תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

ארועים במוסדותינו

06/07/2005
עמודים סיון תשס"ה (694) 9
אירועים במוסדותינו
אירועים וציוני דרך במוסדות התנועה

בישיבת הקיבוץ הדתי במעלה גלבוע
בשבח והודיה וברוב עם
נחנך בית המדרש החדש
בישיבת הקיבוץ הדתי במעלה גלבוע

בתחילת זמן קיץ נחנך במעלה גלבוע בית המדרש החדש של ישיבת הקיבוץ הדתי, ע"ש ר' חנוך המר ז"ל. המבנה ששימש בראשית ימי הקיבוץ כחדר אוכל, ולאחר מכן כמכבסה, הורחב, שופץ, חודש והפך לבית מדרש המתאפיין בפשטות ויופי גם יחד. בית המדרש שוכן על מצוק ההר ומחלונותיו נשקפים נופי העמק המרהיבים והרי הגלעד שמאחריהם.
"לא אשבח את ביתי, כי קטן הוא; ולא אתבייש בו בשביל שיש גדולים וטובים ממנו. ביתי קטן אבל מקום יש בביתי לאדם שכמותי שאינו מבקש גדולות", כך כתב עגנון על ביתו בסיפורו "מאויב לאוהב". אולם, בית מדרש, אמרו חז"ל (מגילה כז), נקרא בית גדול על שהוא "מקום שמגדלין בו תורה שנאמר ה' חפץ למען צדקו יגדיל תורה ויאדיר".
במהלך האירוע שנערך ברוב עם, צוינה לשבח התפתחותה של הישיבה ושל הקהילה הסובבת אותה.


ב"מרכז יעקב הרצוג"
ערב לימוד חגיגי לקראת חג מתן תורה
התקיים ב"מרכז יעקב הרצוג" בקיבוץ עין צורים
בהשתתפות 400 איש
"… אולי יותר מכול, אהבה היא המצרך המבוקש ביותר במקומותינו. בין נצלנות צינית ושחיתות מנהלתית ובין מלחמות יהודים ההולכות ורוגשות עלינו, דומה שיותר מכול אנו זקוקים לקצת חמלה הדדית ו… אהבה. בין כותרות העיתון המדממות אנחנו מבקשים להחזיר את השפיות למקומותינו, וזו תגיע אם נחזור להאמין איש באחיו ואם נחליף את השנאה בטיפ-טיפה של קבלה ונאהב קצת יותר…"
במילים אלו פתחה ד"ר גילי זיוון, העומדת בראש "מרכז הרצוג" וחברת קיבוץ סעד, את ערב "תיקון שבועות" שהתקיים במרכז הרצוג שלושה ימים לפני פרוס החג.
באולם נכחו כ-400 איש ואישה, צעירים וותיקים, חובשי כיפות וחובשי כיפת שמים (כל הזכויות שמורות לרב יואל בן נון) מרחבי הנגב המערבי ועד מרכז הארץ. כולם התאספו ובאו לחגוג אתנו זו השנה החמישית ערב של לימוד בצוותא.
נושא הלימוד היה הפעם "אומרים אהבה יש בעולם, מה זאת אהבה"? ואכן, לפי ההמון שגדש את חדר האוכל של קיבוץ עין צורים, מסתבר שאנחנו זקוקים נואשות לקצת מן הסם הזה.
את הערב פתח ד"ר אבינועם רוזנק שהגביה עוף ודיבר על אהבה בין אדם לאלוקיו ובין איש לאשתו בהגות היהודית. המשיכה רותי לזר בניתוח מבריק של שירי אהבה ישראליים המבטאים ערגה לאהבה יותר מאשר מימושה, וסיים את הלימוד הטקסטואלי פרופ' אביגדור שנאן שסחף את כל הציבור בהתלהבותו אל נבכי דפי התלמוד במעקב מרתק אחר סיפורי חכמים, על יחסים שבין איש לאשתו.
ארוחת ערב קייצית על מדשאות עין צורים ולאחריה מסע אהבה מוסיקלי עם לאה שבת ורמי הראל כמעט עד חצות.
מסתבר שיש חיים גם מחוץ לפוליטיקה העוסקת בחידוד הקטבים. מסתבר שאנשים צעירים ומבוגרים רוצים לפתוח דף – "דף לימוד" ו"דף חדש" ביחסנו זה לזה וביחסנו לאוצר התרבותי שעשוי להזין את כולנו.

