תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

פרשת פולארד

22/05/2007
עמודים אייר תשס"ז (713) 7
פרשת יהונתן פולארד
פרשת יהונתן פולארד - הסוכן שהציל את ישראל ונשכח בכלא
אשר מבצרי

למעלה מעשרים ואחת שנה עברו מאז היום בו דפק יהונתן פולארד על שערי השגרירות בוושינגטון והוא עדיין יושב בכלא. להלן סיכום אינפורמטיבי המבקש לרענן את הזכרון של כולנו
ולהניע ביתר שאת את המאמצים לשחרורו

· העברת מידע: יהונתן פולארד עבד כמנתח מודיעין בצי האמריקאי, בשנים תשל"ט - תשמ"ה (79-85). במהלך עבודתו נחשף למידע מודיעיני בעל חשיבות ביטחונית קריטית לישראל, שלמרות ההסכמים בין המדינות לא הועברה לישראל. כבן למשפחה שחלקה הושמד בשואה, הרגיש יהונתן את אחריותו לבטחונה של ישראל, והחל להעביר לישראל מידע בטחוני חיוני. יהונתן פעל בשליחותה של מדינת ישראל כסוכן מטעמה, באישור הדרגים הביטחוניים והפוליטיים הבכירים ביותר.
· המאסר: פולארד פעל בתחום זה למען ישראל כשנה וחצי עד שנעצר. ממשלת ישראל באותם ימים לא לקחה אחריות על כך, ועל פולארד נגזר מאסר עולם עם המלצה שלא לשחררו לעולם!
· אזרח ישראלי: בתשנ"ו (1996) קיבל יהונתן פולארד אזרחות ישראלית, ולאחר שנתיים הוכר כסוכן ישראלי שעבד בשליחות מדינת ישראל. וזה לשון ההכרה: "יהונתן פולארד היה סוכן ישראלי שטופל על ידי בעלי תפקידים בכירים ברשות ישראלית מוסמכת [ל.ק.מ.] , לאור עובדה זו מכירה מדינת ישראל במחויבותה כלפיו, ומוכנה לשאת באחריות המלאה הנובעת מכך".
· הפרת הבטחה: בתשנ"ח (1998) חתם בנימין נתניהו, ראש הממשלה דאז, על הסכמי וואי תמורת הבטחה אמריקאית לשחרר את פולארד. אולם נשיא ארה"ב ביל קלינטון לא מימש את הבטחתו, ויהונתן פולארד נשאר בכלא.
· אין מעבר: בקיץ תשס"ג (2003) חתמו 112 חברי כנסת על עצומת-בקשה לשחרור פולארד, אך ראש הממשלה דאז אריאל שרון לא העביר אותה לנשיא ארה"ב.
· דיון בכנסת: בדיון מיוחד שהתקיים בכנסת, בכ' בחשוון תשס"ו (22.11.2005), לציון כניסתו של יהונתן לשנה העשרים ואחת בכלא, התקבלה פה אחד הצעת הסיכום, בה נאמר בין השאר:
1. כנסת ישראל מבקשת מארצות הברית לשחרר את יהונתן פולארד בשם המוסר האנושי הבסיסי.
‎2. יושב-ראש הכנסת יעביר את העצומה של ‎112 חברי הכנסת לשחרור פולארד לנשיא בוש, לחברי הקונגרס והסנאט ולעיתונות האמריקנית. לשם כך תצא בהקדם משלחת מיוחדת של חברי הכנסת להעברת העצומה והבקשה הישראלית לשחרורו המהיר של פולארד.
3. הכנסת תובעת מראש הממשלה להגיש בהקדם בקשה רשמית לנשיא ארצות הברית לשחרר את יהונתן פולארד.
חלפה יותר משנה, והחלטת הכנסת לא התבצעה.


אלמנטרי...
מעל 21 שנה נמצא יהונתן בכלא (7 מהן בצינוק, בדידות, סבל ועינויים). אין בארה"ב תקדים לעונש כה חמור (העונש המקובל לעבירה כזאת הוא עד 5 שנות מאסר). מצב בריאותו של יהונתן פולארד הדרדר מאד, והוא קשה ביותר. לקריאה לשחרורו הדחוף של יהונתן הצטרפו לאחרונה גם ג'ימס וולסי (ראש הסי.אי.אי.לשעבר) ודניס רוס (עוזרו הבכיר של קלינטון).
בשם המצפון היהודי והאנושי, עלינו לפעול בדחיפות לשחרור פולארד!
דרכי הפעולה כוללים הגשת בקשה רשמית לארה"ב לשחרורו של יהונתן פולארד באופן מיידי ודחוף.
בנוסף יש לדאוג לביקורים סדירים ותכופים של שגריר ישראל אצל יהונתן פולארד בכלאו.
למרבה הפלא, שני הדברים הללו לא נעשו על ידי ממשלת ישראל גם לא לפני חג הפסח האחרון ולא לאחריו, ולכן עלינו לפנות בכל דרך לראש הממשלה ולבקש לעשות זאת באופן מיידי. חשוב שהדבר יעשה על ידי הקיבוץ הדתי, וחשוב לעשות מאמץ לפעול בכך עם התנועות הקיבוציות הנוספות וכל מי שאפשר.
ש ח ר ו ר ו ש ל פ ו ל א ר ד ע ו מ ד מ ע ל כ ל ח י ל ו ק י ה ד ע ו ת הפוליטיים הפנימיים בתוכנו.
אנו חייבים זאת ליהונתן פולארד – כיהודי, כאזרח וסוכן ישראלי, וכמי שפעל רבות וסיכן עצמו למען הצלת מדינת ישראל. ביטוי לכך יוכל להיות בהענקת חברות כבוד של הקיבוץ הדתי ליהונתן פולארד, ושל תנועות וגופים נוספים.

למידע ופרטים נוספים אפשר לפנות לאשר מבצרי בטלפון 054-4734057 או בכתובת: amivtzari@gmail.com

חסר רכיב