תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

שרה דוננפלד ז"ל

23/01/2006
עמודים טבת תשס"ו (700) 3
שרה דוננפלד ז"ל

נולדה: י"ח בטבת תרפ"ב – 18.1.1922
נפטרה: כ"ד בחשוון תשס"ו – 26.11.2005

קבוצת יבנה
שרה היקרה!
כמה סמלי שהחזרת את נשמתך לבורא, בשבת בה קראנו את פרשת "חיי שרה"; הפרשה המספרת על הסתלקותה של שרה אימנו. בפסוק הראשון של הפרשה כתוב: "ויהיו חיי שרה - מאה שנה, עשרים שנה ושבע שנים, שני חיי שרה" (בראשית כ"ג 1). הפרשנים שמו לב לעובדה, שהמילה "חיֵי" מופיעה בפסוק פעמיים. פירוש "דעת מקרא" לספר בראשית, כותב: "אפשר שביקש הכתוב לרמוז בַּכֶּפֶל, לשתי תקופות בחיי שרה. האחת הסתיימה בגיל 90 שנה, ואלה הם ימי עקרותה, זיקנותה וּבְלוֹתָהּ; והאחרת, שנפתחה בלידת יצחק. תקופה זו נמשכה 37 שנה, כמניין "ויהיו". כלומר, כמו הגימטריה של המילה הפותחת את הפסוק. אפשר אם כן לומר, שלשרה אימנו היו שתי תקופות עיקריות בחיים – תקופת ההתמודדות, ותקופת הנחת.

גם לך שרה, היו שתי תקופות כאלה בחייך: תקופת ההתמודדות, ותקופת הנחת. הגעת ליבנה בשנת 1952 עם אמא זקנה ושני פעוטות – ישראל ולאה שייבדלו לחיים ארוכים. עברת בשלום מחנה כפייה בזמן השואה, התחתנת, ילדת שני ילדים, והתאלמנת בגיל צעיר. אחרי שהגעת ליבנה, הציעו לך הצעה לנישואין שניים מחוץ לקיבוץ, אבל דחית אותה. החלטת להמשיך להתמודד לבד עם גידולם של שני ילדים רכים, ובלבד שיקבלו חינוך דתי, ושיגדלו בסביבה דתית. לימים הוכח שההקרבה שלך לא הייתה לשווא. ילדיך בחרו ללכת בדרך שסללו אברהם ושרה, עליה שמרו גם אַת, הורייך ואבות אבותייך.

התקופה השניה שלך, תקופת הנחת, התחילה בצורה המשמעותית ביותר, כשנולדה נכדתך הראשונה. מאז זכית ברוך ה' ליהנות ממשפחה לתפארת: 10 נכדים ו – 7 נינים, כַּגימטריה של המילה טו"ב. כן ירבו. פעם אמרת לי באופן אישי, כמה את מאושרת ורווה נחת ממשפחתך. הענקת לנכדים ולנינים הרבה אהבה ופינוקים, והם החזירו לך בהתאם.

נהניתי ללמוד ממך מדי פעם מילה ביידיש, ואני גם מוקיר לך טובה על כך, שבימי ילדותי, קיבלת אותי במאור פנים כאשר באתי לביתך לשחק עם ישראל. כמה שנים אחרי נישואיי, הפכנו שכנים של צבי ולאה, ומאז יכולנו לראות מקרוב את הקשר הנפלא בין אם לבתה, ובין סבתא לנכדיה. כמו כן עמדנו משתאים נוכח המסירות של לאה כלפייך לאורך כל השנים, ובמיוחד לעת זיקנתך ומחלתך. גם חלקו של ישראל לא נגרע מהטיפול המסור בך, וכל שבוע הקפיד לבוא ולסעוד אותך.

שרה היקרה,
בַּיום השני של ראש השנה, אנחנו קוראים את נבואת הנחמה של ירמיה הנביא, הפותחת במילים: "כה אמר ה', מצא חן במדבר, עם שרידי חָרב, הלוך להרגיעו ישראל" (שם, ל"א 1). בין השאר כתובות שם מילים, שכאילו מסכמות את פרשת חייך: "והפכתי אבלם לששון, וניחמתים, ושימחתים מיגונם". (שם, 12).
נוחי בשלום על משכבך, ותהא נשמתך צרורה בצרור החיים.

יוסי בן טולילה
חסר רכיב