תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

תנועה בתנועה

28/01/2008
עמודים שבט תשס"ח (720) 4
תנועה בתנועה
משולחנו של המזכ"ל

 

נחמיה רפל

 

שנת י"ג – לימודית והתנדבותית

"חשוב ומעורר מחשבה ועשייה" – כך סיכם הרב אפרים ב"ק, מחנך בבית הספר העל-יסודי בקבוצת יבנה ותושב כפר עציון, את הסיור שערכו חברים מהמזכירות הפעילה בין בני י"ג + י"ד הלומדים ומשרתים בצפון הארץ. עדי שגיא, מנהל מחלקת צעירים ובטחון שיזם את הסיור המעניין, הוביל אותנו מהגרעין המשימתי בבית שאן, דרך מדרשת הבנות בנוב, המשך במכינה הישיבתית הקדם-צבאית בקשת, וכלֵה בגרעין הפועל בכפר הנוער "נווה עמיאל" הסמוך לשדה יעקב.

ברקע הרעיון לעריכת סיור לחברי המזכירות הפעילה, עומדת יוזמתנו להרחיב את מעגל המתנדבים לתוכנית יג"ל (= י"ג לקהילה, על בסיס הפסוק "וַאֲנִי בְּחַסְדְּךָ בָטַחְתִּי יָגֵל לִבִּי בִּישׁוּעָתֶךָ ..."), ולהעמידה בעז"ה בתשס"ט הבעל"ט על כ- 100 מתנדבים ומתנדבות. רק כמחציתם יהיו בוגרי בתי הספר שלנו בשדה אליהו ובקבוצת יבנה, וכל האחרים מגיעים אלינו מכלל בתי הספר הממלכתיים-דתיים, מישיבות תיכוניות ומאולפנות. לשמחתנו, תנועות הנוער בני-עקיבא והצופים הדתיים רואות בעין יפה את תוכנית יג"ל, ואנו זוכים מצידן לשיתוף פעולה בהפצת הרעיון ובגיוס הצעירים.

להערכתנו, תוכנית יג"ל מושכת אליה מתנדבים רבים בגלל מרכיביה: יציאה כגרעין ולא כבודדים; שילוב יום לימודים תורניים במהלך השבוע; ליווי והדרכה של אנשי מקצוע בהתמודדות עם קשיים הנובעים מאופייה של האוכלוסייה; מתן מענה על ידי הגוף הקולט לצרכים הפיזיים של דיור, תקציבי קיום, נסיעות ועוד. ההתעניינות בנושא מעבר לבתי הספר שלנו מלמדת שיש סיכוי טוב שהתוכנית שלנו תתפתח ותתרחב, ותקיף ציבור הולך וגדל של מסיימי כיתות י"ב במגזר הממלכתי-דתי.  

 

מזמו"ר במירב

התקשורת התעניינה מאד בדיווח שלנו על דיוני המזכירות המורחבת, שהתארחה בקיבוץ מירב. את תשומת הלב הציבורית – שידור חי בשלוש רשתות רדיו + ראיון בערוץ השני של הטלוויזיה + כתבות בשישה עיתונים – משכו שני נושאים מתוך התוצאות הראשוניות של "סקר הבנים": האחד, שאותו הבליטו כל כותרות העיתונים שהתייחסו למזמו"ר, נגע בתחום אורח החיים הדתי. הניסוחים היו, למשל: "צעירים בקיבוץ הדתי: להקפיד, לא להקצין"; או: "מחקר שהוצג בפני מזכירות התנועה מצביע על התחזקות דתית בקרב הדור הצעיר". הנושא השני שהובלט בתקשורת היה היחס של הבנים לערכי הקיבוץ, ועורכי העיתון ניסחו את הממצאים במילים: "האידיאולוגיה הקיבוצית נסדקת"; או: "ערכי האידיאולוגיה השיתופית אינם ברורים לצעירים, והם מגלים כלפיהם בלבול ויחס אמביוולנטי".

