תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

�×�¤�œ�” �œ��œ �—�™

21/10/2007
עמודים תשרי - חשון תשס"ח (717) 1
תפילה לא-ל חי

השקת סיפרו של הרב אביה הכהן
בישיבת הקיבוץ הדתי בעין-צורים

חנן ברנד

קריאה ייחודית במזמורי תהילים בספרו החדש של הרב אביה הכהן
וערב ייחודי של לימוד ברכות ושירה


למעלה מ-350 תלמידים, בוגרים וידידים גדשו במוצאי צום גדליה את בית המדרש של ישיבת הקיבוץ הדתי בעין צורים, לרגל השקת ספרו של הרב אביה הכהן "תפילה לאל חי- מסע הנפש ונשמת השיר בספר תהלים".
"כשהרהרנו לראשונה בקיום הערב החשוב הזה, התלבטנו בשאלת השם הראוי לו. אחת האפשרויות הייתה 'שימו לב אל הנשמה' – כמילות הפתיחה של הפיוט היפה המושר כאן בבית המדרש מידי שנה בחג מתן תורה, בשעת דמדומי בוקר; ביקשנו לרמוז בשם זה לכותרת המשנה של ספרך – 'מסע הנפש ונשמת השיר בספר תהלים' – וגם לומר משהו על הימים בהם אנו עומדים כרגע, ימים של חשבון נפש ובדק נשמה. בסופו של דבר בחרנו בשם מינימליסטי יותר, אולי משום שהקריאה 'שימו לב אל הנשמה' נשמעה פתאום אגרסיבית מעט, כביכול איבדה משהו מעדינותה כאשר הוצאה מן ההקשר המקורי שלה.
ובכל זאת אני מעוניין לשוב אל אותה הצעה ולשים לב אל הנשמה – והפעם, נשמת ספרך. בדברי המבוא לספר אתה מודה לנו, תלמידיך, וכותב: "בית המדרש בישיבת הקיבוץ הדתי שבעין צורים היה לי לאכסניה של תורה ואהבה, ושם נוצרו עיקרי הדברים" (עמ' 10). כך, אם כן, אתה מתאר את בית המדרש, כמעט אגב אורחא: "אכסניה של תורה ואהבה"; וכיון שעל תורה כבר דיברו כאן הערב לא מעט, אני מבקש לדבר קצת על אהבה. אומרים אהבה יש בעולם; מה זאת אהבה?"
אמר איתי מרינברג בדברי ברכתו לרב אביה. הרב אביה מלמד בישיבה תנ"ך וחסידות למעלה מ-20 שנה, ולאורך השנים היווה עמוד תווך מרכזי בהובלתה, בהתויית דרכה הרוחנית, ובקשר האישי המיוחד אשר יצר עם תלמידי הישיבה ועם בוגריה. בספרו החדש, אשר יצא בהוצאת ישיבת הקיבוץ הדתי, מבקש הרב אביה להציג קריאה ייחודית במזמורים נבחרים בתהלים, תוך מעקב אחר מסעו האישי של המשורר-המתפלל, המתבטא לא רק במילות השיר אלא גם במבנהו, לבושו ועיצובו.

בפתיחת הערב נשא דברים יואל קרצ'מר-רזיאל, שותפו של הרב אביה להנהגת הישיבה בשנה הנוכחית, ולאחר מכן הועברו שיעורים קצרים בנושא ספר תהלים בידי הרב עמית קולא, ראש הישיבה בעבר, זאב קיציס מישיבת הקיבוץ הדתי במעלה גלבוע, הזמר אהוד בנאי- ידידו של הרב אביה, ובוגרי הישיבה- ברוך ברזל ואיתי מרינברג, אשר הרחיב על האהבה והלימוד:
"רבנו אביה – בלימודך, בשיעוריך, בהילוכך בינינו בבית המדרש, לימדתנו מהי תורה שיש עמה אהבה. אהבה לכתוּב ואהבה לאדם. אהבה שנטעת בנו הכתה שורשיה ונשאה פרי. היא עיצבה לא רק את לימוד התורה של דורות התלמידים, אלא גם את החברותא, את המרחב המשותף כאן לכולנו; בית המדרש הזה נעשה, במובנים רבים בזכותך ועל ידך, לא רק לאי של לימוד תורה רחב דעת ואופקים, אלא גם למקום של רגישות אנושית יוצאת מגדר הרגיל, למקום של עיניים מאירות. קיצורו של דבר, נעשתה הדעת רחבה מכוח הרגישות, והרגישות עמוקה מכוח הדעת. ויש אשר הכתוב והאדם נפגשים: כל עמוד בספרך החדש מעיד על רגישות גדולה לאדם שמאחורי המילים – למשורר התהלים ולמסע נפשו."

בסיום דברי הברכה והשיעורים הופיע הזמר אהוד בנאי במבחר משיריו, ובהמשך הצטרף אליו הרב יהושע אנגלמן מישיבת עתניאל, במופע מיוחד לימים הנוראים. את הערב חתם חתן השמחה, שהתקשה להסתיר את התרגשותו, הודה לבאים והביע תקווה כי על אף הקשיים בשנת הלימודים הנוכחית, יהווה ערב זה פתח לחיזוקה ולהמשך פועלה של הישיבה.

ישיבת הקיבוץ הדתי – עין-צורים


ניתן להזמין את הספר במשרד הישיבה 08-856915

חסר רכיב