תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

להתחיל מבראשית

27/12/2006
עמודים טבת תשס"ז (709)3
להתחיל מבראשית
על קיבוץ 'ראשית'
מנוחה זכאי

ברכות לאנשי הקיבוץ העירוני 'ראשית' על זכייתם בפרס זוסמן מטעם ג'וינט ישראל בתחום 'קידום התנדבות ופילנטרופיה'
הפרס, הנחשב ליוקרתי ביותר, מוענק זו השנה החמישית לאלו המהווים מופת ודוגמה למצוינות בתחום השירותים החברתיים בישראל
"ב'ראשית' ראיתי פואמה פדגוגית סוציולוגית, העולה בחן ערכה על מיליון תיאוריות"
מנוחה זכאי, רכזת המחלקה החברתית בקיבוץ הדתי, ביקרה והתרגשה


בקבוצת 'בלוקים' בני 8 קומות וללא מעלית בקרית מנחם שבירושלים שוכן קיבוץ 'ראשית'. חברי הקיבוץ מפוזרים בין הבניינים, שתי משפחות בבלוק. ארבע הקומות עליונות מחוברות לכביש עליון, וארבע הקומות התחתונות מחוברות לכביש במפלס התחתון.

מייסדי קיבוץ 'ראשית' הם בני סעד ועוד אנשים טובים. שבע עשרה משפחות חברות בקיבוץ ובנוסף להם חמש משפחות נלוות. לקריית מנחם הגיעו משכונת הבוכרים לפני שש עשרה שנה, לאחר שהשכונה התחרדה והם חיפשו אתגרים ציוניים. קריית מנחם אוכלסה במפוני מעברת קריית יובל, ואנשי קיבוץ 'ראשית' ראו בה אתגר מתאים.

בתיאום עם העירייה שכרו משפחות הקיבוץ מעמידר את הדירות התחתונות בבלוקים. הדירות היו במצב נורא; הצנרת התפוצצה, הייתה רטיבות רבה בקירות ובעירייה שקלו לאטום אותן.

תמונות מהאלבום הישן
סביבת הבלוקים הייתה טרשים, קוצים ואשפה שנזרקה מחלונות הדירות העליונות. האזור היה מוקד של זנות, סמים, סרסורים ופרוטקשן. מבנה של לשכת הרווחה האזורית נשרף ונזנח וכך גם מבנה הסוכנות שהוצא מכלל שימוש.

אדוות נפרשות
חברי הקיבוץ החלו בשיפוץ הדירות במו ידיהם, כשהתושבים מנסים לרפות את ידיהם באמירות כמו: "חבל על הכוח שלכם", "עדיף שתברחו מפה" ועוד. בשעות אחר הצהרים היו יוצאים עם ילדיהם לסיור מודרך בסביבה ומייד הצטרפו אליהם ילדי השכונה. בתום כל סיור התקיים שיעור בנושא טבע, ציונות, יהדות וכדומה, ולקינוח עבדו בשטח – פינו אשפה, סיקלו, עדרו ושתלו וכך צצו ופרחו גינות, תחילה סביב הבתים ובהמשך בשטחים פתוחים וגדולים יותר. הילדים הביאו את אחיהם הבוגרים והעניין הלך והתרחב.

אבל לא כולם היו מרוצים מהנוכחות הקיבוצניקית בשטח, וכשהסרסורים ובעלי הפרוטקשן ראו את הקרקע נשמטת מתחת רגליהם, הם נאבקו והדברים הגיעו אפילו עד כדי מריבות ושליפת סכינים. המשטרה, אגב, לא התערבה ואף באה בטרוניות לחברי הקיבוץ על כך שהם מעוררים מהומות, כיוון שעד שהם הגיעו לשכונה היה שקט...