אנחנו חיים בקיבוצים שלנו, והצעירים שענו על השאלונים הם בנינו ובנותינו, ומטבע הדברים זווית הראייה שלנו היא שונה מזו של העיתונאים. לא מעט גבות הורמו בקיבוצינו למקרא הממצאים. עם זאת, ולמרות שהכותרות והניסוחים של התקשורת אינם כלילי השלמות והדיוק, ראוי שנמתין בסקרנות למסקנות הסופיות של הדו"ח, וניקח אותן ברצינות. להערכתנו, הנתונים שנמסרו בישיבת המזמו"ר הם חשובים, אך ראשוניים בלבד: יש משמעות מוגבלת לתוצאות הסקר כאשר הן כוללות בתוך סל אחד את כל צעירינו מכל קיבוצינו. הדברים המעניינים והמשמעותיים יותר יופיעו כאשר יינתן לכל קיבוץ דיווח מפורט על תשובותיהם ועמדותיהם של בניו ובנותיו. עלינו להמתין לנתונים המעובדים, וכאשר הם יהיו בידינו נצטרך לעיין בהם היטב, לחשוב, לעבוד, לשפר ולהשתפר.

הנושא הראשון שעמד על סדר יומה של המזכירות המורחבת היה "תוכנית העבודה של המזכירות הפעילה לשנת התקציב 2008". עיקר הזמן בסעיף זה הוקדש לשמיעת כל הפעילים, כאשר כל אחד מדגיש 3 או 4 נקודות מרכזיות בעבודתו, ומעלה שאלות לדיון. לאחר שהושמעה הסקירה הרחבה, הציג אלי סומר את המספרים: דפי התקציב השנתי, הכנסות והוצאות. בשורה התחתונה אין שינוי משמעותי לעומת תקציב 2007, אך בתוך סעיפי הביצוע יש שינויים חשובים, כמו למשל אלה הנובעים מ"שנת השמיטה".

בהמשך ישיבת המזמו"ר עברנו לדיון על הצעת ראשי ישיבת הקיבוץ הדתי במעלה גלבוע, לפתוח מסלול "שילוב מיוחד". הרבנים דוד ביגמן, יהודה גלעד ושמואל ריינר פירטו בפני חברי המזמו"ר את הצעתם, והסבירו בהרחבה את המניעים והצורך במסלול החדש. בהצבעה שהתקיימה בסוף הדיון התקבלה ברוב גדול עמדת הסוברים שיש להעביר את הנושא לדיון במשקים, וזו לשון הצעת ההחלטה שהועברה לכולם:

המזמו"ר רואה בישיבת הקיבוץ הדתי במעלה גלבוע מוסד חשוב לחיים הדתיים של הקיבוץ הדתי, ושולח את ברכתו לכל העוסקים בה באמונה.

מתוך רצון לשמר ואף לקדם את הישיבה מחליט המזמו"ר את ההחלטות הבאות:

א.     המזמו"ר רואה בתוכנית ה"שילוב" את המסלול המועדף לשרות צבאי במסגרת הישיבה.

ב.     לאחר תקופה של שנת לימודים במסגרת ה"שילוב" יוכלו רבני הישיבה להציע לבודדים (עד 20% מתלמידי המחזור) מסלול "שילוב מיוחד", שבו ישרתו בצה"ל כ- 20 חודשים ויתר הזמן ילמדו בישיבה.

ג.      הניסיון יבחן במשך שנתיים. הניסיון יובא למזמו"ר לדיווח בתוך שנה ממועד קבלת ההחלטה במזמו"ר, ולדיון נוסף בתום השנתיים.  

 

חתמנו את ישיבת המזמו"ר בסיור מעניין בקיבוץ מירב, וזה המקום לכרוך את תחילת היום לסופו: זכינו לאירוח לבבי ומאיר פנים, ועבור רבים מחברי המזמו"ר הייתה זו היכרות מחודשת עם הקיבוץ, ששינה את פניו בעשור האחרון, והוא ממשיך להתפתח בקצב מואץ. הרב איתן צוקר ועמוס בן-נון פתחו את ישיבת המזמו"ר בתארם את אופיו של הקיבוץ וסקרו את צמיחתו הדמוגראפית, ולאחר תפילת מנחה הוביל אותנו עמוס בסיור מעגלי בפסגת מירב, כאשר מזג האוויר המצוין וההסבר המעניין הותירו טעם של עוד.

