תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

קו המשווה

30/03/2007
עמודים ניסן - אייר תשס"ז (712) 6
קו המשווה
משימתיות

"לכל קיבוץ יש משימה שלקח עליו"
פנינו אליכם והוספנו:
"אמנם כל פרויקט בפני עצמו וודאי ראוי לכתבה, אך הפעם, בחודש בו יצאנו מעבדות לחרות נשמח לשמוע בכמה מילים על המשימה שלכם
שהיא המשמעות של החרות, הסיבה לכך שאנחנו עם בארצו ומולדתו!!"

אז הנה חלק מן המבחר....

עין הנצי"ב

בעין הנצי"ב קיים אולפן גיור זה כעשר שנים. בשלוש השנים האחרונות האולפן נועד לדוברי צרפתית.
תלמידי האולפן לומדים בשעות הבוקר ועובדים אחר הצהריים.
פרט למורה אחד, כל מורי האולפן הם חברי הקיבוץ. דבורה כהאן מנהלת את האולפן.
הקיבוץ קולט זוגות מהאולפן שנשארים ובונים בו את ביתם.

גדעון ישראלי

בית רימון

מכינה קדם צבאית "כרמי חייל"

הפרויקט: סיוע בהקמת המכינה..
לאחר ההחלטה לסגור את ענף האירוח בקיבוץ חיפשנו כיצד ניתן להשתמש במקום ובמבנים. במקביל חיפשה המכינה "כרמי חייל" שהייתה בחיפה, מקום חדש להאחז בו.
ההחלטה להביא את המכינה ליישוב גובתה בסיוע, בעיקר מצד הקיבוץ.
המכינה שוכנת בבית רימון כבר שלוש שנים וכשמה כן היא, עוסקת בהכנה רוחנית ומעשית לקראת השרות הצבאי. בצד הרוחני מתקיימים לימודים בנושאי יהדות והלכה, ובצד המעשי מתקיימים שעורי הכנה לצבא, ניווטים, מדסי"ם לכושר קרבי, מפגשים עם נציגי החיילות השונים וכן סיורים וטיולים להעמקת הקשר לארץ.
המכינה לקחה על עצמה גם אחריות על עיבוד חקלאי של שטחי זיתים באזור שבעבר הוחכרו לערבים, על מנת לסייע בשמירה על שטחי מדינה בגליל. כמו כן, תלמידי המכינה מתנדבים לפרוייקטים חברתיים באזור הגליל התחתון.
לצד ראש המכינה, הרב רן בן משה, ומנהל המכינה, שגיא בן יעקב, עובד צוות מסור של 3 רמי"ם. במכינה לומדים כ-40 תלמידים בכל מחזור כשחלקם נשארים גם לשנה ב'.
המכינה מאיישת כיום את מבני ה'האחזות' וחזרה להחיות את המטבח וחדר האוכל הישנים. בית המדרש נמצא בבית הכנסת הקודם של הקיבוץ.
כיום היישוב זוכה הן בשעורים והן בפעילויות נוספות מטעם המכינה.

