תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

�§�• �”�ž�©�•�•�”

21/10/2007
עמודים תשרי - חשון תשס"ח (717) 1
קו המשווה
אספת חברים

 

 

בתחילת שנות הששים כתב יוסף (ספל) קרניאל ,מזכיר פנים מיתולוגי בעין הנצי"ב, על אסיפת החברים כך:

"אספר לכם גלויות, החיים פה בקבוצה רגילים עד מאד,

שעמום גדול נורא, כפי שזה לכם ידוע.

הדבר עלול היה להיות יותר גרוע, לולא הייתה מידי שבוע מתקיימת אסיפה...

לבסוף, למסקנה, אביע כאן את דעתי,

על ידי האסיפה נתקן את הקבוצה ואת המצב החברתי.

כי כל עוד הלב רותח

זה נותן תקווה בלב,

נתלהב ונתווכח,

באסיפה נעשה שמח,

שסתום ביטחון לכאב"

 

האם האסיפה היא עדיין "הסרט הכי טוב בעיר"?

כנראה שלא, ובכל זאת היא

ממשיכה ומתקיימת כך או אחרת

 

 

 

עין הנצי"ב

'האסיפה סוברנית להחליט' ש'התחתונים יורדים'

 

עד לפני מספר שנים, אסיפת החברים בעין הנצי"ב הייתה מוסד חשוב,יוקרתי ופעיל.

האסיפה הייתה מתכנסת בדרך כלל במוצאי שבתות ומרכזת אליה ציבור רחב ומגוון.

לפני כ- 4 שנים שינינו בעין הנצי"ב את המבנה הארגוני והוקמה מועצה. המועצה היא גוף נבחר בן 26 חברים וחברות (כולל מספר בעלי תפקידים) שנבחרים כל 3 שנים בקלפי.

האסיפה נשארה כסמכות של אסיפה כללית לפי פקודת רשם האגודות והיא מתכנסת במספר הזדמנויות: אישור מאזן שנתי, דיון חברים, נושאים מהותיים העוסקים בחיי הקבוצה (שינויים,שינויי בעלות,וכיו"ב).

הנהלת האסיפה מורכבת מיו"ר ומספר חברים הנבחרים מחדש כל 3 שנים (קדנציה).

במשך השנים הרבות התעוררו מידי פעם ויכוחים על הנהלים, כיצד מצביעים, איזה רוב נדרש, כיצד לקיים את הדיון ועוד. היו מספר מומחים גדולים לתקנון, כולם מנוחתם עדן: זפל (יוסף קרניאל) ז"ל, אברהם שטרן ז"ל. היום כיוון שהאסיפה אינה פעילה, כמעט ולא נדרשים לפרטים.

באסיפת החברים נולדו מספר משפטים "מיתולוגיים" כמו:

  • "האסיפה סוברנית להחליט..." אברהם שטרן
  • "התחתונים יורדים" (כשמדובר בשיטת הצבעה במספר סבבים - על מועמדים לתפקיד) –אברהם פלטיאל
  • "הצעה מרחיקת לכת" - בכל מקרה שמאן דהו רצה להצביע על הצעתו לפני הצעת המוסד, המציא לה את השם הנ"ל.

בהזדמנויות חגיגיות כגון קבלת מועמדים לקבוצה או קבלת מחזור בנים חדש למועמדות , נמזגה שתיית "לחיים".

 

ביטול האסיפה נעשה מחוסר ברירה, וגרם לניתוק של קבוצת חברים שהייתה מגיעה לאסיפות והיום אינה מגיעה לישיבות המועצה.

 

גדעון ישראלי  - מנהל קהילה 

                                                                                  

קבוצת יבנה

עם תום האסיפה החברים עוזרים לסדר את חדר האוכל# כך שלמחרת עם שחר איש לא יבחין במה שהתרחש באותו אולם ערב קודם

 

אכן כן, בקבוצת יבנה אסיפת החברים היא ממש "המוסד העליון של הקבוצה".

