצים נמצאים אצלם במקום ראשון והם, בדרכם הענווה, משקיעים בהם ימים ולילות. זכיתי למנהל ושותף שהפך גם לחבר - עדי שגיא. יחד הפכנו את המחלקה לאחרת ושונה מזו אשר קיבלנו, תמיד בחיוך ובנועם, תוך כדי שיתוף ורצון להתקדם ולהשתפר.

לצערי, עם סיום תפקידי, אין מי שממלא אותו במחלקה. כדי להכיר בחשיבות התפקיד, צריך היה לשמוע את דברי הפרידה בגרעינים, את המכתבים המרגשים וכמובן את השיחות וההודעות שאני מקבלת מאז. אני מקווה שבעתיד יחזרו לאייש את התפקיד הזה.

ואי אפשר בלי כמה מילים לחבר'ה... אז - תודה. תודה שנתתם לי להיות חלק מהחוויה המיוחדת שעברתם בשנת השירות. תודה על כך שפתחתם את דירתכם ולבכם בשבילי. כל אחד מכם רשום אצלי בתוך יומן מסע החיים שלי ובלבי שמור מקום לכל אחד ואחת מכם.

ולהורים, תודה שהפקדתם בידיי את היקר לכם מכל וסמכתם עלי שאגן ואשמור עליהם.

ואסיים בסליחה, אם בשנים הללו פגעתי במישהו מכם במילה או במעשה; סליחה.

שנה טובה.

 

מחלקת חינוך

מיכל ליברמן-אחיטוב

 

פורומים יוצאים לדרך...

פורום רכזי חינוך: הפורום חידש את המפגשים עם נורית סבירסקי, וכפי שכבר כתבתי בעבר, מפגשים אלו משמעותיים מאוד לרכזים ומאפשרים למידת עמיתים והעצמה אישית ומקצועית.

 

פורום מדריכי חטיבה ותיכון: בשעה טובה נערך המפגש הראשון של המדריכים בדרום (קיבוצי הדרום, המרכז והגוש). המפגשים בצפון יתחילו, ב"ה, בחודש חשוון. רזי מוביל את המפגשים, הנערכים בתדירות של מפגש אחד בחודש, ואנו מצפים להשתתפות מרבית של המדריכים. ראוי לציין שתוכנית זו משלבת עיסוק בתוכן רעיוני- אידיאולוגי מתוך משנת הקיבוץ הדתי לצד העשרת ארגז הכלים של המדריך. אנו רואים חשיבות רבה בשילוב תכנים אלו בתוכנית ההכשרה של המדריכים ומקווים שהמפגשים יסייעו למדריכים להתחבר ולחבר את החניכים לרוח המיוחדת של משנת הקיבוץ הדתי.

 

ימי היערכות למדריכים חדשים בחינוך הבלתי פורמאלי בכתות א-ו: בתחילת השנה נערכה השתלמות במשך יומיים בשדה אליהו בהנחייתה המקצועית של סימונה אלוני–לוי. תכני ההשתלמות עסקו בממדי החינוך הבלתי פורמאלי, מרכיבי תפקיד המדריך ותקשורת אפקטיבית בעבודת המדריך. זוהי צידה ראשונית מאוד לדרך המהווה נדבך חשוב בהכשרה המקצועית של המדריכים. בתוכנית השנתית מתוכננים ימי עיון מרוכזים למדריכים בכתות א'-ו'. יש לציין שהמדריכים מקיבוצי הצפון נהנים מהשתלמות מקצועית הנערכת במועצת עמק המעיינות. בנוסף, במרבית הקיבוצים נעזרים רכזי החינוך בליווי מקצועי לצוותי החינוך. עובדה זו משפיעה על עבודת המדריך הן בהיבט האישי והן בהיבט המערכתי.

 

סיור סליחות לבנות השרות הלאומי: בעשרת ימי תשובה התקיים סיור סליחות בנחלאות בירושלים. את הסיור הדריך הרב והפייטן דוד מנחם. היה זה סיור מרתק ומלמד. ההיכרות מקרוב של בתים מיוחדים המאפיינים את העדות השונות והפיוטים שהשמיע הרב מנחם הוסיפו נופך מיוחד לאווירת הימים הנוראים.