יוסי יורב
שדה אליהו

בית המדרש

"בית המדרש" ! איזה בדיוק? את המבנה המפואר שנקרא בזמנו "בית המדרש" חזרנו לכנות בשמו המקורי "בית מורפורגו", וכבר שנה שניה ש"בית המדרש" בשדה אליהו הוא "בית מדרש לבוגרי צבא" - יצירה חדשה וייחודית וניתן גם להוסיף, יחידה מסוגה בארץ.
הרעיון, פרי יוזמתם של חבורת צעירים מבני הקיבוץ, השתלב היטב במסורת הארוכה של שדה אליהו שמקיים תכניות חינוכיות וערכיות לבני הארץ ולצעירים מחו"ל, משך שנים רבות.
בית המדרש מיועד לבוגרי צבא בשנים הראשונות לאחר שחרורם, שמחפשים מסגרת בה יוכלו להשתלב בלימודי קודש, "לטעון מצברים", לברר את דרכם ולחזק את אמונתם. זו למעשה "מכינה לחיים"- חיים בריאים המשלבים לימוד תורה עם עבודה מעשית בענפי החקלאות המתקדמים של שדה אליהו (3 שעות העבודה ביום מכסות את הוצאות הקיום של התלמידים. התכנית מוכרת גם כ"עבודה מועדפת").
בתכנית בית המדרש מושם דגש על ערכי תורה עם דרך ארץ, עבודה עברית, יחסים בין אדם לחברו, אמונה ועוד. לצד זאת משתלמים בוגרי הצבא בתורת החקלאות והם לומדים את יסודות (וסודות) החקלאות האורגנית וההדברה הביולוגית של מזיקים בחקלאות תוך תרומה לאיכות הסביבה, מפי חברים משלנו, המובילים בתחומם בארץ ובעולם.
בראש בית המדרש עומד הרב בעז נתנאל- מאלוני הבשן, והרב ישי כהן- מבית אל משמש כר"מ.
חברי הקיבוץ מעבירים שיעורים בנושאים מגוונים, ואליהם מצטרפים רבנים אורחים.
"צוות היגוי" המורכב מבעלי תפקידים ופעילים מן השורה, מופקד על הפעילות התקינה והשוטפת, עיצוב תכנית בית המדרש, גיוס התלמידים והמקורות הכספיים ועוד. את הצוות מרכז כותב שורות אלה. כבר עתה ניתן לומר, שהמטרות שהוצבו מלכתחילה מתגשמות לנגד עינינו.
התלמידים, שרובם נחשפים כאן לראשונה לחיי הקיבוץ ולעבודת האדמה, בולטים בנוכחותם בחיי הקהילה. אם בענפי המשק (כולל התגייסות לשתילת עגבניות ועישוב) ואם במערכת החינוך כמדריכים או נותני שיעורים לפרטים וקבוצות.
תכנית בית המדרש מתפרסמת תדיר ופתוחה לציבור הרחב. המשתתפים הקבועים מעודכנים מדי יום על השיעורים הפתוחים באמצעות מיסרונים (sms).
התכנית זורמת ! ניתן להצטרף בכל עת. אנו קוראים גם לבני הקיבוץ הדתי להצטרף אלינו.
וזו, בקיצור רב, כל התורה על רגל אחת.
למתעניינים: הרב בעז- 050-8875540, אבינעם- 054-6640290

אבינעם שטרית
כפר עציון

קהילה פוגשת קהילה
כפר עציון- שכונת תלפיות

קצת היסטוריה...
פרויקט 'קהילה פוגשת קהילה' יצא לדרך לפני כשנה מתוך כוונה ליצור העצמה הדדית בין הקהילות כפר עציון ושיכוני תלפיות בירושלים, דרך פעילויות משותפות בתחומים שונים.
הנחת יסוד מרכזית הייתה שעלינו לחבור למנהיגות מקומית מתלפיות לניהול משותף של התוכנית הזו, וכן לשאוף לבטא תרומה ההדדית ודו-כיוונית ביחסים בינינו.
לשמחתנו ולגאוותנו, ההיענות מקרב אנשי כפר עציון הייתה מהירה ורבה כשבנוסף, הועמד לרשות הפרויקט גם תקציב נכבד מצד ועדת צדקה. במהלך הקיץ האחרון הצטרפה גם ישיבת מקור חיים המתגוררת בכפר עציון לפעילות על ידי שילוב של קבוצות תלמידים בפעילות.

אז מה היה לנו?
§ גן ירק וטיפוח השכונה - הנוער שלנו (בעזרת מדריכיו המסורים) מתגייס בשמחה וביעילות, מבין עניין, ויודע "לעשות את העבודה". יחד עם התיכוניסטים הוקם גן ירק ונצבעו שתי דירות.
§ צוות גינון וטיפוח – הצוות, הכולל מתנדבים ממקור חיים וסטודנטים מכפר עציון, מגיע לתלפיות בימי שישי בבוקר. הפעילות הראשונה התמקדה בגינה הציבורית שסביב לשכת הרווחה. לאחרונה, תוכננה יחד עם נציגי הבניינים (המכונים 'בלוקים') תוכנית לטיפוח הכניסה של שני בלוקים, בשיתוף פעולה של אנשי כפר עציון ותושבי הבניינים.
§ צוות שיפוצים ותחזוקה – בעזרת ענף הבניין ובראשם קותי, שהתגייס מהר ובאינטנסיביות לעבודה בתחום זה, חודש מטבח בביתה של משפחת עולים מאתיופיה. בכוחות משולבים הוחלף המטבח כולו, כאשר המשפחה שילמה רק עבור החומרים, וכל העבודה (הרבה!) בוצעה בהתנדבות.
§ קשר אישי – יצאו לדרך מספר "שידוכים" בין אנשי כפר עציון למשפחות מתלפיות. הקשר כולל ביקורים, טלפונים ומה שמתאים ל"משודכים".
§ אירועים- בכוונתנו לקיים מספר אירועים משותפים. האירוע האחרון שהתקיים היה "יום פתיחת השנה" בו לקחו בני הנוער שלנו חלק מכובד וחשוב.

