תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

בשנת השבע לומדים בו'

02/10/2008
עמודים אלול תשס"ח 726 (10)
בשנת השבע לומדים ב-ו'

אנשי מעשה עושים מעשה בבארות יצחק
עירית הלוי

המשתתפים, הקבועים והפחות–קבועים, הוכיחו לנו שלמסגרת הלימוד הזו
יש מקום בסדר השבוע הקיבוצי של אנשי בארות יצחק
גם בשש השנים שבין שמיטה לשמיטה

בתחילת חודש אב לפני שנה, התכנסו שבעה חברי קיבוץ בארות יצחק, בהם: מזכיר הפנים, רכזת התרבות, מרכז המשק והרב, כדי להעלות רעיונות ללימוד אחֵר בשנת השמיטה. סיכמנו שנציע לציבור ללמוד בימי שישי בבוקר, ולשמחתי נפלה בחלקי הזכות להוציא לפועל את הרעיון.
ערב שבת פרשת נח תשס"ח, בשעטו"מ, קם המיזם: "יחדיו ב- ו' לימודי יום שישי לאנשי מעשה", שעתיים של לימוד בכל יום ו'.
מסגרת היום קבועה: בשעה 9:00 מתחילים בשיעורו של הרב ירון בן דוד בנושא משתנה; אקטואליה, פרשת השבוע, או לימוד מקדים לנושא המיוחד לשבוע. אחרי הפסקה של שתייה וכיבוד ממשיכים לשיעור השני בנושא תורני מקצועי, ומסיימים עד השעה 11:00. את השיעור השני מעביר מרצה אורח, מתוך פרשת חייו או מקצועו. השיעורים מלווים בדפי מקורות ובעלון הקיבוץ מתפרסם סיכום הלימוד. המלמדים הם 'משלנו' - אנשים הקשורים לבארות יצחק; בני משק, קרובי משפחה, חברים, לקוחות, ספקים, מורים בבי"ס ובישיבות וכו'.
90 שיעורים למדנו, בנושאים שונים ומגוונים, ביניהם: להתפלל מהסידור או מהלב?; החיים אחרי החיים במדע וביהדות; דרכים אלטרנטיביות במשפט בראי היהדות; מאפייני הגאולה במוזיקה המודרנית; מקומה של קריאת ספרות בכתבי הראי"ה קוק; מעמדות ואינטגרציה בחינוך וביהדות; מחקרים חדשים על פוריות הגבר - האם מצוות הפריון על הגבר בלבד?; החינוך האילם - תפקידה של הדוגמא האישית; יתרון חוכמת הזקנים לפי המקורות; נקודות החושך האור והצללים באינטרנט; השונה והמשותף בין תורה מסיני ורפואה אלטרנטיבית; בין חינוך לאילוף; תורתו של רבי נחמן מברסלב; האם יש הסבר לסבלו של הורה שכול?; רפואת משפחה עפ"י שבועות הרופא ועוד ועוד.
התוכנית פתוחה לכולם, נשים וגברים, צעירים ומבוגרים, מהקיבוץ ומחוצה לו - ללא תשלום.
בכל שבוע לומדים כ- 30 אנשים, שזוכים בחוויה חדשה ושונה של לימוד. הליבה היא קבוצת המתמידים, שבתוכניות ימי שישי שלהם נוסף לימוד יחדיו ב-ו'. עד היום השתתפו בשיעורים, לפחות פעם אחת, 100 איש.
המשתתפים, הקבועים והפחות–קבועים - המאותגרים לפי הנושא / המרצה / הפרסום / החברה / הכיבוד ועוד – הוכיחו לנו שלמסגרת הלימוד הזאת, על תכניה הקבועים והמתחלפים, יש מקום בסדר השבוע הקיבוצי של אנשי בארות יצחק גם בשש השנים שבין שמיטה לשמיטה.
המשתתפים הם סיבת ההצלחה. בזכותם החלטנו להמשיך ב "יחדיו ב- ו' לימודי יום שישי לאנשי מעשה". אנחנו גאים בתוכנית הזאת, שבקרוב תמלא לה שנה, ומאחלים לעצמנו שנגדל, נלמד, נשמור ונעשה.

בארות יצחק
חסר רכיב