תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

מדינת חוק

23/03/2006
עמודים אדר תשס"ו (702) 5
מדינת חוק
עופר גלסנר

לאחרונה כולנו מקבלים בדואר האלקטרוני חומר תיעודי מאירועי עמונה. מטרת הפרסומים, מן הסתם, לעורר בנו שאט נפש מהתנהגות המשטרה ותמיכה בעמדת המתיישבים.

ברצוני להשתמש בבמה זו על מנת להזכיר לכולנו כמה אמיתות שכנראה נדחקו הצידה בלהט האירועים:
א- כולנו ראינו את מטר האבנים והשופכין מכל סוג וצבע בהם התקבלו השוטרים שבאו לבצע
צו חוקי של בית משפט במדינת ישראל. שוטרים אלו הם אחינו ובנינו ויקרים ללבנו לא פחות מהמתיישבים.
ב- יש לעשות הפרדה ברורה וחד משמעית בין מחאה והפגנה לגיטימית לבין התנגדות פיזית לפעולה משטרתית, הנעשית לפי הוראה ברורה וחוקית של הרשויות המוסמכות, גם אם מישהו מאוד מאוד לא אוהב את ההחלטות שהתקבלו. עניין זה עומד בבסיסה של מדינה מתוקנת. ההיפך מזה נקרא בשם אנרכיה.
ג- הצבא והמשטרה עושים מאמץ עליון כדי להבטיח ולאבטח את החיים התקינים בהתנחלויות. חלק מהאנשים בהתנחלויות ובמאחזים מתייחס באופן מחפיר לכוחות הביטחון. לא סתם נטשו כוחות הביטחון את יצהר בימים האחרונים, וכן עיין ערך חברון, ההתגנבויות לקבר יוסף, ואין ספור פרובוקציות ופעולות בלתי חוקיות נגד פלשתינאים. כל זה בחסות כוחות הביטחון, אשר ללא הגנתם לא הייתה נשארת אבן על אבן בהתנחלויות ובמאחזים.
ד- יש גורמים הסבורים שיצליחו באמצעות מעשים כאלה ואחרים לגרור את עם ישראל בציציות ראשו למקום שהוא כלל אינו רוצה להיות בו. אין זו תופעה חדשה, ופורשים מכל סוג ומין היו לנו כבר בעבר. הזרם המרכזי בציונות ידע תמיד להעמידם במקומם גם כשהיו איומים ב"קרע בעם" וב"דחיקת ציבור נאמן למדינה לפינה". מי שנאמן למדינה מקבל את הכרעת הרוב ושומר חוק ללא תנאי!
ה- כל הדיון האבסורדי על הסתירה בין חוקי המדינה להלכה הוא בעיני נסיגה אידאולוגית חמורה ביותר וחזרה לתפיסות גלותיות שאנו, חברי הקיבוץ הדתי, תמיד התנגדנו להם. אנו, הרואים במדינה חידוש מלכות ישראל, לא יכולים להסכים שמישהו ירים יד על מלך ישראל או נציגיו. בעיניי, אדם כזה הוא מורד במלכות וככה צריך לטפל בו.
ו- ולבסוף, לתנועת ההתנחלות יש הישגים עצומים בקביעת גבולות המדינה. אין כמעט מי שמדבר על נסיגה מוחלטת לקווי 67. יש הכרה רחבה בצורך לשמור בידינו את גושי ההתיישבות הגדולים, לא רק מסיבות ביטחוניות אלא גם מסיבות התיישבותיות. נקיטת קו נוקשה ובלתי מתפשר, אשר ילווה בהתפרעות כפי שראינו בעמונה (ובמקומות נוספים), תרחיק מהמתנחלים את שארית האהדה הציבורית שעדיין נשארה ותסכן גם הישגים אלו.

בבנין ירושלים ננוחם

עין הנצי"בחסר רכיב