תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

תנועה בתנועה

02/10/2008
עמודים אלול תשס"ח 726 (10)
תנועה בתנועה
משולחן המזכ"ל

נחמיה רפל

 

 

הפוליטיקה המפלגתית גועשת ורועשת. כמזכ"ל הקיבוץ הדתי, אני שותף לישיבות במוסדות המפד"ל, ישיבות סוערות העוסקות בבחירות המוניציפאליות, ובכל פעם אני מברך מחדש על היותנו מחוץ לתמונה. כולנו מכירים את הקשיים בבחירת מזכירויות בקיבוצינו, המגיעים לעיתים עד משברים של ממש, אך קשיינו מתגמדים מול המאבקים שלהם אני נחשף בפורומים השונים של המפד"ל.

עם כל ההבנה לחשיבות הגדולה של הִמָּצְאוּת נציגי הציונות הדתית בעיריות ובמועצות המקומיות, ועם מלוא ההערכה למאמצים הגדולים של רבים וכן טובים להצלחת נציגי הציונות הדתית בבחירות המוניציפאליות, המגרש האמיתי הוא המגרש הלאומי, שבימים אלה עסוק בשתי סוגיות: הבחירות למועצת הרבנות הראשית, ואיחוד הסיעות והפלגים של הציונות הדתית למפלגה אחת.

 

הבחירות למועצת הרבנות הראשית

כפי שנוכחנו לדעת בשני פולמוסים גדולים במהלך תשס"ח, חשיבות ההרכב של מועצת הרבנות הראשית היא עצומה: זה המוסד שבו התקבלה ההחלטה על 'היתר מכירה' לקראת שנת שמיטה, וזה המוסד שבו נקבעים סדרי הגיור. בבחירות שתתקיימנה בסוף החודש, עומדים להתמנות למועצת הרבנות הראשית חמישה רבנים אשכנזים וחמישה רבנים ספרדיים, ואנחנו שותפים למאמץ שייבחרו רבנים בעלי השקפת עולם ציונית-דתית, אשר יחליפו רבנים מכהנים מהמגזר החרדי.

הגוף הבוחר למועצת הרבנות הראשית מונה על פי החוק מאה וחמישים איש, והוא מורכב מרבנים ומנציגי ציבור, לפי מפתח מפורט: שלושים רבני הערים הגדולות, ארבעה-עשר רבני מועצות מקומיות גדולות, עשרה רבנים שמינו הרבנים הראשיים לישראל בהתייעצות עם השר לענייני דתות ובאישור הממשלה, ורבנים נוספים. נציגי הציבור הם עשרים וחמישה ראשי הערים הגדולות, ארבעה-עשר ראשי המועצות האזוריות הגדולות ועוד. מכיוון שכל קול קובע, אנחנו שותפים למסע הסברה בקרב הבוחרים, שבו אנו מסבירים את הנחיצות בבחירת מועמדינו, ומציגים את עשייתם המרשימה של מומלצינו. הדרך ארוכה, אך חשובה מאד.

 

איחוד הציונות הדתית

חמש פגישות קיימה הוועדה המדינית-רעיונית בתקופה האחרונה, ואין סימן ברור מכך, לתחושתנו, שהבחירות לכנסת קרבות ובאות. בשעת כתיבת שורות אלה עדיין לא התקיימו הפריימריז ב'קדימה', אך ההערכה היא שהמחליף (או המחליפה) של ראש הממשלה המכהן לא יצליח להרכיב ממשלה, ובוודאי שלא יוכל להחזיק אותה לאורך ימים.

מכאן, שעכשיו הזמן להיערך לקראת הבחירות הבאות.

מצבנו היום בתחום הפוליטי גרוע מאוד. למעשה, אין לנו השפעה, למרות שהציבור הכלול בהגדרה "הציונות הדתית" מונה כארבע-מאות-אלף איש, כפול לפחות ממספר חברי הכנסת המייצגים בפועל את אותו ציבור. איחודן של ארבע-חמש מפלגות למפלגה אחת "המפד"ל – האיחוד הלאומי" איננו מניב תוצאות בתחום המדיני-תקציבי, ותחושת התסכול מחוסר הצלחותינו מול עוצמתנו האיכותית והמספרית, עולה ומתעצמת.

