תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

דבר העורכת

15/07/2008
עמודים תמוז תשס"ח 724 (8)
דבר העורכת

שלום לכם,

שעת בוקר קרירה שפותחת סוף שבוע חם, ראש חודש תמוז היום, ראש חודש יולי היה לפני ארבעה ימים, באמריקה הגדולה יורים עכשיו זיקוקים באוויר ( Independence day, you know), וכאן בארצנו הקטנטונת ניתן להכריז בלי להתבלבל – הגיע זמנו של "חום יולי אוגוסט".


"חום יולי-אוגוסט" - לצרוף המילים המדויק הזה אחראי שלמה ארצי – משורר ההוויה הישראלית. חום יולי-אוגוסט הוא בעיני ביטוי 'כלל ישראלי'; אין בו עבר או עתיד, אין בו יהוּדיות, אין בו יופי או השלמה או שמחה – ומה יש בו? כאן ועכשיו!
חום, זיעה, קיץ, ארטיק-קרטיב, חוף ים, חול, זפת ומעל הכל שמש קופחת.

חם! על זה רציתי לדבר.
חום הקיץ מביא שמחה וחיוכים, יציאה מן הפנים אל החוץ. את הקלילות המסוימת הזו, שיש בה חן, מביא לידי ביטוי אריק אינשטיין בשירו החביב:

"קיץ בא ושוב זה חם
בואי ונברח לים
רק אני ואת, הים והשמיים
....
כמה חם, אני אוהב אותך
והים הזה כולו שלך ויש לי זמן
כמה חם!"

ה"חום – אש" צריך את האיזון – את המים, ולכן, בפתרון האולטימטיבי לישראלים, אריק אינשטיין (בשיר, לפחות), בורח לו לים – שם על קו המים האש לא שורפת, ואפשר להמשיך להגיד "אני אוהב אותך..."

חם!
החום הזה המייבש, השורף, יכול להביא למצבים קיצונים שיש בהם כעס, אלימות, צעקה ואיבוד שליטה. זהו חום שאנחנו הישראלים מכירים מהשכנים, מהרחוב, מן הגבולות הלא ברורים וגם מעצמנו.

חם!
השבוע החלה להסתמן תקווה, מהולה בעצב גדול. בכל חודש, כאן בעמוד הראשון של 'עמודים' אנו חוזרים ומזכירים את שלושת החיילים שנחטפו לפני שנתיים. משפחות גולדווסר, רגב ושליט מתקיימות במחשבותיי ובתפילותיי. ברגעי שגרה הם צצים לפני ואני תוהה כיצד הם נרדמים, או שמחים או בכלל חיים.
שאלת הצדק ומחיר הדם והאדם, הן שאלות קשות. הפתרונות שלי הם מבטן של אמא, ובולטת בהן היכולת הלוקה בחסר של "לעמוד על המקח". גם כאן ועכשיו נדמה שצריך מי שיאזן את הלהט, שיניח תחבושות קרירות על פני השטח הלוהטים, המדממים.

גיליון תמוז מגיע אליכם עם פתיחת החופש הגדול ובין שאר הכתבות תמצאו את כתבתה של רננה מנקין, אשת תאטרון, המתלבטת, יחד עם בוגרי כיתה ט', על משמעות החופש, וגם את כתבתה של ריבה פריד, תלמידה בעבר ומורה בהווה המחפשת אחר קוים לדמותו של המורה הטוב – המורה לחיים.

קריאה מהנה
וקיץ נעים ובטוח
גילה ו. קפלן

חסר רכיב