תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

תורנות

30/03/2007
עמודים ניסן - אייר תשס"ז (712) 6
קול "התורנות" נשמע בארצנו

בנדי (דוד) בן דב

בקיבוץ המשתנה כאשר נבדקים יחסי התרומה - תמורה
נזכר בנדי, חבר עין צורים, בתורניות שונות לאורך ההיסטוריה
כך היינו...

תורנות הדלקת לוקסים במוצאי שבת: בשנים הראשונות, כאשר חדר האוכל היה עוד במבנה הערבי וטרם היה חשמל והתאורה בחדר האוכל הייתה בלוקסים (בחדרים היו מנורות נפט) הייתה תורנות להדליק את הלוקסים מייד במוצאי שבת. המלאכה לא הייתה קלה כי במשך השבת הלוקס היה כבה בעצמו ואז היו צריכים למלא נפט ולעתים להחליף גרביים וכו'... אגב, שעות בין הערביים בשבת - בחושך - בחדר האוכל כשכל החברים היו יושבים ושרים אל תוך הלילה, זו הייתה חוויה.
תורנות הפרדת שמנת: היום אין בעיה, הולכים לחנות וקונים שמנת. פעם היינו מפרידים את השמנת מהחלב במכונה מיוחדת, מן צנטריפוגה עם מנואלה. זו הייתה עבודה די קשה. את השמנת עוד נזכיר בהמשך.
תורנות תצפית לכביש: בתקופה הראשונה לא היה כביש גישה למשק. בחורף הכול היה בוץ. האוטו עם האספקה היה מגיע בשעות הערב לכביש הראשי ושם היה מאותת ומישהו היה צריך לראות זאת, אז היה יוצא טרקטור זחל ומושך אותו למשק.
תורנות פריקה והעמסה: היום אנחנו רגילים שהסוחרים מביאים את הסחורות עד הבית. בעבר מרכז הקניות (שהיה במשרה מלאה) היה מביא את המצרכים מהעיר וכמובן היה צריך לפרוק אותם.
פעם היו אלו משטחים של ירקות (עגבניות, גזר, תפו"א וכד') שהיה צריך להעמיס על המשאית, כמה שיותר גבוה וכמה שיותר ארגזים. פעם היו אלו החצץ והחול שהגיעו במשאית רגילה והיינו צריכים לפרוק אותם בעזרת טוריות, וכן לפרוק את שקי המלט. את כל אלו היינו צריכים לטובת בניית בתי המשק הראשונים. עוד היינו מעמיסים או פורקים שקים כבדים של תערובת לבעלי חיים, חבילות קש מהשדה ועוד.
תורנויות שמירה: שלא כמו שמירת הלילה המצומצמת בימינו. במשך שנים היו לנו שני שומרים, אחד שומר שבועי והאחר מתחלף כל שעתיים.
בשנים הראשונות שמרו בדרך כלל חבר וחברה (היו לילות...) השמירה הייתה על ערמות קש שליד הרפת. יש לזכור שבמשך תקופה ארוכה שומר הלילה לא היה שומר במהלך רוב הלילה אלא עוסק במטלות שונות כמו האכלת הפרות בקש ותערובת, השכמת החברים לפי רשימה (עוד לא היה טלפון) ועזרה בהעמסת כדי החלב למשאית שבאה לאסוף אותם לתנובה. תפקידים נוספים של השומר היו תדלוק הרכבים, הדלקת תנורים בבתי ילדים והעיקר היה האוכל - להכין ארוחת לילה לרפתנים ולשומרים (חביתה של 4 ביצים, צ'יפס וכו').
וכמובן הייתה השמירה על הילדים - שומר אחד עד שהילדים יירדמו והשני – החבר ה"ישן" כל הלילה בגן, ועל כך יש הרבה סיפורים.
תורנות "שעתיים ערב": לפני ימי ההגשה העצמית היה תורן הערב עובר בין החברים ושואל "ביצה קשה או רכה"?
תורנות קטיף: (והימים טרום ימי התאילנדים) באנו לקטוף כל פרי בעונתו: תפוחים, אגסים ואפרסמון. אבל יש בינינו שזוכרים את תורנות הקטיף בכרם, בשזיפים ובזיתים (כן, היה לנו פעם כרם זיתים, בתוכו הסתובבו אווזים).
תורנות חברות בנגב: בשנים הראשונות קבוצת חברים הייתה יורדת לעבד את השטחים ושוהה במשך השבוע בשדרות. לחברות הייתה תורנות לרדת לנגב עם החברים ולבשל להם.


חסר רכיב