למעשה, אנחנו פועלים בשתי חזיתות: אנחנו שותפים למאמץ של 'כולנו', שהיא התארגנות של אזרחים אשר שמה לה למטרה ליצור מפלגה חדשה שיהיה בה איחוד פוליטי של כל אנשי הציונות הדתית והמזדהים עם דרכה ורעיונותיה.בד-בבד, אנחנו תומכים במהלכים שמובילים אחדים מחברי הכנסת של 'המפד"ל – האיחוד הלאומי' לבניית מהלך של בחירת רשימת מועמדינו לכנסת ולממשלה בדרך חדשה. לצערנו, עדיין לא כל תשעת חברי הכנסת של מפלגתנו שותפים לדעה ולפעילות סביב האיחוד, וזאת אחת הנקודות שעליהן נמשיך לעבוד במרץ.

לא לפריימריז - הועדה המדינית-רעיונית של הקיבוץ-הדתי, מנסה לקדם מהלך לביטול הפריימריז בהרכבת הרשימה לכנסת, ובמקומן לגבש 'מועצה ציבורית' שתורכב מאישי ציבור שאינם פוליטיקאים, שתשמש כ'וועדה מסדרת', אשר תגבש את רשימת המועמדים לכהן בכנסת מטעם המפלגה 'הציונית-דתית'. ההתנגדות הנחרצת לפריימריז נובעת משיקולים שונים, שהמרכזיים שבהם: מועמדים שמתאימים לכהן כחברי כנסת לא מסכימים "לרוץ מברית מילה לפדיון הבן" ואף לערוך מסע בחירות על בסיס אישי; הצורך בהשקעת כספים גדולים על ידי המועמדים; הניסיון המצטבר בפוליטיקה הישראלית שהפריימריז כרוכים בחוסר יושר.

כן למועצה ציבורית - מי ירכיב את 'המועצה הציבורית'? עדיין לא סוכם, אך ברור שלחברי ה'מועצה ציבורית'  לא תהיה כל מחוייבות כלפי חברי כנסת מכהנים.

סדר יום חדש - שינוי שיטת הבחירות הפנימיות, ושינוי מהיסוד של רשימת המועמדים להיבחר, הם שני שינויים הכרחיים, שעדיין אינם מסוכמים. עם זאת, מוסכם שיש להציג סדר יום חדש למפלגה, המתרכז במדיניות חברתית ובחינוך, ושיש לפתוח את המפלגה גם לציבור שאינו שומר מצוות, אך מעוניין בערכי הציונות הדתית.

 

 

 

מחלקת ביטחון וצעירים

עדי שגיא

 

יג"ל לבי

את חודשי הקיץ הקדשנו להערכות לקראת קליטת גרעיני יג"ל במקומות ההתנדבות השונים, מתוך תקווה שפתיחת השנה תהיה מסודרת וחלקה.
האות ניתן בראש חודש אלול, שחפף השנה לתחילת שנת הלימודים. במקביל לחזרתם של ילדי בית הספר לכיתות, נקלטו כתשעים חבר'ה, המאכלסים את גרעיני יג"ל, באופן רשמי במקומות המיועדים. חלקם התחילו את פעילותם מספר ימים קודם בהכנה לשנה.
את השבוע הראשון של חודש אלול הקדשנו לביקור אצל כל הגרעינים.
התחלנו בבית שמש. זו השנה השמינית שבמקום פועל גרעין בשיתוף עם מדרשת בית שמש.
לשמחתנו, כיוון שמדובר בגרעין גדול, פתחנו כבר בשנה שעברה עוד מועדונית. גם השנה יפעיל הגרעין שתי מועדוניות לילדים בני העדה האתיופית המתגוררים במקום.

משם עלינו לירושלים. זו השנה השניה שבה אנו פועלים בגילֹה עם עמותת 'בקהילה'. במוצאי שבת פרשת 'ראה' יצאנו בלילה עם משאית עמוסה בציוד לשדרות, והתארגנו במקום החדש. זו השנה הראשונה שבה פועל גרעין בעיר. הקליטה ע"י עמותת 'רעות - אפיקים בנגב' וקיבוץ עלומים הייתה מאד נעימה ומחממת את הלב.
עוד פגישה נערכה בבית נעם (קרית אונו), עם צוות המקום ועם הגרעין. גם כאן מדובר בפעילות יפה שנמשכת מספר שנים.

