תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

�¢�œ �”�ž�“�£

21/10/2007
עמודים תשרי - חשון תשס"ח (717) 1
על המדף
"דברים"

מנקודת מבטי

אסופת מאמרים של טובה אילן

הוצאת מרכז יעקב הרצוג

 

אסופה של 'דברים' שריחם לא פג עם השנים

על זהות ציונית דתית החותרת לתיקון אדם ועם שמחפשת חיבור רלוונטי

בין מורשת יהודית וערכי כבוד האדם באשר הוא אדם

 

הקובץ שלפנינו כולל מבחר מאמרים, רשימות ודברים של טובה אילן, מייסדת מרכז יעקב הרצוג ומנהלתו מראשית היווסדו בשנת תשמ"ז ועד לתשס"א. המבחר שלפנינו כולל אותם דברים שריחם לא פג עם השנים, ויש להם משמעות רלוונטית לסוגיות שונות בימינו. גם לפרקי ההיסטוריה והזיכרונות הפזורים פה ושם בקובץ יש משמעות מכוננת.

מעבר להיבט האישי שבדבריה של טובה אילן נרקמת ועולה מתוך הקובץ הזה תעודה מרתקת של זהות ציונית דתית, החותרת לתיקון אדם ועם, שמחפשת את החיבורים הרלוונטיים של המורשת היהודית העשירה עם מיטב הערכים של כבוד האדם באשר הוא אדם. הגותה של טובה תרה אחרי הדרכים  למימושם של חיבורים אלו בפועל, בחיי החברה היהודית הישראלית ובעקרונות המנחים את המסגרות הממלכתיות של מדינת ישראל.

לא סוד הוא שבעשרים-שלושים השנים האחרונות ניתן להבחין בהתפתחויות מרחיקות לכת בציונות הדתית. חלק מהתפתחויות אלו מדאיג בעיקר בשל אחיזתן בשוליים קיצוניים. אידיאלים שונים, כמו מתינות ופרגמטיזם, פתיחות, חזון של חברה מתוקנת, הומניזם ויחס של כבוד אל ה"אחר", שבעבר עמדו בראש סולם הערכים -  נדחקו לשוליים ואחרים נשכחו או עוותו. משנדחקו אידיאלים אלו, שיצרו בעבר תשתית לשיח ציוני משותף בין קבוצות אידיאולוגיות שונות, נוצר קושי לקיים שיח אמיתי ודיאלוג פורה בין הציונות הדתית לזולתה. הפנייה מחודשת של המבט ותשומת הלב אליהם עשויה לתרום להחזרת האיזון הראוי בין הערכים השונים של הציונות הדתית.

 

קובץ זה הוא השלישי בסדרה של קובצי "דברים" בהוצאת מרכז יעקב הרצוג.

המאמרים בקובץ זה מחולקים לשלושה מדורים:

המדור הראשון - "בסבך הזהות" מכיל שמונה מאמרים, המפתחים את המאפיינים השונים של האורתודוכסיה המודרנית. הגדרתה הממצה והקולעת של טובה היא שהאורתודוכסיה מורה על ניהול דיאלוג פורה ומשא ומתן קוגניטיבי עם התרבות המודרנית. הגדרה כזאת מניחה מיניה וביה שהאורתודוכסיה המודרנית היא תנועה דינאמית, שאינה שוללת על הסף חידושים כל עוד הם נענים למחויבות למסורת הדתית. טובה כותבת על בתי מדרש פלורליסטיים, העשויים לשמש במה ללימוד משותף ופתוח של מקורות היהדות והתרבות היהודית, ודנה בשאלה הסבוכה של היחס בין הסמכות ההלכתית ובין הסמכות הפוליטית האזרחית. במדור זה שני מאמרים על תנועת הקיבוץ הדתי, אשר למרות כל השינויים והמשברים החמורים שפקדו את התנועה הקיבוצית, עדיין מהווים ערכיה אתגר לשינוי ולתיקון פניה של החברה בישראל.

המדור השני – "על האחר" מכיל ארבעה מאמרים. שניים מהם כוללים דיון במעמדה של האישה במסגרות החברתיות של הציונות הדתית בפרט ובחברה הכללית בכלל, ובתהליכים הברוכים המתרחשים בימינו בשילובן הגובר והולך של הנשים במערכות הפעילות הדתית. המאמר השלישי עוסק ב"אחר" הלא יהודי. במאמריה מצביעה טובה על היעדים שטרם הושגו ומציינת את המוקדים שאליהם ראוי לכוון את המשך ההתקדמות; תוך תיקון עוולות שנוצרו במציאות כמו בנושא "מסורבות גט", מתוך שמירה קפדנית וזהירה על ערכי המסורת היהודית.

המדור השלישי – "על החינוך" מכיל חמישה מאמרים. מאמרים אלה עוסקים בין היתר בתובנות יסוד בדבר מטרות החינוך הדתי, אלו שחברה אורתודוקסית דתית מודרנית, כחברה אידאולוגית, צריכה לתת את הדעת עליהן. תובנות אלו נידונות במאמרים מתוך הדגשת קיומם של ערכים מנוגדים בחינוך שיש להתמודד אתם. אחד המאמרים עוסק בתרבות של מחלוקת שאינה זרה לתרבות ישראל. נהפוך הוא! היא מייצגת את לבה של התרבות ההלכתית והפרשנית בכל הדורות. תרבות של מחלוקת מניחה הכרה בדעת ה"אחר", הקשבה, פיתוח יכולת של ביקורת ופיתוח יכולת בחירה, יחד עם כנות ויושר אינטלקטואלי. דומה כי דווקא במערכות חינוך שונות בימינו נרתעים מטיפוח תרבות של מחלוקת מתוך חולשת דעת וחוסר בטחון בסיסי, והוא מומר בחינוך סגור וחד-ממדי. מבחינה זו לאתגר המוצג בדבריה של טובה יש חשיבות מתמדת שכאמור לא נס ליחה ולא פג טעמה, והקוראים מוזמנים לקרוא, לעיין ולהרהר.

