תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

תנועה בתנועה

18/08/2008
עמודים מנחם - אב תשס"ח 725 (9)
תנועה בתנועה
על שולחן המזכ"ל

נחמיה רפל

 

כנס חקלאים וסמינרים "במוצאי שביעית"

שנת השמיטה מתקרבת לסיומה, ואנחנו מתכננים מפגשים שבהם נסכם את שעשינו וניערך לקראת העתיד. לפנינו ימי עיון חד-יומיים וסמינרים של 3-2 ימים, שאלו הם פרטיהם הראשוניים:

בתחילת חודש אלול (9.9.08) נקיים בעז"ה בקיבוץ סעד "כנס חקלאים", בהשתתפות: ח"כ שלום שמחון שר החקלאות ובכירים ממשרדו; מר אלון שוסטר, יו"ר מועצה אזורית שער הנגב; הרב זאב ויטמן, יו"ר ועדת השמיטה של הרבנות הראשית, וד"ר זאב שמילוביץ ממכון וולקני. אנו קוראים לכל הרבנים, למרכזי המשק ולחקלאים בקיבוצינו לבוא לכנס, ולתת ביטוי בנוכחותם למרכזיותה הערכית והמעשית של שנת השמיטה בפועלנו ההתיישבותי-ציוני-דתי, ובו זמנית לחזק בעצם השתתפותם את חברינו תושבי "עוטף עזה". תוכנית מפורטת של הכנס מתפרסמת בימים אלה, ומלבד הרצאות לסיכום שנת השמיטה מזוויות ראייה שונות, היא כוללת "שולחנות עגולים" של רבנים וחקלאים לדיון מקצועי בחתך ענפי החקלאות, וסיור בשדות עלומים, הגובלים בציר המערכת.

בין סוכות לחנוכה תשס"ט נקיים, ב"ה, ששה סמינרים דו או תלת יומיים, תחת הכותרת: "במוצאי שביעית". הסמינרים יתקיימו במתכונת סמינרי "שנת השבע" שערכנו במהלך שנת השמיטה, ובהם יוקדש זמן לעיון ב"שמיטת כספים", לסיכום המהלכים הציבוריים שבהם נטלנו חלק במהלך שנת השמיטה הנוכחית, ולהתוויית קווי פעולה לשש השנים הבעל"ט, לקראת שמיטת תשע"ה. כל זה, כמובן, בנוסף לסיורים בשטח ולהרצאות בתחומים מגוונים. נשתדל לעמוד בסטנדרטים הגבוהים שהצבנו לעצמנו בסמינרים הקודמים, ואנו מקווים לראות את כולם נוטלים חלק בפעילות הלימודית-חברתית.

 

מזכירות מורחבת

ישיבת המזמו"ר הקרובה תתקיים, ב"ה, לאחר חופשת הקיץ, בי"ז אלול (17.9.2008). המזמו"ר יתכנס בקיבוץ ראש צורים. השינויים העוברים על הקיבוץ המארח יעסיקו אותנו בחלק נכבד של היום. בנוסף, ולאחר זמן רב של הימנעות מדיונים פוליטיים, נקיים דיון ראשוני לקראת הבחירות לכנסת, שלפי כל הסימנים הן ממשמשות ובאות.

רבים שותפים לתחושה שהציונות הדתית מפוזרת, מפורדת ומפולגת, וצפויה לה תבוסה קשה בבחירות, אם לא תיערך מחדש. הוועדה המדינית-רעיונית נפגשה עם חברי כנסת אחדים, וקיימה דיונים על היוזמות המתרוצצות בשטח, במטרה לאחד את הציבור הציוני-דתי תחת כותרת פוליטית-מפלגתית אחת. במזמו"ר אנו מבקשים לקבל החלטות עקרוניות שלאורן תפעל המזכירות הפעילה בשדה הפוליטי המשתנה חדשות לבקרים.