 

כנס הרבנים מהתפוצות: הרב יחיאל וסרמן, ראש המחלקה לשירותים חברתיים בסוכנות היהודית, החליט לקיים השנה את כנס הרבנים מהתפוצות תחת הסיסמה: עם הפנים אל שדרות ועוטף עזה. כך זכו חברי סעד לארח כ- 80 רבני קהילות קטנות מרחבי העולם, ופעילים אחדים השתתפו באירועים שהתקיימו במהלך הכנס באשקלון ובישיבת כרם ביבנה. עבורנו הייתה זו הזדמנות חשובה להעביר את המסרים הייחודיים של תנועת הקיבוץ הדתי לציבור של מנהיגי קהילות, שלעיתים קרובות אנו מתבקשים לסייע להם על ידי קליטת קבוצות נוער, תלמידים לאולפנים, משפחות ל"בית ראשון במולדת" וכיו"ב. התרשמותם מהביקור בסעד הייתה עזה, גם מקבלת הפנים החמה, ובעיקר מהחוסן החברתי והרעיוני.

 

כעשרה חברים מקיבוצינו נטלו חלק פעיל בסדנה השנתית של המטה השיתופי, שנועדה לחשיבה על המשימות והאתגרים העומדים בפני המבקשים לחזק את העשייה השיתופית, ולקביעת יעדים לשנת התקציב החדשה. הרעיון היה לכנס את המעוניינים והפעילים למשך זמן ארוך, שיאפשר לכל אחד להשמיע את דברו ללא לחץ של זמן המוכר לכולנו מהמסגרת המצומצמת של יום עיון. הסדנה מהווה שלב ראשוני בגיבוש תוכנית העבודה, אך כבר במהלכה נמסר על כניסת פעיל נוסף, אמנם במשרה חלקית מאוד, לקידום הרעיונות השיתופיים בשדה החינוך.

 

 

מחלקה משימתית

 רוברט ברל 

 

בית ראשון במולדת: בחודש דצמבר הגיעה משפחה ראשונה לבארות יצחק, בפרויקט המחודש של בית ראשון במולדת. הפרויקט מתקיים כיום בחסות הסוכנות היהודית לארץ ישראל.

התוכנית המחודשת נותנת לעולה אפשרות להגיע לקיבוץ לשנת ניסיון בלי מחויבות לקליטה על ידי הקיבוץ.

כמו כן, התוכנית המחודשת נותנת לקיבוצים פוטנציאל חדש לקליטה של אנשים חדשים.

הקיבוץ נותן בית חם, מערכת חינוכית טובה לילדים וליווי בימים הראשונים של הקליטה בישראל.

בית ראשון במולדת זו משימה לאומית, שאנו כתנועה וכל קהילה על פי דרכה, יכולים למצוא דרך להירתם למשימה.

 

ש.ש. לגיל השלישי: בכפר הנוער הודיות נפגשתי, לאחרונה, עם משפחת פשחור שלקחה על עצמה שנת שירות במקום. החיבור בין המשפחה לבין הנוער במקום הוא פשוט יוצא מן הכלל על פי דבריו של אלי שטיין -  מנהל המקום. אלי מוסיף, כי החיבור שנוצר נותן לנערים הרגשה טובה וחמה.

לאור הצלחת הפרויקט, נראה לי כי ראוי ששנת השירות לגיל השלישי תהפוך לאחת מאבני היסוד של הפעילות המשימתית של הקיבוץ הדתי. בימים אלו, כל מי מאתנו ששואל את עצמו מה הוא יכול לעשות למען עתיד העם היהודי בארץ, צריך לשים את עתיד הנוער השוהה בכפרי הנוער – ברשימת המטלות החשבות לעתיד כולנו. הגשמת הפרויקט מביאה לידי העוסקים בו סיפוק רב.

אנו ממשיכים ופונים אליכם חברי הקיבוץ הדתי בגיל השלישי להצטרף לפרויקט החינוכי הזה.

 

שליחות בני-עקיבא למוסדות הדתיים לאומיים בחו"ל: חשיבות השליחות למוסדות ציבוריים – דתיים לאומיים ובמסגרת בני עקיבא בחוץ לארץ מדברת בעד עצמה. היום ישנן ארבע משפחות שנמצאות בשליחות בחו"ל, חלקן משפחות מהקיבוץ הדתי וחלקן משפחות של בני הקיבוץ הדתי שעזבו אותו אולם נשארו מחוברים אלינו. המשכיות המסורת של שליחות בחו"ל חשובה לנו מאוד כתנועה, שממשיכה לראות את עצמה פועלת ותורמת. השליחות מביעה את הרצון שלנו להמשיך ולהיות חלק מהעם היהודי, ומאפשרת לנו להפיץ את תורתנו כחלק חשוב והיסטורי של התנועה הדתית ציונית לאומית.