היא מתכנסת בחדר האוכל הגדול, בממוצע פעמיים בחודש ותמיד במוצאי שבתות. האסיפה מתנהלת על ידי "נשיאות האסיפה", המונה 3 חברים שאחד מהם הוא מזכיר הפנים.

לא מכבר עבר תקנון האסיפה רענון יחד עם תקנונים נוספים בנושא "מוסדות הקבוצה". הדיונים וההחלטות בנושאים אלה התאפיינו בהשתתפות ערה של חברים. לצערנו, "השתתפות ערה" אצלנו היא כמה עשרות חברים בלבד.

על פי התקנונים מספר המינימום של משתתפים שיאפשר קיום אסיפה עומד על 10% מבעלי זכות ההצבעה, אולם אצלנו מונים 30 איש - ומתחילים! במקרים יוצאי דופן, כשהתקיימו אירועים "מתחרים" אחרים, פוזרה האסיפה מחוסר קוורום. 

למותר לציין, כי כאשר יש נושא "חם" או פיקנטי, יכולים למלא את חדר האוכל אפילו 120 חברים. מסיבה זו משתדלת נשיאות האסיפה לשלב בסדר היום סעיפים פורמאליים – שגרתיים עם נושאים יותר "מושכים", כל זאת בהצלחה  מועטת. אחרי החגים הבעל"ט ניכנס לדיוני התקציב הקדחתניים, ואז אנו צפויים לאסיפות צפופות וגדושות.

האסיפות מתועדות ומצולמות על ידי צוות הוידאו המקומי, ומוקרנות לבתי החברים בערוץ הפנימי, במשך השבוע שלאחר האסיפה. כשמתקיים דיון בנושא רגיש במיוחד בתחום האישי או הכלכלי ניתן להכריז על האסיפה כאסיפה סגורה, ואז האסיפה מצולמת אך לא מוקרנת.

באשר להשתתפות בדיונים עצמם, לעניות דעתי אפשר למנות על 10 אצבעות רשימה של דוברים "קבועים", אשר אינם מחמיצים הבעת דעתם על כל נושא ונושא. יש כאלה שבאסיפה אחת עולים ל"דוכן הנואמים" כמה וכמה פעמים. חלקם אף מתנצל מידי פעם על כך, אך... משתמש בזכותו להגיע למיקרופון.

"מוסד" חשוב המתקיים באסיפות הוא המזנון. אחד החברים (שהוא עצמו, אגב, אינו משתתף כלל באסיפה) אחראי על פתיחת המזנון, בו מוגשים פיצוחים, מגדנות ומשקאות קלים. לא פעם יקשה על יושב הראש של האסיפה לנהל את הדיון בשקט בשל צפיפות החברים על יד המזנון...

משך האסיפה הוא כשעתיים, ובמקרים מיוחדים יש לנשיאות זכות להאריכו בחצי שעה נוספת. עם תום האסיפה החברים עוזרים לסדר את חדר האוכל, כך שלמחרת עם שחר איש לא יבחין במה שהתרחש באותו אולם ערב קודם, כמיטב המסורת היבנאית.

 

רמי עפרוני – נשיא אסיפה (מיל')  

 

בני דרום

דיונים, ויכוחים, שינויי תקנונים ו – סריגת כיפות

 

אסיפות החברים שלנו מתקיימות כסדרן עוד מימי היותנו קיבוץ.

פעם בחודש-חודשיים (בהתאם לצורך) אנו מתאספים במועדון-לחבר, ומקדישים ערב שלם (מוצ"ש על פי רוב) לדיונים, ויכוחים, שינויי תקנונים, וגם... סריגת כיפות....

באסיפה עולים בדרך כלל הנושאים ה"כבדים" או הצעות לשינויים משמעותיים בתקנון, כיוון שרוב הסוגיות נידונות במסגרת הנהלת הקהילה ובמזכירות.

לרוב האסיפות מגיעים כ-30 חברים, אלא אם כן מדובר בנושא "עסיסי" יותר (מי אמר כסף?...).