על סדר היום של המזמו"ר יונחו סעיפים נוספים, וביניהם: אישור כניסת חברים חדשים לעבודה במזכירות הפעילה; שינוי המבנה הארגוני של המזכ"פ; שמיעת סקירות על הנעשה בחמשת המוסדות של התנועה (ישיבות הקבה"ד בעין צורים ובמעלה גלבוע, מדרשת הבנות בעין הנצי"ב, מרכז יעקב הרצוג בעין צורים וצהלי שבמשואות יצחק), ועוד.

 

 

קהילה אחת ונורמות רבות

תחת הכותרת המאתגרת "קהילה אחת ונורמות רבות", התכנסו רבים לדיון משותף בנקודת המגע שבין תרבות, אורח חיים והלכה. בין הרצאת הפתיחה של הרב יובל שרלו, ומופע הסיום של ג'קי לוי, התפצלנו לקבוצות דיון שבהן הוצגה ההלכה ונפרסה תמונת המצב בתחומים מגוונים: שירת נשים; היחס ללימודי חול ולאמנויות; כללי הרחצה בבריכת שחייה; אופיין של מסיבות; כללי לבוש וצניעות; כהונתו של מרא דאתרא, ועוד. בנושאים אלה החשיבות הגדולה של הדיון היא בעצם העלאת הבעייתיות, ולא בקבלת החלטות מוסכמות ומחייבות. המשוב החיובי שקיבלנו מבעלי התפקידים שנטלו חלק פעיל ביום זה הצביע באופן מפורש על כך שהם קיבלו חיזוק לעבודתם, חיזוק הנובע יותר מתוך ראיית ההתמודדות המקבילה של אחרים ופחות משמיעת פתרונות חד-משמעיים.

מהלך היום לא אִפשר עריכת סיכום מסודר, והמשתתפים הרבים – למעלה מ-100 מכל יישובינו – אף שיצאו מרוצים מהדברים ששמעו והשמיעו, עדיין מחכים לניסוח קווי פעולה, יעדים ותובנות. ברשותנו נמצאים הפרוטוקולים של ההרצאות והדיונים בקבוצות, וכל דורש יוכל לקבלם. אנו עמלים כעת בגיבוש סיכומים שיהוו כלי עבודה לעובדי החינוך, להורים ולחברים.

 

צוותי "בית הנשיא" לחיזוק הפריפריה ולשותפות חברתית

אנו שותפים בשני צוותים שהקים הנשיא שמעון פרס: האחד, "צוות לשיתוף פעולה בפריפריה", המגבש תוכניות עבודה ליצירת שיתופי פעולה בין עיירות הפיתוח והקיבוצים והמושבים הסמוכים להן. השני, "צוות לשותפות חברתית פעילה", העוסק בטיפוח קהילות חברתיות שבהן חיים יחדיו ושותפים בחיי היום-יום אזרחים ממגזרים שונים.

מטבע הדברים, לרשות צוותי עבודה של בית הנשיא לא עומדים תקציבים, וחשיבותם היא בריכוז אנשים מתחומים שונים לשיחה משותפת, ולגיבוש המלצות על דרכי פעולה. אנו רואים חשיבות בהצטרפותנו לפורומים אלה, וקבענו את המזכ"ל כנציג התנועה בצוות הראשון, ואת יהושע מוזט (שדה אליהו) כנציגנו בצוות השני.

 

האלוף אלעזר שטרן

האלוף אלעזר שטרן סיים את שירותו הצבאי כראש אגף משאבי אנוש במטכ"ל, וגם אנחנו מבקשים  להודות לו על פועלו המבורך (והתקשורתי לעיתים), ולהיפרד ממנו בסיפור קטן: בשיתוף ראשי ישיבת הקבה"ד במעלה גלבוע העלינו בפני האלוף את התוכנית החדשה לגיוס תלמידים לישיבה במסלול "שילוב מיוחד". העלינו נימוקים שונים, מזווית הראייה של הישיבה ומזווית הראייה של הצבא, וביקשנו את אישורו. אלעזר סיכם: "צורכי הצבא מעניינים אותי בדיון הזה פחות מצרכיו של עם ישראל. אמנם העיסוק היומיומי שלי הוא לדאוג למשאבי אנוש של הצבא, אך כולי מגויס לשאלות של עם ישראל ומדינת ישראל. לדעתי, הוסיף ואמר, למדינת ישראל דרושה הנהגה בעלת ערכים ותפיסת עולם כפי שאתם מנחילים לתלמידיכם, ואם אתם אומרים שהמסלול החדש יוציא מתוכו יותר בוגרים חדורי משנת 'תורה ועבודה' ברוח הקיבוץ הדתי, שיובילו בדרכי נועם יותר קהילות בעיר ובכפר – אנחנו נלך על זה, ואני בטוח שאת השאלות המיידיות של כוח האדם בצבא נצליח לפתור בדרכים אחרות." אלעזר, עם גישה ערכית כזו – עתידך לפניך. עלה והצלח!   