אני פונה אל החברים שרואים את עצמם מתאימים לשליחות כזו, למשימה כזו, לפנות אל מזכירות הקיבוץ הדתי על מנת לקבל יותר פרטים. כל מועמד צריך לעמוד בקריטריונים של המוסדות הלאומיים ובני-עקיבא ולעבור את המבדקים שלהם.

 

פרויקט איסוף שמות הנספים בשואה: בימים אלה נרתמים יישובי  הקיבוץ הדתי לפרויקט בינלאומי לאיסוף שמות הנספים בשואה, ביד ושם בירושלים.

יד ושם פנו אל כל התנועות הקיבוציות לעזור להם ולהרחיב את החיפוש אחרי שמות של אנשים שנספו במלחמת העולם השנייה על מנת להשלים את הרשימה של כל 6 מיליון הקורבנות.

נציגים מהקיבוצים עברו הדרכה ביד ושם שם למדו איך להיערך לאיסוף השמות של הנספים, על מנת  למצוא את הכבוד הראוי והמתאים למשפחותינו וחברינו בספרי הזיכרון של יד ושם.

 

סמינר שנת השבע: בהמשך לבקשות ופניות של חברי ותושבי הקיבוץ הדתי להמשיך ולהרחיב את לימוד התורה באווירה חברותית וידידותית, יצאו לדרך שבעה מפגשי סמינר שנת השבע. התוכנית חולקה בין כל הקיבוצים והיישובים ונשלחו טופסי הרשמה (ניתן גם לראות את התוכנית המפורטת באתר של הקיבוץ הדתי – www.kdati.org.il ).

אנו חוזרים ופונים אליכם להצטרף לסמינר, לקחת פסק זמן מטרדות היומיום, לבוא, לשמוע ולהעמיק קצת בדברי תורה, יחד עם חברים מקרוב ומרחוק.

 

מחלקת ביטחון וי"ג

עדי שגיא

 

שלום לכם,

הפעם ברצוני לשתף אתכם בפעילות הנערכת בימי השגרה של אמצע השנה:

 

ערבי הסברה: בחודשיים האחרונים קיימנו מספר ערבי הסברה להורים בקיבוצים מירב, כפר עציון ובלביא. אנו מקווים להגיע למשקים נוספים בתקופה הקרובה. נערכו מפגשי הכרות והסברה לכיתות י' – י"א ממשואות יצחק וכן מפגש לבני י"ב ממירב. אני מציין מפגשים אלו כיוון שהם נערכים מחוץ למסגרת הרגילה וזאת כחלק מרצון מתמשך להגיע לכל בנינו גם לאלו שאינם לומדים בבתי הספר הקיבוציים.

 

מה קורה בגרעיני יג"ל? ערכנו ביקורים בגרעינים בנתניה, יפתח, נווה עמיאל, בית שמש, קדימה בת"א, ירושלים, בית שאן ובבית נעם. חברי הגרעינים השתתפו בימי עיון שהתקיימו בבית הקיבוץ הדתי בתל אביב, נפגשו עם חברי המזכירות הפעילה וערכו סיור בתל אביב בהדרכת עופר רגב. כמו כן התקיימו ערבי הורים בנתניה, בבית שמש ובבית שאן

 

ביקור במכינות: ביחד עם נחמיה רפל (מזכ"ל) ביקרנו במכינות הקד"צ עצמונה, נטע שורק באפרת, יתיר וכן בישיבת עתניאל ובמדרשת מגדל עוז. ביקורים אלו חשובים לנו בכדי להדק את הקשר עם בנינו הנמצאים בי"ג שאינו במסגרת יג"ל (י"ג משימתי).

 

הכנה לשרות צבאי ביבנה ובשק"ד: במסגרת ההכנה לתלמידי י"ב לקראת השירות השתתפו הבנות בתכנית של יומיים בהנחיית 'אלומה'. הבנות ביקרו בבסיסי הדרכה שערי אברהם וחוות השומר, שם נפגשו עם מפקדות דתיות. בנוסף השתתפו בסדנאות לימודיות לקראת הצבא/ש"ל.

