תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

רבינו

27/12/2006
עמודים טבת תשס"ז (709)3
רבינו
יפתח קשת
על בישול, על קריאה ועל התקווה לתיקון
יפתח קשת מספר על המתנות שנתן לו ר' נחמן

כשאתה קורא ספר בישול, אתה יכול ללמוד המון על המחבר. אתה יכול למשל לחשוף פרטים אישיותיים מרתקים מהאופן והמינון של תורת התבלינים שלו. אפשר גם להתבונן ארוכות בעיצוב ובבחירת התמונות ומהם ללמוד על עולמו הפנימי של המחבר – השמן הוא אם רזה, הבמחנים הוא יושב אם במבצרים ועוד שלל עובדות מרתקות. המדקדקים יכולים לבלוש אחר סדר המאכלים המובאים בספר ולהסיק מכך על מערבולות ומשברים בנבכי נפשו.
אפשר גם לנסות לבשל לפי המתכונים ולאכול. הנתיב הזה הוא בהחלט מתסכל מבחינה אינטלקטואלית אבל לפחות אתה שבע.
בשבילי, משל ספר המתכונים מציין את המפגש שלי עם רבי נחמן מברסלב, המורה שנתן לי כלים ומתכונים להשביע רעב אדיר ושוקק. רעב להיות בעל טוב, אבא טוב וחבר טוב. רעב לתקון מידות. רעב לתפילה ולשמחה של אמת. רעב לתקווה שגם אם קלקלת אתה יכול לתקן.
היה זמן בחיי בו חשתי שאני משוטט במעגלים בחדר אפל. צברתי קילומטראז' רציני של שיטוטים כאלה, לפני שהבנתי שזה מה שאני עושה. כשהבנתי, צף והתגלה הרעב ויחד איתו התגלתה גם הכרה שאין בי רצון אמת להשביע אותו. אני מתוך עצמי, לא הצלחתי לפלס דרך ישרה חוצה. אתה יכול לשלוט על המעשים שלך, למשל להתפלל, או לשחק עם הילדים שקבלת במתנה, אבל מה תעשה אם אין לך רצון לדברים שבעומק לבך תדע שהם הפלא הטהור מכל? ובשבילי, וזו החוויה האישית שלי, רבינו נתן לי את האפשרות להשתנות מהעומק והשורש. להתבודד עם ה' יתברך ולהתחנן: "ריבונו של עולם, תן בי רצון להיות אתך, תן בי תשוקה להיות טוב".
דע שצריך לדון את כל האדם לכף זכות. דע שאין שום ייאוש בעולם כלל. דע שמצווה גדולה להיות בשמחה תמיד. פעם היה מלך אחד שהיו לו ששה בנים ובת אחת אהובה מכל. יום אחד נזרק מפיו דבור של סרק והיא נעלמה. רבינו מספר לנו איך חיפש אותה השני למלך זמן רב, וכמעט מצא וכשל וכמעט מצא וכשל והמשיך וחפש כנגד כל מציאות והיגיון, "... ובסוף – מצאה. ואיך מצאה - לא הגיד לנו", ולכן (כמאמר השיר):
אני מאמין.
אני מאמין.
אני מאמין שאמצא.

מעלה גלבוע

חסר רכיב