תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

דבר העורכת

09/03/2008
עמודים אדר א' - ב' תשס"ח 721 (5)
דבר העורכת
שלום לכם,

"פרפר המרפרף בכנפיו בסינגפור עשוי לחולל סופת טורנדו בצפון קרוליינה...",
אמר המטאורולוג אדוורד לורנץ בשנות השישים. משפט זה, ידוע בשם "אפקט הפרפר" והוא מוכר בגרסאות כאלה ואחרות.
לא נרחיב כאן על המשמעויות המתמטיות הנובעות ממשפט זה, אך נאמר כי מצדו האנושי הוא מרמז לכך שכל פעולה ולו הקטנה ביותר טומנת בחובה פוטנציאל לתנועה גדולה ביותר – ואולי לאו דווקא הרסנית כמו זו שהביא מר לורנץ מעולמו המקצועי.

* * *
השאלה – "מה רלוונטי בעיתון שבו הרלוונטי אינו רלוונטי, ומה שאינו רלוונטי בהחלט רלוונטי?" מתלווה באופן קבוע לעבודתי ב"עמודים" והמחשבות נעות בין הקטבים "מיושן וכבד" ל-"חשוב, מעמיק ומייצג פן נוסף בחברה הישראלית" כשבדרך ניתן לפגוש את – "מעניין" לעומת "משעמם אך נותן סקירה מקפת", "הכתיבה אינה מקצועית מספיק" מול "כתיבה אמיתית של אנשי השטח" ועוד פנים.

* * *
וכדי לקשור בין כל הנזכר לעיל, רציתי לספר לכם על רפרוף קל שהחל ב'עמודים' ואף כי לא חולל סערה הצליח לצבור תאוצה להגיע עד לעיתון הנפוץ 'לאנשים החושבים'. מדובר בכתבה שהופיעה ב'עמודים כסלו' וסיפרה על 'בובות הקבלה'שיצר האמן קני גולדמן משלוחות, הנמכרות בניו יורק בחנות הצעצועים היוקרתיתFAO Schwarz .
רעות חפץ שוורץ – בת יבנה, כתבת העיתון "time out" התל אביבי ראתה את הכתבה ב'עמודים' בביקור משפחתי, ובעקבותיה ערכה כתבה על קני ועל הבובות. במקביל, עיתון 'הקיבוץ' פרסם אף הוא את אותה הכתבה שפורסמה ב'עמודים', שם ראה אותה עורך בעיתון 'הארץ', שביום מושלג וחסר חדשות ("רלוונטיות"), התקשר לקני וביקש לפרסם גם הוא את הסיפור.

* * *
את סערות מזג האוויר אנו פוגשים בגיליון חודשֵי אדר, אשר מציג לצד התמונות המדהימות של הקרה תג מחיר כבד. המחיר הכבד נרשם בעמודת בריכות הדגים, המטעים, התבלינים ועוד...
מזלו של חודש אדר הוא "הדגים" ונאמר על הדגים שבחודש אדר הם פרים ורבים ועוד נאמר על הדגים שהם סמל לברכה, כיוון שהם מכוסים מן העין במים, ואין הברכה מצויה אלא בדבר הסמוי מן העין.
ואם בפגעים, שלא לומר – פיגועים, עסקינן – ימים (רבים ביותר הנאספים לשנים) עוברים על חברינו בסעד ובעלומים יחד עם שאר תושבי הדרום, ימים של חרדה וקשיים.
ונאחל בחודש אדר זה שתרבה השמחה והברכה, וישוב השקט ושיחזרו בנינו השבויים במהרה לביתם.

חודש טוב,
גילה ו. קפלן


חסר רכיב