תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

סיכום שמריה מלר

16/01/2006
טבת תשס"ו (700) 3
שיחת סיכום עם שמריה
המחלקה המשימתית
שיחת סיכום עם שמריה

בימים אלו מסיים שמריה מלר מעלומים ארבע (ורבע) שנים כרכז המחלקה המשימתית.
שמריה, בעברו מנהל בי"ס דע"ת בסעד, מזכיר בקיבוץ ופעיל חברתית, גדל בבני ברק. הוריו, שמואל ופסיה מלר, הם ממייסדי קבוצת רודגס, ואביו היה ממקימי כפר הנוער "כפר חסידים". לאחר שנתיים בהן היה קומונר בסניף ת"א צפון, הגיע במסגרת גרעין "מגשימים" ליישב את מעלה גלבוע. שם פגש את אשתו שרה וחמש שנים לאחר מכן עברו לקיבוץ עלומים עם ילדה קטנה, ומאז הם שם.
על כוס קפה במשרדי הקיבוץ הדתי נפגשנו לשיחת סיכום.

מתי הוקמה המחלקה המשימתית ובמה היא עוסקת?
את המחלקה הקים מנחם עמירם מלביא לפני כ- 8 שנים. המחלקה הוקמה כתוצאה מהחלטת המוסדות שיש לתרום לחברה הישראלית. נושא ההתיישבות, שהיה בעבר דגל התנועה (ודגל כל תנועות ההתיישבות), פסק כמעט לגמרי. הייתה הבנה שאם לא נעסוק בתרומה ממוסדת בעלת משמעות לחברה, נהפוך מתנועה לארגון גרידא.
באופן כללי ניתן לומר שהמחלקה המשימתית עוסקת ביוזמות המחזקות את החברה בישראל. הנושאים העיקריים הם: קליטת עלייה וזהות יהודית.
הנושאים בהם עוסקת המחלקה משתנים הן לפי הזמנים והן לפי תחומי העניין של האנשים במחלקה (או במחלקות אחרות). לדוגמא, התכנית נעל"ה יכולה הייתה להיות בחסות מחלקת חינוך, ותכנית י"ג, לעומת זאת, היא משימתית פרופר, ובכל זאת יש לה מחלקה נפרדת.

האם אתה עומד בקשר עם פעילים בנושאים דומים?
בתק"ם הוקמה מחלקה משימתית גדולה מאוד, בראשה עומד יואל מהרשק. מבנה האגף על מחלקותיו שונה, ומטבע הדברים הם עוסקים בנושאים שאנו לא עוסקים בהם.
קיימנו יחד איתם מספר פעילויות בנושאים הקשורים להתחדשות יהודית בתנועה הקיבוצית. ביוזמת החבורה ע"ש אבא קובנר, הוקם כנס "בסוד רוח", אשר קיים בשיתוף פעולה אתנו מספר מפגשים.האחרון שבהם התקיים בשדרות לכל הי"גימלים בתנועה הקיבוצית, בנושא "פערים בחברה הישראלית". חברי הקיבוצים לא התחברו ליוזמה ברוכה זו , אך בעקבותיהם נולדה "מעגלי צדק"- חבורה בראשה עומדים 4-5 בוגרי ישיבות הקיבוץ הדתי, שבמסגרת פעילותם לצמצום הפערים בחברה הישראלית דוחפים את נושא ה"כשרות החברתית בעסקים". מדובר ב"תו תקן" לעסק המקפיד על תנאי העסקה ושכר הוגנים. יש לציין שכל העסקים בקיבוצים שלנו הצטרפו ליוזמה חשובה זו, ולאחר בדיקות קבלו את תו הכשרות החברתית.

מאיפה מגיע תקציב המחלקה?
אגף המשימות ממומן על ידי הקיבוצים (דרך הקיבוץ הדתי כמובן) ברמת הרכב, הפעיל והמשרד. לפעילות אין מימון ולכל פעילות צריך להשיג מימון ממקורות חיצוניים. לאחרונה, שונתה התקנה בנוגע לי"ג, והתקציב מגיע ישירות ל"מפעילים" ולא עובר דרך תנועות הנוער. הקשר שלנו עם תנועת בני עקיבא בתחום זה נמשך, מכיוון שאנחנו במגמה להגדיל את הפעילות ולהפעיל י"ג עירוני.

