תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

אנכי מגן לך

25/11/2008
עמודים תשרי - מרחשוון תשס"ט (727) 1
על מיגון בקיבוץ סעד
מדווחים מהשטח
"אָנֹכִי מָגֵן לָךְ, שְׂכָרְךָ, הַרְבֵּה מְאֹד" (בראשית ט"ו1)

גילה ו. קפלן


בתי הגיל הרך ממוגנים וכך גם בית הספר בקיבוץ סעד
בתי הילדים ובתי החברים אינם ממוגנים
מתוך כלל הבתים, רק בכתריסר יש ממ"ד
אסיפת סעד החליטה – ממגנים ולא מחכים

שוב הפרו כריזות "צבע אדום" את השקט הזמני והיחסי בדרום הארץ, ותחושת (חוסר) הביטחון של תושבי הדרום חזרה לכותרות – לדקה וחצי.
בקבוצת סעד לא שוקטים על השמרים, וכבר לפני כמה חודשים הוחלט ברוב קולות באסיפה – מתמגנים!! על התהליך, הקשיים והתקוות, אני משוחחת עם בוקי ברט, מזכיר הקיבוץ, שמדווח תוך שאנו מדברים על קסאם שנפל לא הרחק.

ש: איזה מבנים ממוגנים כעת בסעד, וכיצד מתמודדים החברים עם החרדה?
אף שהנושא הביטחוני מעיק, האווירה הכללית בסעד טובה, והחברים נותנים אמון מלא במהלכים שנוקטת המזכירות לקידום המיגון בסעד.
לשמחתנו, כל בתי הגיל הרך וכן בית הספר ממוגנים. אך לצערנו, בתי הילדים אינם ממוגנים. כפתרון זמני, פוזרו באזור בתי הילדים מספר מגוניות ( מגונית היא מעין קוביה ממוגנת, שאליה ניתן לרוץ כשהגזרה מתחממת). בתי החברים הם הבעיה העיקרית. מתוך כלל הבתים, רק בכתריסר יש ממ"ד.
ש: כיצד עלה הרעיון לקדם את המיגון באופן עצמאי, ומי מוביל את המהלך?
פורום בלתי רשמי שכולל את מזכיר הקיבוץ, מנהל הקהילה, ומרכז המשק (המשולש), נפגש לישיבה שבועית כדי לדון בנושאים "חוצי ארגון". לפני הפסקת האש, בעת שסבלנו לא מעט נפילות של קסאמים בתוך הישוב וסביבו, ומיד לאחר שנכנסו לגזרה גם פצצות מרגמה שפגיעתם עוד קשה הרבה יותר מהקסאם, החלטנו שיש לעשות מעשה, ושמחובתנו להתחיל בקידום מיגון בתי החברים בסעד, על ידי תוספת ממ"ד אישי לכל דירה. אצל חברינו מעבר לגדר, בקיבוץ כפר עזה, נהרג חבר מפגיעת פגז מרגמה בעת שעסק בטיפול בגינה, ומאז הקיבוץ במשבר חמור.
לאחר בדיקה רצינית (וחיצונית) של ההשלכות השונות על סעד של פרויקט בסדר גודל כזה, הבאנו לאישור האסיפה מסמך עקרונות למיגון בתי החברים בסעד, כדי שנוכל להיכנס לתכנון מפורט של מיגון בתי החברים. המסמך זכה לרוב עצום באסיפה, ואנחנו נמצאים בעיצומו של התכנון המפורט.

ש: עלותו של פרויקט כזה גבוהה מאוד, כיצד אתם מתכוונים לממן אותו?
עלותו המשוערת של הפרויקט היא כ - 20 מילין ₪. יש שתי דרכי מימון אפשריות:
• מימון ממשלתי (הלוואי): בהחלטת ממשלה (מפברואר שנה זו) נאמר כי כל בתי התושבים בישובים שממוקמים עד 4.7 ק"מ מגדר המערכת – ימוגנו (ברשימה זו נמצאים גם סעד וגם עלומים), אלא שהממשלה שלנו החליטה לבצע את הפרויקט בשלבים, והמשמעות היא שבישוב כמו סעד, אם הכול יתקדם כראוי, ימוגנו הבתים רק בעוד שנתיים עד שלוש. כל תחנוני הישובים בפני השלטונות, כולל תמיכה והמלצה בלתי מתפשרת של משרד הביטחון שחייבים לנצל את הפסקת האש לביצוע מיגון, לא נשאו פרי.
• מימון עצמי: אם נזדקק למימון עצמי (מלא או חלקי), נפנה למספר אפיקים, כמו: גיוס הון חיצוני בבנקים, בתנועה ועוד (מדובר כאן בהלוואה שתוחזר במלואה לאורך שנים ספורות), וכן גיוס תרומות. שותפים נוספים במימון יהיו כמובן הקיבוץ (הון עצמי) והמשפחות.

