תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

דבר העורכת

21/05/2009
עמודים אייר תשס"ט (732 6
דבר העורכת
שלום לכם,

היום, זה 'שניים אחורה'.
אבל יש גם ימים שזה 'צעד קדימה'...
יש ונדמה לי שתנועת הטנגו המתאפיינת ב'צעד קדימה, שניים אחורה' היא הדרך לתאר ולהתמודד עם הימים האלה; ימי אביב מהוסס, ימים המחברים תאריכים הרי גורל לאומה ולעם, ימים של חגים שבונים לאום.
'צעד קדימה – שניים אחורה' מפלס הקיץ את דרכו למרכז הבמה, תוך שהוא מייבש את הפריחה המרהיבה כאן, בהרי הגלבוע, או בשדות הנגב שזה מכבר שכחו את כתמי האודם של הכלניות והדם.
'צעד קדימה - שניים אחורה' נע מצב הרוח האישי והלאומי, בין סיפורי השמדה לסיפורי גבורה, בין הכאב על השכול לגאווה על מה שנבנה, בין האין ליש.

***

היום,כמו בכל הימים שבין פסח לשבועות, הוא צעד קדימה מן היום של אתמול.
בימים אלו בהם אנו סופרים את העומר, אנו מתקדמים, כמו בני ישראל בשעתו, במשעול המוביל אותנו בארץ לא זרועה, בדרך שיש לה נקודת מוצא ומטרה.
הדרך שנעה בציר הזמן שבין קציר השעורים לקציר החיטים, היא דרך שאנו עושים מדי שנה, הולכים בה כבדרך אגב או מנצלים את הזמן הנספר, ומונים כאוצר יקר.
"המנהגים המאפיינים זמן זה של השנה, משקפים את השינוי שחל בנו כאומה. הקרבן שהועלה בפסח היה קרבן שׂעוֹרים (בזמן העתיק, השעורה שמשה כמאכל לבהמות); הקרבן שהועלה בשבועות היה של חיטים (החיטה משמשת לעיתים קרובות כמשל ליכולת האנושית להשתמש בחכמה). בעוד שבעלי החיים ניזונים מעשב, עלים ופירות, יש צורך בחכמה אנושית ויצירתיות על מנת להכין לחם. העם היהודי הפך מעם ששואף לחירות, לעם ששואף לאנושיות" (הרבנית ציפורה הלר, מתוך האינטרנט).

***

צעד קדימה, צעד למעלה, צעד הצידה, ועוד אחד, המסלול מגיע לנקודת ההתחלה, אבל בנקודה גבוהה יותר בתנועה של ספירלה עולה. כך אני מדמיינת את הצעידה הבטוחה במסלול המטפס ועולה במדרגות למקום נעלה יותר. כך מתוארת בקבלה ספירת העומר, כעלייה בספירות השונות, עלייה במדרגות הרוחניות.

***

'שני צעדים קדימה, צעד אחורה', היא תנועה אנושית יותר. תנועה המסמלת התקדמות ונסיגה, עלייה ונפילה.
אל נא נכעס על עצמנו יותר מדי גם אם לא תמיד נצליח במשימה. מה שחשוב הוא להמשיך להתקדם הלאה, בכיוון הנכון. ועדיף 'שני צעדים קדימה, צעד אחורה' מ – 'צעד קדימה, שניים אחורה'.

***
גיליון אייר מגיע אליכם ובו שלל נושאי החודש – ושרשרת חן – 'ירושלים של זהב', שמה, משוך כחוט חסד על רבות מן הכתבות.
והפעם, התפילה לשלום גלעד שליט ושאר אחינו הנתונים בשביה, בתוך הגיליון, בשתי כתבות הדנות בפדיון שבויים. שנזכה לראותם בבריאות שלמה במהרה בימינו.

קריאה נעימה
גילה ו. קפלן

חסר רכיב