תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

נעילה

27/10/2005
עמודים תשרי - חשוון תשס"ו (698) 1
השנה שחלפה

ליקט: אלי ברמן

"תשרי, חשוון, כסלו, טבת, חלפו עברו ביעף
גם שבט, אדר, ניסן, אייר, סיוון, תמוז ואב
ובבוא אלול אלינו ריח סתיו עלה והתחלנו את שירנו מהתחלה... (נעמי שמר)

תשרי – משפחה שכזאת
שנת תשס"ה הייתה, למי שכבר הספיק לשכוח, שנת ה-75 לתנועתנו. מונח חדש שהתאזרח במקומותינו: "המרחב הפתוח". שרה עברון, סעד: "אני מרגישה כמו בשמחה משפחתית... בני המשפחה באו לדבר על מה שחשוב להם" (פתיחת "המרחב הפתוח" בסעד), שאחריו היה מפ"צ (מרכז פתוח לצעירים, ועוד).

חשוון-כסלו – ניתוק וחיבור
אנו תומכים ב"משאל עם" – קבוצת חברים דורשת מקברניטי הקיבוץ הדתי ללחוץ לכיוון זה. סרבנות, ציות, עצומות בעד ונגד – כל אלה יעסיקו את "עמודים" במהלך השנה הסוערת והמסוערת הזו. מעל 1000 חברים קוראים להכרעת העם בבחירות או במשאל עם.

טבת - הקיבוץ הדתי – לאן?
"מועצת הקיבוץ הדתי" במעלה גלבוע הייתה שיאה של פעילות רעיונית שהקיפה מעגלים רבים של צעירים ומבוגרים בתנועה. ההכנות למועצה - בעיצומן.
משפחת הקיבוץ הדתי וקבוצת יבנה אבלה על פטירתו של חברנו יעקב גדיש – מייסד "הזרם השיתופי" בתנועה הקיבוצית ואיש אשכולות בתחומי הכלכלה והחברה.

שבט - במעגלים מתרחבים
תגובות על המועצה במעלה גלבוע שעסקה במספר נושאים שנכללים בכותרת: "מעגלים מתרחבים". מרבית התגובות חיוביות ביותר. שמוליק דרורי, ראש צורים, יוצא מגדרו מרוב התלהבות: "...נראה לי שבמרחב ההיסטורי תיראה מועצה זו כסימן דרך להשתלבות הקיבוץ הדתי בחברה הישראלית". ומנגד – קלוני הס, חבר ותיק בשדה אליהו, מקונן על כך ש"המועצה גנבה לי את התנועה", ומסיים מאמרו הנוקב במילים: "במשך 70 מתוך 75 שנות היות תנועת הקיבוץ הדתי, הייתי גאה להיות חבר בה. היום אני ממשיך להרגיש גאוות יחידה בעיקר על היותי חבר בקיבוצי".

אדר א' – ב'
רפאל צרפתי – מרכז "מחלקת חברה" הבלתי-נלאה, מדווח על פעולות שונות שנגזרות ממועצת התנועה בתחום חינוך-צעירים-קליטה. המשך סמינרי המנהיגות והכנת חגיגות ה-75 עם צוות תנועתי בראשות אורית נצר, עין הנצי"ב, ושאול גינזבורג, שדה אליהו.
"עמודים" עושה אתנחתא ומקדיש גיליון ארוך מהרגיל לוותיקי/זקני הקיבוץ הדתי. גיליון שלם על "הגיל השלישי" בקיבוצינו. "זהו גיליון שמנסה לגעת בכיוונים רבים של הזקנה, לא תמיד קל, לא תמיד שמח, אבל עם הרבה כוח וכנות, חום, אהבה והתייחסות לזולת" (דברי העורכת).

ניסן – חגיגה משפחתית ענקית
האירוע הגדול ביותר בתולדות הקיבוץ הדתי, בכל שנות קיום התנועה, התקיים בשדה אליהו וקיבץ אליו אלפי חברים מכל הקיבוצים ואורחים רבים. הורגשה אווירה של משפחה גדולה שמביטה לאחור בגאווה מוצדקת, ובזהירות – כלפי ההווה והעתיד.
שירת הנוער – שיר עתידנו: למעלה מ-300 בני נוער הגיעו לכנס הנוער שהתקיים באזור הגלבוע.

אייר
החודש עומד עדיין בסימן ההתרגשות התנועתית הגדולה שאפפה את אירועי שנת ה-75 לתנועה.
תעודת הכשר: שמריהו מלר, "מחלקת משימות", פועל עם תנועת "מעגלי צדק" למען העלאת המודעות לצדק חברתי, להביא את רוח המשימתיות הזאת אל מפעלינו בקיבוצים. התעודה של "תו תקן חברתי", מוענקת לכל קיבוצי הקיבוץ הדתי ומפעליו. זוהי תעודת הכשר חברתית המעידה על כך שהקיבוצים מקפידים בשמירה על זכויות העובדים והנגשת מקומות העבודה ומפעלי התיירות הקיבוציים למוגבלי תנועה ולנכים. בזכות ולא בחסד!

סיוון – קרן השפע – הצצה
קרן הקיבוץ הדתי היא מושג רב-כוח למכיריו, וחבוי בצל (ברכה בדבר הסמוי מן העין), מדווחת על מאזני התנועה שאושרו – על ביקורים וסיורים בקיבוצים בעלי יכולת וחלשים יותר, על מודל חדשני המאפשר להציג את המשמעויות של ההתפתחות הדמוגרפית בכל קיבוץ וקיבוץ. היא קוראת לערנות לגבי דיוני ארגון משקי התק"מ, בהם כל משקי הקיבוץ הדתי. על כל זה מדווח אלי סומר, "קרן הקיבוץ הדתי", לקראת שיוך נכסי האגודה – לחברים.

תמוז - החינוך במקום גבוה
חודשי חופשת הקיץ מאפשרים פעילות רחבת היקף בתחומי החינוך הבלתי פורמלי, במיוחד סמינרים תורניים, פעילות נוער הקיבוץ הדתי, השתלמות גננות הגיל הרך, וגולת הכותרת: יום מניעת אלימות, שנערך בבית הספר בקבוצת יבנה בהשתתפות כ-140 איש. כל אלה תחת שרביטה של ציפי סטרשנוב, מרכזת החינוך התנועתי.

אב – מחורבן – לתקומה
אירוע פינוי גוש קטיף וצפון השומרון, מאפילים על הכול. קבוצותינו עסוקות בסיוע למתיישבים ובניסיונות גישור בין הפלגים המעומתים בחום הקיץ. התנועה מקימה "מטה סיוע תנועתי" שמסייע לחקלאים בהעברת חממות ובתפעול רפת קטיף-עצמונה, כמו גם בסיוע לקליטת משפחות במקומותיהם הזמניים.
"אוהל הקשבה ואירוח" שמוקם בצומת סעד, פועל ברוח הקיבוץ הדתי, לגישור ולקירוב לבבות.

אלול – טורבו-יואל
חודש הרחמים וסליחות, חודש חשבון הנפש הלאומי, הפרטי והקיבוצי, מוקדש גם הוא לנושא הפינוי וההתנתקות.
יאיר רינמן מודה ליואל מהרשק – מרכז המח' המשימתית בתנועה האחות, על הסיוע לחקלאי גוש קטיף ומסיים בברכה הנחוצה לנו יותר מכול – בברכת שנה טובה.

חסר רכיב