תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

בי"ס שקד

27/07/2009
עמודים תמוז תשס"ט (734) 8
בי"ס שקד שדה אליהו
בית ספר לערכים
משה (קינלי) טור-פז, מנהל על יסודי ניסויי שק"ד, שדה אליהו

משרד החינוך טרח לאחרונה ושלח לבתי הספר תוכנית מחייבת לחינוך חברתי-ערכי
בשק"ד פתחו, הסתכלו ואמרו: "אנחנו עושים הרבה יותר מזה"
קינלי, מנהל בית הספר, על עשייה חיובית – לסיכום השנה


כמו תמיד בשק"ד, אף אחד לא עשה מזה עניין. פשוט באו, עבדו, ניקו, סיימו, אכלו משהו והלכו הביתה.
לקראת סיום שנה, נוהגים בעל יסודי אזורי ניסויי שק"ד (שיתופי, קיבוצי, דתי) לארגן יום כיף למנקות. השנה לקחו על עצמם ילדי י"ב בראשות המחנך חנוך פלסר ורכזת ספרות דליה יוחנן את המשימה. המנקות יצאו ליום כיף עם אביבה אם הבית. הן טיילו, אכלו במסעדה, שמעו שיעור בספרות מהמורה תמר בר-לב ונהנו ביחד. באותו זמן ניקו חנוך ודליה עם כ-15 תלמידים את הכיתות של בית הספר היסודי, אספו לכלוך, הבריקו באקונומיקה, הברישו את השירותים ושטפו רצפות. בתום המלאכה חיכה לכל אחד ארטיק, הצטלמו למזכרת והלכו הביתה. אם לא הייתם קוראים על כך כאן לא הייתם יודעים.

בית ספר שק"ד הוא מוסד ותיק, בן למעלה מ-55 שנה. כמו כל מקום שלא נולד אתמול, יש בו הרבה מאוד מסורות, רובן חיוביות, מקצתן טעונות שיפור, אבל כולן ביחד הופכות אותו למה שהינו. בית ספר לערכים.
משרד החינוך טרח לאחרונה ושלח לבתי הספר תוכנית מחייבת לחינוך חברתי-ערכי. בשק"ד פתחו, הסתכלו, אמרו: "אנחנו עושים הרבה יותר מזה", והמשיכו הלאה. לא נסקור כאן את כל התוכניות הערכיות. נביא שלש מתוך כל אלו אשר התקיימו השנה (תשס"ט), היו מוצלחות במיוחד, והן מביאות משהו מניחוחו של בית הספר לקוראים:

שוק צדקה
מדי שנה, לקראת החגים, עוסקים בשק"ד במצוות צדקה. דרך קבועה לגיוס כסף הינה שוק הצדקה. כל תלמידי בית הספר מביאים מפירות יישוביהם, אוספים תוצרת חקלאית, מכינים פיתות, מגייסים מתוצרת מפעלי האזור, ומביאים ספרים חדשים ועבודות עתיקות. כל המצרכים נמכרים במחירים סבירים, וההכנסות כולן קודש לצדקה. השנה אספו התלמידים כ-15,000 ש"ח(!). חלק מהצדקה הולך לוועדת צדקה בית ספרית, וחלק אחר נתרם בכל שנה למטרה חשובה אחרת. השנה תרמו תלמידי בית הספר כסף לפעילות חינוכית בשדרות, אותה מנהלים בוגרי בית הספר הנמצאים שם בשנת שירות.

מבצע "עופרת יצוקה"
הלחימה בעזה תפשה את תלמידי בית הספר בשובם מחופשת חנוכה. בשלב ראשון התארגנו כל ילדי היסודי והעל יסודי שק"ד, השוכנים באותו קמפוס, ואספו 1000 חבילות למשלוח לחיילים. החבילות הגיעו ליעדן, בצירוף פתקים אותם כתבו וציירו התלמידים, עוד לפני כניסת כוחות המילואים לרצועת עזה.
בשבוע השלישי ללחימה אירחו תלמידי שק"ד את תלמידי בית הספר ביבנה, אשר שבת מלימודים מתחילת המבצע. כ-500 תלמידים הגיעו לאזור, התארחו בבתי התלמידים ולמדו מערכת מיוחדת, אשר שילבה פעילות חברתית עם תלמידי שק"ד, מערכת לימודים כמעט רגילה וגם פעילויות מיוחדות להפגת המתח בו היו נתונים התלמידים מעוטף עזה. סיום מבצע האירוח צוין בטקס חגיגי, בחלוקת כובעי בית הספר ובפרידה חגיגית מהחברים החדשים, "הדרומיים", שרכשו התלמידים.

יום ירושלים
השנה עלו כל תלמידי חטיבת הביניים וחלק גדול מתלמידי התיכון, לחוג את חגה של ירושלים בעיר הבירה. תלמידי החטיבה יצאו לטיול לילי, אשר החל בשיחות על דמותה של ירושלים, נמשך בסיור לימודי לאורך קו התפר והגיע עד לשער יפו. את השיחות העבירו השר פרופ' בני בגין, ולוחמת המחתרת לשעבר יעל בן-דב. בשער יפו התאספו כל התלמידים למפקד מרגש, אשר בסיומו נורו (במקרה?) זיקוקים מעל חומות העיר העתיקה, ולאורם נכנסו התלמידים מנופפים בדגלי בית הספר ודגלי המדינה, עד לרחבת הכותל המערבי. בכותל התפללו תפילת ערבית, ביקשו בקשות ושבו הביתה באמצע הלילה עייפים אך מרוצים. תלמידי התיכון עלו לירושלים לפנות בוקר, התפללו שחרית בהר הצופים, ביקרו באתרים היסטוריים, ניווטו לבדם בסמטאות ירושלים, שמעו שיחה מרגשת בבית כנסת של אסירי המחתרות הסמוך לשוק וטיילו בפרוזדור ירושלים עקבות לוחמי חטיבת הראל.

שנת לימודים ארוכה, משמעותית ומרגשת מאחורינו. פנינו אל החופש הגדול, ושנה חדשה ממתינה לה בפתח. תש"ע – תהיה שנה עשר!
חסר רכיב