כינוס ארצי של מתגיירים
לקראת חג השבועות
אירח הקיבוץ הדתי
כינוס ארצי חגיגי של אלף מתגיירים
כאלף עולים הלומדים באולפני גיור ברחבי הארץ, התכנסו לקראת חג השבועות על מדשאות קיבוץ עין צורים, סביב ערמות חציר וסלי ביכורים.
הכנס הארצי ביוזמת משרד הקליטה, היה בסימן חג השבועות כחג הקציר והביכורים, המדגיש את הקשר לעבודת האדמה בארץ ישראל, ואת סיפורה של רות המואבייה, ממנה יצא דוד המלך.
על המשתתפים נמנו 500 חיילים ו-500 אזרחים הלומדים באולפני גיור לקראת הצטרפותם לעם היהודי. הקיבוץ הדתי אירח את הכנס בגלל עיסוקו בהכנה לגיור במשך עשרות שנים באולפני הגיור הפזורים בקיבוציו, ובשנים האחרונות – מאז החליט כי הגיור הוא משימה לאומית מהמדרגה הראשונה – הוא שותף לתכניות של המכון ללימודי היהדות, משרד הקליטה והסוכנות היהודית.
בימים אלה לומדים בקיבוץ הדתי לקראת גיור: 80 חיילים במסלול "נתיב" בקיבוץ עלומים; 90 תלמידי ס.ל.ה. בקיבוצים עין הנצי"ב, שדה אליהו וסעד; תלמידי אולפן לגיור בצרפתית בעין הנצי"ב, ובשפה האנגלית - בקבוצת יבנה.
בכנס ציין שמריהו מלר, מרכז המחלקה המשימתית בתנועה, כי לקיבוץ הדתי חשוב לא רק השלב הראשון של הלימודים לקראת הגיור אלא המשך התהליך: הגיור עצמו ומה שאחריו, ולכן שותפה התנועה למערך הגיור במשרד ראש הממשלה, במגמה להסיר עיכובים ומכשולים מיותרים ולקבל כל אחד מהמתגיירים.
עוד השתתפו: מנכ"לית משרד הקליטה - מירלה גל, הרב חיים דרוקמן - ראש מערך הגיור במשרד ראש הממשלה ופרופ' בני איש-שלום, יו"ר המכון ללימודי היהדות.
במסגרת האתנחתא המוסיקלית הופיעו שלמה גרוניך ולהקת "רבע לשבע", וכן הושמעו סיפורים אישיים מרגשים של הלומדים במכון הגיור.

ישיבת הקיבוץ הדתי בעין צורים
ישיבת הקיבוץ הדתי בעין צורים
מציינת 20 שנות פעילות "השילוב"
ישיבת הקיבוץ הדתי בעין צורים ציינה 20 שנות פעילות של תכנית "שילוב" בערב מרגש בו נפגשו הבוגרים, התלמידים, ההורים והרבנים בירושלים.
ראש הישיבה, הרב יואל בן-נון, ציין את דרכה הייחודית של הישיבה שחרטה על דִגלה את דרך השילוב: שירות צבאי מלא ולימוד תורה מעמיק ואינטנסיבי, ובתוך בית המדרש, שילוב בין עולם התורה וההלכה ועולמות ידע חוץ תורניים.
מנהלת בית הספר הממלכתי דתי "נצח" בקריית מלאכי, איילה חג'ג', תיארה את המעורבות הקהילתית העמוקה של הישיבה. היא סיפרה שבית ספר "נצח" מתאפיין בתלמידים רבים יוצאי אתיופיה, שבאים ברובם מבתים דלי אמצעים ומתקשים להגיע להישגים. הישיבה אימצה את בית הספר ופעמיים בשבוע מגיעים תלמידי הישיבה ומסייעים בתגבור לימודי ובארגון פעילויות חברתיות, העשרה ותגבור התכנים התורניים. הם מביאים אוכל חם לתלמידים, שעבור חלקם זוהי ארוחתם היחידה, ומעלים את הדימוי של בית הספר. בשנה האחרונה חל שיפור משמעותי בכל התחומים, ובית הספר זכה ב"פרס החינוך" והפך בידי משרד החינוך למודל של בית ספר שעבר מהפך.
הכנסות הערב הן הוקדשו לקרן המִלגות של תלמידי הישיבה.
חסר רכיב