תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

הדשא של השכן

05/06/2005
עמודים אייר תשס"ה (693) 8
הדשא של השכן

כולל יום השישי
זה זמן מה שאני מגלגל ביני ובין עצמי את הרעיון ליזום "כולל יום השישי" בקיבוץ. לאחר שיחה עם מספר חברים שהגיבו בהתלהבות, החלטתי להביא את פרטי היוזמה מעל דפי העלון.
בעקבות הנהגת שעון הקיץ ואיחור זמן כניסת השבת, יחד עם העובדה כי רבים מן החברים פנויים ממלאכתם ביום שישי, עלה הרעיון לקבוע מסגרת של תלמוד-תורה ביום שישי בשבוע. הלימוד יתקיים בבית המדרש וסדרו יהיה כדלהלן:
7.30 – 8.05 תפילת שחרית
8.05 – 8.15 קפה ועוגה
8.15 – 9.00 שיעור גמרא לפי סדר הדף
9.00 – 9.45 שיעור על ידי מרצים אורחים, בנושאים מתחלפים.
- למי מיועדת המסגרת? לכל מי שחשקה נפשו בתורה, אך טרדות החיים אינן מאפשרות לו לקבוע זמן ללימוד במשך השבוע. רק מסגרת קבועה מאפשרת להגשים את הערך הנעלה של תלמוד-תורה. קביעות היא שם המשחק.
- גם נשים יכולות? בוודאי, אפשר להשאיר את הבעל בבית לעשות ספונג'ה אך אפשרות (עדיפה) נוספת היא לבוא יחד אתו ועם תום הלימוד להשתלט יחד עם ניקיון הבית והבישולים.
- מתי מתחילים? הכולל יתחיל לפעול בעזרת ה' ביום שישי ד' אייר – יום נפילת הגוש ויום הזיכרון ללוחמיו (שהשנה לא חל בו יום הזיכרון הכללי לחללי צה"ל). כמדומני שקשה למצוא מועד סמלי יותר להתחיל בו את מסגרת הלימוד, המבטאת את המשכיות החיים כאן בהרי יהודה שהרי אין חיים אלא תורה.
(כפר עציון)

כתוב בסלע
יש דברים שאם לא נכתבו, אולי יישכחו, ולכן רציתי להזכיר את "משתה הנשים" שנערך בתום מסיבת הפורים, שהיה מלהיב ומשמח במיוחד, לנשים מכל שכבות הגיל. יש לקוות שזו פתיחתה של מסורת ברוכה.
(מעלה גלבוע)

הפור נפל!
פרחים או עציץ? עציץ או פרחים? בשאלה כבדת משקל זו התלבטו חברי ו' חברים והכריעו, בלי סקר או שאלון בכדי לא לקבל פריחה, כדלהלן: פרחים לפסח ועציץ לראש השנה.
ובכן, לכבוד החג נחלק פרחים אי"ה ביום שישי בבוקר, יחד עם חלוקת פריטי קערת הסדר – בסדר?!
[לביא]

מהו "חסד אמתי"?
חסד אמתי, הוא כידוע לכם, מפעל חסד ששבט הרא"ה (כיתה ח') עוסק בו במהלך השנים האחרונות.
בתחילת הדרך חיפשנו אחר שם מתאים לחסד שאנו עושים. באותו זמן נרצח אמתי יקותיאל הי"ד. נודע לנו שאמתי עסק כל חייו בגמילות חסדים, ובשיתוף עם משפחת יקותיאל, החלטנו לקרוא על שמו את מפעל החסד: "חסד אמתי".
ביום חמישי, פעם בשלושה שבועות, קבוצה קטנה של ילדים מהשבט, עם נהג מתנדב ומדריך, נוסעים לחלק את המצרכים הנתרמים במשך כל שלושת השבועות.
בסביבות השעה 24.00 אוספת הקבוצה למכונית את הארגזים שבתוכם המצרכים. מהסניף נוסעים לחלוקה ביישובי האזור. את החלוקה אנו מבצעים על פי הוראותיהן של העובדות הסוציאליות העובדות במחלקת הרווחה ב"שדות נגב".
כשאנו מגיעים לאחד הבתים הנזקקים, אנו עוצרים ומורידים את הארגזים אל פתח דלת הבית במהירות ובזריזות.
הביתה אנו חוזרים בסביבות השעה 02.00 וכך כל תהליך החלוקה מתבצע.
בהזדמנות זו אנו רוצים להודות למספר אנשים ומפעלים שסייעו לנו:
תודות –
למפעל "פופלי" שמספק לנו בקביעות ארגזים למצרכים.
לעובדי הכל-בו שנשארים סבלניים גם כשהארגז מפוצץ.
לכל עובדי המטבח ששומרים לנו את הבקבוקים שהם משתמשים בהם לטובת המִחזור שעליו אנו מקבלים כסף.
לכל הנהגים שמתנדבים להסיע אותנו בימי חמישי.
לוועדת הצדקה על העזרה עם הכספים.
לכל האנשים שתרמו לנו רהיטים כדי שנוכל לאחסן את המצרכים.
לקומונרית שלנו ולמדריכים שדואגים לכל הדברים מסביב.
ואחרונים חביבים – אתם! התורמים הנדיבים, שתורמים ללא הרף!
מכיוון שיש כל כך הרבה אנשים שצריך להודות להם, יכול להיות ששכחנו מישהו, על כך אנו מתנצלים.
[סעד]

