תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

מבט אל שיר

25/08/2009
עמודים מנחם אב תשס"ט 735 (9)
מבט אל שיר: קינה סמויה
על שיר של מיכל הלד מהסדרה "במזרח יש רמז"
רבקה שאול בן צבי

"יש עצב במראה של כלים ישנים"
רבקה שאול בן צבי, על כלים כסמל לחיים שאינם


מראה של כלים ישנים מעלה על הלב חיים שהיו ואינם; אנשים שהשתמשו בכלים הללו, בתקופת חיים אחרת, ששונותה ממחישה את חליפות העתים... חלקם נפטרו. חלקם ישישים; וגורלם של הכלים לאשפה או ל'בוידעם' או למוזיאון. יש עצב במראה של כלים ישנים.

'הוא אינו ממריא' אומרים על אדם שנתקע. בשיר שלנו, מי שחפץ להמריא הוא הציור המעטר את תחתית הצלחת, אשר נחשף על ידי הדוברת, המנסה באמצעותו להציץ אל נבכי העבר. המילה אווירון שייכת לתקופה אחרת, וגם מזכירה לנו את האוויר החופשי ואת חדוות ההמראה כביטוי למרחבי האפשרויות האנושיות. אלא שלא כל המראה עולה יפה.
בעלת הכלים מוכתרת על ידי הדוברת כ"מלכה", רמז לחיים מפוארים שהיו לה, כאשר הסרוויס עיטר את חייה המעודנים. חייה עוברים בין מקומות שונים; ההווה שלה בירושלים, עברה באיסטנבול, הסרוויס מצ'כוסלובקיה, ואת הכרטיס לתיאטרון הצלליות קנתה בעיר יוונית קטנה מאחורי סדין גדול; וכאן, בשיאו הנוקב של השיר, במשפט כאילו אגבי, בסוף הבית הארוך, מסופר על הקהילה היהודית שטבעה, והסדין כמו גם תיאטרון הצלליות הופכים לאביזרים המייצגים את המוות.

בפגישה בין הדוברת הצעירה לאישה הזקנה נוצצים פרחי הזהב אך לרגע, והאווירון מנסה להמריא, אך אין לו סיכוי, מה שמובלט על ידי המעגל הסוגר של מוטיב ההמראה הפותח את השיר וחותמו. האווירון לא הצליח להמריא, כי כבר אין נוסעים ואין טייסים, ונותרה רק אסוציאציה מסרוויס ישן, המייצג חיים שהיו ואינם. והשיר בדרכו מנסה להחיותם.* * *
ד"ר מיכל הלד חוקרת ומלמדת תרבות וספרות ספרדית יהודית (לדינו) באוניברסיטה העברית בירושלים. ספרה "בואי אספר לך: עיון רב-תחומי בסיפוריהן האישיים של מספרות עממיות דוברות ספרדית יהודית (לדינו)" ראה אור בתשס"ט בהוצאת מכון בן-צבי. פרסמה מאמרים רבים על הלשון, הזהות, התרבות והספרות הספרדית היהודית שבכתב ובעל פה.
מיכל הלד היא משוררת שמשלבת בשירתה עברית וספרדית יהודית. ספר שיריה, "מרחפת על פני המים", ראה אור בתשס"ט בהוצאת רשימו בעריכתה של חביבה פדיה. ספר שיריה השני, "זמן הרימון", התפרסם בתשנ"ו בהוצאת אגודת הסופרים העברים וזכה בפרס ראשטוב.
פרטים נוספים באתר האינטרנט www.michalheld.com


חסר רכיב