ש: ובעניין הממשלה, באיזה צעדים נקטתם כדי להסביר/לשכנע/לאלץ את הממשלה לממש את החלטתה בעניין המיגון?
הישובים שלהם אושר מיגון בעוד שנתיים ושלוש הגישו תביעה לבג"צ, נגד הממשלה. הטענה העיקרית בתביעה זו היא שהנתונים השתנו. כניסת הפצמרי"ם שינתה את מפת האיום, ומשרד הביטחון, על פי כל הערכת מצב, סובר בתקיפות שיש למגן מיידית את כל בתי הישובים הללו. אבל טחנות הצדק טוחנות לאט. הממשלה, שאמורה להשיב לבג"צ, העבירה את הדיון לועדת הביטחון. המחלוקת היא בין משרד הביטחון, שתומך חד משמעית במיגון, לבין משרד רה"מ, שמנסה לדחות את הביצוע עד כמה שניתן ( עד ש... הפריץ ימות, או הכלב וכן הלאה). בתווך ניצב משרד האוצר, שלא שש להוציא כספים.

אופוזיציה
ב'עלים', עלון קיבוץ סעד, התנהל דיון ער ובו העלו מתנגדי המהלך נימוקים שונים. כותבת חברת סעד: "זה אבסורד לחשוב שקובייה מביטון שתבנה בעוד שנה או שנתיים, אולי תציל חיים... זה אבסורד לחשוב כשתהיה לי הקובייה הזו אני אהיה בה בדיוק שהפצצה תיפול" וחבר אחר כותב: "האם גישה זו היא באמת לטובתנו ולטובת ארצנו. אנו מוכנים לוותר על יפי קיבוצנו בגלל הפחד, שעשוי לקרות לנו אסון, אולי אפילו קטלני. בזה אנו משדרים לכל יישובי הרצועה וגם לאשקלון, שכל אדם, שאינו דואג להגנת משפחתו, הוא אדם חסר לב, והערבים ברצועה שמחים עד אין קץ שהנזק הרב שהם מביאים, עושה את רצונם כבר מבלי להפעיל נשק..."

ש:מה תגובות הציבור למהלך? האם יש מתנגדים רבים?
תגובות הציבור היו כמובן מגוונות. מחד, יש תמיכה סוחפת בקידום הפרויקט. כאשר נשלים את התכנון המפורט, נצטרך לחזור לציבור בשאלה האם להתחיל ולבצע את הפרויקט גם ללא מימון חיצוני. (אנו כמובן מקווים שעד להשלמת התכנון, יימצא המימון, או ייכפה על ידי הבג"צ). יחד עם זאת, יש כמובן גם דעות אחרות, הגורסות שהפתרון צריך להיות תקיפה בשטח האויב, שממ"ד לא יפתור את הבעיה כי חלק גדול מהיום החברים אינם בבית, ומה על הנוף בקיבוץ, וההרס בזמן הבניה, ועוד דעות וסיבות השוללות את מיגון בתי החברים בסעד,
ש: באיזה שלב נמצא התכנון?
בעוד כשבועיים שלושה, עם סיום התכנון המפורט, נפגש עם כל בתי האב בסעד, כדי לקבל אישור לתוכנית. לאחר מכן נוכל לגשת לתכנון הסופי, כולל היתרי בניה וכדומה.

נחמיה רפל, מזכ"ל הקבה"ד, מוסיף ואומר: "במזכירות הקיבוץ הדתי, אנחנו פועלים בשני מישורים: מחד, מבקרים לעיתים תכופות בסעד ובעלומים, ושומרים על קשר רציף עם המזכירויות כדי לסייע בכל דרך אפשרית; בתחומי הביטחון, החברה והכלכלה. מאידך, אנו פועלים עם מזכירי התנועה הקיבוצית, ראשי המועצות האזוריות וחברי הכנסת במישור הפוליטי, כדי לקדם החלטות חיוניות לאבטחת התושבים בעוטף-עזה, ולרווחתם."


חסר רכיב