תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

בשביל ישראל

10/05/2006
עמודים ניסן - אייר תשס"ו (703) 6
בשביל ישראל – עם חברי עלומים
שרה שטרן

"כשאומרים "בשביל ישראל", אפשר לשאול האם הכוונה למינוח גיאוגרפי או לתיאור תכלית?" שואלת שרה שטרן חברת קיבוץ עלומים, בו נולד אבי אפנר ז"ל, שהוריו הם יוזמי המסע "אב"י בשביל ישראל".
אב"י – אפשר ביחד, בשביל ישראל...

כשאומרים "בשביל ישראל", אפשר לשאול האם הכוונה למינוח גיאוגרפי או לתיאור תכלית, כלומר האם מדובר במקום או במטרה?. ואם מדברים על מטרה, מהי? "ישראל כמדינה, כעם, כחברה, כדת?" אנחנו, חברי עלומים, שילבנו בין כל אלה.- הכיצד?
מי שיפתח את אתר האינטרנט שנקרא "בשביל ישראל", יקרא שמדובר ב"מסע חוויתי של זיכרון, התחדשות ודיאלוג, בנופי הארץ ובשאלות העומק של החברה הישראלית".
ואיך זה קשור אלינו?- ובכן, כאן מתחיל הסיפור;
זהו סיפורה של משפחת אפנר. רעיה ויוסי שהיו בין מקימי עלומים ומעמודי התווך של הקיבוץ, עד שהחליטו להמשיך את חייהם במקום אחר. בלב כבד נפרדנו מהם, אבל איחלנו להם הצלחה מעומק הלב. אלא שכעבור מספר שנים באסון הידוע כ"אסון המסוקים" בנם אבי, היה בין הנופלים, זמן קצר לפני שחרורו. דרכם של רעיה ויוסי להתמודד עם אסונם הפרטי היא ע"י עשייה. עשייה שמביאה לדיאלוג בין חלקי החברה בארץ, שנקרעת מרוב דעות. המבצע הנוכחי מכונה על ידם "בשביל ישראל". בצדו הטכני - הליכה רגלית מאילת עד שאר ישוב, מקום נפילתם של 73 החיילים, שם אמור להיערך טקס הסיום ביום העצמאות. על הצד הגיאוגרפי אחראי נחום ברוכי מבארות יצחק.
אך אין מדובר במסע מפרך או במסע בנוסח מסעות בני עקיבא. למסע הזה יש ערך מוסף בכך שהוא מזמין אנשים מכל חלקי העם להצטרף וללכת כפי יכולתם. בהזדמנות זאת, אגב חוויה משותפת, נוצרת היכרות ונוצר דיאלוג ספונטני.
וכאן אנחנו שבים לתמונה. עלומים תמיד שמרה על קשר הדוק עם משפחת אפנר. מאז האסון נדמה שהקשר התהדק ונושא גם אופי של תמיכה ועידוד. המשפחה מצידה, רואה בעלומים את ביתם השני ומגיעה אלינו מידי ראש- השנה, בחגים נוספים, בשמחות ובאבל. לכן טבעי היה שעלומים תצטרף למסע המיוחד הזה. מה עוד שעלומים חוגגת השנה ארבעים שנים להקמתה. בחרנו צוות שאחראי לחגיגות ולמבצעים שונים לאורך כל השנה, וכחלק מזה, תרמנו את חלקנו ל"בשביל ישראל"; כל אחד מהצועדים מקבל חולצה מיוחדת לצעדה, שעליה מצוין טיבו של האירוע והגופים השותפים לו. את החולצות ליום שבו השתתפנו תרמה עלומים ואף שמה הופיע על החולצה (תוספת לגאוות היחידה...).
בנוסף לכך, בערב שקדם ל"יום שלנו" , הכינו ילדי התיכון לחמניות עם כל טוב ועטופות היטב, למען לא נרעב ללחם ולא יתלונן איש על קרקורי בטן.
ביום ששי שאחרי פורים עבר המסע במקום הקרוב ביותר לעלומים, בשמורת פורה, באזור קריית- גת. לאחר רישום בלוח המודעות, כנהוג במקומותינו, מילאנו אוטובוס ויצאנו למקום המפגש. ליום הזה הוזמנו על ידינו כל חברי הגרעינים שהיו בעלומים בארבעים שנותיה וכך הוספנו לחוויה את המפגש עם מיודעינו משכבר. כולם באו לפגוש חברים וגם ללכת בשבילי ארצנו, להכיר בה אזור יפה וגם לתת כבוד לנופלים, בעיקר לאבי ז"ל.
כמידי יום, פתחו רעיה ויוסי בהיכרות עם ההולכים, בהכרת המדריכים ובהסברים על סדר היום. לפני שיצאנו לדרך חולקו לכולם החולצות המיוחדות, וכך התחלנו לצעוד.
מזג האוויר האיר לנו פנים. השדות בעונה זו של השנה מחייכים לפוקדים אותם בשלל צבעי הפריחה האביבית. אוהבי הפרחים שבינינו לא חדלו להתלהב משפע הפרחים,מוכרים וחדשים, תדירים ושאינם תדירים. גם זה היה נושא לשיחה ולהתקרבות בין הצועדים, בהתאם למסר של משפחת אפנר. בקיצור, ירדנו, עלינו, ואף במישור צעדנו. חצינו ואדי יבש ואחריו ערוץ שעדיין הרטיב את נעלינו והוסיף לחוויה ולדיאלוג, עד שבאחת הגבעות, (במקום שאח"כ דווח בעיתון ששודדי עתיקות חיפשו בו מטמון), קיבלנו הוראה להפסיק לצעוד, לשבת תחתנו בקבוצות מעורבות, משום שעת הסדנה הגיעה. אל תזלזלו, יש להתייחס לכך ברצינות. זה לא הזמן לשיחה עם חברים, אלא לרכישת חברים או לפחות מכרים חדשים. יש לעיין בדפים המחולקים, לדון בנושא בכובד ראש - לא יזיק ויכוח - העיקר לקיים את מצוות הדיאלוג, כי לכך נועדה ההפסקה ולכך נועד המסע. כאן עליי לציין שבאמת הייתי בקבוצה מעורבת, ושהיה דיון ומי שהיה מאד פעיל בו היה אדם מבוגר, שהיה במסע מתחילתו, והעלה שאלה- בעייה חשובה; מדוע רוב המשתתפים הם מהחוגים שלנו, ולא מהחוגים שלו...מעניין אם הוא ממשיך לשאול את השאלה, או אולי משהו השתנה.
המשכנו ללכת, סיימנו בארוחת הצהריים שאורגנה ע"י עלומים, דאגו להביא לשם את כלי הרכב של כולם, השארנו מקום נקי, צירפנו אלינו זוג חברים שנשאר לשבות איתנו, וחזרנו הביתה לקבל פני שבת המלכה.
סיכום? צעדנו בעוד שביל יפה משבילי ישראל, עשינו זאת כדי ליהנות מא"י, בשביל לתרום משהו קטן ומשמעותי לעם ישראל, וגם בשביל רעיה ויוסי שאנחנו מכבדים ובשביל זכרו של אבי, יהי זכרו ברוך.

עלומים.חסר רכיב