תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

מחלבה קטנה

07/06/2006
עמודים סיון תשס"ו (704) 7
קו המשווה
או
מחלבה קטנה ומטריפה (וכשרה)
בארות יצחק
המחלבה הביתית שלנו נוסדה ב – 1989, והיא היום בת 17. מנחם שניאור, הקים את המחלבה ביוזמת הנהלת המטבח, מתוך כוונה לחסוך בהוצאות על קניית חלב ומוצריו ולהשתמש בעודפי הייצור של הרפת המקומית.
מנחם למד את המקצוע בקורס למפעילי מחלבות, אצל ותיקי הענף בקב' יבנה, בסעד, בעין הנצי"ב ועוד, ובמחלבות מרקוביץ בנחלים. כולם שיננו לו שהעיקר הוא שמירה על ניקיון אבסולוטי, ולזה דרוש אופי ייקי (יש לו).
אחרי שש שנים, החליף אותו חיים בן שימול, שמתמיד בתפקיד עד היום. לפני כן עבד חיים שנים רבות ברפת ובמפעל התבלינים "ריחן", שני עיסוקים הנפגשים בייצור במחלבה. את הכשרתו המקצועית רכש בקורס במכללת רופין. היום מייצרת המחלבה מעל 30 מוצרים שונים, בהם כדורי גבינה מתובלים - מצרך חביב ומבוקש, גבינה צפתית (מוצר הדגל עוד מימי מנחם) וחלומי (חבל על הזמן...).
כמובן, שבועות הוא עונת השיא בייצור. מזה שנה מופרט אצלנו תקציב המזון לארוחות הערב בלבד אך את הסעודה החלבית בשבועות מכינים המטבח והמחלבה, כולל פלטת גבינות לכל בית ופשטידות ועוגות גבינה שמכין המטבח ממוצרי המחלבה.
אגב, חיים לא אוכל מוצרי חלב כלל, חינוך מהבית הצפון אפריקאי. "הטוב שבמאכלי חלב – נתח בשר" הוא מצטט את שלום עליכם.
קבוצת יבנה
אביגדור

המחלבה התחילה לעבוד כשביטלו את הסובסידיות לחלב, בסביבות 1985-6 ואז, במשך 5 שנים, פיסטרו רק חלב לשתייה.
בשנת 1991 ביקשו ממני להיכנס לנושא המחלבה ולייצר, בנוסף לחלב לשתייה, גם גבינות. לא היה לי ידע בעניין, הלכתי ללמוד במספר משקים שכבר עבדו בייצור גבינות, ואחרי כמה ימים התחלתי לעבוד. הניסיון שצברתי היה על חשבון חברי הקיבוץ.

אחרי עבודה של שנתיים, יצאתי לקורס בן שבוע במדרשת רופין, ואח"כ הצטרפתי לסיור לימודי במחלבות הקיבוציות בהולנד, שם למדנו בבי"ס לגבינות וזה העלה את רמתנו בכמה דרגות. במשך הזמן השתתפתי בעוד שני סיורים, אחד באיטליה והשני בצרפת.
יישום מה שנלמד בכל סיור כזה נתן לי את הניסיון וגם את ההצלחה.

בשנות ה-90 היו בארץ כ-90 מחלבות קיבוציות ולכן היה קל לארגן ימי עיון ובהם תמיד הוספנו ידע מהניסיון של כל משק ומשק.
כיום יש לנו ידע כמעט על כל גבינה, אנו מייצרים את כל מה שהמטבח צורך, והחיסכון גדול.
לביא
לייבל ליפניק

המחלבה בלביא הוקמה לפני כחמש עשרה שנה, על ידי חבר ותיק - יהודה (ג'ודי) גולד. במשך השנים התפתח הענף והיום עובדים בו שני חברים, חנה אוציטר ואנוכי. הגעתי למחלבה כעוזר חלקי לחברה שעבדה שם במשרה מלאה, ולאחר שסיימתי תקופת עבודה בלול, חזרתי לעבודה מלאה במחלבה. חנה נכנסה לעבודה במחלבה תוך כדי היותה האקונומית של הקיבוץ. עם סיום עבודתה כאקונומית החלה לעבוד במחלבה באופן מלא. בתחילת הדרך למדנו תוך כדי עבודה, כמו כן השתתפנו בקורס הפעלת מחלבות זעירות במדרשת רופין. אנחנו מכינים הרבה מוצרים עבור הבית, לדוגמה:
חלב 3%, חלב 1%, שמנת מתוקה, שמנת חמוצה, לבן, גבינה לבנה 9%, לבנה, גבינות מלוחות (צפת) פשוטות ומתובלות, בל פאז (גבינה צהובה איטלקית - חצי קשה, רגילה ומתובלת), גבינה הולנדית צהובה קשה בסגנון גאודה, רגילה ומתובלת, קממבר ועכשיו עושים נסיונות בייצור רוקפור (עובש כחול). בתוכניות לעתיד - יוגורטים וביו.