לכל בית יש מרפסת...
ועדת חברים התייחסה לנושא ההפרעה שיכולה להיגרם לדיירים שבשכנותם נבנית מרפסת. מטרת הדיון היא לא לתת בידי השכנים את האפשרות למנוע לגמרי את בניית המרפסת, דבר שהוא לא סביר במציאות שלנו כשיש כבר כל כך הרבה מרפסות, אלא לצמצם ככל שאפשר את הנזק לשכנים.
סוכם:
1. על ועדת תכנון לתלות על לוח המודעות תכנית לבניית מרפסת. חברים שיש להם הערות יפנו לוועדת תכנון.
2. מוטל על ועדת תכנון להתחשב באישור התכנית בכללים עליהם הוחלט ובהערות השכנים ובנזק שיכול להיגרם להם.
3. אם יש אי הסכמות בין שכנים אחרי הטיפול של ועדת תכנון, הנושא יובא להכרעת ועדת חברים.
[שלוחות]

והזוכה הוא...
חדר האוכל נסגר לארוחות הערב, ומתקיימת בו אחת לשבועיים ארוחת ערב חגיגית וחווייתית. את השם שבחרו לה הוציאו מתוך עשרות שמות שהוצעו, ואלה השמות: טעים פה, המסעדה הגדולה, תרבחו ותסעדו, סעודה קהילתית, ארוחת קהילה, ביחד, חמים וטעים, טעם יחד, שבת אחים, המשביע לצרחן, צפיחית בדבש, שולחן ערוך, טעימות זן לכול, הבימזון, שוק שלישי, שלישי בשש (ורבע), פתחון פה, סעודה שלישי, סעודה שלישית, דואט, בצוותא, בסגנון אחר, סעודה לעניין, אוכלים ושמחים, סעד סועדת, סופר-בר, משבעה, מסעדון, מזנוניה, חטוף ואכול, סעד-יה, כל דיכפין, לחמא עניא, כי-טוב, סעדו, בטוב טעם, שור הבר ולוויתן, מסעודה, צ'ופרית, טוב הארץ, 7 המינים, ארוחת שחיתות, ועוד.
והשם הזוכה שנבחר לסעודת יום שלישי אחת לשבועיים בחדר האוכל הוא: "בטעם של פעם".
[סעד]

מפגש צעירים
בשבוע שעבר נכחתי במפגש מרגש עם בני המשק השוהים בירושלים ובפריפריות אחרות. נסענו מכאן ברכב גדוש ומלא בנציגי ועדות, חברים שאכפת להם, וכמובן... אוכל. השיחה נסבה על שאלת הקשר בין הבנים למתרחש כאן ועל אפשרויות הפתוחות בפני הצעירים לחזור הביתה. מרק טעים של חנה וביתם החמים של חזי וליאת ליפשיץ היו מתכונת מוצלחת לאווירה טובה ושיחה קולחת. מקווים להמשך קשר ויצירה משותפת.

"בוא הביתה"
מחלקת הקליטה של התק"ם יצאה לפני כחודשיים ביוזמה חדשה להשבת בני קיבוצים שירדו מהארץ לשכונות קהילתיות בקיבוצים. לאחר מספר כנסים שקיימה התנועה בארה"ב התברר כי יש מספר רב של פונים דתיים (בני קיבוצים וגם עולים חדשים). לאור זאת נוצר הקשר אתנו והצטרפו לתכנית. בימים אלו נוסעת משלחת לכנס נוסף בארה"ב.
(מעלה גלבוע)

סיוע לארצות נחשלות
לפני כחודש פנתה אל מרכזת הגיל הרך, האחראית על פעילויות הגיל הרך של הסקטור היהודי בניו יורק, בבקשה לארח אצלנו קבוצה של 25 איש העובדים בגיל הרך בניו יורק, על מנת ללמוד מאתנו. ואכן הגיעה קבוצה של 25 גברים ונשים.
אחת ממטפלות הגיל הרך הסבירה (באנגלית) את העקרונות העומדים לנגד עינינו בחינוך הגיל הרך בקיבוץ, תוך כדי סיור בגן ובפעוטונים. חברי המשלחת התרשמו מאוד מהביקור, ובעיקר מהרעיון של חיבור ילדי הגיל הרך לקהילה, מהתכנים החינוכיים של מגרשי הגרוטאות ומעיקרון הטיול היומי, שכל כך רחוק מן ההווי הקיים בניו יורק.
בביקורם במרכז היצירה שבבית מהות, לא הפסיקו האמריקאים להתפעל מהמקום ורעיון מִחזור חומרים לשימוש אמנותי-חינוכי.
כאות תודה והערכה העניקו לנו חברי המשלחת משחקים וחומרי עבודה מרהיבים.
[קבוצת יבנה]


שיבוטים... שיבוטים...
במדור "מה קורה בעדר?" אנו שמחים לבשר שפליקס – 6492, אכן בהיריון, ומצפה בשעה טובה להמלטתה ה-12 ערב שמחת תורה תשס"ו.
פנים חדשות – בשבועות האחרונים יכולים המבקרים להבחין בפנים חדשות. פנים אלו הן תוצאה של ניסיון שערכנו לפני כשנה, בו הזרענו 5% מהעדר עם פרֵי "מונבילארד" שהם פרים מחו"ל. המגמה היא לשפר את הגנטיקה של הפרות שמוזרעות רובן ככולן בפרים "שחור לבן". אפשר לזהות את עגלי המונבילארד לפי הפנים שהם לבנות לחלוטין עם עיגולים ורודים סביב העיניים. על אף היותם חמודים מאוד אנחנו מגלים שגם העגלות וגם העגלים פחות חכמים (בלשון המעטה) מאחיהם הרגילים, עובדה הדורשת מאתנו הרבה סבלנות בטיפול בהם.
אנו תקווה שבעוד שנתיים, כשהעגלות תהפוכנה לפרות נחלבות, נגלה שהמאמץ היה שווה.

[מעלה גלבוע]

חסר רכיב