הבנים התגבשו ביומיים של פעילות 'חוסן נפשי'. בני שק"ד יצאו ללילה גדוש בפעילות כהכנה לחיים ולגיבושים אותם יעברו במהלך השנה. לאחר שחזרו לאיתנם, סיכמו את הפעילות ושמעו שיחה מפי שחר ברקאי (ט"צ) קב"ן במחנה 80. בהמשך נסעו למחנה פלס בט"ר חטיבת כפיר שם שוחחו עם חיילים ומפקדים על קשיים ועל דרכי התמודדות. את התכנית מכין ומעביר כבר מספר שנים יאיר אורבך (מירב) ביחד עם עוד חבר'ה שעוסקים בתחום הגיבושים ליחידות המובחרות גם במילואים. התוכנית בבית הספר ביבנה נדחתה בעקבות שינויי מזג האוויר.

לקראת השנה הבאה, אנו עורכים בדיקה לקיים פעילות זו בשיתוף של שני בתי הספר יחד עם בני הקיבוץ הדתי הלומדים במוסדות שונים.

כהכנה לשנה הבאה התקיים גם שוק י"ג בשק"ד וביבנה.

 

מדווחים מהשטח:  חברים מן המזכירות הפעילה יחד עם נציגים מבית הספר ביבנה קיימו סיור בגרעין בבית שאן, במדרשת נוב, במכינה בקשת ובכפר הנוער 'מרחבים' בנווה עמיאל. בסיור נפגשו החברים עם הבנות והבנים במסלולים השונים, שמעו על העשייה והלימוד, על העבודה המרתקת ועל הקשיים העולים מן השטח, במפגש עם עולם שונה והתמודדות של היחיד עם האתגרים העולים מתוך המרחב החדש שנפתח. עוד שמעו חברי המזכירות הפעילה וצוות מורי ומדריכי בית הספר ביבנה על החשיבות של שמירת קשר עם התנועה בנוסף לקשר עם הקיבוץ הבודד.

 

נעים להכיר –

אבישי טבת (גן שמואל): כידוע, אנו עובדים בשיתוף פעולה מסוים עם מחלקת הביטחון של התק"צ (התנועה הקיבוצית). בעקבות השינויים שנערכו בתק"צ, ימשיך אבישי טבת לעבוד אתנו (במשרה חלקית). אבישי נותן לנו סיוע בתחום הנפגעים (שלא נצטרך) ותחומים משיקים.

עופר מילר (צור יגאל): נכנס לעבודה זמנית בגיוס מתנדבים לשירות במסגרת יג"ל. וזאת כהמשך למגמה של הרחבת הפעילות.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

מחלקת משק

דובי מילר

 

עסקת תנובה: לעתים היה נדמה שהסיום לא יגיע, אך בסופו של דבר, בשעה טובה ומוצלחת, בוצעה בפועל עסקת תנובה. הכסף עבר לקיבוצים, לכל אחד בהתאם להחלטתו לגבי השימושים. למהלך המורכב היו שותפים רבים שסייעו להוצאתו אל הפועל, אך אין ספק שלולא מנהיגותו של אריק רייכמן - מנכ"ל תנובה, העסקה לא הייתה מגיעה לידי גמר!

העסקה לוותה בזמנו בחששות רבים ועכשיו המשימה להתמודד ולהתכונן לכל הסיכונים שעלו במהלך המו"מ ולראות איך ענף החלב מנצל את המיטב מההחלטה.

שלום לסוכנות: סגירתה של עסקת תנובה, אפשרה לנו לממש את הסדר התשלומים שבין הקיבוצים הצעירים לסוכנות ובימים אלו אנו מטפלים בכל המהלכים הבירוקרטיים שבסופם ישתחררו הקיבוצים מכל השעבודים והביטחונות המוחזקים בידי הסוכנות.

מהלך זה מסיים שנות דור שבו הייתה הסוכנות שותפה פעילה ומרכזית בהתיישבות. לצערנו בשנים האחרונות החליטה הסוכנות לצאת מהמעורבות והשותפות בהתיישבות והניתוק המוחלט בסופו של ההסדר, יעשה טוב לשני הצדדים שחלק גדול מהקשרים ביניהם בתקופה האחרונה נשא אופי "מסחרי" לא נעים.

קרקע: בימים אלו החילונו בסבב בין המשקים על מנת לקדם את נושא חכירת הקרקע באמצעות "חוזה לדורות". ברוב הקיבוצים הנושא אינו מוסדר ולאור הערעורים שמעלים חדשות לבקרים בנושא זכותנו על הקרקע, יש חשיבות בהסדרת הנושא.

