תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

מה נשמע במשואות יצחק.

02/08/2006
עמודים תמוז - אב תשס"ו (705) 8
מה נשמע במשואות יצחק?
גילה קפלן

ביום העצמאות ה-58 למדינת ישראל, חגגה משואות יצחק ששים שנה להקמתה.

"מרגש ומחמם את הלב לראות מולי את משפחת משואות יצחק המורחבת,
את החברים והתושבים עם משפחות הבנים יושבים יחד בערב זה לכבוד יום ההולדת הששים למשואות", פתח בדבריו מיכאל רייך מזכיר משואות יצחק והמשיך לברך את חברי המושב ואת בניו שבאו מכל קצוות הארץ: "משקנו ממחיש בעיניי את העושר האנושי והתרבותי של החברה הישראלית. התברכנו באנשי עמל ואנשי רוח, זכינו לראות ארבעה דורות חיים יחד, דור המייסדים לצד דור הבנים, הנכדים והנינים. משפחת משואות מונה כיום כ-600 נפש."
הגעתי למשואות יצחק. בסביבה מטופחת ומלאת עציצים הפורחים לצד מבנה גדול, בצריף קטן, שוכן משרדו של מיכאל. נפגשנו לשיחה לכבוד הצטרפותה של משואות יצחק למשפחת הקיבוץ הדתי. מיכאל, ירושלמי במקור ובוגר גרעין "הצופים הדתיים" לבארות יצחק, נשוי, אב לארבעה וסבא, הגיע למשואות יצחק לפני כמעט שלושים שנה. אשתו שרצתה לגור בכפר, במקום בו "אפשר לגדל ילדים באווירה נורמלית", היא שדחפה למהלך.
מיכאל מכיר את המושב הן מצדו המשקי-כלכלי כגזבר ומנהל השיווק במפעל והן מצדו החברתי כחבר מזכירות, מרכז משאבי אנוש ומזכיר הישוב מזה שנתיים.
"אתם הוותיקים סללתם דרך באומץ לב. הייתם בין מחוללי המהפכה הציונית והבאתם עמכם מסורת של חברה ערכית, שאפתנות ונחישות. עיצבתם חברה אשר דרך התורה והעבודה היא נר לרגליה" (מתוך ברכה לחג הששים). ואכן, במשואות יצחק, על כל הטלטלות שעבר, קם משק לתפארת.
משק משואות יצחק הוא משק גדול וחזק. בצד התעשייתי בולט מפעל על-בד המייצר מגבונים לשימושים שונים ואת חומר הגלם - בדים לא ארוגים. המפעל נרכש כמפעל קטן בטבריה, הוגדל והורחב וכיום הוא אחד המפעלים הגדולים בתחום זה בעולם כולו, ולמעשה מדובר בתאגיד שלו מפעלים גם בגרמניה ובארה"ב. המפעל נסחר בבורסה והוא בבעלות משואות יצחק והציבור. גם המפעל "פלוריש" המייצר תוספי מזון ומוצרים טבעיים שהידוע בהם הוא ה"חיזוקית" של הדס, נמצא בבעלות משותפת של משואות יצחק ומשקיעים פרטיים.
לצד התעשייה החזקה במשואות ענפי חקלאות מפותחים, הפועלים בחלקם כשותפות עם קיבוצים או שותפים פרטיים.
דגנים: ענף גידולי השדה משותף למשואות יצחק ולקיבוץ נגבה. השותפות הייחודית הזו בין דתיים לחילונים מתקיימת מזה שלוש שנים. בהסכם שחתמו הקיבוצים ביניהם מוסכם שהשותפות תתנהל באורח דתי בכל הקשור לשמירת חגים, שבתות ושמירת השמיטה.
ענפים נוספים הם רפת מימ"ד –בשותפות עם משמר דוד; מרכז מזון שגדל מאוד בשנתיים האחרונות והוא מייצר מזון לכ-8,000 חולבות ועוד מזון לעגלים, פרות יבשות, צאן ועוד; ענף הלול - ענף מורחב המורכב ממדגרה, חוות רבייה וחוות לגידול, וענף חדש יחסית, ענף המטעים\ ובו אבוקדו ואפרסמון המחליפים את הפרדסים.
במשואות יצחק ישנו גם בית סעודי, "נעם אבות", בית המיועד בעיקר לתושבי המקום אך מאכלס גם אנשים מבחוץ. הבית הוקם תוך הקפדה גבוהה על הפרטים ועל נוחיותם של דיירי המקום – ותיקי משואות יצחק. במשואות כמובן עוד ענפים ופעילויות, שעל חלקם ניתן להתעדכן באתר האינטרנט היפה של משואות.

