תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

שנאה שלנו

24/12/2007
עמודים טבת תשס"ח (719) 3
"שואה שלנו"

על "בית העדות" בניר-גלים
יעל דיאמנט- פפויפר
מתן ברזלי

"בית העדות" השוכן במושב ניר גלים הוקם על ידי עמותת "ותיקי בני-עקיבא"
בכדי לזכור, להנציח ולהנחיל לדורות הבאים את מורשת הציונות הדתית והשואה
יש לנו עוד הרבה מה ללמוד על עצמנו ועל עברנו"בית העדות", השוכן במושב ניר גלים, הוקם על ידי עמותת "ותיקי בני-עקיבא", מארצות מרכז אירופה, על מנת לזכור, להנציח ולהנחיל לדורות הבאים את מורשת הציונות הדתית והשואה.
סיפורו של הבית משלב את פועלה של הציונות הדתית למן הווסדה בארצות אירופה ועד לשנות ההגשמה בארץ ישראל, על פי חיי תורה ועבודה. גם ה"אידיאליסטים" שבינינו, לא תמיד יודעים על חלקה המשמעותי של הציונות הדתית ותנועת "בני-עקיבא" בפעולות המחתרת וההצלה באירופה בימי השואה הנוראה, בארגון "הבריחה" והעלייה לארץ ישראל וכן בשיקום ובבניית החיים החדשים בארץ, בקיבוצים ובמושבים השונים. המסקנה היא שיש לנו עוד הרבה מה ללמוד על עצמנו ועל עברנו.
במוקד העשייה של "בית העדות" נמצאת הפעילות החינוכית ברוח הציונות הדתית. הפעילות נעשית באמצעים מגוונים, כגון ערכות לימוד, סרטי וידאו וקולנוע, תוכניות מולטימדיה, עדויות חיות של ניצולים וכן באמצעות סיור בינות למוצגים והתערוכות, המהווים סביבה לימודית בעלת צביון ייחודי, שיסוד הזיכרון וההנצחה מודגשים בהם.
במקום מתקיימים ימי עיון לכלל תלמידי מערכת החינוך, מבית הספר היסודי ואילך. התלמידים עוסקים בתיאור החיים לפני תקופת השואה ובמהלכה, תוך שימת דגש על התמודדות רוחנית והישרדות, באמצעות מתן רקע כללי והדגשת הצד האישי-אנושי בתקופת השואה. הפאזל האנושי המגוון שפוקד את בית העדות, מונה מורים וצוותי הוראה, חיילים ואנשי כוחות הביטחון, עולים חדשים וגמלאים. הבית פתוח לכל אדם החפץ ללמוד אודות השואה מזווית ייחודית ושונה.

מוזיאון וארכיון
במוזיאון שב"בית העדות" מוצגות עבודות אמנות מעשה ידיהם של ניצולי שואה מתחומים שונים; פיסול ומיניאטורה, ציור וכתיבה. בין השאר מוצגים במוזיאון דגמים של בתי כנסת שחרבו באירופה, המשמשים עדות וזיכרון לא רק לשנות השואה הקשות, אלא גם ובעיקר, לקהילות הקודש שפעלו שם קודם השואה, ולחיי הרוח והמעשה אותם ניהלו. הביקור במוזיאון מותיר רושם עז, האמנות נוגעת בנפש וחותמה לא ימחה.
בקצה הבית שוכן 'ארכיון בית העדות' על שם יעקב אונגר. הארכיון מהווה את הבסיס ממנו שואבת וניזונה הפעילות בבית, ובתוכו שמורים מאות אוספים אישיים של כל מי שהיה אי פעם חבר תנועת נוער ציונית דתית. המדפדף בין תיקי הארכיון יוכל למצוא שם תמונות מחיי ההכשרה ומהווי בני – עקיבא בשנות השלושים והארבעים, מכתבים מרגשים מתקופת השואה של יהודים אשר כותבים לבני משפחותיהם, בתקווה שהם עוד בחיים, תעודות מתקופת הבריטים ולפניה, מסמכים אישיים, עדויות ועוד. החומר נארג למסכת שלמה המקיפה את חיי התנועה הציונית דתית באירופה, את סיפור מלחמתה בנאצים ומאבקה למען עלייה יהודית והתיישבות בארץ ישראל. ארכיון בית העדות הנו למעשה המאגר המלא והשלם ביותר, המספר על ההיסטוריה של הציונות הדתית בשואה ועל פועלם של החברים בה.
בימים אלה אנו שוקדים על הרחבת מעגל החברים המתועדים בארכיון [ראה מסגרת נפרדת] וכן על סריקת כל אוצרות הארכיון אל המחשב. בקרוב יהפוך כל החומר הגנוז הזה להיות נגיש דרך האינטרנט בכל בית בישראל ובעולם, "לְמַעַן יֵדְעוּ דּוֹר אַחֲרוֹן, בָּנִים יִוָּלֵדוּ, יָקֻמוּ וִיסַפְּרוּ לִבְנֵיהֶם" (תהלים עח, ו).

יעוץ והכוונה
במחלקת המחקר ובספריה שבבית העדות, מעניקים ייעוץ והכוונה לבני נוער וסטודנטים העוסקים בחקר השואה. פעמיים בשנה מוענקות מלגות עידוד לכתיבת עבודות בנושא השואה, לתלמידים וחוקרים מצטיינים בשיתוף גורמי חינוך ומחקר.
לימי עיון מגיעים גם בני הנוער היוצאים לפולין, במהלכם נוגעים התלמידים בדילמות מוסריות בתקופת השואה, בנושאים כמו התעמולה הנאצית, תנועות הנוער והמרד בתקופת השואה, מנהיגות היודנראט בגטאות והשחרור מהמחנות עם סיום המלחמה.
"מסע משואה לתקומה" הוא בפרויקט חינוכי כלל ארצי (בתמיכת ועידת התביעות), המתקיים בשנתיים האחרונות ומהווה מסע חלופי לבני הנוער אשר לא יוצאים למסעות בפולין. במשךן ארבעה ימים, מעמיקים התלמידים בלימוד באמצעות ביקור במוזיאונים ואתרי הנצחה ומורשת, סדנאות חינוכיות, מפגש אישי עם ניצולי שואה, ופעילות חוויתית-חינוכית משלימה בשעות הערב. בשנת 2007 השתתפו במסע זה כ 1200 תלמידים מעשרה בתי ספר שונים. הפעילות פתוחה לכלל תלמידי כיתות י"א- י"ב מכל רחבי הארץ.

סיכום
ברוח דבריו של יגאל אלון "עם שאינו מכבד את עברו גם ההווה שלו דל, ועתידו לוט בערפל' אנו פועלים בבית העדות להמחיש ולתעד את העבר הלא רחוק שלנו. הבית מהווה כתובת לכל מי שההיסטוריה האישית שלו, של בני משפחתו ושל עמו מעניינת אותו וחשובה לו. הבית פתוח לקהל הרחב ומתקיימים בו אירועים ועצרות מרכזיות הנערכות ברוב עם סביב אירועי "יום הזיכרון לשואה ולגבורה" בכ"ז בניסן ובתענית "עשרה בטבת", לציון אירועי יום הקדיש הכללי.
חסר רכיב