 

ביקורים בקיבוצים: על מנת להעמיק את ההיכרות עם מערכות החינוך בקיבוצים, החלטתי לצרף את יהשע מוזט, מנהל אגף חברה ומשימות, לביקורים בקיבוצים ולקיים פגישות "משולשות" - עם מנהל הקהילה או המזכיר, מרכז החינוך ומרכזת הגיל הרך. התחלנו את הביקורים בקיבוצי הצפון. אחד הנושאים הבולטים שעלו בפגישות אלו הוא הצורך והחשיבות בשיתוף פעולה בין שלשת תפקידים אלו בקיבוץ. אנו מתכננים לקיים פגישות אלו בכל הקיבוצים ולבחון במשותף את התרומה ההדדית בין הקיבוץ והתנועה.

 

מפגש רכזות הגיל הרך:  לאחר זמן רב שלא התקיים מפגש רכזות, הגיעו אלי בקשות להיפגש ולדון במשותף בנושאים ייחודיים לקיבוצים שלנו בתנועת הקיבוץ הדתי. המפגש יתקיים אי"ה ביום חמישי, כ"ה בחשוון 12.11.09 בבארות יצחק.

 

בהצלחה ובברכה לכל העוסקים במלאכת הקוד  

 

אשה בתנועה

הילה אונא

 

"אדם חי בעולם שאותו הוא עושה לעצמו...

בסתיו הוא חוזר חזרה לעצמו..."

בחרתי לפתוח במילים מתוך שירו של נתן זך, שמתאימות כל כך לתיאור הזמן הזה.

הסתיו מחזיר אותנו לעצמנו אחרי חופשת הקיץ, אימת הדין והכיפורים והמולת החגים.

הסתיו מעניק לנו משב רוח מחדֵש כוחות וטיפות גשם ראשונות, שטומנות הבטחה לצמיחה ופריחה. מזג אוויר ואווירה של "בראשית", שמעודדים לברוא ולעשות עולם.

ואכן, אחרי יום העיון בקיץ ועוד דיונים והכנות נכנסנו לתקופת עשייה אינטנסיבית, במטרה להרחיב את פעילות "אשה בתנועה".

 

תהיה שנת עשייה, תהיה שנת ערכים, תהיה שנת עוצמה

כל נשות הקיבוץ הדתי קיבלו סימנייה בסימן תש"ע עם תחילת השנה החדשה. הרעיון היה ליצור אווירה חגיגית ומאחדת ולפרסם את פעילויות "אשה בתנועה".

בהזדמנות זו אני רוצה להודות בהערכה רבה ל"נשות הקשר" בקיבוצים, אשר עוזרות לי בעבודתי הן בעניינים הטכניים והן בענייני "שמות" ורעיונות.

ואלה שמות:

רותי בולביק (לביא), טריקס ריכטר (בית רימון), פסי מאור (משואות יצחק), חגית פשחור (מירב), נגה גיל (מעלה גלבוע), תמר בר-לב (טירת צבי), מיכל שלו (עין הנצי"ב), דבורה ליס (שלוחות), שורי אמיר (בארות יצחק), נטע עמיר (יבנה), שני לבבי (משואות יצחק), קרן גוטליב (בני דרום), מרים וייל (מגדל עוז), חנה דרורי (ראש צורים), דורית אונא (כפר עציון), מלכה רזיאל (עין צורים), רכטי ברנרד (סעד), רונית ויינשטיין (עלומים).

 

"רוח צפונית"

מפגשי החברה והתוכן של נשות הקיבוץ הדתי בצפון יצאו לדרך לפני ראש השנה. כ-50 נשים התכנסו בבית התרבות של שדה אליהו לערב "תפילת נשים". שמענו שיעור מרגש ומעניין מפי רחל קרן ושרנו ביחד עם מירי אלקן שירי תפילה, וביניהם אמירות אישיות מגוונות של נשים מהקיבוצים. זה היה ערב אינטימי ומרומם נפש.

מתוכננים מפגשים נוספים בהמשך השנה. אני מקווה שמעגל המשתתפות יתרחב ונצליח לקיים דיונים חשובים ולחזק את תחושת ה"יחד".

 

אתר הקיבוץ הדתי

בסיועו המסור של ג'רמי מייזל אני משתדלת להעשיר את התכנים תחת הכותרת "נשים".

אפשר למצוא באתר מאמרים אקטואליים מעוררי מחשבה ומזמיני תגובה.

כמו כן עלתה לאוויר רשימת היזמויות והעסקים של נשות הקיבוץ הדתי. המטרה היא שנוכל להיעזר זו בזו בקבלת שירותים שונים, וכך גם לחזק את הקשר בינינו וגם לעזור לחברותינו מבחינה עסקית.

הרשימה מגוונת אך עדיין חלקית מאוד. מי שרוצה להוסיף את שמה ועיסוקה מוזמנת לפנות אלי או ל"אשת הקשר" בקיבוץ שלה.

