תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

דבר העורכת

02/10/2008
עמודים אלול תשס"ח 726 (10)
דבר העורכת
שלום לכם,

קרֵבה השנה לקצה, על קללותיה ועל ברכותיה...
הקיץ מתכנס אל הישורת האחרונה בכוחות כלים.
הסתיו והחצב, עם תקיעות השופר המזמינות את הימים הנוראים
ומעוררים את הנפש לחשב חשבונות, ואת היד הרושמת לספור את מלאי הטוב והרע.

הכאבים קופצים ראשונים, עוטים פנים ושמות; גלעד שליט, רוז, תאונות דרכים, מנהיגים מושחתים, אלדד רגב ואהוד גולדווסר, קאסמים בשדרות ובעוטף עזה, ועוד כאבים לאומיים וציבוריים, לצד כאבים אישיים וקהילתיים.
הטוב מתגנב, מתדפק על הדלת – היכן שפותחים לו, היכן שמפנים לו פינה לשם הוא מגיע, ושם הוא נמצא – יש הרבה בסביבה, צריך רק להסתכל, לתת מקום.

תופעות טבע כמו סופות הוריקן, גלי צונאמי – מרהיבות, מדהימות ומעוררות התפעלות מכוחו של הטבע ומיפי הבריאה – אם רק, כמובן, תפסנו מרחק מספיק כדי לצפות בהן.
בעין הסערה או מתחת לגלים – יש להניח, שתופעות טבע אלה מעוררות חימה ואימה.

סתיו יהודי בארץ אבותי
שולח בי
רמזי אלול
(אברהם חלפי)

אלול, המבשר את קץ השנה – הוא חודש של רמזים, לא של סופות וסערות – צריך לחדד חושים, להאזין לרמזים בקשב: אני לדודי ודודי לי, (ומשלוח מנות) איש לרעהו ומתנות לאביונים, (ומל ה' אלוקיך) את לבבך ואת לבב זרעך (והליצנים מוסיפים: אני לאומן ואשתי לחותנתי)


השנה הזאת שבאה לסיומה – שנת השבע הייתה – שנת השמיטה.
שנה שבה, לצד השינויים המתבקשים באורחות חיי האדמה ועובדיה, הרמנו על נס את השינוי באורח החיים, ניסנו לפנות זמן ללימוד, ולחיבור בין חברים מקיבוצים שונים בסמינרי השמיטה.
האם עשינו די? האם למדנו די? האם תיקנו קצת?
האם התרחקנו מספיק מעין הסערה כדי ללמוד על יופייה של השנה, על מה שהיא יכולה ללמד אותנו?
בכנס חגיגי שנערך לסיכום שנת השמיטה בקיבוץ סעד, אמר שלום שמחון שר החקלאות: "עלינו לנצל את שנת השמיטה כדי להקנות לחברה בישראל כולה את המורשת, התרבות והערכים המרכזיים שמביאה לנו שנת השמיטה. טועים המשתמשים בשנת השמיטה, בהלכותיה ובהגבלותיה, להשגת מטרות אחרות ולא להתעלוּת הרוח."
שנת השבע תמה, בשנה הבאה נתחיל לספור מחדש, נחזור לאחד אך גם נמשיך לשמונה. שמונה הוא מספר שהוא מעל הטבע, הוא חזרה אל ההתחלה אך בדרגה נעלה יותר, הוא מסמל את היכולת שלנו להפנים ולהבין, לתת משמעות נוספת וחדשה לדברים (כך ברית המילה ביום השמיני וכך טקס הקרבת הקורבנות ביום השמיני לאחר שבעת ימי המילואים). נאחל ונייחל שכך נתחיל את השנה הבעל"ט.
גיליון אלול מגיע אליכם בסופה של שנה
ונושא בכנפיו סיכומים וצלילים של תפילות
תכלה שנה וקללותיה, תחל שנה וברכותיה
שנה טובה,
גילה ו. קפלן

חסר רכיב