בשנים האחרונות, עם הצטרפות שכונת ההרחבה לקהילתנו, נוספו גם אסיפות בפורמט רחב יותר - "אסיפות כלליות" – שבהן עולים לדיון, בקרב כל חברי הקהילה – שיתוף והרחבה כאחד - נושאים הנוגעים לכולנו, כמו ועדת הקבלה להרחבה, ועדות חינוך, תרבות ודת, וכן נושאים 'מוניציפאליים' כמו שמירה, פיתוח וכו'.

בארות יצחק

לא יעלה על הדעת לקיים פעילות ציבורית במקביל לאספה

 

מערכה ראשונה

"אסיפת חברים תתקיים אי"ה ביום ג' בשעה 21.00. אם לא יהיה קוורום כנדרש, תידחה האסיפה לשעה 21.20" – לשון ההזמנה על לוח המודעות וגם בעלון המקומי.

מערכה שנייה

השעה 21.10. נוכחים: יו"ר, מזכ"פ, חבר מזכירות נוסף, מתקין מערכת ההגברה, רשמת, מגיש תה, שני חברים. מסכמים שאפשר להתחיל. הרי כשנגיע לשלב ההחלטות אפשר כבר להכריז שזו האסיפה הנדחית.

מערכה שלישית

23.20. גמרנו את סדר היום. נכחו 80 / 50 / 30 / 12 חברים (תלוי בנושאי הדיון). הולכים הביתה.

מערכה רביעית

ארוחת בוקר למחרת: "היית באספה? מה היה? איזה טמטום! מי החליט על שטות כזאת!"

 

סטטיסטיקה בגרוש

בתשס"ז התקיימו 10 אסיפות חברים. השתתפות שיא נרשמה בדיון על תוכנית הגדלת הדירות. מיעוט משתתפים בנושאים כלכליים–מקצועיים. כ– 90 חברים (כ– 56%) אינם מגיעים בקביעות לאסיפה מסיבות גיל, בריאות, משפחה, התנתקות ועוד. נדונו 22 נושאים שונים, מהם 6 כלכליים, 4 – חברה ודת, 6 – בנייה, 6 – בחירת ממלאי תפקידים.

פרפראות

·        מוסד השאילתות, שהיה פעם מעוז הדמוקרטיה הישירה, ירד מגדולתו. אדישות? שינוי בהלך הרוח? ואף על פי כן ולמרות הכל – האסיפה היא המוסד העליון בקיבוץ, והחלטותיה מחייבות את החברים ואת המוסדות. לא יעלה על הדעת לקיים פעילות ציבורית כלשהי במקביל לאספה.

בית רימון

השתתפות ערה, הסכמות והבנות – מיתרונות הקיבוץ הקטן

 

בקיבוץ בית רימון מתקיימות כ-5 אסיפות במהלך השנה ובהן דנים, כמקובל, רק בנושאים ציבוריים עקרוניים.

בתחילת כל שנה מתקיים דיון בתקציב הקהילה ובתכנית המשק המבטא את העקרונות החברתיים עליהם מושתתת הקהילה וההתנהלות המשקית.

אחת לשנה מאושר מאזן הקיבוץ ובתוכו התנהלות הקהילה, המבטא את עמידתנו ביעדים שהצבנו.

בנוסף לאסיפות קבועות אלו מעלה המזכירות נושאים שוטפים וגם אלו הקשורים לתקנונים שונים הנצרכים לאור השינויים באורחות חיינו.

לאסיפה אין יום קבוע בשבוע ואנו משתדלים להתאים את המועד מלכתחילה כך שיגיע רוב מחברי הקיבוץ, ואכן מגיעים ומשתתפים רוב חברי הקבוץ. כמובן הודעה נשלחת מראש לכולם גם בדוא"ל.

קיימת השתתפות ערה ואנו משתדלים להגיע להסכמות, הבנות ושכנוע (אולי בכך "יתרון" לקיבוץ הקטן?!).

את האסיפה מנהל על פי רוב מזכיר הקיבוץ והיא מתנהלת באחד מחדרי המרכז הקהילתי שלנו (חדר האוכל לשעבר גדול עלינו).