ב'טירת הילד' בנתניה  נפגשנו עם גרעין שגדל בצורה משמעותית, מחמישה חבר'ה בשנה שעברה לשניים-עשר השנה. שמחנו לראות את התארגנות הרצינית מצד צוות המקום, שבנה תכנית מיוחדת עבור הגרעין. ביקורים נוספים נערכו בפתח תקווה שם פועל הגרעין בעמותת 'קדימה', מן העמותות הותיקות שאנו עובדים איתן, באבנת, בבית הספר יפתח, שגם שם פועל גרעין שלנו זו השנה הרביעית, ובנווה עמיאל, שם נקלט גרעין של תשעה חבר'ה זו השנה השניה.
היה מרגש מאד עבורנו לפגוש את החבורה הגדולה, מאורגנת בגרעינים, ומלאה במוטיבציה לתרום למען עם ישראל.

מה הלאה?

  • בתקופה הקרובה מתוכננים ביקורים במכינות ובמדרשות .
  • אנו שוקדים על הכנת שלושה ימי עיון משותפים למחלקות הצעירים והחינוך.
  • מתוכננות פגישות בלשכות-הגיוס ובחלק מבסיסי הטירונים. פגישה בלשכת-גיוס בירושלים התקיימה כבר.
  • בחודש הקרוב מתחילה הפעילות שלנו בבתי הספר, במפגש עם כיתות י"א על חשיבות הצו הראשון.

 

 

אנו מאחלים לכל בוגרינו היקרים בצבא ובשרות הלאומי, בישיבות השונות, במכינות, במדרשות ובגרעיני היג"ל שנה טובה, שנה של בטחון אישי ולאומי, שנה של הגשמת חלומות ושל תרומה לחברה, וב"ה שעל ידי לימוד התורה והגברת החסד, נזכה לחברה בריאה וחסונה יותר בכל תחומי החיים.

 

 

מחלקת חברה

מנוחה זכאי

 

 

שלום חברים!

שנת פעילות חדשה נפתחת – נקווה שתהיה זו שנה של בשורות טובות ושל התפתחות מבורכת.

 

הפורום:

בשנה זו מתרחבת מערכת ה'פורומים' ו'הקורסים השנתיים' שלנו, ולצידם עומדים על הפרק נושאים מרכזיים לטיפול בצורה של התכנסויות וימי עיון. הפורומים היוצאים לדרך הם:

פורום מזכירים, ממשיך להפגש בימי שלישי, אחת לחודש, בקיבוץ-הדתי, בהנחיית ענת רוזנבלט. המפגש הראשון יתקיים אי"ה בכ"ג באלול (23.9.08) והמפגשים הבאים יתחדשו לאחר החגים.

פורום הרבנים – יוצא לדרך בהנחיית ניתאי מלמד – רב, פסיכו-דרמאטיסט ומומחה לגישור. המפגשים יתקיימו אף הם אחת לחודש, או בתדירות גבוהה יותר, בימי חמישי, במועדון לחבר בבארות יצחק, וישאו אופי לימודי וסדנאי. המפגש הראשון יתקיים אי"ה בי"ח באלול תשס"ח (18.9.08).

מנהיגות צעירה דרום (מיועד לגילאי 30 – 40) – המפגשים יחלו, אי"ה, אחרי החגים. הקורס יתקיים בימי רביעי בין השעות 12:00 – 16:00, כפי הנראה בקבוצת יבנה. את הקורס ינחה ניתאי מלמד.

מנהיגות צעירה גוש עציון (גיל 30 – 40) – גם מפגשים אלה, יחלו, אי"ה, אחרי החגים, בהנחיית ניתאי מלמד. קורס זה יתקיים בימי שני בין השעות 17:00 – ,21:00 בראש צורים.

מנהיגות לגילאי הביניים בצפון (גיל 40 – 55) – הקורס יתחיל, אי"ה, אחרי החגים, בהנחיית שמעון פאר ממכון פירם, והוא יתקיים בימי ראשון בין השעות 12:00 – 16:00,          כפי הנראה בעין הנצי"ב. קורס זה מיועד למי שכבר שקועים בעשייה, במטרה להשאירם פעילים לאורך זמן, על אף "לחצי קריירה" אצל חלקם.

מטרה נוספת היא ללמוד כיצד "מעבירים מקל" ו"מושיטים יד" להנהגה צעירה שצומחת מלמטה, תוך המשך פעילות משמעותית.

 

בימים אלה אני עורכת ראיונות אישיים עם המועמדים לקורסי המנהיגות השונים במשקים.

