תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

טירת צבי לשיבה

24/06/2007
עמודים תמוז תשס'ז (714) 8
טירת צבי הגיעה לשיבה - איך תמשיך?
יזרעאלה כספי

מזל טוב!!!
טירת צבי חוגגת יומולדת 70
הקיבוץ הראשון מקיבוצי הקיבוץ הדתי שעלה ונאחז בקרקע
70 שנה – סיבה למסיבה
70 שנה - סיבה לראות מה היה, לתהות מה יהיה
יזרעאלה כספי על עבר ועתיד


לפני 50 שנה, במלאת לטירת צבי 20 שנה, ברך רודי הרץ את הקיבוץ הצעיר, ותיק קיבוצי הקיבוץ הדתי וכך אמר:
"מה היה החידוש הגדול שקם והיה עם הקמת טירת צבי?
הוא לא היה ביצירת תנאי התיישבות היכולים לספק את הצרכים הדתיים, גם לא בהעלאת ערך היהדות הדתית בעיני הציבור הלא-דתי.
עם הקמת טירת צבי, ראשית הקיבוץ הדתי, הונח היסוד למשהו יותר גדול מאשר יישוב סְפר חדש. נולד ערך חשוב בחיי העם כולו, מעין תקיעת שופר גדול עם קול דממה דקה, שיצא טרם שנשמע למרחקים. התורה חזרה לאכסניה הטבעית שלה, למרכז חיי חברה יוצרת ובונה, מושרשת באדמת המולדת (אין קיום ואין טעם לקיום העם ואפילו למדינה אם הוא מנתק את עצמו מלהיות נושא התורה שקיבל מסיני – אתה גדל וסבל, אתה ייבנה וייגאל) – עם הקמת טירת-צבי נכרתה ברית עולם בין היהדות הדתית ובין הארץ ובוניה".
במה תפארתה של טירת צבי היום?
אם נפנה מבט אל הכלכלה נמצא שם עשרות אלפי עצי תמר נושאי פרי משובח הנשלח מן העמק אל רחבי תבל.
אם מבטנו ינחת על המפעל הגדול בשער טירת צבי, לא נוכל במבט אחד להקיף את כל רוחב המפעל במרחב הבנוי היפה ובעומק האנושי הפועל בתוכו – כח אדם ותיק ומיומן מרצפת הייצור ועד השיווק ברחבי הארץ וקניוניה ועד מערב אירופה וארצות הברית, עם כח אדם צעיר ומלומד המשתלב בתהליכי העבודה. נראה את חברי הקיבוץ משלבים ידיים עם תושבי בית שאן והסביבה להצלחת המפעל ("טיב" בלשוננו – "טירת צבי" בלשון השוק הרחב).
בנוף הנהדר של העמק נפרשים מרחבים של שדות חיטה, מאגרי מים אירוסים וגידולים נוספים – אלו ענפי החקלאות של טירת צבי. את הדגים בבריכות, הגזר בשדות, ותרנגולי ההודו בלולים מגדלים בשיתוף עם החברים ממעלה גלבוע.

במה משתבחת טירת צבי?
בתפילות הקבועות בבית הכנסת הנאה, במנגינות המתנגנות בפי החברים/ות מדי שבת ומועד. בשירה המאחדת ארבעה דורות בבית הכנסת בו לוקחים חלק פעיל ותיקים וצעירים, זקנים עם ילדים. במסיבות חתונה ומסיבות משפחתיות הנערכות בטוב טעם וברוחב לב. באנשים הקובעים עיתים ללימוד. במשפחות ברוכות ילדים, בחינוך, בתרבות מקומית יפה ובאנשים טובים שממשיכים ולא נשברים ממזג האויר, מן המרחק למרכז, מנשיאה בעול היומיומי בעבודה ובחברה.

מה זוכרת טירת צבי?
את עברה המפואר – החל מהעליה על הקרקע כיישוב "חומה ומגדל" בכ"א תמוז תשכ"ז / יולי 1937, את קשיי השנים הראשונות, את עמידתה בגבורה במלחמות ישראל, את העקשנות וההתמדה של חבריה לעבוד, להגן ולהיאחז במקום הזה, את הראשוניות, את החלוציות, את אין-סוף האנשים שעברו דרכה – כתלמידים, כחברי הכשרות, כחניכים בחברות נוער או במחלקות נח"ל, כעולים חדשים, כאולפניסטים, כאורחים תיירים ומטיילים, שבאים עד היום לשמוע את תולדותיה, את תולדות הקיבוץ הדתי וההתיישבות בעמק בית שאן – תולדות ארץ ישראל.
טירת צבי זוכרת את המעבר מהאין-כלום אל היש, מאהלי המגורים אל הצריף ואל הבית. מהלינה המשותפת ובתי הילדים את הלינה המשפחתית. מבית ספר קטן אל בית ספר משותף גדול מאוד. מתקופת חרדה של לפני קום המדינה אל בטחון יישובי הנסמך על צה"ל. משותפות מוחלטת של רכוש דל אל הפרטות של תקציבי קיום ואל רווחה לכלל ולפרט.
בשנת ה – 70 שומרת טירת צבי על דרך חיים של "הצנע לכת", מחנכת להערכת ה"יש ביכולתנו בהתאם לפרנסתנו".
בטירת צבי כ-600 נפש. החיים זורמים בה לעתיד טוב בתקווה לבית איתן.

למה מייחלים בטירת צבי?
תהליכי שינוי הזוחלים בקצב של צעד קדימה וחצי צעד לאחור כבר 15 שנה. רבים מבני הדור השני והשלישי אינם בוחרים לבנות את ביתם אתנו בקיבוץ. אין קליטה מתנועות נוער לקיבוץ כפי שהיה בעבר.
אלה הבונים את ביתם כאן אינם חושבים קיבוץ. העתיד מדאיג.
בדיוק כעת, בשנה ה-70, אנו מטפלים בנושא ברגישות רבה, מבררים את רצון החברים ושוקלים צעדים לקראת העתיד. עתיד בו יהיה המשך להתפתחות ולקידום של קליטה ושל שביעות רצון כדי שביתנו ימשיך להיות בית אהוב לכל חבריו ותושביו, ותיקים וחדשים, הרוצים להמשיך ביחד חיים של תורה ועבודה, חיים שיש בהם אהבת תורה ויראת שמים, חיים של שלום חיים של ברכה, חיים שימלאו משאלות לבנו לטובה.

טירת צבי
חסר רכיב