תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

תנועה בלמידה

25/12/2007
עמודים טבת תשס"ח (719) 3
תנועה בלמידה
מרכז הרצוג

חדשות ממרכז הרצוג

 

 

שנת הלימודים שנפתחה במרכז הרצוג מצטיינת בעשיה מרובה

להתרשם ולהרשם (לשנה הבאה...)

 

שנת הלימודים נפתחה זה מכבר במרכז יעקב הרצוג. השנה מצטיינת בעשייה מרובה ומאומצת למען הרחבת השורות ולמען הרחבת מעגלי העשייה של המרכז. הפעם בחרנו לספר לכם על הזרועות השונות של המרכז ולפרוס תמונה כוללת:

 

מכינת "צהלי": בתחילת השנה נפתח מחזור שני של המכינה לבנות דתיות טרם גיוסן. המכינה מתאפיינת בלימודי יהדות לצד הכנה לצבא, ומבקשת לעורר תחושת שייכות ונתינה לחברה הישראלית. בשלב זה כבר מתחיל תהליך איתור בנות לשנה הבאה ואנו תקווה שמפעל חשוב זה עוד יצמח ויגדל בשנים הקרובות.

תוכנית "אופק" :  לאחר החגים החל המחזור הרביעי את לימודיו. תוכנית "אופק" מיועדת לבניית מנהיגות צעירה של יוצאי חבר העמים, בנושאים של זהות יהודית וקשר לישראל מתוך מטרה שכאשר יחזרו הצעירים לקהילותיהם, יוכלו הצעירים לתרום ולהשפיע על בסיס הצידה שקיבלו כאן. כמובן שחלק מהצעירים בוחרים להישאר בארץ כעולים, וגם על כך אנו מברכים.

פרויקט זה מתקיים במסגרת תכנית "מסע" של הסוכנות היהודית.

לצד תוכניות אלו מתקיימים בקביעות גם מסלולי הלימודים הפתוחים לקהל הרחב:

"מבוע": בית מדרש להעצמת מנהיגים חברתיים וחינוכיים בדרום. בתוכנית נפגשים אנשים מכל גווני הקשת הישראלית ללימוד תהליכי, המתאפיין בהעשרה לימודית ובהכוונה לעשייה חברתית.

"בנות מלך מחוללות שינוי": תוכנית חדשה העוסקת בשאלות של נשים, יהדות ומגדר, ומעלה את המתח בין המציאות ההלכתית המורכבת ובין האפשרויות לקידום תהליכי שינוי.

"הללי": תוכנית נוספת המתמקדת בנשים. בתוכנית מצליחה זו, שכבר צברה לה קהל של אוהדות, נפגשות נשים דתיות מדי ראש חודש לערב של לימוד סדנאי, יצירתי ומעשיר. הלימוד השנה מתמקד במעגלי חיים נשיים - מילדות לבגרות.

"לטייל עם התנ"ך": בתוכנית הוןתיקה מתמקדים השנה בחבל הארץ יהודה ושומרון. כמו תמיד, הלימוד נעשה הן בתוך הכתה והן בשטח - בסיורים מרתקים. חלק מן הסיורים נערכים בשיתוף פעולה עם בית ספר שדה כפר עציון. התכנית עוררה עניין רב, ולצערנו בשל מגבלות מקום באוטובוס נאלצנו להשיב פני מתעניינים שרצו להצטרף לטיולים.

"עם בעקבות גורלו": תוכנית זו עוסקת בפריחתה ובנפילתה של יהדות ספרד, ומבקשת להתחקות אחר חייהם של היהודים בספרד. התוכנית כוללת גם טיול לספרד ומושכת קהל רב של לומדים עד כדי כך שנאלצנו לשבור קירות דקורטיביים באולם המרכזי כדי להכיל את כל הלומדים. התכנית מרתקת והצפיפות תורמת להרגשת החמימות בימים הקרירים...

"אדם מחפש משמעות": בימי שלישי אחר הצהרים מתאספים לומדים ולומדות לעיון בשאלות שהן בבסיס קיומנו: מה יעודו של אדם בעולם, האם קיימת השגחה פרטית, איך ידע האדם מה רוצה ממנו האל, ועוד.  נקודת המוצא לדיון היא למידת עומק של עשרת הדיברות.

 

"לקראת שבת": תוכנית חביבה ומוכרת המתמקדת בפרשת השבוע וניתנת על ידי מרצים אורחים מהבולטים והמרתקים בציבוריות הישראלית. בכל שבוע מאירה אישיות אחרת את הפרשה מנקודת ראותה. עד כה נפגשנו עם פרופ' אסא כשר, פרופ' מנחם פיש, שולמית אלוני, המשורר מירון איזיקסון, שופט ביהמ"ש העליון אליקים רובינשטיין, ד"ר שמואל ויגודה, פרופ' אברהם גרוסמן ואחרים...

 

לצד תוכניות אלו הממלאות את המרכז שלנו בתחושה של המולה מבורכת בכל ימות השבוע,  נפתחו עוד 15 קבוצות למידה מחוץ למרכז בהן מלמדים ומנחים אנשי הסגל שלנו.

תוכניות הנוער נתקלו בקשיים עקב שביתת המורים, אך לאחר זמן התארגנו במערך אלטרנטיבי ויצאנו לדרך במתכונת מצומצמת למרות השביתה.

 

בסקירה שטחית זו, שהחסר בה רב על הנמצא, בחרנו לפרוס תמונה כללית. את הדיווחים הבאים נקדיש להכרות עומק, בכל פעם, עם אחת מתוכניות המרכז.

                                               

חסר רכיב