תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

סיפורים גזורים

22/05/2007
עמודים אייר תשס"ז (713) 7
סיפורים גזורים בנייר
גילה קפלן

תערוכת מגזרות נייר הוצגה במועדון לחבר בסעד
האמנית היוצרת נעמי קאסוטו מתקשרת לקיבוץ סעד הן מצד בעלה והן מצד אביה
בעלה, דוד, הוא אחיה של שושנה קאסוטו- עברון ודודהּ הוא ידידיה כהן ז"ל
סיפורי התנ"ך גזורים בנייר

בביתה המטופח והמקושט בשכונת בקעה בירושלים פגשתי את נעמי קאסוטו. ערב יום הזכרון לשואה ולגבורה ושיח על מגזרות נייר ולימודי תורה מתערבב בזכרונות ילדות וסיפורי העבר. נעמי, שאביה נספה באושוויץ, עברה את השואה כילדה ביערות צרפת ועלתה לישראל עם אמה ואחיה כמעפילה. היא נשואה לדוד קאסוטו, אם לששה וסבתא לששה-עשר. נעמי היא דוקטור לפילוסופיה באמנות ועסקה בחינוך לאמנות במשך 41 שנים. לימדה במכללות אפרתה, אמונה ודוד ילין ואף התנדבה ב'עמך' כמורה לציור. לאחרונה פרשה לגמלאות.
בזמנה הפנוי החלה ללמוד יהדות ב'מתן' וכן לקחה קורס במגזרות נייר. החיבור בין שני התחומים היה מיידי.
מגזרות נייר היא אמנות עתיקה שמוצאה במזרח הרחוק; תחילתה, כנראה, בתיאטרון הצלליות במזרח הרחוק, במאה ה-17 הגיעה אמנות זו לאיטליה ומשם לאירופה כולה.
בסין יוצרו מגזרות הנייר לכבוד חתונות, לוחות שנה וכן כקמעות נגד רוחות רעות שהודבקו על הדלת. במזרח אירופה נהגו להכין מגזרות "מזרח" ו"שיוויתי" לבית הכנסת. לחג השבועות, במקום הירק שלא היה מצוי באירופה בעונה זו היו מכינים פרחי נייר - "שושנתות" ("רויזעלעך") לקישוט החלונות.
אמנות המגזרות לא פסה מן העולם. יש סוגים שונים של מגזרות - סימטריות ולא סימטריות, גזורות במספרים, חתוכות בסכין, וכיום נפוץ החיתוך האחיד, המהיר והקל בקרן לייזר.
איך את מכינה את מגזרות הנייר?
אני מציירת נושא כללי, ועובדת עם מספרים קטנות. העבודה מתפתחת תוך כדי הגזירה; אליי לא מדבר החיתוך המדויק והתכנון המוקפד מראש. בחלק מן המגזרות אני צובעת את הנייר. בגילי, אני עושה את מה שמתאים לי ולא מרגישה כבולה לחוקים ולכללים של הטכניקה. הנושאים הם נושאים שונים, בעיקר מתחומי היהדות, המתקשרים ללימודיי ב'מתן', נושאים כמו אליהו שעלה בסערה השמיימה, הסיפור על ר' יוחנן וריש לקיש, ועוד.
תערוכת חיתוכי הנייר של נעמי הוצגה ב"מתן", "עמך" בקיבוץ סעד ומוזמנת לקיבוץ כפר עציון ולהיברו יוניון קולג'. מי שלא יגיע, מוזמן להתרשם על קצה חוד המספריים...
.
חסר רכיב