 

יוסקה אחיטוב

עין צורים

 

(1) מתוך דברי המבוא לקובץ

 

את החוברת ניתן לרכוש במרכז הרצוג

אורית 08-8608330

בעלות של 20 ₪ לחברי הקיבוץ הדתי ותלמידי מרכז הרצוג (30 ₪ לכלל הציבור)

טרקטור עם סוס

מאת: עפרה עברון

איורים: יעקב גוטרמן

הוצאת סהר

 

 

בקבוצנו מצויים כישרונות ספרותיים לא מעטים, השנה, שנת ה 60  לסעד,

התגלתה אצלנו משוררת צעירה בת 17, עפרה עברון, דור שלישי בסעד.

עפרה, תלמידת כתה י"א, הוציאה  ספר שירים לגיל הצעיר בשם "טרקטור עם סוס".

מגוון השירים בספר מעניין, משירים הטבולים בדמיון וחריזה קולחת כדוגמת השיר

 

"פיל"

פיל אכל לחמנייה

והשפריץ עגבנייה .

פיל אכל מלפפון

ונפח לו בלון.

פיל שתה כוסית גזוז

ומעך קליפת אגוז.

פיל כזה כל כך חמוד

שנפל עליו עמוד.

פיל שלא היה בכלל,

ועל כך מאד חבל!

 

ועד שירים מורכבים יותר, עם קריצה להורים ולילדים גדולים יותר, כמו השיר "טרקטור עם סוס", שעוסק בניגוד בין העבר לקדמה הטכנולוגית.

 

טרקטור עם סוס-

זוהי שטות בלי היסוס.

הטרקטור ימינה, הסוס רוצה שמאל,

טרקטור עם סוס זה בלבול די גדול.

טרקטור צריך דלק, וסוס רוצה כרוב,

אחזור על משפט שנראה לי חשוב:

"טרקטור עם סוס-

זוהי שטות בלי הסוס!"

 

וגם שירים פשוטים, קצרים הנוגעים בחיי היומיום של הילד. כמו השיר

 

"פיג'מה".

יש לי פיג'מה עם לב ופרחים,

יש לי פיג'מה יפה לאורחים.

יש לי פיג'מה לזמן שחולים,

יש לי פיג'מה עם ציורים מבלבלים.

יש לי פיג'מות מכל המינים,

אז תבואו לישון, חלומות נעימים!

 

את השירים מלווים איורים נחמדים של המאייר יעקב גוטרמן.

אני מאחלת לך הצלחה והמשך כתיבה  פורה, יישר-כוח!

 

מלי קסט.

ספרנית בקבוץ סעד.

 

 

בראיון שערכה שרה המל עם עפרה והתפרסם ב'עלים' עלון הקיבוץ מעידה עפרה כי למדה לכתוב כבר בהיותה בגן-הילדים, ומאז, בערך, היא כותבת שירים.

עפרה: "בספר הזה, יש אוסף של שירים לילדים בגילאים 4 – 8 בערך, אני כותבת גם דברים אחרים, לא רק שירים. הרעיונות באים לי בלי הזמנה. לא פתאום ישבתי וכתבתי ספר, זה דבר שהתפתח אצלי לאורך מספר שנים, מאז שאני זוכרת את עצמי.

תארי לי את הדרך, החל מן הרעיון ועד להוציאת הספר לאור?

" הרעיון היה להוצאת ספר היה שלי ושל הוריי.  בכלל, המשפחה תומכת בי לאורך כל הדרך.  האחים והבית הם מקור לרעיונות, ואחותי הצעירה ענבר – היתה המאזינה הראשונה ו"שפן הנסיונות" שלי. בשיטוט באינטרנט חיפשתי הוצאות-ספרים. להוצאות שנראו לי מתאימות שלחתי אי-מייל בו הצגתי את עצמי, כתבתי שיש לי אסופת-שירים לילדים, וברצוני להוציא ספר. ענו לי בערך שבע הוצאות. שלחתי את השירים לעורכים, ובשלב הזה התקשר אלי המו"ל של הוצאת "סער" שאמר כי הוא אהב את השירים שלי. בפגישה שערכנו הוא הציע לי מספר מאיירים, מתוכם בחרתי את יעקב גוטרמן, שאהבתי את סגנון האיורים שלו ושנראה לי מתאים לשירים שלי. כל השלבים מאז החתימה על החוזה ועד שהספר יצא לאור – ארכו כשמונה חודשים, כאשר לאורך כל הדרך אני נהנית מתמיכתם ועזרתם של הוריי. הספר הגיע לשוק באמצע "שבוע הספר העברי", במהלכו כבר נקנו כמה עותקים." את הספר ניתן להשיג בסעד ובחנויות הספרים.

 

 

חסר רכיב