מה הן הפעילויות המרכזיות בהן עסקת?
הנושאים המרכזיים והקרובים ביותר ללבי הם נושאי ה"זהות היהודית" וקירוב הרחוקים, וכן נושאים הקשורים ב"אורתודוקסיה המודרנית". הפרויקטים הקשורים בזהות יהודית הם: בית ראשון במולדת, נעל"ה, אולפני סל"ה (סטודנטים) אולפני הגיור במשקים ובצבא (תכנית נתיב) ונושא הגיור בכלל במדינת ישראל. בנושא האורתודוקסיה המודרנית קיימנו מספר כנסים ארציים של "כלביא- יקום" בשיתוף פעולה עם "עדה" (תנועה צפון אמריקאית), פעילות בנושא הסכמי קדם נישואין ועוד.

מה הקשר בין הגיור לקיבוץ הדתי?
הקיבוץ הדתי מקובל כ"תנועה איכותית", וידוע שמדובר ב"תנועה שאכפת לה מהחברה בכלל והחברה הדתית בפרט". כך גם באשר לפעילותם של אולפני הגיור הקיימים בקיבוצינו זה עשרות שנים. לעומת אולפנים אחרים, בהם יש גיור באחוז נמוך ביותר, מעל 90% מתלמידינו מתגיירים, וזאת מכיוון שבקיבוץ התלמידים מוקפים בחברה דתית בחיי היום יום במשך תקופה ממושכת והם מפנימים את היופי של קהילת תורה ועבודה המקיימת "והצנע לכת עם אלוקיך". זה נכון גם באשר למסגרות האחרות כמו ס.ל.ה, נעל"ה, נתיב ועוד.
"בפורום הגיור" שליד מערך הגיור במשרד ראש הממשלה, בו אנחנו פועלים, מתחולל תהליך מתמיד של שיפור מהלך הגיור. באנו וטענו נגד הדיינים שבהרבה מאוד מקרים אינם שמים לב שלא מדובר ב"תיק" אלא באדם. לדעתנו, אין אפשרות להשאיר את המצב כפי שהוא, כשבעקבות עלייה של "זכאי חוק השבות" שאינם יהודים, כל אדם שלישי איננו יהודי. פעלנו מול הרבנים באזורים השונים להסברת חשיבותו של "גיור מסביר פנים". ואכן, המאמץ המשותף במערך הגיור הארצי החדש, בראשותו של הרב חיים דרוקמן וסגנו הרב משה קליין נושא פירות, הפעילות אכן הוגברה, ותעודות גיור (המרה) יוצאות כיום בקצב משביע רצון בהרבה (יש לציין, שאין מדובר בהקלה ב"חומרת הגיור", אלא בהקלה ביחס וב"טירטור" שעברו המעוניינים בגיור). כמובן שמספר המגויירים השנתי עלה מאוד.

ומה בנוגע ל"זהות יהודית"?
ב"זהות יהודית" מדובר על פעילות הנוגעת ביהודים שהקשר בינם לבין היהדות ומדינת ישראל הוא חלקי (ולעיתים חלקי מאוד). כל קבוצה של בני נוער המגיעה במסגרת הכשרה כזו או אחרת ועוברת בארץ ובקיבוץ היא פוטנציאל לעלייה או להכרה ולפעילות יהודית בארץ המוצא.

מה החוויה החזקה ביותר שלך משנותיך בתפקיד?
המפגש עם בני הנוער מארצות חבר העמים; מפגש שבחלקו נערך אצלי בבית, במסגרת אולפן, עם שתי בנות שהיו מגיעות אלינו ערב ערב ללימוד משותף עד שלב הגיור.

לסיום מאחל שמריה הצלחה רבה לרוברט ברל מחליפו בתפקיד.

תודה לשמריה על שנים של פעילות, ובהצלחה בכל אשר תפנה.
חסר רכיב