תמונות מהאלבום החדש
כיום מנהל הקיבוץ בשכונה ששה גנים וכן בית ספר יסודי, כשבכל שכבה שתי כיתות מקבילות והביקוש עולה על ההיצע. בית הספר מיועד בראש ובראשונה לילדי השכונה. "אצלכם צריך לרשום את הילד לכיתה א' כבר כשהוא נולד" - טוענים בשכונות היוקרה הסובבות, שם עומדים בתור כדי להתקבל לבית הספר.בוגרי בית הספר מתקבלים לבתי הספר הטובים ביותר בירושלים. בית הספר שוכן באתר שהיה פעם מזבלה, בבניין הרווחה ובבניין הסוכנות ששופצו על ידי החברים. בלב החצר הטובלת בירק, דשאים ופרחים שוכן מגרש משחקים. אין וונדליזם. המקום מטופח ומזמין. בשעות אחר הצהרים המקום שוקק חיים, מלא ילדים ותושבים.

הטיפוח הסביבתי נעשה על ידי חברי הקיבוץ עם התושבים בצוותא. אחד הפרויקטים, למשל, הוא מאגר מי גשמים המוזרמים מגגות הבתים. במים אלה משתמשים להשקיית הגינות. פרויקט נוסף שנעשה במסגרת בית הספר הוא חלוקת אדניות גרניום לחלונות השכונה. את האדניות מכינים הילדים בחממת בית הספר. מיבול גינת התבלינים קוטפים הילדים בכל ראש חודש ומחלקים לזקנים תושבי השכונה.

ידי חברי הקיבוץ מלאות בעבודה ובעשייה - פיזית וחינוכית.
כל חברי הקיבוץ עובדים במשרה רגילה לפרנסתם ובשעות אחר הצהרים הם עסוקים בפעילות בשכונה. הם מדביקים בהתנדבותם את כל הסובבים אותם - קירות בית הספר, לדוגמה, מעוטרים בציורים נאים אותם צייר השומר בשער בית הספר, בחור מוכשר.

שיטות ההוראה בבית הספר הן ייחודיות ופרי פיתוח עצמי והן מטפלות בהעשרה סביבתית ונותנות מענה לחסכים הסביבתיים שהילדים מגיעים אתם מהבית. התוצאות, לדברי תמי בן שלום, מנהלת בית הספר, ניכרות היטב. בבית הספר בונים תוכנית אישית לכל ילד, מאתרים את הצד החזק שלו ומחזקים אותו.

בנוסף, בית הספר מפתח תחומי לימוד אקולוגיים. תלמידים מבתי ספר אחרים, כמו הימלפרב ובוייר, באים לעשות בו עבודות ביוטופ, ובתמורה "מנוצלים" אותם התלמידים להדרכת קבוצה. בשכונה הוקמה תנועת נוער מקומית, בה מדריכים כיום בני המקום.
לקראת השנה הבאה מתכננים להקים קבוצה שתלמד באמהרית, המיועדת לבני הפלשמורה שמגיעים בשנים האחרונות לשכונה – כדי לשמר את תרבותם ולהעלות את הדימוי העצמי שלהם.

קיבוץ (לא) משתנה
המשפחות החברות בקיבוץ מתנהגות כקיבוץ שיתופי לכל דבר ועניין. ישנה אקונומיה ממנה הם מקבלים את מצרכי המזון – פירות, ירקות בשר - אבל כל אחד אוכל ומכבס בביתו. סעודה שלישית הם עורכים במשותף בבית הכנסת הצמוד לבית הספר ומשמש גם כחדר אוכל. הם חיים בצניעות רבה. לבניהם הבוגרים ברור שכדי ללמוד לימודים גבוהים הם צריכים לעבוד ולהרוויח כסף, ובשעות הפנאי הם עוזרים בשכונה, בהתנדבות - כמובן. הם אינם מחזיקים בכלי רכב כלשהם.
לאחרונה נבחר חבר הקיבוץ לראש המנהל הקהילתי של קריית מנחם על ידי רוב גדול של תושבי השכונה וזוהי הבעת אמון גדולה של השכונה בקיבוץ.

ולסיכום...
ב'ראשית' ראיתי פואמה פדגוגית סוציולוגית, העולה בחן ערכה על מיליון תיאוריות. זו הייתה פגישה מרגשת עד דמעות. יחד – יד ביד פוסעים חברי הקיבוץ עם תושבי השכונה, ועוזרים להם להפוך ממסכנים, נזקקים וממורמרים, לאנשים המאמינים בכוחם ועושים למען עצמם ולמען האחרים. את הפירות זוכים כולם לקצור יחד.

חסר רכיב