בבית רימון מתקיימות בנפרד גם אסיפות היישוב, בהן משתתפים כל אנשי היישוב ודנים  בעניינים מוניציפליים. לצערנו בעקבות התבטאויות לא מכובדות ההשתתפות באסיפות אלו לאחרונה דלה יותר.

 

זכורות לטוב האסיפות בהן התאספו כל אנשי היישוב; האחת בה הוחלט להתחיל ולהפעיל באופן שוטף את האגודה המוניציפלית - "אגודת מתיישבי בית רימון", והשנייה בה קבלנו ליישוב את המכינה הקדם צבאית "כרמי חיל".

 

יוסי יורב – מזכיר הקיבוץ

משואות יצחק

מי שרוצה להשפיע חייב להגיע ולהצביע

 

אסיפת החברים במשואות יצחק הינה המוסד העליון בפועל של האגודה.

האסיפה מתכנסת בערך פעם בחודש, וכדי שזו תהיה חוקית, חייבים להיות נוכחים לפחות 10% מהחברים בעת פתיחתה. בדרך כלל ההצבעות נערכות במקום, אלא אם כן 20% מהנוכחים מבקשים לערוך את ההצבעה בקלפי.

(למעט קבלה לחברות/מועמדות ושינויי תקנון, בהם בגלל הרוב המיוחס ההצבעה עוברת לקלפי באופן אוטומטי).

הנושאים העיקריים שנידונים באסיפה הם אישור תוכנית המשק, אישורי מאזן, קבלה לחברות ולמועמדות ובחירת מוסדות. כמו כן נידונים ומוכרעים באסיפה כל ההצעות בנושאים אסטרטגיים, כגון שינוי באורחות החיים, שיוך דירות, שינויים ארגוניים ומבניים, קבלת נוהגים ושינויי תקנון.

בנוסף, נידונים בה ערעורי חברים בנושאים פרטיים וציבוריים על החלטות המזכירות.

בדרך כלל נוכחים באסיפה כ- 40-50 חברים. בהיעדר טלוויזיה במעגל סגור ולאור זאת שההצבעות נערכות בדרך כלל במקום, מי שמעוניין להשפיע חייב לבוא, וכך הוא עושה. סדר היום נקבע על ידי מזכיר הפנים והאסיפה מנוהלת על ידי יו"ר האסיפה.

על הנושאים המשקיים, כגון מעקב אחר התוצאות בענפים ובתאגידים בכמה רבעונים, אישור תכניות פרטניות, אישור הקמת ענפים ו/או סגירתם ועוד אמונה המועצה הכלכלית - גוף נבחר שקיבל סמכויות לצורך כך מהאסיפה.

בימים אלו נידונה במזכירות הצעה לשינוי המבנה הארגוני, דבר שיביא לשינוי את המתואר לעיל, אם יאושר.

 

שרגא וילק – מזכיר פנים

 

שדה אליהו

התנהלות על פי ה'ספר החום'

 

האסיפה ממשיכה להיות המוסד העליון של שדה אליהו ובה מקבלים החלטות עקרוניות וחשובות לניהול אורח החיים שלנו כקיבוץ.

האסיפה מתקיימת באופן קבוע במוצאי שבת, בממוצע פעם בשבועיים, בחדר האוכל. מגיעים לאסיפה בין 35 ל- 80 חברים (לפי העניין הנדון...). ברוב הסעיפים מתקיימים דיונים ואחריהם הצבעה בהרמת יד. בנושאים אישיים או על פי בקשה, מתקיימת הצבעה בקלפי באסיפה עצמה. יש נושאים קבועים (כמו למשל, בחירת בעלי תפקידים) בהם ההצבעה מתקיימת בקלפי במהלך השבוע.

האסיפה מנוהלת על ידי הנהלת אסיפה שנבחרת כל שנתיים. במהלך השנים התפתחה מסורת ונכתב תקנון, שהוא ה"אורים והתומים" של ניהול האסיפה. בז'רגון המקומי שמו:  'הספר החום'.

בשנים אחרונות אנו גם מצלמים את האסיפות ומשדרים בערוץ הפנימי במהלך השבוע. 

