תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

חירות המחשבה

06/05/2005
עמודים ניסן תשס"ה (692) 7
חירות המחשבה

כוס שלישית

כאשר קיבל בצלאל בן אורי בן חור את הזיכיון לאבזר את המשכן, "האדריכל העליון" מסר לו את התכנית, אמנם, אבל סמך עליו שיידע איך ליישם אותה ל"תפארת עם ישראל". "וַיְמַלֵּא אוֹתוֹ רוּחַ ה' בְּחָכְמָה, בִּתְבוּנָה וּבְדַעַת וּבְכָל מְלָאכָה וְלַחֲשֹׁב מַחֲשָׁבֹת לַעֲשׂוֹת בְּזָהָב וּבַכֶסֶף וּבַנְחֹשֶׁת (שמות לא, 3; שם לה, 31). בצלאל לא היה צריך ללמוד ב"בצלאל", כי נולד עם כשרון ליצירתיות וידע לחשוב. "אני חושב, משמע שאני חי", כתב רנה דקרט, הפילוסוף הצרפתי מן המאה ה-16.

פסח הוא חג החרות, מושג אשר משליך לא רק על אפוס של עם. רק חירות המחשבה נותנת את הכלים להתבטא: כל אמונה מחייבת הפנמת עקרונותיה אחרי מחשבה עמוקה וחופשית באשר להתאמת עקרונות אלה למצפון. חרות המחשבה מולידה את חדוות היצירה, כפי שהתגלמה במהלך הדורות. ניתן למלא אינסוף עמודים בדוגמאות לכוח היצירתיות היהודית, החל מאותו אמן מחונן מספר שמות, דרך שני בתי המקדש, עיטורי כלי קודש ועיצובם, תמשיחי הקיר המדהימים על קירות בית הכנסת בדורה אירופוס (המאה ה-3), פיוטים עשירי לשון, שירת חולין, מחזאות יהודית וכוריאוגרפיה(!) ( סולומונה רוסי - המאה ה-16, איטליה).

ארים לפחות כוס יין אחת עם ברכה נוספת: ברוך שנתן לאדם לחשוב מחשבות וברוך שיצר לבן אנוש פה וידיים בהם יתבטא גם מעבר לחג החירות.

ראובן ארצי, שלוחות

חסר רכיב