תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

�”�§�¤�•�× �©� �™�™�•�× - �¤�¢� �¨��©�•� �”

21/10/2007
עמודים תשרי - חשון תשס"ח (717) 1
הקפות שניות - פעם ראשונה

גילה קפלן

במוצאי שמחת תורה בשירה וריקודים
הכניסו ספר תורה לארון הקודש בבית הכנסת הזמני
במרכז הקליטה במוסד גלבוע שבבית אלפא
לשעבר מרכז חינוכי לקיבוצי השומר הצעיר

מזה 3 חודשים מתגוררים, 300 עולים חדשים מאתיופיה במוסד החינוכי גלבוע, שפורק לפני כמה שנים. במרכז הקליטה, שאמור לקלוט עד 600 עולים, לומדים בבוקר עברית, ובשעות אחה"צ – שיעורי יהדות כהכנה לגיור.

עם הקמת מרכז הקליטה, נוצר קשר בין הסוכנות היהודית במחוז הצפון, מכון "שבות עם" ורוברט ברל, רכז מחלקת משימות של הקיבוץ הדתי. מכון 'שבות עם' בהנהלתו של הרב ולדמן, יושב בימין אורד ומטפל בחינוך היהודי במרכזי הקליטה של עולי אתיופיה, רוברט ברל ניהל במשך חמש שנים מרכזי קליטה מטעם הסוכנות היהודית, בקיבוץ מרחביה (עולי אתיופיה) ובנצרת עלית (הסבה מקצועית לעולים ממדינות שונות ופרויקטים שונים של הסוכנות, כמו סל"ע ו'עתיד'). הקשר הוליד פעילות משותפת עם אנשי המועצה האזורית והמועצה הדתית בעמק המעיינות (עמק בית שאן) וכן עם אנשי קיבוץ מירב ומוסדות הלימוד של הקיבוץ הדתי בעמק המעיינות – בית ספר שק"ד, מדרשת הבנות בעין הנצי"ב, ישיבת מעלה גלבוע ורבני הקיבוץ הדתי בצפון.

רוברט: "חיפשנו פרויקטים משותפים שיוכלו להקל על השתלבות העולים ולקדם את היכרותם עם הציבור הדתי – לאומי, שיכול להוות מודל להזדהות. במקביל חיפשו בקיבוץ מירב פרויקט התנדבותי לרגל חגיגות 25 שנה, והצענו להם לאמץ את מרכז הקליטה."

חברות מירב אנה שלומוביץ, עולה ותיקה מארה"ב, וליאת פורת ,מרכזות הקשר מטעם הקיבוץ.
אנה: "הקשר התחיל עם הגעת העולים ופנייתו של רוברט. במירב אנו רואים בפעילות הזו הזדמנות למפגש ולעבודה של קהילה מול קהילה. זהו אתגר חברתי, הן של הצעירים והן של המבוגרים."

עד לשמחת תורה, היו מביאים ספר תורה בכל שבת וחג למרכז הקליטה מאחד מקיבוצי הקבה"ד בסביבה. אך היה צורך בספר תורה קבוע במקום. דרך אבינועם שטרית (שדה אליהו) ויוסי מנחם – מזכירי המועצה הדתית עמק המעיינות, הושאל ספר תורה מבית כנסת במושב ירדנה, ממשפחת יעקב יחיא. אז עלה הרעיון לעשות "הכנסת ספר תורה" בזמן הקפות שניות. להקפות השניות הגיעו יושבי ראש המועצות גלבוע ועמק המעיינות, נציגי הסוכנות היהודית ורבני האזור. את עיקר ה'שמייח' עשו ילדי הקיבוצים וילדי העולים החדשים, אשר חלקם לומדים בשק"ד ובבית ספר ביכורה. היו שם ריקודים אתיופיים מסורתיים, ריקודי עם ישראליים ודברי הברכה. בסוף ההקפות השניות, נערך טקס הכנסת ספר התורה: הקייס האתיופי מנצרת עלית הכניס את ספר התורה לארון הקודש בבית הכנסת הזמני (מועדון) שבמרכז הקליטה.

בהמשך השנה יש תוכנית לשלב את מוסדות החינוך שלנו בפרויקטים חינוכיים (כמו תוכנית בת/בר מצווה) במרכז הקליטה. אנשי מירב מצידם, מתכוונים גם הם להדק את הקשר.
אנה: "זו ההתחלה ויש הרבה התעניינות בציבור. אנחנו מקווים לפעילות משותפת, הן של הנוער והן של המבוגרים, כמה פעמים בשנה. התקשורת כרגע היא בעיקר בשפת הגוף, אבל אצל הילדים הדברים זורמים ביתר קלות."

רוברט: " אני מקווה שהערב הזה הוא סימן להמשך הדרך. אחד המתנדבים הותיקים מ"שבות עם", אשר מתנדבים במרכזי הקליטה, העיד שהרמוניה כזו לא ראה עדיין."
חסר רכיב