 

מחלקת צעירים, ביטחון וי"ג

 עדי שגיא

 

לחברים שלומות !

אני שמח לדווח לכם על הנעשה במחלקה.

הכנה בבתי הספר:

לאחרונה קיימנו פגישות עבודה בבתי הספר יבנה ושק"ד, לצורך הכנת התוכנית השנתית. על פי התכנית:

בכיתות י"א – יתקיים יום הכנה לצו ראשון, וכן יעברו החבר'ה סדנה על מיונים והכנה לראיון.

בכיתות י"ב - יתקיים יום בנושא "קבלת החלטות", ובמשך יומיים נוספים תהייה פעילות נפרדת; הבנים יעברו לימוד והתנסות בנושא "חוסן נפשי", והבנות תתרכזנה באפשרויות העומדות בפניהן בצה"ל דרך ביקור במיצג חילות בתל השומר ובבסיס הדרכה של חיל חינוך.

לקראת פורים, ביום נוסף תחת הכותרת "קפה דילמה", יוצגו דילמות ודרכים להתמודדות.

כהערכות לשנת הי"ג -  מגיעים, לאורך השנה, נציגי המכינות, נערך שוק יג"ל אליו מגיעים נציגי גרעיני היג"ל, המספרים על פעילותם. לבנות נערכת הכרות עם מסלולי הש"ל השונים.

 

יג"ל (י"ג לקהילה):

שלהי תשס"ח

בימים אלה מסתיימת שנת פעילות ענפה בגרעיני היג"ל.

שבעים חבר'ה פעלו לאורך כל השנה (ללא עזיבות בכלל), וזה נתון מאד משמח. גרעיני היג"ל עסוקים כעת במסיבות סיום ובסיכומים.

במהלך השנה התקיים סמינר בן שלושה ימים וכן חמישה ימי עיון שהתקיימו אחת לחודשיים.

בט' סיוון 12/6/08 קיימנו יום סיכום שנה בנאות קדומים, שבו עסקנו בנושא מנהיגות לקראת הצבא, ובסיומו נהננו מן המופע "תוצרת הארץ" - שעתיים של שירים ישראלים לכבוד שישים שנה למדינה.

מתנדבי היג"ל קבלו מאתנו כשי את הספר "בת קול ברוח" –תפילה ישראלית של עופר רגב והדס ירקוני רגב.

בט"ו בסיוון התקיים טקס הוקרה למתנדבי שנת השרות ע"י האגף הביטחוני חברתי (בקריה), בנוכחות נציגים מכל תנועות הנוער. חמישה חבר'ה ייצגו אותנו, ואף זכינו שנציגה שלנו, שלומית גילה (לביא), מגרעין מעיין בבית שמש תברך בשם הקבה"ד.

לקראת תשס"ט

את שנת הפעילות הקרובה אנו פותחים עם שמונים ושמונה חבר'ה(ויש עוד מתעניינים), שיתפרשו משדרות בדרום ועד נווה עמיאל בצפון.

רוב הגרעינים גדולים יחסית וזה דבר מאד חשוב. גרעין שדרות ישנם מונה 12 חבר'ה; בגרעין מעיין (בית שמש) רשומים 11 חבר'ה; בגרעין טירת הילד (נתניה) –  גם 11חברה; בגרעין בית נעם (קרית אונו) יפעלו 9 חבר'ה; גרעין קדימה- יפעל בפתח תקווה עם 3 חבר'ה. גרעין בית הספר יפתח (באבנת) מונה - 4 חבר'ה. גרעין נווה עמיאל- מונה 9; ובגרעין בקהילה (ירושלים) – ישנם 10. בנוסף אנחנו מפעילים עוד 17 חבר'ה מבני עקיבא בגרעינים בר"ג, ת"א וירושלים. אירוע פתיחת שנת הי"ג התקיים בעין מודע (מדועה).