מאיפה נבע הרצון לחזור ולהשתייך לקיבוץ הדתי? ומה ההבדל בין המושב השיתופי לקיבוץ?
משואות יצחק השתייך לאיגוד הפועל המזרחי. בזמנו, כאשר חיים נדיבי ז"ל, חבר משואות יצחק, היה מזכ"ל התנועה, היא תפקדה כגוף משמעותי. כיום למשואות יצחק, כמשק חזק מבחינה כלכלית, יש רצון להשתייך לגוף משמעותי. הקיבוץ הדתי מתאים לנו מאוד. חברה לייעוץ ארגוני שערכה אצלנו 'סקר' הגיעה למסקנה הסופית כי: "משואות יצחק היא יותר קיבוץ מקיבוץ". ההפרטה אצלנו היא מינורית, ורק לאחרונה נכנס "שכר דפרנציאלי מדורג" (הפרשת אחוז מסוים מהשכר לתקציב לבעלי המשכורות הגבוהות). אין אצלנו הפרטה בבריאות, בחינוך, בסיעוד ואפילו במכבסה. יש גם "סידור רכב", תקציב לחתונה, תקציב ציוד ועוד מושגים שבחלק מן הקיבוצים כבר שכחו.
החשוב ביותר הוא – שאצלנו יש 'יחד', שמחזיק את האנשים.

קליטת בנים, היא הנושא שעולה על הפרק בימים אלו בקיבוץ הדתי, מה המצב במשואות יצחק? במשואות יצחק ישנה קליטה כבר של דור רביעי. הרבה מן הבנים הנשואים רוצים לגור כאן בשנה הראשונה לנישואיהם, בה אין להם חובת עבודה. בימים אלו חושבים על בניית שכונה לתושבים, בעיקר לבני משק, ומתוכננות 48 יחידות ראשונות. האירוע הגדול שהיה אצלנו בחגיגות הששים, אליו הוזמנו כל בני משואות לדורותיהם, גרר תגובות מצויינות והתעניינות מחודשת. בנוסף בנינו לאחרונה מספר יחידות דיור לחברים, בשל מצוקת דיור.
אנחנו כרגע בתהליך של הפרטת דירות.

וכך סיים את ברכתו מיכאל בחג הששים:
"סוד ההצלחה של משואות הוא בפרטים המרכיבים את השלם.
יצרנו בכוחות משותפים חברה שיתופית איתנה בעלת לכידות חברתית, אחריות ומעורבות הדדית ...60 שנה מאחרינו, ואנו עם הפנים קדימה ל-60 השנים הבאות.
יש עוד הרבה מה לעשות- הן בתחום הקהילה והן בתחום הרוח.
אני מאחל לנו ביום חגינו, שנצליח לשמר את הסגולות המיוחדות של קהילת משואות יצחק ונמשיך להוביל את המשק להצלחה ושגשוג בכל התחומים.
נרחיב את השורות על ידי קליטת בני משק ותושבים, ונעצים את חיי הרוח והנתינה לזולת..."
לו יהי.
ברוכה השבה משואות יצחק!

חסר רכיב