 

 

סקר הבנים -  סוף סוף מגיעים לידינו תוצאות סקר הבנים מלפני שנתיים (זוכרים?).         כל משק יקבל לידיו את התוצאות הספציפיות לגביו, ואנו נקיים יום מרוכז עם החוקרים להצגת תוצאות הסקר באופן כללי, עם מקום להצגת שאלות ולקבלת הבהרות – ומשם נראה כיצד להמשיך.

 

ימי הערכות של המזכירות הפעילה – המזכירות קיימה שני ימים (נפרדים) של דיונים, בהנחיית ענת רוזנבלט, במטרות וביעדים של כל מחלקה ובייעול ושיפור דרכי עבודתנו המשותפת. אני מקווה שהתוצאות תיראנה בשטח.

 

בנות השירות הלאומי – שנת הפעילות התחילה, גם עבור המחזור החדש של בנות השירות הלאומי בקבוצותינו. הבנות נקלטו במשקים, ונקווה שתהיה זאת שנת פעילות מבורכת עבור כולם – ואולי גם אופציה לקליטה עבור חלקן...

וכבר נפגשנו עם הבנות ביום עיון לקראת הימים הנוראים – במועדון בקיבוץ בארות יצחק.

 

                                                                                         

מחלקה משימתית

 

רוברט ברל

 

גיל הזהב: עם פתיחת שנת הלימודים, הצטרפו דני ונילי שור (טירת צבי) לדינה ואסי פשחור (עין הנצי"ב), בכפר הנוער הודיות, לפרויקט שנת שירות לגיל השלישי.

משפחות פשחור ושור, משתלבות כנציגות הקיבוץ הדתי בצוות הכפר בתפקיד "סבא וסבתא" של הכפר.

אנו מאחלים להם הצלחה בתפקידם.

חיילים (לא) בודדים – המושג 'חייל בודד' אינו חדש לחברי הקיבוץ הדתי. מדובר בחיילים, רובם מחו"ל, שהחליטו להתגייס לצה"ל גם בלי משפחה קרובה בישראל.

כיום נמצאים שישים חיילים בודדים בקיבוצים שלנו, כאן הם מוצאים בית חם ומשפחה מאמצת, הנותנת להם את הקשר החסר להם בעת שירותם.

אני מבקש להודות לכל יישובי הקיבוץ הדתי ולמשפחות המלוות, הפותחים את ביתם ואת ליבם לחיילים אלה.

אולפן הכשרה – בימים אלה, מקבל אולפן בארות יצחק תוכנית פיילוט המופעלת על ידי המזכירות העולמית של בני עקיבא ועל ידי החוויה הישראלית. במסגרת תוכנית זו ילמדו שלושים וארבעה בוגרי בני עקיבא צרפת (בני שמונה עשרה ומעלה) באולפן-הכשרה קדם-אוניברסיטאי. במסגרת התוכנית יעבדו הבוגרים בענפי הקיבוץ בחצי מהזמן, ובחצי השני – ילמדו יהדות, עברית, אנגלית והכנה לבחינות הפסיכומטריות.

תכנית זו מסמנת כיוון חדש לקליטת בני נוער. אם בעבר מטרת 'ההכשרה' הייתה להכין את הנוער לעבוד את אדמת ארץ ישראל, היום הכיוון הוא להכין אותם לקליטה באוניברסיטה ישראלית, כשהם מצויידים  במטען יהודי, ציוני ובעברית ברמה טובה.

אנו מברכים את קיבוץ בארות יצחק על קבלת הפרוייקט, ואת צוות האולפן על האתגר שקיבלו על עצמם.

הודו לה' כי טוב - בחודש תמוז דיווחתי על 25 צעירים, עולים מהודו, שסיימו גיור כהלכה והתחילו אולפן לעברית בקיבוץ שדה אליהו. בימים אלה הם מסיימים את האולפן ויוצאים לחיים עצמאיים, אחרי השנה הראשונה שלהם בישראל. הם מתגייסים לצה"ל, לשירות לאומי ולהמשך לימודים.

אנו מבקשים לשלוח להם ברכת הצלחה.

בני עקיבא עולמי - מחלקת עולים

מוריה קסטרו

 

נעים וטוב להכיר

שמי מוריה קסטרו (23), בת משק בני דרום, בתם הבכורה של שרה ונדב ונכדתם של רחל ויעקב (ז"ל). יש לי שלושה אחים: דקלה, יעקב ואילה, גיס נהדר – נעם ואחיין מתוק- אורי.