בהמשך השנה, בתכניתנו להעביר את מרכז הכובד מ"פרוייקטים" לפעילות שוטפת, מתמשכת וארוכת טווח, להתמקד במספר תחומים ובהם להשקיע.
בנוסף, חשוב לנו שהפעילות תלווה בלימוד ובירור רעיוני של סוגיות הכרוכות בעשייה חברתית וקהילתית. אחד מן הדגשים יהיה פיתוח מנהיגות צעירה משותפת לשתי הקהילות דרך לימוד משותף ופעילויות משותפות.

נעמה כץ
סעד

משפחתון "הדר"

משפחתון "הדר" השוכן בקיבוץ סעד קיים כעשר שנים. במשפחתון מתגוררים אחד עשר ילדים בגילאי בי"ס יסודי עד תיכון. לכל הילדים יש משפחה ביולוגית אתה הם שומרים על קשר ופוגשים בנסיעה לשבת אחת לשבועיים.
המשפחתון מתנהל תוך דאגה מתמדת לרווחתם ולכל צרכיהם של הילדים. מטרתו של המשפחתון להעניק לילדים תחושה ביתית עד כמה שניתן ויחד עם זאת לפתח בהם עצמאות ואחריות.
הצדדים הלימודיים, החינוכיים, הנפשיים, הטיפוליים והמשפחתיים של הילדים עומדים במרכז החיים השוטפים במשפחתון. את המשפחתון מנהלים היום הזוג אבישי וצורית בן-יעקב שהתחילו השנה את תפקידם כמדריכים במשפחתון. אבישי וצורית הם הורים ביולוגיים לשני ילדים- נֹעם ויוֹבֵל.
מעורבותם של חברי הקיבוץ
הקיבוץ רואה במשפחתון ובילדיו חלק בלתי נפרד מהקיבוץ והנהלת הקהילה מקפידה על קשר רצוף עם צוות המשפחתון על מנת לעזור בצרכים שונים שמתעוררים מידי פעם.
הילדים שותפים בפעילויות אחר-הצהרים של ילדי הקיבוץ. לכל ילד במשפחתון יש משפחה מארחת מהקיבוץ, אליה הוא הולך פעמיים בשבוע לארוחה ולבילוי משפחתי.
בנוסף, אנשים רבים בקיבוץ מסייעים למשפחתון בדרכים שונות, וכל אנשי הקיבוץ מתעניינים במצב במשפחתון, מציעים עזרה ורוצים בהצלחתו.

אבישי וצורית בן יעקב

חברת הנוער

כבר בשנת 1947 הייתה בסעד חברת נוער של עולים ניצולי-שואה, שהגיעו ל"עלומים" בהרצליה.
עשרה מחזורים של חברות נוער שהו בקיבוץ במשך שלוש שנים ובסיום התקופה - השאירו אצלנו חברים וחברות טובים ומסורים. במהלך השנים נבנה בניין מיוחד לנוער, והקיבוץ התרגל לנוכחותם הקבועה. בשנת תש"ס, לאחר תקופה של פסק זמן, התחדש הפרויקט, יחד עם חידוש המבנה והתכנית.
"חברת ח"ן" - חברת הנוער בסעד, מיועדת לבנות (בלבד) המגיעות לסעד מכל רחבי הארץ.
הבנות לומדות בתיכון ובאולפנה בשדרות, כשהבית הוא הפנימייה בסעד. בשעות אחר הצהרים מתקיימת פעילות לימודית, תרבותית וחברתית ובנוסף עובדת כל בת פעם בשבוע למשך שעתיים באחד הענפים. הבנות מצטרפות גם לפעולות התרבות של הקיבוץ וזכורות לטוב הופעותיהן המהממות בכנס חברות-הנוער בחנוכה השנה, ובנשף פורים. בכל שנה אנו מתרגשים בטקס סיום השנה בו בנות י"ב נפרדות מהקיבוץ.
את כל הפרויקט מוביל, זו השנה השביעית, עופר שלומי (שהתחיל כמדריך והמשיך כמנהל עם פסק זמן לניהול הקהילה). הצוות כולל גם בנות שירות לאומי בהכוונתה של חברת סעד, עובדת סוציאלית ואם-בית. לכל בת יש "משפחה מארחת", אתה היא יוצרת קשרים אישיים, ובעזרתה היא מסתגלת לעולמו של הקיבוץ. השהות בסעד עושה הרבה טוב לבנות – כפי שמעידות הבוגרות. למרות שבתחילה המקום זר ומנהגיו משונים בעיניהן, בסופו של התהליך פיהן מלא שבחים לקיבוץ.