כהכנה לקליטה חלקה של מתנדבי היג"ל במקומות השונים, יתקיימו בקרוב סמינריוני הכנה למתנדבים, כשבמקביל אנחנו עורכים פגישות בכל מקומות ההתנדבות.

תוכנית שנת ההתנדבות משלבת יום לימודים תורני אחת לשבוע (ולעיתים שני חצאי ימים בשבוע), ובנוסף מתחיל כל יום התנדבות בשיעור.

בשנה הקרובה מתוכננים למתנדבי היג"ל שמונה ימי עיון לאורך השנה.

מתוכם, יומיים יהיו עם דגש על הכנה לצה"ל, בתקופה זו כשמועד הגיוס קרב.


מכינות ומדרשות:

במשך השנה ערכנו כמה ביקורים אצל החבר'ה במכינות ובמדרשות. התרשמנו כי לרובם טוב במקומות השונים. לפני חודשיים קיימנו לראשונה יום עיון לבוגרי המכינות והמדרשות. הגיעו כ-20 חבר'ה ובהחלט נשאר לנו טעם של עוד.

לשנה הקרובה מתוכננים ארבעה ימי עיון לי"ג הנמצאים במכינות ובמדרשות

 

צבא:

לאורך כל השנה אנו עסוקים בטיפול שוטף בפניות שמגיעות בנושאים שונים,

וכן עורכים ביקורים סדירים בלשכות הגיוס, והכרות עם גורמי צבא ויחידות שונות . 

 

מחלקת משק

עקיבא פלק

 

שיכון:

זכאות לדיור: אנו ממשיכים לעסוק בניסוח ההסכמות החדשות עם משרד השיכון. אנשי המשרד מקדישים זמן ומאמץ בניסיון לסיים את המשימה.

קיבלנו על עצמנו לייצג את כל התנועות הקיבוציות במו"מ עם משרד השיכון, ואנו נעזרים רבות בברית פיקוח.

 

מים:

התאחדות חקלאי ישראל יושבת על המדוכה ועוסקת בנושא המים כמעט בכל ישיבותיה. נציגי התאחדות חקלאי ישראל נפגשו עם שר החקלאות מר שלום שמחון, ויחד ובעזרת מנכ"ל המשרד, יעל שאלתיאלי והמשנה למנכ"ל, יוסי ישי -  משתדלים לקדם את צרכי החקלאים והחקלאות לקראת השנים הבאות ולשמור עליהם.

 

חלב:

במועצת החלב התקבלו החלטות חשובות לכל יצרני החלב:

א.      בגין חלב עודף  2007 יוסיפו  16.26 אגורות לליטר, תוספת משמעותית מאד לכל היצרנים.

ב.      לקראת שנת  2009 נקבעה מדיניות ברורה לגבי כל "סוגי" החלב (קיץ חורף...)

ג.       נקבעה מדיניות חדשה בעניין ניוד מכסות חלב בקר.

 

תעשיה:

גורמים שונים מתעניינים בימים אלה בהשקעות בתעשיה הקיבוצית. פנינו לאחדים מהגורמים והתחלנו בתהליך של קישור בין המשקיעים הפוטנציאליים לבין מפעלים בקיבוצינו.

אנו מקוים שהקצוות יתחברו ושבעתיד נוכל, בעזרת המשקיעים, לפתח את התעשיות הקיימות ואף להקים מפעלי תעשיה בקיבוצים שיהיה להם עניין בכך.