מכיתה א' עד יב' למדתי בביה"ס בקבוצת יבנה. בשירות הלאומי הייתי מדריכת טיולים בחברה להגנת הטבע, ביחידה קהילתית בעיר לוד, ולאחריו, חזרתי למשק לשנת עבודה.

בחיפושיי אחר לימודים, פניתי לכיוונים רבים – החל מעיצוב וכלה בפזיותרפיה – אך החינוך שקיבלתי והרצון לעבוד עם אנשים ולעשות למען הארץ, הביאו אותי למה שאני עושה היום ואף כיוונו אותי ללימודים (מדעי ההתנהגות במגמה ארגונית), שיתנו לי כלים להמשך עשייה נכונה וטובה, בע"ה.

כל ההחלטות שציינתי, באו בעקבות הסיפור הבא:

לפני כשנה, בעודי נמצאת בעיצומו של מסע המוצ'ילרים (תרמילאים) הכל כך אופייני לישראלים צעירים מארצנו, בסיעתה דשמייא ובעזרת שליחי בני עקיבא בריו דה ז'נרו (שכנים מבני דרום), הגעתי לברזיל, ושם זכיתי לחגוג את חגי תשרי עם קהילות בני עקיבא בריו ובסאו פאולו, קהילות חמות ומסבירות פנים ובעיקר- קהילות שנתנו תחושה של בית.

כשתמו החגים, יצאתי מלאה בשמחה ובתקווה גדולה להחזיר לכל מארחינו כגמולם.

כמחצית השנה מיום חזרתי ארצה, זכיתי להגשים את שאיחלתי לו; נשלחתי ע"י הקיבוץ הדתי להיות נציגתו במחלקה חדשה בבני עקיבא העולמי – מחלקת עולים/בוגרים.

המחלקה שמה לעצמה מטרות רבות, ביניהן: ליווי העולה החדש בצעדיו הראשונים בארץ, יצירת "בית ראשון במולדת" בקיבוצים ובמושבים של הקיבוץ הדתי, אימוץ חיילים, סטודנטים ומשפחות צעירות, אירוח בשבתות ובחגים ומפגשים ללימוד משותף ולהתנדבויות.

בנוסף עומדים על הפרק פרויקטים בסימן התיישבות. אנו פועלים להקמת גרעין סטודנטים אשר ישלח לעיירת פיתוח, וכן מייעדים גרעין משפחות צעירות להתיישב ב"מרשם" שבחבל לכיש.

עם כניסתי לתפקיד, ערכתי סבב הכרויות עם מזכירי הקיבוצים, ואני חשה ברוח טובה של רצון לעזור ולהיות חלק מן העשייה של המחלקה החדשה.

 

בזרועות פתוחות

כל מי שחווה את תהליך העלייה ארצה, יודע ודאי באיזה תהליך קשה מדובר, תהליך מלווה בחרדות, בקשיי ההשתלבות, לימוד של שפה ומנטאליות חדשות, הגורמות לפיק ברכיים.  

מילה טובה, קבלת פנים חמה ועזרה ממישהו שגם אם אינו מוכר אך מרגיש כה קרוב, משנה את פני התמונה לחלוטין.

 

בחודשים האחרונים זכינו לקיים מספר אירועים מרגשים ביותר עבור עולים חדשים, בוגרי התנועה. אחד האירועים היה חגיגות ערב יום העצמאות, ובו השתתפו כ-80 עולים בני גילים שונים ומדינות שונות.

אירוע נוסף התקיים לפני כחודש וחצי, עם גיוסם של קבוצת בוגרי הכשרות מצרפת, דרום אפריקה ודנמרק למסלול מח"ל (מתנדבי חוץ לארץ) בנח"ל. בסיום טקס מרגש שנערך בשם בני עקיבא העולמי ובהשתתפות נציגי התנועה וזאב שוורץ, מזכ"ל בני עקיבא העולמי, בראשם,, שרו החיילים את המנון התנועה ואת המנון המדינה.