(לא) בונים כאן: אחד מהנושאים החשובים בפיתוח הקיבוצים הינו נושא הבנייה. מזה זמן רב אנו נמצאים במו"מ עם משרדי השיכון והאוצר בנוגע להסדרי הסיוע לבניה. כל הקיבוצים התבקשו להעביר את רשימות החברים למשרד השיכון בתקווה שנוכל להחיל את ההסדרים החדשים בקרוב.

אחזקת אדם: בניצוחם של אלי סומר ויענקל'ה רוט, אנו ממשיכים בעבודה על ניתוח הוצאות אחזקת אדם בקיבוצים. ההדים הרבים שעולים מהקיבוצים שכבר סיימו את הבדיקה, מורים שהנושא ראוי אצל כולם למאמץ, לצורך בדיקה וחשיבה מחודשת, ורצוי לפני שמתפתחות בעיות שידרשו מאמצים הרבה יותר גדולים.

                                                                                   

מחלקת חינוך

ציפי סטרשנוב

 

טורניר הכדורסל של נוער הקיבוץ הדתי: אתחיל עם "חוב" מהחודש שעבר;

קבוצת יבנה אירחה את הטורניר ברוחב לב ובאופן יבנאי (מושלם). כ-400 בני נוער מהחטיבה והתיכון השתתפו בטורניר. מזג אויר אביבי שיחק לידנו ותרם רבות להצלחתו המרבית של הטורניר.

בבוקר, עם הגעת הנוער, קיבל כל קיבוץ שק עם 'חולצות טורניר' בצבע הייחודי לו. כך התקבל מחזה מרהיב של "כתמי צבע" לפי קיבוצים. בסופו של יום, הגענו למשחקי הגמר וכפי שהבטחתי, התוצאות לפניכם:

חטיבה בנות: מקום ראשון - קבוצת יבנה, מקום שני -  עלומים.

חטיבה בנים: מקום ראשון -  בארות יצחק, מקום שני -  שדה אליהו.

תיכון בנות: מקום ראשון -  עין הנצ"יב.

תיכון בנים:  מקום ראשון - לביא, מקום שני - בארות יצחק.

זה המקום להודות שוב לקבוצת יבנה ולצוות המארגן: עמית פורשר (בארות יצחק), נטע קנדל (יבנה) ולכל רכזי החטיבה והתיכון שבאו ושיתפו פעולה באופן יוצא מן הכלל, ואחרונים חביבים בני הנוער שלנו שבאו  והשתתפו, ידעו  ולפרגן אחד לשני ולהפסיד בצורה מכובדת.

האירוע היה עוצמתי ומרשים!

ואנו מקווים שיעלה בידינו להפוך אירוע זה למסורת.

 

'פזמונסניף' הקיבוץ הדתי: היכונו היכונו!  לאחר חבלי לידה קשים, מתגבש בימים אלו ממש הפזמונסניף.

משואות יצחק לקחו על עצמם את האירוח, תאריך ופרטים נוספים יגיעו בהמשך.

מחלקת חברה

מנוחה זכאי

שלום חברים!

 

המזכירות הפעילה: ישבנו על המדוכה ואחרי דיון סיכמנו את תוכנית העבודה והתקציב לשנת הפעילות 2008, שאושרו במזמו"ר.

בשונה משנים קודמות, בררנו לעצמנו לפני כן את חזון הקיבוץ הדתי ומטרותיו (ראה פרסום בנפרד), ולאורם ניסינו לבנות, כל מחלקה, את יעדיה לשנה הקרובה.

הכוונה היא שכולנו נכוון לכיוון מוסכם אחד ונעצים בכך את ההישגים.

 

מקשרות השירות הלאומי: המקשרות מוזמנות ליום עיון שיתקיים אי"ה ביום שלישי ח' שבט (15.1.08) בקיבוץ הדתי. נקיים סדנא בהנחיית דבורה אשל בנושא "הכוחות האישיים ככלי להתמודדות עם קשיים".

 

סקר הבנים: תוצאות סקר הבנים מתחילות להגיע לשולחננו. נעביר אותם למשקים באופן פרטני, לכל משק את הנתונים הספציפיים שלו, ומאידך נידרש לחשיבה מרכזת בנושא קליטת הבנים.

 

בית ספר ראשית: קיבוץ ראשית - קיבוץ עירוני דתי בירושלים (שמקימיו וחלק מחבריו הם בני הקיבוץ הדתי) ביקש מהקיבוץ הדתי עזרה בהקמת בית ספר לחטיבה ולתיכון - שיהווה המשך לבית הספר היסודי ולגנים שהם מנהלים בהצלחה רבה וברוח מיוחדת בשכונת נווה גנים בירושלים.

