תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

אזכור אותך תמיד

15/07/2008
עמודים תמוז תשס"ח 724 (8)
אזכור אותך תמיד

על פרויקט ההנצחה בבארות יצחק
גילה קפלן


בח' תמוז יערך בבארות יצחק האירוע המרכזי לציון 60 שנה לקרב על בארות יצחק
באירוע יעלו את זכרם של הנופלים בקרבות מלחמת העצמאות

פרוייקט הנצחה
בדרך מרשימה וראויה לציון בחרו חברי בארות יצחק להנציח את זכר הנופלים בקרבות מלחמת העצמאות, במלאת שישים שנה לקרב. גיל אמיר, ממובילי פרוייקט ההנצחה, מסביר כי השנה בחרו להתמקד בנופלים ובסיפורם האישי.
22 נופלים, 22 סיפורים: 17 מתוכם נפלו בקרב בבארות יצחק, שלושה נפלו במלחמת השחרור ושני חברים נוספים הינם חיילי הבריגדה שטובעו באוניה ארינפורה.
ברשימת הנופלים בקרב על בארות יצחק יש שמות שמסתובבים עד היום בחצר בארות יצחק ונושאים אותם בניהם ונכדיהם של הנופלים. כאלה הם מוישי גרינברגר ועקיבא אנגלנדר שנקראים על שם הסבא, ודוד פורת הנושא את שם אביו. ברשימת הנופלים יש גם שמות מוכרים פחות של אנשים שהתגייסו להגנת בארות יצחק, והקשר עם משפחותיהם נותק.
גיל אמיר: "החלטנו לעשות חריש עמוק, להגיע לקרובים וחברים, אל שומרי החותם שעשויים להחזיק בתמונות, מכתבים ורשימות. מבין הנופלים היו ניצולי שואה מחברת הנוער, גרעין של תלמידי י"ב ממקווה ישראל, פלמ"חניקים שהגיעו למשימת תצפית על מגדל המים, מרכז משק בארי שבא ללמוד על מקלע חדש, חבר מושב תקומה ובני גרעין שהיו מיועדים לכפר דרום ו'נתקעו' בבארות יצחק. החיפוש היה שילוב של שליחות וחוב מוסרי עם 'משחק בלשים' והופתענו לגלות הרבה עובדות שלא היו ידועות לדור תש"ח. אפילו לנחום ברוכי התחדשו כמה דברים".

סיפורים מרגשים
לחלק מן הסיפורים נחשפו קוראי עלון בארות יצחק. אחד מן הסיפורים המרגשים הוא ספורו של אהרון כהן ז"ל. שהיה אחד משני הפלמ"חניקים שנהרגו בתצפית. אהרון ז"ל עלה לארץ לבדו מפזינוק שבצ'כוסלובקיה, והיה בהכשרה בתל עמל-חצור שחבריה הקימו את קיבוץ ברעם. החברים שם זכרו קצת ונתנו רקע. אתר של חיפוש קרובים באינטרנט הביא אותנו לבת דודה שנייה, שגדלה יחד איתו ולא זכתה לראותו מאז שנלקחו למחנות. היום היא חברת קיבוץ שמרת. היא הייתה בטוחה שאהרון נפל בקרב לטרון. דרך יד ושם אותרה אחותו, שגרה בקנדה, וכעת עומדים בקשר עם בתה דרך המייל. במהלך החיפושים אותר גם פלמחניק שלישי שהיה בקרב, ששמח מאוד לספר את סיפורו.
* * *
בח' תמוז, יום הקרב, יערך בקיבוץ מופע בו יסופרו הסיפורים. מרגש במיוחד מכתבו של אברהם ביקהרדט ז"ל, שנפל בקרב, לאשתו בתיה. המכתב נמסר לבתיה תבדל"א על ידי ברוך ברמן ז"ל, שקיבל אותו כפיקדון לשעת הצורך. לאה ברמן, אלמנתו של ברוך, היא זאת שזכרה והובילה לסיפור הזה. את המכתב יקריא אבי, בנו של אברהם שנולד אחרי נפילת אביו.
הפרויקט עדיין לא נגמר, הסיפורים ממשיכים לזרום, החומר שנאסף מרוכז ומועבר לארכיונים הרלוונטיים, למשפחות וחברים.
יהי זכרם ברוך!

חסר רכיב