תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

הטובים לקרבי

11/10/2009
עמודים אלול תשס"ט (736) 10
הטובים לקרבי – כן
קינלי (משה) טור פז

בית הספר בשדה אליהו זכה במקום הראשון במדד הקרביות!
ולצד הכבוד עולות שאלות
(והשואלים - מקנטרים אך השאלות - אמיתיות)
האם לזה אנחנו מחנכים?
האם אנחנו "מרעילים" את התלמידים?
קינלי, מנהל בית הספר,עונה לגדעון לוי (הארץ)
מה בין קרביות לחינוך

"ריצ'רד כהן כתב לא מכבר ב'וושינגטון פוסט' על גאוות היחידה של בית הספר שלו בקווינס: שלושה בוגרים זכו בפרסי נובל, פסיכולוג נודע וכדורסלנית חלוצה...". כך מתאר גדעון לוי ("הארץ" 10.8) את החזון שלו להישגי בתי הספר בישראל.
הוא מעמיד חזון זה כניגוד לבחירה של "ידיעות אחרונות", שהרים על נס דווקא את בתי הספר שבוגריהם הגיעו ראשונים ב"מדד הקרביות וההשתמטות".

בית ספר שק"ד - זכה במקום הראשון ב"מבחן הקרביות":87% מבוגריו מגיעים ליחידות קרביות, לסיירות וליחידות התנדבותיות המיועדות לחסרי פרופיל קרבי.

בין יושבי ארץ ליושבי גולה
אינני מתבייש בהישג זה, להיפך, אני גאה בו. לבית הספר שלי למעלה מ-70% זכאות לבגרות, תכנית לימודים עשירה, מגמות מגוונות ויצירתיות ולימודי יהדות רחבי היקף. רוב בוגריו, בעיקר תלמידי הקיבוץ הדתי, הולכים לפני הגיוס לצבא לשנת שירות ומשלימים שירות מלא בצבא או בשירות לאומי.
ריצ'רד כהן הוא יהודי טוב, שלא בחר לגור בישראל. הוא יכתוב את טורו בארץ המבטחים שלו. באותו זמן, בוגרי בית הספר שק"ד, ישיבת חיספין ומקיף סולם צור ישכבו במארבים, יעמדו במחסומים, ויסכנו את חייהם בכל אותן פעולות שגדעון לוי כל כך מתעב.
השירות בצה"ל הוא הכרח, שבינו לבין חינוך יש הרבה מאוד.
הליכה לשירות קרבי אינה רק צורך קיומי למדינת ישראל, אלא גם לביטוי רעות, לאהבת הארץ, לשאפתנות, למנהיגות, לחוסן גופני ולחוסן נפשי ולתודעת חובה קולקטיווית. על משרד החינוך לפתח, לעודד ולתגמל בבתי הספר חינוך ערכי הכולל התנדבות, חמלה, יחס סובלני לאחר, פיתוח ערכים הומניסטיים, יצירתיות וגם תרומה למדינה, עד סיכון החיים.

בין יושבי כפר ליושבי עיר
אזרחי ישראל זכאים לדעת מהם אחוזי הבגרות בבתי הספר שבהם לומדים ילדיהם.
אבל בכך אין די. הם זכאים לדעת גם איזה חינוך ערכי קיים בבתי הספר. גם אני חרד מאוד מתוצאות הסקר של הצבא. אני חרד מכך שעשרת בתי הספר הראשונים בגיוס קרבי (חמישה דתיים וחמישה חילוניים) שייכים כולם לחינוך ההתיישבותי. אני חרד מכך שלערים הגדולות, ובעיקר אלה שבין חדרה לגדרה, יש תת ייצוג ברשימה זו. אני חרד מכך שדברים שנאמרו על תרומתה של "מדינת ישראל" להגנה עלולים להתברר כנכונים.
* * *
בשבת שעברה התארחו בקיבוצי, טירת צבי, חיילים מקורס "נתיב" של הצבא, שרובם עומדים לפני גיור, והתארחו אצל משפחות. השבוע נקלט בקיבוץ גרעין 'צבר' חדש של בני יורדים השבים למולדת, ולפני שבועיים אירח קיבוצי את ילדי איל"ן לקייטנה מושקעת. הקיבוץ הדתי מוביל לאורך שנים התנדבות ועשייה קהילתית.

טוב יעשה משרד החינוך, אם ימשיך לעודד ולפתח את החינוך הערכי. טוב יעשו הורים ובתי ספר, אם יבדקו מהן תוצאות החינוך במובן הערכי והחברתי, כולל הגיוס לצה"ל. בוגרי "כוכב נולד" יילחמו כנראה על זכותם לקבל את ההכרה וההצלחה שבהן מתגאה ריצ'רד כהן. אנו נמשיך כנראה, לצערנו, להישען על חרבנו עוד שנים רבות ולסמוך על בוגרינו הנלחמים את מלחמת הקיום של המדינה.