התרגשות רבה חווינו גם עם קבלת פני 101 עולים חדשים מדרום אפריקה, חלקם בוגרי התנועה מיוהנסבורג ומקייפטאון. משלחת מרגשת, שכללה את בנות הכשרת MTA, תלמידי ישיבת הר עציון, שליחים מן העבר, שליחים לעתיד ועולים בוגרים, יצאה לקבל את פניהם בשדה התעופה בשירה אדירה, שלטים מחממי לב, דגלים וריקודים.

קשה היה שלא לראות את ההתרגשות ואת החיוך על פניהם, במיוחד כשהמשלחת החלה לשיר "לכל מקום שאליו אני הולך, אני הולך ל- ארץ ישראל!"

היה זה אירוע שחיזק אותי בעשייה אשר לשמה נשלחתי, ושימח אותי שזכיתי לעזור לכל האנשים הללו.

 

כולי תקווה שבשנה החדשה, הבאה עלינו לטובה, נזכה לראות בארצנו עוד עולים רבים, המגיעים לארץ מתוך אמונה חדורה של "עם ישראל, על פי תורת ישראל" ובעזרת ה' גם בארץ ישראל..

 

 

 

 

אגף המשק

עקיבא פלק 

 

חילופי גברי:

בימים אלה, סיים אלי סומר את תפקידו כמנכ"ל קופת הגמל שיבולת, והעביר השרביט ליענקל'ה רוט. בשם כולנו אני מודה לאלי על הזמן ועל המאמץ שהקדיש לניהול הקופה, שהוא מסובך ורגיש מבחינות רבות, תפקיד שאלי מלא בהצלחה רבה.

ליענקל'ה רוט – גזבר הקיבוץ-הדתי, שקיבל על עצמו את התפקיד, אנו מודים על הנכונות ומאחלים בהצלחה.

 

מנסחים:

גורמים רבים עוסקים בניסוח חוק החלב, בעיון ובהגשת הערות לנוסח הראשוני המוצע, כל זאת כדי להביאו לצורה שבה יוכל לענות על צרכי כל הגורמים המושפעים ממנו  - קיבוצים, מושבים, מחלבות, צרכנים ועוד.

 

מפגשים:

  • נחמיה רפל (מזכ"ל), ואנוכי נפגשנו  עם ירון ביבי - מנהלו החדש של מינהל מקרקעי ישראל. פגשנו איש פתוח לרעיונות ולצרכים של כלל הקיבוצים בארץ, עם רצון כן לסייע ככל האפשר.
  • במסגרת הקשר המתמיד עם משרד החקלאות, קיימנו לאחרונה פגישה עם השר הממונה, מר שלום שמחון, כשעל הפרק עומדים נושאים שונים כגון: חוק החלב, קרקעות, סיוע לקיבוצים בכלל ולקיבוצינו בפרט. אנו נהנים מפתיחות ומרצון עז לעבודה משותפת.
  • התקיימה פגישת הכרות ועבודה עם רשם האגודות, עו"ד אורי זלינגר. משרד הרשם עוסק בכל הקשור לשינויים בתקנוני הקיבוצים, ובשאלות משפטיות שונות המתחדשות מעת לעת.

 

שנה טובה

אגף המשק מאחל לכל בית ישראל שנה טובה ומבורכת.

שימלאו משאלות ליבנו לטובה.

קרן הקיבוץ הדתי

אלי סומר

בחודשים האחרונים, מפאת עומס, לא דיווחתי לקוראי הנאמנים...והרי הפיצוי:

 

-          הוצאות הקהילה: פרויקט בחינת הוצאות הקהילה ממשיך להתקדם. דו"ח ראשון הוגש למגדל עוז ולסעד. בעבודה: ניר עציון, כפר עציון ועין צורים.

ההעמקה לעבודה זו בתחום הוצאות הבריאות יצאה לדרך. הנושא כבד ומורכב, ואנחנו מקווים להתחיל לראות בו תוצאות בקרוב.

סיכום הפרויקט אף הוא יצא לדרך: לקראת סוף השנה (האזרחית), נציג לנציגי הקיבוצים טבלאות מידרוג, שבהן כל אחד יוכל לראות את מצב קיבוצו לעומת הקיבוצים האחרים שהשתתפו בעבודה. הטבלה תחשוף רק את קיבוצו של הנמען.

-          ביקורים בקיבוצים: חודשי הקיץ והחופשות שיבשו את הלוח הרגיל. נכון לכתיבת שורות אלה, יתקיים בשבוע הקרוב ביקור בבני דרום.