 

מחלקת חינוך

ציפי סטרשנוב

 

סמינרים: התקיימו סמינרי "חברותא", כלדקלמן:

 

סמינר"חברותא" לבוגרי כיתה ט': התקיים באכסניית בית וגן בירושלים, ועסק בנושא: אמונה. בסמינר השתתפו כארבעים בני נוער. התכנית הייתה מאוד מגוונת. לצערי נאלצנו להתמודד עם לא מעט בעיות התנהגות, וזה ידרוש מאיתנו חשיבה לגבי פעילות

המשך לשכבה זו.

 

סמינר "חברותא"  לבוגרי כיתה ח': התקיים ב"נווה עמיאל" שבשדה יעקב.

השתתפו כחמישים בני נוער. בניגוד לסמינר הקודם, זכינו ל"חוויה מתקנת" מבחינת שיתוף פעולה יוצא מן הכלל עם מרבית המשתתפים. שני מדריכים של עמיעד, שהדריכו

בסמינר של ט', לשביעות רצוננו המלאה, הדריכו גם בסמינר זה. בנוסף,קיבוצים שסוכם איתם על מדריכים שילוו את הסמינר, שלחו מדריכים שתרמו רבות להצלחת הסמינר.

 

סמינר "חברותא"  לבוגרי כיתה י': לצערי לא התקיים מפאת חוסר נרשמים. עדיין אין לנו מספיק נתונים לגבי הגורמים לכך, אך אני מקווה שבימים אלה נקבל יותר מידע ונוכל להפיק לקחים.

 

סמינר "חברותא"  לבוגרי כיתה י"א: מלכתחילה התכוונתי לא לקיים סמינר עבורם מפאת העומס המוטל על שכבת גיל זו. החבר'ה (נפגשו בעבר כבר  חמש פעמים במסגרות של סמינרים, שבתות עיון וכו') ביקשו בכל זאת שנקיים עבורם שבת. השבת הייתה אמורה להיות ביבנה, אך נדחתה למועד אחר מפאת העומס. אני רוצה לציין את טל פורשר (בארות יצחק), נציג השכבה, שהוביל את המהלך; ואת קבוצת יבנה שנרתמו לאירוח הסמינר ממש ברגע האחרון.

 

השתלמות קיץ לגננות: השבוע תתקיים השתלמות קיץ  לגננות הקיבוץ הדתי, בשיתוף מרכז יעקב הרצוג. רשמים אי"ה בגיליון הבא.

מחלקת חברה

מנוחה זכאי

שלום חברים!

 

פורום רבנים

נקבע סוף-סוף היום המיועד למפגשי הפורום – יום חמישי, בערך אחת לחודש, במועדון לחבר בבארות יצחק, בהנחיית ניתאי מלמד (רב, פסיכוטראפיסט, פסיכודרמטיסט, מגשר...). מתוכננים 10 מפגשים, בין השעות 8.30 – 14.30.

 

סמינר הכנה לבנות השירות הלאומי

הסמינר, שהתקיים במדרשת הבנות בעין הנצי"ב ונמשך 4 ימים הוכתר בהצלחה רבה .בסמינר השתתפו 35 בנות. (מספר זה אינו כולל בנות בשנת שירות שנייה, בנות במשפחתונים, חברות נוער, קומונריות ועוד, שעבורן מתקיימים סמינריונים מיוחדים, זאת אומרת שמדובר רק בכמחצית מכלל הבנות המשרתות בקיבוצים).

צוות הסמינר, הכולל רכזת ושתי מדריכות, כבר צועד אתנו זו השנה השלישית ומצטרפות אליהן, רכזת הדרום של בנות הש.ל. – פנינה אפלבוים, רכזת הצפון -  שרון שגיא, ואנוכי.

היה זה סמינר איכותי ביותר: האכסניה הנוחה, נאה וממוזגת, צוות המדרשה וכל בית עין הנצי"ב שחשו להושיט יד בכל מה שיכלו, במאור פנים ובחפץ לב,               התכנים הערכיים שהועברו בעזרת מרצים מן השורה הראשונה, (בנוסף לצוות), והבנות שבכל שנה מרשימות אותנו יותר.

אני מאחלת להן וגם לנו במשקים, שנדע להפיק מהשנה הקרבה שירות משמעותי ותורם.

                                                                              

 

 

חסר רכיב