תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

להבות קטנות

25/11/2008
עמודים תשרי - מרחשוון תשס"ט (727) 1
להבות קטנות

על ילדי משואות-יצחק הראשונים
שנולדו בגוש עציון
ישראל זיסק

מה מעיד על התבססותו של ישוב?
נדמה כי אלה הילדים, ההופכים כל זוג למשפחה
וכל חבורת צעירים ל"מבוגר אחראי"


'משואות' העלתה אבוקתה על ראש הרי ירושלים - נקודה התיישבותיות חדשה של הפועל המזרחי ליד כפר עציון (כותרת עיתון "הצופה", א' חשוון תשי"ט).
בראש-חודש חשוון מלאו שישים ושלוש שנים למשואות יצחק.
מה מעיד יותר מכל על התבססותו של ישוב? נדמה לי כי אלה הילדים שנולדים והופכים את הזוגות למשפחות, את הצעירים ל'מבוגר אחראי' ואת ההרפתקה לבית .
משואות יצחק הוקם כקיבוץ, התינוקות הראשונים שנולדו בגוש עציון בשנים תש"ו-תש"ח, התגוררו בבתי ילדים ולא עם הוריהם. בבית הילדים, לנו התינוקות בשני חדרים מבטון.
המשפחות התגוררו בתחילה באוהלים, ולאחר מכן הם עברו לבתי בטון.
המטפלות הראשונות היו רחל דיין ז"ל ודבורה בשן תבדל"א. והן שמרו על הילדים "בצמר גפן".
מספרת רחל ז"ל: "את בגדי התינוקות כיבסנו לחוד, אסור היה לכבס אותם יחד עם בגדי החברים. הכול חייב להיות סטרילי. את הדייסה בישלתי על גבי פתיליה". ("יובל למשואות יצחק", תשנ"ו). בכ"ב בטבת תש"ח, בזמן הקרבות בגוש-עציון, פונו הילדים והאמהות לירושלים. הרב הראשי, יצחק אייזיק הלוי הרצוג זצ"ל, פעל נמרצות להעברתם לשם.
שתי אמהות נשארו בגוש בשל התפקידים החיוניים שמלאו: רחל דורון (אמו של גבי) נשארה בשל תפקידה כקשרית, ורבקה נדיבי (אמו של ישראל), תבדל"א, נשארה בשל תפקידה כאחות חובשת.
אחד עשר ילדים נולדו בגוש: בכורת הילדים היא אסתר ראב. (היום אסתר בן נון, רעייתו של הרב יואל בן-נון), וצעיר הילדים הוא ישראל נדיבי (בנו הבכור של חיים נדיבי ז"ל, מי שהיה מראשי הפועל המזרחי, במשך שנים רבות). היחיד מקבוצת הגיל הזו שמתגורר עד היום במשואות יצחק הוא גבריאל דורון (לונדנר). מקבוצת גיל זו מתגוררת במשואות יצחק גם עפרה (דיין) רוזנברג, שנולדה בירושלים לאחר הפינוי.
ארבע ילדות נולדו ב"תל עריש" – יפו, שבו שהו החברות בזמן שהחברים היו בשבי הירדני.
יש לציין כי שתיים מן האמהות, מרים לבנה תבדל"א ושרה הרטוב ז"ל, היו בהריון כאשר יצאו לשבי, וילדו את בנותיהן בתל אביב לאחר שחרורן.
בשנת תש"ט, נולד הילד הראשון במשואות יצחק החדשה שבאדמות סואפיר הוא - יענקלה עמית.
עד שנת תשי"ב (1952), לנו ילדי משואות יצחק בבתי ילדים. עם ההחלטה לעבור ממסגרת של קיבוץ למסגרת של מושב שיתופי, עברו להתגורר אצל ההורים.

משואות יצחק

חסר רכיב