תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

כיצד מרקדין

28/08/2005
עמודים מנחם - אב תשס"ה (696( 11
"כיצד מרקדין לפני הכלה..."

יונה ברמן

"אם-אשכחך ירושלים, תשכח ימיני;
תדבק-לשוני לחכי אם-לא אזכרכי
אם-לא אעלה את-ירושלים על ראש שמחתי"
(תהלים קלז, 6-5)
(הלהיט של הלהקה, לחן: שוואקי)

להקת "כלים שלובים", עין צורים
מנהל הלהקה: נעם מינס, זמר, מחצרץ ונגן מפוחית (עין צורים)
נגנים: שרון רייז – קלידים; אלעזר אהרוני – תופים וכלי הקשה+קולות; עזרי לזר – גיטרה חשמלית ואקוסטית - שלושתם בני עין צורים.
צבי אבנון – סקסופון+קולות (טירת צבי).
דבירה ארנפלד-גרוס – קלרינט וחליל; יוסי הרשקוביץ – כינור - שניהם מהרובע היהודי בי-ם.

מספרים שהם הלהקה הכי חמה במדינה: כששרון השתחרר לפני שנתיים וחצי, התלכדו נעם, עזרי, אלעזר ושרון – "הגרעין הקשה" מעין צורים, והתחילו לעבוד כלהקה לאירועים. זמר, גיטרה, תופים וקלידים. כשהתחילו להתמרכז וללכת בכיוון של חתונות, היו צריכים לכלי נשיפה. אז... נעם שנשוי לרותי (לבית דוידסון, בת עין צורים), שהוא כבר אבא ל-3 ילדים, הזמין את צבי אבנון מטירת צבי שהוא סטודנט פנוי ובמקרה גם קרוב של מינס דרך נישואי אחות אשתו... צבי הצטרף עם הסקסופון והמיזוג עלה יפה. צבי הוא גם יחצן הלהקה באזור הצפון, וכך הגיעה הלהקה לנגן בחתונתה של הדר (ברטור) בטירת צבי. במהלך חתונתה עלתה על הבמה חברה טובה של הכלה והנעימה בנגינתה בחליל ובקלרינט. ראו חברי הלהקה "כי טוב" והציעו לנגנית המוכשרת, דבירה, לחבור אליהם. דבירה הצטרפה ואף הביאה את יוסי הכנר, שהוא "במקרה" בן דוד שלה וגדל אתה ב"רובע" של העיר העתיקה בירושלים. ממש לפני "שלושת השבועות" נישאה דבירה לבחיר לבה ואת "השמח" עשתה להקת "כלים שלובים", כמובן.

איפיוני הלהקה: אופי צעיר ודינמי. חבריות והרגשה מצוינת זה עם זה. רוב הנגנים עדיין רווקים, ו... אין הופעה שלא שואלים את נעם על דבירה... אבל היא כבר תפוסה...

עיבוד מוסיקלי: נעשה על ידי כל חברי הלהקה וזה בעצם הייחוד שלה. את עיבוד המחרוזות עושה בעיקר עזרי.

חלוקת עבודה: נעם, כאמור, מרכז את הלהקה. הוא גם איש הקשר לזוגות שבאים להתרשם מהלהקה. נעם וגם אלעזר, יושבים עם כל זוג ורושמים אתם את רשימת השירים שהם מזמינים לחתונה, ועוד פרטים שחשובים להם. "הרבה מהזוגות שנישאו בליווי שלנו, נהיו חברים שלנו". גם היום בזמן החזרה יבואו 4 זוגות להתרשם לקראת בחירת להקה לחתונתם, בעז"ה. נעם גם עושה את הקשר מול קיבוץ עין צורים וזו יזמות עצמאית שמתנהלת מבחינת עין צורים כעסק לכל דבר.
אלעזר עוסק בעניינים הטכניים ופרסום, עזרי ושרון על הקטע המוסיקלי.

Booking?
מלאים כמעט עד ינואר ויש כבר הזמנות לתאריכים מאוחרים יותר.