 

אך גם אצלנו, למרות המאמצים לחזק את מעמד האסיפה, אנו מזהים ירידה במרכזיות של האסיפה, ולא מספיק חברים מגיעים לאסיפות הקובעות את אורח החיים שלנו.

 

בשנה אחרונה התקבלה באסיפה תכנית לשינוי המבנה הארגוני, שמפרידה בין הצד הקהילתי לצד המשקי. במסגרת זו הוחלט להקים הנהלה מרכזית של 25 חברים, שידונו בחלק מהנושאים שבעבר  נדונו באסיפה. מתוכנן שההנהלה תיבחר ותתחיל לפעול בחודשים הקרובים. תקוותנו היא שדווקא עם צמצום האסיפות מבחינה מספרית יגדל ערכן מבחינה איכותית...

 

 

מאיר ליפשיץ – מזכיר קיבוץ

 

 

ראש צורים

גם כשיש השתתפות מכובדת, מרבית החברים מוותרים על הדיון

(כנראה שיש להם דעה מגובשת)

 

בשנה החולפת התקיימו בראש צורים ארבע אסיפות חברים. יושבת ראש האסיפה היא הקובעת את תאריך האסיפה ואת סדר יומה בתיאום עם המזכיר. מגיעים חברים מעטים, אלא אם מדובר בנושא הקשור לשינויים מהותיים באורחות החיים או נושא כלכלי כבד כגון שותפות עיסקית/מכירת עסק וכדומה. גם כשיש השתתפות מכובדת, מרבית החברים מוותרים על הדיון (כנראה שיש להם דעה מגובשת) אך משתתפים בהצבעה בקלפי (הצבעה בקלפי היא מחוייבת המציאות על מנת להגיע לרוב הנדרש לשינויים מהותיים). אפילו לאסיפה על מניות תנובה לא הגיעו חברים רבים.

"נושאים שוטפים" המגיעים לאסיפה הם דוחו"ת ומאזנים, הצעת תקציב של המשק ושל הקהילה, ובחירת ההנהלות (מזכירות והנהלה כלכלית). נושא "מיוחד" שהגיע לאסיפה השנה היה האישור להשתמש ב"היתר מכירה" בגד"ש.
מזמן עברו מן העולם הדיונים שכל כך הלהיטו הרוחות וסיפקו נושאים לדיבורים בשבילים ובחדר אוכל (האם לאשר טלוויזיה פרטית לחברים, או ביקור הורים - שבמקרה גרים בחו"ל על חשבון הקיבוץ כשתקציב הק"מ אינו מספיק למי שהוריו גרים בחיפה, או תוספת לתקציב ביגוד למי שהולכת עם כיסוי ראש, ומי יכול לשכוח דיונים על תקציב סיגריות ומימון קורסים של גמילה מעישון). אני מאמין שכל הדיונים האלו יצרו את התשתית הערכית החינוכית הקיימת בקהילתנו של פשטות והסתפקות במועט. מה חבל שחברים רבים  שהאמינו בערכים האלו עזבו את ראש צורים כי מאסו בכל הדיונים והויכוחים שהיו בדרך.

מרדכי שבט – מזכיר הקיבוץ   

שלוחות

אסיפה – פעם בחודש עם דיונים ברמה גבוהה ומכובדת

 

בשלוחות מתקיימת אסיפה בערך פעם בחודש.

הנושאים בהם דנו השנה: תוכנית משק וקהילה,תוכנית השתלמות, תוכנית השקעות, בחירת צוות שינוי, תקנון בענייני משפחה, שמיטה, יעוד כספי מניות תנובה ועוד.

מספר המשתתפים באסיפה: כדי לקיים אסיפה יש צורך ב-20 חברים. בדרך כלל משתתפים כ-40, תלוי כמובן בנושא.

האסיפות מתקיימות בחדר האוכל ומנהל אותן היו"ר- יצחק מובסוביץ. אני שמחה לציין שרמת הדיונים באסיפה גבוהה ומכובדת.

