תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

משחקים במספרים

09/03/2008
עמודים אדר א' - ב' תשס"ח 721 (5)
משחקים במספרים
ביטול זמן למהדרין
משחקים במספרים
ג'רמי מייזל

האם לצד ה'תורה ועבודה וגמילות החסדים' יש מקום לפנאי?
ג'רמי מייזל על 'ביטול התורה' הכי לוהט בשטח

המושג "פנאי" או "זמן פנוי" לא קיים ביהדות. "ששת ימים תעבוד ועשית כל מלאכתך ויום השביעי שבת לה' אלוקיך", נאמר. במהלך השבוע, הזמן שאנחנו לא עובדים בו הוא הזמן שלנו ללמוד תורה. הביטוי הקרוב ביותר ל"זמן פנוי" הוא "ביטול תורה", מה שלא מעיד על עשיה חיובית. העיסוק בהתעמלות או בספורט מותר לצורך בריאות הגוף. לצד "תורה ועבודה" אפשר גם להוסיף "גמילות חסדים" אך בטח שלא "פנאי ובילויים".
ולמרות האמור לעיל, אחדים מאתנו חוטאים בקריאת עתונים, האזנה למוסיקה ואף צפייה בטלויזיה רח"ל.

"אני חדש בארץ"
לפני כשנה וחצי הגיע לארץ עולה חדש מיפן – שיגעון חידת ה"סודוקו". לטובת אלו שלא נדבקו בחיידק נסביר כי החידה מורכבת מרשת של 81 משבצות ב-9 ריבועים. כל ריבוע מכיל 9 משבצות. בחלק מן המשבצות מופיעים מספרים. למשחק חוק אחד פשוט: צריך למלא את כל המשבצות כאשר בכל שורה, בכל עמודה ובכל ריבוע יש את כל המספרים מ-1 עד 9. הפיתרון הוא בשיטת האלימינציה. דירוג קושי החידות נקבע לפי כמות המספרים הניתנים בתחילה ומיקומם. לא דרושה מיומנות מתמטית – אלא הגיון וסבלנות. אני חייב להודות – אני מכור! ובסקאלה של אחד עד תשע, לדעתי זו אחת הדרכים הנחמדות ביותר לבזבוז זמן!
פירוש השם "סודוקו" ביפנית הוא "מספר בודד". שגעון הסודוקו התחיל באנגליה בנובמבר 2004 כשהחידה הראשונה הופיעה בעיתון "The Times". מהר מאוד התפשטה התופעה והחידה הופיעה בכל העיתונים. אחד העיתונים התגאה בכך שבאחד המוספים מופיעה חידת סודוקו בכל עמוד!
העיסוק במספרים ובחידות עם מספרים, לא חדש לעם ישראל. .כבר בבריאת העולם אנחנו מתחילים במיספור ימי בראשית, ממשיכים למנות את מידות תיבת נח ומי ומי וכמה זכאים להיות בה. ספר במדבר נקרא באנגלית "Numbers" (מספרים) וזאת בשל העיסוק במפקד שבטי ישראל במדבר. בתנ"ך מופיע טווח גדול של מספרים מאחד אחוז של אחד חלקי חמש מאות בפרשת מטות-מסעי ועד מאה מיליון (דניאל, ז, 10).
בליל הסדר ההגדה מלאה במספרים שמגיעים לשיא ב"אחד מי יודע?".
ובקשר לליל הסדר, הרב עמית קולא, רב קיבוץ עלומים, הביא חידה שתעסיק את הילדים (ואולי גם כמה מבוגרים): בחידה נדרשו הילדים לזהות את המספרים בהגדה שנעים בין חצי ל-109 (מיליארד או אחד עם תשע פעמים אפס.)

שעשועי גימטריה
בתלמוד עוסקים הרבה במספרים, כשהידועה ביותר היא שיטת החישוב לפי גימטריה. יש כמה שיטות לחישובי גימטריות – מספר מעוגל, מספר מרובע, מספר קדמי, "מילוי", "הכולל" וגימטריה קטנה.
דוגמה לגימטריה פשוטה אנו רואים בבראשית (ל"ב, 5) שם אומר יעקב אבינו: "עם לבן גרתי" ורש"י מפרש: "גרתי בגימטריא תרי"ג, כלומר עם לבן הרשע גרתי ותרי"ג מצוות שמרתי". כאשר יעקב שולח את בניו מהרעב בכנען למצרים הוא אומר להם: "רדו שמה ושברו לנו משם ונחיה ולא נמות" (בראשית מ"ב, 2) ורש"י מפרש על פי הגמטריה כי המלה "רדו" שווה ל-210 רמז ל-210 שנות גלות מצרים.
הביטוי "נכנס יין יצא סוד" מופיע במסכת עירובין (דף ס"ה ע"א), והוא מעיד על השפעת היין שהרי בגימטריה: יין = 70 = סוד.
בפירושו של רש"י לביטוי "אישה כושית" (במדבר י"ב, 1) אנו שוב פוגשים את חישובי הגימטריה וכך הוא אומר: " שהכל מודים ביופיה ...", ולחיזוק הוא מוסיף "כושית בגימטריה יפת מראה", בימינו, כשהשימוש בגימטריות הוא בעיקר לשעשוע ולשנינות, יש המוסיפים ואומרים כי כושית בגימטריה שווה גם ל"מכוערת".
ועוד קצת שעשועים: אחד = 13 = אהבה, אשה = 306 = דבש, אב (3) + אם (41) = 44 = ילד. ועוד כדאי לקחת בחשבון בכל משימה שאנחנו לוקחים על עצמנו שההבדל בין הרצוי (306) ל-מצוי (146) הוא כסף (160).
היום קל מאי פעם להשתעשע בגימטריות - עם ספרי גימטריות, אתרי אינטרנט שמציעים תוכנות חינמיות להורדה לחישובי גימטריה או חישוביות גימטריה מקוונות.

סל קליטה
האם הסודוקו יעבור את מבחן הגימטריה? סודוקו = 182 = "הולך וחזק" מה שבהחלט משקף את מצבו בארץ.
מעבר לניבוי הגימטרי, ישנם עוד כמה נתונים המקלים על קליטתו של העולה החדש מיפן. הוא לא צריך תרגום, ולא שינוי במנטליות או תרבות – אפילו לא צריך לעבור לקריאה מימין לשמאל. הוא נגיש לכולם ולא יכול להעליב אף אחד. מספרים לא מחזיקים בדעות פוליטיות, דתיות, אתניות או כלכליות, ככה שהם יכולים לספק שעשוע לדתיים, חרדים וחילונים, יהודים וערבים, קפיטליסטים וסוציאליסטים, לתושבי מושבים וקיבוצים משתנים וגם שיתופיים.
מעודד לדעת, שבזמנים הלא קלים שעוברים על עם ישראל, עדיין יש לישראלים פנאי לבזבז על סודוקו.

עלומיםחסר רכיב