שדה אליהו
חוה צרפתי

התלבטנו אם לשלוף מהאלבום תמונות של האנשים הפועלים או של התוצרת.
ברור שהתוצרת מעניינת הרבה יותר, זה מה שמדגדג לנו על הלשון וזה מה שנכנס לקיבה.
ומה רואים בתמונה?
ובכן – יש כאן תמונה של גבינות צפתיות, המחכות לחברים בארוחת ערב ויש גבינות קשות – צהובות, שאותן קונים בכלבו.
אצלנו עוברת התוצרת ישירות מהמחלבה לחדר האוכל. יש אחוז מסוים של חברים שמעדיפים תוצרת תנובה, אך הרוב נהנים ממגוון רחב של מוצרים, החל בחלב ניגר לקפה בחדר האוכל או בשקיות של "חלבלחבר" – לבית, דרך יוגורט ולֶבֶּן, גבינה לבנה 5% ו-1% ועד קוטג', לַבָּנֶה, פרילי ובולגרית.

המחלבה שלנו פועלת ברציפות מזה כ-9 שנים, אבל עם תחלופה גדולה מאוד של עובדים. ההכשרה שעברנו במחלבה של מלכה'לה בעין חרוד הייתה כור ההיתוך. ההכשרה שם ניתנה לנו כהמשך לקניית המכשירים מ"פלדות – עין חרוד". אח"כ התחלנו לעבוד, הרצנו טלפונים לבעלי ניסיון, בכינו קצת כשלא הצליח, אבל השתדלנו לא לשפוך כלום וזה משתלם.
לפעמים מהטעויות ומה"פשלות" – יוצאות התוצאות הטובות יותר...

כמובן – תמיד נעים לקבל מחמאות, ויש! אבל יש גם תלונות ולפעמים ידינו כבולות מחוסר מענה מקצועי או מחסור בכלי עבודה בסיסיים.

אנחנו משתדלים להשתפר ועושים זאת גם ע"י ביקור בקיבוצים שיש בהם מחלבות וגם בשמיעת עצות ולימוד מניסיונם של בקיאים יותר.

חג שמח


סעד
יצחק שוהם

מחלבת סעד הוקמה בשנת תשמ"ט, 1989.
כמו המחלבות שהוקמו בתקופה ההיא וגם אחריה, ההצעה להקמת המחלבה בסעד הייתה תוצאה של מדיניות הורדת הסובסידיה לחלב ושל היווצרות עודפים. מאידך, הרווחנו ייצור מוצרים טריים, זמינים, ובמרבית המקרים טעימים יותר.
הכשרת העובדים נעשתה בכמה דרכים: קורסים ברופין, ימי עיון מרוכזים, כנסים מקצועיים - כולם ע"י אנשי טכנולוגיה המתמחים בייצור מוצרי חלב למיניהם ושעבדו במחלבות מסחריות ידועות וגדולות. מובן שההכשרה והידע הטובים ביותר הם במפגשים ובסיורים במחלבות, מהצפון ועד הדרום.
מגוון המוצרים רחב וגדול. החל במוצרים בסיסיים כמו חלב לשתיה, גבינה לבנה, לבן ויוגורט; דרך מעדנים ופריגורטים בטעמים שונים; גבינות חצי קשות, כמו צפתית בטעמים שונים, פטה, בולגרית וקממבר;
וכלה בחמאה, גבינות שמנת, ריבת חלב, גבינת קוטג' ועוגות גבינה קרות.
גולת הכותרת של מחלבת סעד היא ייצור מוצרי חלב אורגניים מחלב עיזים. אנו קולטים חלב פעמיים בשבוע , מייצרים את תמהיל המוצרים המבוקש ומוכרים אותו למשווק, שמפיץ את המוצרים - נכון להיום -בחנויות טבע ברחבי הארץ.
בברכת ארץ זבת חלב ודבש.
חסר רכיב