שרה המל
בארות יצחק

אולפן לעברית

האולפן לעברית הוא מוסד ותיק אצלנו. המחזור הראשון נפתח בשנת 1956, ומאז – ללא הפסקה, 2 מחזורים בכל שנה. בעוד כחודשיים נסיים את מחזור 102.זהו "מפעל" בן למעלה מ-50 שנה.
באולפן שלנו למדו צעירים מכל התפוצות. שמענו סיפורים רבים - עולים שעלו ברגל מאיראן דרך טורקיה; עולים מחבר העמים שסבלו שם מאנטישמיות ופה לעגו להם שהם "לא יהודים"; פגשנו קהילות כמו "שבט מנשה" שלהם נציגים במחזור הנוכחי; הגיעו אלינו עולים מאתיופיה לאחר דרך קשה וגם עולים שעזבו בית ומשפחה, אושר ועושר בארצות הרווחה ואחרי סיום האולפן התגייסו לצה"ל, שרתו ביחידות קרביות ונתנו את מיטב שנותיהם להגנת המדינה.
בעלייה הגדולה ממדינות חבר העמים, פתחנו כאן כיתת יהדות כדי לעזור לעולים שביקשו להתגייר, ולא מעט מהם עברו את הגיור בהצלחה רבה.
הצוות מקדיש זמן ומחשבה רבה בשיחות הכוונה והדרכה, כדי שכל אחד ייטיב למצוא דרכו בארץ. בוגרי האולפן נקלטים בעבודה, בלימודים גבוהים באוניברסיטאות ובמכללות. יש הרבה הצלחות והבוגרים מציינים שבזכות העברית שלמדו כאן הם מצליחים בלימודים ויותר מאוחר במקצוע. רבים מהם שבים אחרי שנים רבות להודות לנו על כך שנקלטו היטב בישראל.
הקשר נמשך גם לאחר סיום האולפן, בעיקר באמצעות המשפחות המאמצות שמחזקות את קליטת העולים בארץ, ואף מעודדות עלייה בקרב התיירים, שרבים מהם מחליפים סטטוס ל"עולה חדש".
כעדות הטובה ביותר משמשות 21 משפחות המתגוררות בבארות יצחק כשאחד מבני הזוג הוא בוגר/ת האולפן שנישא לבת/בן משק. יש גם זוגות ששניהם בוגרי האולפן.
הצוות שלנו כולל את מנהלת האולפן, אם בית, מורות ובת שירות לאומי. אנחנו עובדות כצוות ומאוד נהנות מעבודתנו.
כולנו תקווה שיהיה לנו ולעם ישראל הכוח והסבלנות להתמיד במפעל זה ולחזק אותו.

אסתר פורשר – מנהלת האולפן
בשם כל הצוות

מגדל עוז

הכשרה

מזה כשנה וחצי התברכנו בקבלת קבוצות הכשרה מבני עקיבא מהתפוצות. בכל קבוצה 25-30 צעירים והם שוהים אצלנו חודשיים שלושה. משתלבים בחיי הקיבוץ ובעבודה.
אנו רואים תרומה גדולה לחברה ונתרמים מהנתינה ומהרוח הצעירה והרעננה הנושבת בקיבוצנו הקט.

אולפן גיור: קבוצה של עשרה חבר'ה, דוברי ספרדית הגיעה אלינו לתוכנית המשך של שנה. חלק מחברי הקבוצה הגיעו אלינו מן האולפן לעברית בקבוצת יבנה. הקבוצה תעשה אולפן גיור באפרת.
חברי הקבוצה התקבלו בשמחה בקיבוץ, הרבה משפחות נענו בחיוב לגבי אימוץ ואירוח.
אנו שמחים על ההזדמנות שניתנה לנו לתרום ולהרתם.
באופן אישי נושא העלייה מאד קרוב לליבי.

מרים ווייל
לביא

המשימה בלביא היא אירוח קבוצות ילדים מבית הספר "Jewish Free School" שבאנגליה, כשהמטרה היא חיזוק הזהות היהודית והקשר לארץ.
בין סוכות לפסח מגיעות שתי קבוצות ללביא לשלושה חודשים בערך. הקבוצה מונה כ-30 ילדים בני 13-14 + שני מדריכים + מנהלת - "אמא" - בברלי אהרן מבית רימון, שעושה עבודה מצוינת.
הילדים לומדים בבית הספר בלביא את אותו חומר הלימוד הנלמד בבית ספרם שבאנגליה. כמו כן הם לומדים יהדות (הם באים מבתים בהם הידע מאוד בסיסי ולעתים אפילו לא קיים) ומטיילים הרבה בארץ. הם מתנדבים בעפולה במועדונית "בית הילד" פעם בשבוע, ובפורים חגגו אתם וגם לקחו את הוריהם שהיו בביקור לערב מרגש.
הילדים מאומצים על ידי משפחות בקיבוץ העושות עבודה נהדרת, ובכלל, כל הקיבוץ נרתם ומשתדל שהתכנית תצליח והזמן יעבור על הצד הטוב ביותר, הן לקיבוץ והן לילדים.
יוזמת הפרויקט היא של חברת "קשת" והוא מתקיים כבר ארבע שנים בלביא.