כנס "כל כבודה" השישי לנשות הקיבוץ הדתי

ההכנות בעיצומן. הכנס יתקיים בע"ה בבארות יצחק, ביום רביעי, ראש חודש כסלו, 18.11.

נושא הכנס השנה: "חן כל גיל על גילו" – תקופות ותפקידים בחיי נשים.

בכנס ניהנה מהמפגש, נשמע שיעורים, נקיים קבוצות דיון, נצחק במופע, וננסה לברר לעצמנו, באופן אישי ותנועתי:

איך אנחנו משלבות בין ה"תפקידים" וה"כובעים" שמרכיבים את זהותנו?

איך אנחנו מתמודדות עם עומס המשימות, האירועים והחוויות של חיינו?

מה האידיאל שלנו לגבי "תפקיד האשה" ואיך הוא מתגשם במציאות?

מה הרווחים והמחירים של כל בחירה, לכל אשה ומשפחה ולחברה בכלל?

מה משפיע על הבחירות ועל סדרי העדיפויות שלנו?

כיצד נוכל להרגיש יותר שלמות ובטוחות בדרך שבחרנו ללכת בה?

מה המסרים שלנו לילדינו (ולעצמנו...) על זהות ומימוש אישי-נשי, מעורבות, פעילות, מצוינות?

הרעיון המרכזי הוא לחזק את יכולתנו להתמודד במציאות המורכבת, כאשר אנחנו באות לידי ביטוי בכל התחומים החשובים לנו ו"כל כבודה" של כל אשה הוא לא רק בבית פנימה.

יוזמות ורעיונות יתקבלו בברכה. אנא עקבו אחרי הפרסומים בקיבוצים ובאתר הקיבוץ הדתי.

 

לצוות שמסייע לי בהכנת הכנס אני קוראת "ארבע אמהות" – שכן הן אלו שיזמו והקימו את "אשה בתנועה" ונותנות לה את הדחיפה וההשראה. ואלו הן: רחל קרן (עין הנצי"ב, מדרשת הבנות), גילי זיוון (סעד), חגית ברטוב (מרכז הרצוג) ונעמי בשיא (מעג"ל). תודה והערכה רבה להן על מסירותן ותרומתן. חשוב להדגיש כי פעילוּת "אשה בתנועה" מיועדת לכלל הנשים בקיבוץ הדתי, על מגוון הדעות והגישות, בתקווה ליצירת דיאלוגים משמעותיים ומעשירים, וזאת למרות שהנשים בצוות המוביל מזוהות עם ארגון "קולך", כמו גם הכיוון הרעיוני-ערכי של הקיבוץ הדתי. נשמח מאוד עם נשים נוספות, שיסכימו להתגייס, להשפיע ולתרום מכישוריהן לפעילות "אשה בתנועה".

 

בניגוד לשנים עברו הכנס השנה מתקיים ב"סתם יום של חול". אנחנו מודעות לכך שיתכן וזה מקשה על נשים אשר מחויבות למסגרות שונות (חינוך וכו'), אך זו הייתה אחת המסקנות מהמשובים שהתקבלו בכנסים הקודמים. חשיבותו וייחודו של כנס "כל כבודה" מבחינה ערכית, אישית ותנועתית, הם סיבה מספקת כדי להתארגן מראש ולפנות יום למפגש חברתי ובירור רעיוני.

בהכנת הכנס התלבטנו רבות אם לפתוח אותו גם לגברים. אין ספק שנושא "מעמד האשה ותפקידיה" אינו קשור רק לנשים ובשאלה הזו צריכים לעסוק גברים ונשים יחדיו, בייחוד בתנועת הקיבוץ הדתי, שדוגלת בקיום חברה מעורבת מלכתחילה. לשם כך מתוכננים בהמשך השנה ימי עיון לגברים ונשים יחדיו. בשלב זה החלטנו לשמור על ייחודו של כנס "כל כבודה" ככנס לנשים בלבד במטרה ליהנות מהאווירה מיוחדת, שהינה תוצאה של מפגש נשי, ובתקווה שהרעיונות והעוצמות שיעלו בכנס ישפיעו על הציבור כולו לטובה.

 

"אדם חי בעולם שאותו הוא עושה לעצמו...".

אני מזמינה את כולכן להתחבר ולהצטרף למפגשים ולעשייה. העולם שלנו מחכה לנו.

"אם אין אני לי מי לי, וכשאני לעצמי מה אני, ואם לא עכשיו אימתי" (אבות א', משנה י"ד).

 

חסר רכיב