הקיבוץ הדתי גייס את בריג'יט מילוא משדה אליהו לסייע להם בהיקף של יום בשבוע ולחלוק עמם את ניסיונה והידע הרב שלה. שיתוף הפעולה מתקיים לשביעות רצונם של שני הצדדים.

 

 

ממקלדת הדובר

רוני חסיד

 

לפני כחודש התחלתי לשמש כדובר תנועת הקיבוץ הדתי. היעד המרכזי שהוצב בפניי הוא להביא את דבר התנועה ומוסדותיה לכלי התקשורת הכלליים בישראל, זאת בנוסף כמובן לפרסומים בעיתונות, בתחנות הרדיו ובאתרי האינטרנט המזוהים עם הציונות הדתית.

מאחורַי 17 שנים של ניסיון בתחום התקשורת, חלקן הגדול בתחומי ההתיישבות והחקלאות. בתחילת דרכי המקצועית הייתי עיתונאי בעתונים "העיר" ו"חדשות", שימשתי במשך שלוש שנים דובר משרד החקלאות, ובעשור האחרון אני מלווה גופים מרכזיים במגזר הקיבוצי והחקלאי, בהם איגוד התעשייה הקיבוצית, התאחדות חקלאי ישראל, ארגוני מגדלים, תנועת המושבים ולאחרונה גם את המועצה האזורית עמק המעיינות – בקעת בית שאן.

במהלך חודש העבודה הראשון טיפלתי בשניים מהנושאים העומדים במרכז סדר היום של התנועה בתקופה זו:

 

סיום פעילות מערך הכשרות החלופי לשנת השמיטה:

פרסמנו הודעה על סיום פעילות מערך הכשרות החלופי לשנת השמיטה, שהוקם בשיתוף עם רבני צהר. בהודעה הדגשנו שההחלטה על סיום הפעילות המהיר, חודשיים לאחר ההקמה, התקבלה בעקבות הצלחת המאבק ופסיקת בג"צ שחייבה את הרבנות הראשית להכיר בהיתר המכירה, שייתר למעשה את הצורך בהמשך קיומה של מערכת הכשרות הנפרדת.

בתקופה הקרובה הכוונה היא להציג בפני הציבור, שנחשף לשנת השמיטה בעיקר בעקבות המאבקים והמחלוקות, את הצד האחר של תוכניות הלימוד וההשכלה.

 

מחקר בנושא עמדות צעירים בקיבוץ הדתי:

בעקבות ישיבת המזכירות המורחבת שנערכה בקיבוץ מירב, פרסמנו תוצאות ראשוניות מהמחקר שערכה ד"ר מרים ביליג בנושא עמדות צעירים בקיבוץ הדתי. ההודעה עסקה בשניים מהממצאים המרכזיים במחקר: רצונם של הצעירים בחיזוק אורח החיים הדתי בקיבוץ ועמדותיהם ביחס לערכי הקיבוץ.

עם התקדמות המחקר נפרסם ממצאים נוספים שיעלו ממנו, ואשר יצביעו את הסיבות לעזיבה או השארות בקיבוץ הדתי מבחינה כלכלית, אידיאולוגית, חברתית וחינוכית.

 

נושאים לטיפול תקשורתי בתקופה הקרובה:

במהלך החודשים הקרובים בכוונתי לחשוף היבטים שונים של פעילות התנועה:

-         קידום ארכיון התנועה הממוקם בקבוצת יבנה, תוך הצעה לחוקרים להיעזר בארכיון לביצוע עבודותיהם.

-         חשיפת פעילות הקיבוצים למען הקהילה - דרך כתבות שונות בכלי התקשורת.

-         נביא לביטוי תקשורתי את המובילות של הקיבוצים הדתיים בהתגייסות ליחידות קרביות בצה"ל.

-         פרסום הפעילות החינוכית שנעשית במוסדות התנועתיים ופעילויות של צעירים וקבוצות אוכלוסיה אחרות.

 

למעוניינים, ניתן לעקוב אחר הפרסומים, תגובות הגולשים ורב-השיח שמתפתח בנושאים השונים, באמצעות הקשת המילים "הקיבוץ הדתי" באחד ממנועי החיפוש באינטרנט.

 

 

hassid@017.net.il

 

חסר רכיב