לצערי רוב הציבור בחר כבר מזמן לא לנצל את הזכות להשפיע דרך האסיפה ובתחילת דרכי בתפקיד חשבתי שאוכל לשנות זאת. לקראת סיום הקדנציה שלי אני מצטערת להודות שלא הצלחתי.  

בין המזכירות והאסיפה קיימת מועצה. המועצה מורכבת מחברי המזכירות

ומ-12 נציגי ציבור והיא דנה בנושאים חברתיים. לעיתים הדיון במועצה מהווה הכנה לדיון באסיפה (כגון בתקנונים) ולעיתים המועצה היא הגוף המחליט (בקבלה למסלול "תושבות בנים " למשל).

 

דליה תורן – מזכירת פנים

 

סעד

 עשר אסיפות בשנה בהן הגיל הממוצע גבוה

 

לפני כ-7 שנים ביצענו שינוי במבנה הארגוני של מוסדות סעד ובנינו את "המועצה" הממוקמת 'ארגונית' מתחת ל"אסיפת החברים". הלוגיקה בשינוי הזה שהיה חלק מהפרדת המשק והקהילה הייתה להעביר למועצה נושאים לדיון שדורשים ירידה לפרטים, ואשר באסיפה קשה להקיפם. בנוסף לכך נתקלנו בקושי הולך וגובר של חברי הגילאים הצעירים יותר לקחת חלק באסיפות מסיבות אובייקטיביות. בדרך של הקמת המועצה הבטחנו כי הנושאים הנדונים בה והחלטותיה ייתנו ביטוי לכל שכבות הגיל מציבור החברים בסעד. המועצה כוללת 36 חברים וחברות בחתך גילאים שמייצג את החברים בסעד.

מטבע הדברים, הקמת המועצה גרעה מעט מיוקרתה של אסיפת החברים, ומספר האסיפות ירד במעט. ובכל זאת, סקירת האסיפות בשנים האחרונות משקפת את הנתונים הבאים:

 

בממוצע על פני 7 שנים מתקיימות בסעד 10 אסיפות לשנה.

מספר החברים הממוצע שלוקח חלק באסיפה הוא בין 75 חברים ל-110 חברים באסיפות אשר על סדר יומן נושאים חשובים ועקרוניים.

הגיל הממוצע של משתתפי האסיפה עדיין גבוה, ולצערנו קבוצת הצעירים לא לוקחת בה חלק, באופן יחסי לגודלה בציבור.

את האסיפה מנהלת "וועדת אסיפות", אשר מאשרת מראש את סדר היום, ודואגת שאחד מחבריה ישמש כיושב ראש האסיפה.

ככלל האסיפה עדיין מהווה בסעד גוף בעל משמעות, ואנחנו מקפידים מאוד לעשות לה נפשות וכן לדווח לציבור כולו על תכני כל אסיפה ואסיפה.

הסיפור המיוחד שאני מעלה בזיכרוני הוא עצוב מאוד- בעת שיצחק רבין ז"ל נפגע מיריות בן הבליעל היינו בעיצומה של אסיפת חברים, וכאשר הבנו שמדובר במשהו רציני מאוד, עצרנו את האסיפה והתכנסנו בבית הכנסת לאמירת תהילים.

 

בוקי ברט – מזכיר קיבוץ

לביא

80-90 מגיעים כרגיל, באיחור קבוע של 20 דקות

 

אחת לשבועיים, לרוב במוצ"ש, מקיימים אצלנו אסיפות בחדר האוכל.

הנושאים הנדונים הם אלו שאין למוסדות סמכות עצמית לאשר, כולל תוכנית משק, השקעות ותקציב צרכני, ענייני שיכון וגם עניינים חברתיים שונים.

האסיפה מנוהלת על ידי נשיאות בת 4 חברים (שאינם חברי מזכירות) המכהנים ברוטציה כיושבי ראש. המזכיר מכין את סדר היום ויושב ליד היו"ר.

מגיעים כרגיל כ-90-80 חברים (באיחור קבוע של 20 דקות). לאסיפות "מיוחדות" מגיעים כ-140 איש.

 

משה מעגן 

חסר רכיב