קבוצת יבנה

אולפן גיור

מעל 40 שנה קיים האולפן בקבוצת יבנה וקולט בני לאומים שונים. על חוויות כמה מהם דווח בעלון יבנה, לדוגמה:
שושן: "נולדתי באתיופיה, באדיס אבבה, ושם סיימתי 12 שנות לימוד בבית הספר הבינלאומי, שרוב תלמידיו הם אתיופים והודים. המצב הכלכלי הכללי וגם המשפחתי לא היה כל כך טוב ולא יכולתי להרשות לעצמי המשך לימודים באוניברסיטה.
הגעתי לסוכנות היהודית ואמרתי שאני רוצה לעלות ולא נוצרו שום בעיות מיוחדות, כי אבא שלי יהודי. לצערי, הורי לא רצו לבוא, אבל שמחו עם ההחלטה שלי. בארץ יש לי בני דודים.
למדתי בכיתות א' ו-ב' באולפן עברית כדי להגיע לרמה הנדרשת בעברית בשביל אולפן גיור. אולפן גיור לא היה קשה בשבילי. לאחר סיום אולפן גיור התגייסתי. גם בצבא שלחו אותי לקורס של "נתיב" ליהדות וציונות, קורס שהיה חשוב לי כי לא ידעתי הרבה על ההיסטוריה של הארץ. בסופו של דבר סיימתי את הגיור (במסגרת אזרחית) שמונה חודשים לאחר גיוסי.
שירתי כפקידת לשכה בתותחנים. היה שם כיף. שם באמת למדתי עברית. ביבנה אני מתנדבת ורוצה ללמוד באוניברסיטה. בהזדמנות זו אני רוצה להגיד תודה לאלחנן איטלי, משולם שבט, דליה הקשר ומרים שליסלברג ולכל המורים באולפן גיור, וכן למשפחת פלק, אצלם הייתי בכל שבת והם היו בשבילי דוגמה. תודה גם לכל אנשי הקיבוץ שנתנו לי הרגשה של בית. הרגשתי מקובלת פה ואני מודה מאוד על העזרה".

עין –צורים

מל"ש

זהו פרוייקט של בני הנעורים, שמסב נחת רוח וגאווה לכולנו - המבוגרים.
באזור שלנו פועל מזה מספר שנים מיזם נפלא: מל"ש = מנות לשבת.
בכל יום חמישי בערב מתאספים מתנדבים מכל האזור במרכז שפירא ואורזים בארגזים ארוחות שבת למשפחות נזקקות. המזון נאסף מאולמי שמחות, או שנקנה מכספי תרומות.
הארגזים יוצאים לדרך בשעת לילה מאוחרת, ומחולקים לפי כתובות הניתנות מראש ע"י מחלקת הרווחה. הארגז מונח בסתר ליד הדלת, בנקישה קלה מסמנים למשפחה שהמשלוח הגיע, ונעלמים...
את ה"מפעל" יזם ומוביל יוסי זיו ממרכז שפירא.
לפני כ- 5 שנים, יזמה קבוצת חבר'ה מהתיכון אחריות קבועה על "קו חלוקה", ומאז ועד היום בכל יום חמישי יוצאת בעשר וחצי סיירת למל"ש. מעמיסים, ומחלקים למשפחות.
באחריות יוצאת דופן לא פספסו אפילו פעם אחת, ואף יצאו לדרך מיד עם שובם מטיול שנתי רצוצים מ-4 ימים במדבר... מידי שנה, עובר שרביט ה"אחראי" לנער צעיר יותר, ונמשכת השרשרת... החבר'ה גייסו רשימת נהגים שישתתפו במבצע, וממנה מגייסים כל שבוע נהג, כך שגם אנו זוכים לטעום מן המצוה...
אנו גאים בכם על היוזמה, על האחריות,על ההתמדה ועל המסירות . על השרשרת הנמשכת.
על שכמותכם העולם עומד...

דורית רמיאל

חסר רכיב