-          צוות כלכלי: פורום זה, אשר חבריו, נחמיה, עקיבא יענקל'ה ואני, נפגש מדי שבוע, דן בסוגיות השוטפות, ומתאם את המאמצים בין אנשי אגף הכלכלה. עם כניסתו של עקיבא, מוסדה הפעילות ויש אפילו סדר יום מובנה...

-          המשביר המרכזי: בחודש דצמבר אמורה להתקיים ועידת המשביר המרכזי. על סדר היום ייחוס הנכסים של תאגיד ותיק זה. נכסים יש! אמנם זה לא תנובה..., אבל הכינו עצמכם לשי נאה.

-          'שיבולת': כפי שנמסר לקיבוצים, לאחר קרוב לשש שנים, סיימתי בסוף אוגוסט את תפקידי כמנכ"ל שיבולת – חברה לניהול קופת גמל, ובכך אני מצמצם את עבודתי במזכירות הפעילה ל- 2/3. [מי שמבקש לדעת אם אני 'הולך לים' בשאר הימים, יפנה אליי]. מחליף אותי בתיק חשוב וכבד זה יענקל'ה רוט. המתעניינים צריכים להיות מודעים לכך שהשינויים בהתנהלות המוסדות הפיננסיים בשוק ההון לא פסחו על קופת הגמל 'שלנו'. האתגרים הניהוליים גדולים, ועל כך מתקיימים ויתקיימו דיונים בהנהלת החברה.

-          ישוב מחלוקות: המחלוקת שהתגלעה לפני כשלוש שנים  בינינו, כמייצגים את קיבוצי הקיבוץ-הדתי לבין קרן הפנסיה 'עתודות', באה לאחרונה על פתרונה המוסכם. העיסוק בתיק כבד זה תבע משאבי זמן ניכרים. ניתן לברך על המוגמר.

-          הערכת סיכונים: לפני שנים ספורות, יזמנו עבודה אשר במסגרתה בחן צוות כלכלנים מומחים את מערכת הסיכונים בחלק מהקיבוצים, וניתח במבט רב שנתי את הפרמטרים הכלכליים החשובים. לאחרונה, הצענו לקיבוצים לעדכן את העבודה החיונית הזאת. יש מי שהתחיל ויצא לדרך.

-          הסדר עין צורים: ההסדר הכלכלי, שבמסגרתו מסייע הקיבוץ הדתי בגישור על פערי חלויות בעין צורים, מתגלגל נאמנה. אנחנו מעורבים ועוקבים.

-          הדולר ואנחנו: המשבר הכלכלי העולמי, שבא לידי ביטוי בשחיקה חמורה בשער הדולר, פגע ופוגע קשות ברוב הקיבוצים שמרכיב היצוא הוא חלק ניכר מפעילותם. הדברים נכונים לתעשיינים וגם לחקלאים, שמקבלים תמורות דולריות. מתוך מגמה לסייע, בוחן הצוות הכלכלי בימים אלו היבטים בהתנהלות הקיבוצים, גם כתוצאה מהשינויים הגלובאליים האלה.

-          סיוע למשפחות נפגעים: אנחנו ממשיכים ללוות את מיזם אבישי טבת, המסייע למשפחות נפגעים. התנעת המערכות קשה, ואנו מקווים כי בסופו של דבר נצליח במשימה חשובה זו.

-          מרכז הרצוג: חלק חשוב מהכנסות מרכז יעקב הרצוג מגיע מקרנות בארה"ב. השחיקה בדולר גורמת נזק ניכר למוסד, הנאבק יום-יום כדי לבסס איתנות כלכלית. בימים אלה מתבצעת במרכז הרצוג עבודה מטעם חברה 'לתועלת הציבור' בשם 'מידות'. הכוונה לבצע הערכה מקצועית של העמותה, בדומה למה שמבצעים אנליסטים בתאגידים עסקיים. מתווה 'מידות' נמצא בראשית דרכו בארץ, וזאת לאחר שתרם תרומה משמעותית לביסוס מגמת 'עסקים למען הקהילה' בארצות מערביות ולמיסודם. המעוניינים יגלשו לאתר: midot.org.il. ועוד: בתום שבע שנים עמוסות ומוצלחות, יוצאת גילי זיוון לשנת שבתון, ומחליף אותה בניהול 'הרצוג' נח חיות. ב ה צ ל ח ה!

 

אלי סומר

-           

חסר רכיב