צבא של שלום
בית הספר שק"ד בשדה אליהו – במקום הראשון בגיוס ליחידות קרביות.
בפרסומי סוף השבוע שעבר ראינו ב"ידיעות אחרונות" את דירוג בתי הספר ברמת ההתגייסות ליחידות קרביות.
יש מקום לגאווה (במובן החיובי של המילה) וחשוב להעריך נכונה את התוצאות.
בית הספר ובוגריו נמצאים כבר 50 שנה באותו המקום.
למרות כל המתרחש מסביב, שומר בית הספר שלנו על אותם הישגים לפחות בתחום זה, ולנו מהווה הדבר כבוד וזכות מיוחדים.
יישר כוח לבית הספר, למנהליו, למורים ולמורות.
לבנינו ולבנותינו: התגייסות משמעותית לביטחון ישראל היא ערך שברוך ה', עדיין אין עליו אצלנו ויכוח.
כשהתגייסתי לצבא לפני 40 שנה אמרו: אצלכם יפרוץ השלום. בינתיים בני הצעיר משרת בסדיר (בצנחנים).
נקווה ונתפלל שנכדי בן השנה ישרת כבר בצבא של שלום (תזמורת צה"ל).

גדעון ישראלי.
(מתוך: פינת החבר – דף מידע קיבוץ עין הנצי"ב)

ערבות לכלל ישראל

 

ערבות לכלל ישראל

 

ראש הממשלה ושר החינוך כיבדו בנוכחותם את פתיחת שנת הלימודים בבית הספר שק"ד.

להלן דברי קינלי טור פז, מנהל בית הספר, ביום הפתיחה:

 

היום לפני 70 שנה, ב-1.9.1939, פלשו צבאות גרמניה הנאצית לפולין ונפתחה מלחמת העולם השנייה, בה נספו שישה מיליון מבני עמנו. והנה אנו עומדים כאן היום, 70 שנים מאוחר יותר, ופותחים את שנת הלימודים בבית ספר שק"ד, בעמק המעיינות, במעמד ראש הממשלה, שר החינוך ונכבדי ציבור רבים. 500 תלמידי התיכון הניסויי שק"ד, מהקיבוץ, מהמושב, מהעיר בית שאן ומהישובים הקהילתיים, הם התשובה הטובה ביותר שנותן עם ישראל והם עתידו של העם היהודי.

 

בבואך לכאן, ראש הממשלה, אתה מכבד אותנו, התלמידים, המורים והבוגרים. ועימנו, מתכבדים בביקורך כל יושבי עמק המעיינות, הקהילות המקיפות אותנו, חברי הקיבוץ הדתי המהווים רוב מנין תלמידי בית הספר, המינהל לחינוך התיישבותי וכל חברי ההתיישבות העובדת. ישיבתנו כאן, בקצווי ארץ, ביישובים קטנים הרחוקים מהמרכז, איננה דבר מובן מאליו. בעידן בו כולם רצים ומתרכזים אל עבר מדינת תל אביב, נותנת הפריפריה תשובה ניצחת, בדמות ערכים, קהילתיות, מחויבות לארץ ולמדינה, וערבות לכלל ישראל.

 

תלמידים יקרים. אנו מגדלים ומחנכים אתכם לנתינה, לעשייה חברתית, ליציאה מעצמכם ולראיית האחר. אנו לא מעודדים לוחמנות לשמה. איננו בית ספר לקצינים או מכינה ללוחמי סיירות. אנו עוסקים בחינוך. אנו רוצים להצמיח אתכם כבני אדם מוסריים, ערכיים, רגישים לזולת, בטוחים בעצמם, המנסים להגשים את השליחות אותה הטיל עליכם הקב"ה בעולמו. יושבים אתכם בקהל בוגרינו, אשר הולכים בהמוניהם אחרי כיתה י"ב למכינות קדם צבאיות, לישיבות, למדרשות ולשנת שירות עם נכים וילדים במצוקה, בנתניה, בשדרות ובבית שמש. עוד בשנות התיכון, ההתנדבות בקיטנת איל"ן, העבודה במשק החקלאי והתרומה לקהילה הן סימן ההיכר של בית ספרנו ושל קהילותינו. ההצטיינות הצבאית היא נדבך נוסף הצומח מתוך ההתנדבות והמחויבות החברתית.

 

אם רוצים להניח את האצבע על היתרון והייחוד העיקרי של החינוך שלנו, יש להתמקד בכך שחינוך זה מבקש לפתח שיח של חובות, ולא רק של זכויות. אנו מחנכים על ברכי הפסוק מספר מיכה: "הגיד לך אדם מה טוב ומה ה' דורש ממך, כי אם עשות משפט ואהבת חסד והצנע לכת עם אלוהיך". השליחות, המחויבות והתודעה הדתית הן ליבת עבודתנו החינוכית. אנו מודים לכם, ראש הממשלה ושר החינוך, על הבעת האמון שהפגנתם בבואכם לכאן היום. אנו גאים בכם, תלמידינו היקרים, ומתפללים, ביחד עם הוריכם וקהילותיכם, להמשיך ולראות ברכה בעמלנו, ומבקשים מהקב"ה כי יתקיים בנו "לא ישא גוי אל גוי חרב ולא ילמדו עוד מלחמה".

חסר רכיב