מתי התחילו להרגיש שהם על הגל? מינואר האחרון. בקיץ הקודם היו להם 3-2 אירועים בחודש. מינואר 2005 התחילו להגיע אליהם המון הזמנות לנגן בחתונות. היום הם משתדלים לא לעשות יותר מ-3 אירועים בשבוע. בחודש שלפני החגים יש להם 4 אירועים מידי שבוע... ואוּוּ... "אנחנו חייבים לשמור על עצמנו מפני שחיקה, ולשמור על הקולות שלנו".

מה כוללת שיגרת העבודה?
הפגישה שלי עם הלהקה מתקיימת ב"שלושת השבועות", וזו תקופה של "פסק זמן" בשבילם והזדמנות לעבוד קצת על שירים חדשים. הם רצים מאירוע לאירוע, וכל זה כשכל אחד מהם עובד לפרנסתו או שהוא סטודנט. דבירה היא אחות ופרמדיקית, עזרי עורך וידאו עצמאי, אלעזר – גד"שניק בשדות הקיבוץ, יוסי וצבי סטודנטים ונעם מורה לחינוך גופני בקיבוצי האזור ובבית ספר טיפולי. אז איך מתאמנים לשיר חדש? כל אחד לומד בנפרד ומתאמנים יחד לפני האירוע עצמו או בחזרות.
"יום חתונה" הוא יום של 10 שעות עבודה, מהיציאה מהבית, העמסת הכלים, סידורם באולם החתונה, ועד שתיים בלילה, וגם אז, לא תמיד קל להירדם.
יש להם איש הגברה, קבלן משנה שמספק להם שירותי הגברה, וכלי הנגינה הם כליהם הפרטיים של חברי הלהקה.

רפרטואר הלהקה: "בנוי על רשימת שירים וניגונים בסיסית ולזה נוספים שירים שונים לפי בחירת הלקוח".
אוכלוסיית היעד: "האוכלוסייה שמזמינה אותנו היא ברובה עירונית – 80-70 אחוז, והשאר – התיישבות". הגענו עד באר שבע בדרום ועד נהרייה בצפון.
חתונות של חילונים? "רק כאלה שהם דתל"שים או זוגות מעורבים. חתונה ראשונה שלנו הייתה חתונה קטנה של זוג חב"דניק שחזרו בתשובה. היו 20 חב"דניקים וכל השאר חילונים. זה היה 'הסיפתח' הכי מוזר..."
מחליפים בגדים? "כולם נוטפים זיעה, אבל נעם שלא מפסיק להתרוצץ בשעת ההופעה, הוא חייב להחליף גם באמצע".
אנקדוטות: "יום אחד מצאתי את נעם הזמר שלנו, על הכתפיים של החתן... זה קורה הרבה שמרימים אותו. נעם מושך אנשים מהשולחנות. ממש היפרי... היה פעם שרב-המלצרים רצה כבר לגמור וחיפש את נעם כדי שנפסיק להרקיד את החבר'ה..."
החתונה של דבירה: "החתונה הכי מרגשת שהייתה לנו. באנו עם חולצות 'היא משלנו', הכנו סרט. היה מיוחד. באמצע החתונה רצינו מאוד לרקוד עם דבירה. שמנו דיסק, הנחנו את הכלים ורקדנו אתה..."
ריקודים מעורבים? "מכבדים מה שהזוג מבקש".
מה מיוחד בכם? "מושג 'החופה האקוסטית' שאלעזר הביא אל הלהקה. אנחנו מביאים את כל הכלים לחופה ומתחברים להגברה קטנה. הליווי הזה מוסיף המון יופי לחופה ומאוד מיוחד. ההרקדות שלנו מקוריות. אנחנו משלבים מוסיקה חסידית, קטעים איריים, סולו תופים והרבה שילובים של שירים ישראליים ולועזיים בתוך ההרקדה החסידית. יש לנו שילובים, רעיונות ואנו עושים סיעור מוחות".
המוטו של להקת "כלים שלובים": אנחנו אוהבים את מה
שאנחנו עושים".
חסר רכיב