תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

גידול חזרת

05/05/2005
עמודים ניסן תשס"ה (692) 7
על גידול חזרת ועל הכנת סחוג

מָרוֹר

"ייקח כזית מרור בדוק היטב מתולעים, ויטבלנו בחרוסת
וינער מעליו את החרוסת, כדי שירגיש טעם מרור
ויאכלנו בלי הסבה"

*******************************
איציק ליברמן, 72, קבוצת יבנה
מגדֵל חזרת

בקבוצה יבנה גידלו במשך שנים רבות חזרת. הקצו לגידול כ-10 עד 15 דונם, עד ש"נשברו" מהאסיף הידני של היבול שהיה כרוך בעבודה פיסית קשה והצריך כוח אדם רב.
איציק ליברמן שהיה גד"שניק שנים רבות, זוכר היטב את "ימי הזוהר של החזרת" ביבנה. בגיל 65 פרש איציק מן הענף ובשנתיים האחרונות חזר לגדֵל חזרת' אבל לא בצורה מסחרית, יותר בשביל הנפש וחקר הגידול. הוא טומן ייחורים במצע מנותק מן הקרקע, בתוך עציצים גדולים, ומשקה באמצעות מערכת השקיה מסודרת. לדבריו, קשה להשיג ייחורים טובים כי מגדלי הירק הזה זהירים מאוד ומנסים לחסום כל מגדל שמנסה להיכנס לתחום. הוא חותר להשגת ייחורים טובים לריבוי וברור לו שבמצע מנותק יהיה לו קל לאסוף את יבול החזרת.
שני שימושים לחזרת:
האחד - חזרת שמשמשת לערבוב עם סלק אדום, ואת זה אוכלים בעיקר יוצאי מזרח אירופה.
השני - החזרת שהיא "המרור" בפסח. נכון שרבים נוהגים להצביע על ירק החסה ולאכול אותו כ"מרור", אבל מי כמונו יודעים שללא טעימה מרה וחריפה של החזרת, אנחנו לא באמת מרגישים את הפסח...

*****************************
עזרא עוזרי, 72, קבוצת יבנה
"סחוג עם כל דבר"

הסחוג הוא רק "בן דוד רחוק", אבל אם בחזרת עסקינן, הרי שנזכיר גם את "תעשיית הסחוג" התימני של עזרא. פעם בשלושה שבועות עוטף עזרא את גופו בסינר, מתייצב במטבח הקיבוצי הגדול של יבנה ומכין סחוג. הוא בן העדה התימנית מראש העין וחבר קבוצת יבנה שנים רבות, וכבר עשר שנים לפחות שכל טועמי ומתמכרי הסחוג ביבנה יודעים שיש על מי לסמוך... עזרא לא יאכזב. עזרא בעצמו היה "מכור", וכפי שהוא מספר: "פעם אכלתי לֶבֶּן עם סחוג, זה היה מעדן מלכותי"... היום עליו להיזהר יותר בענייני אוכל.
פעם בשבוע, בימי שישי, מכין עזרא גם "חילבה" ופעם בשלושה שבועות הוא מכין "סחוג". המטבח המקומי מספק לו את החומרים: שום, פלפלים חריפים – אדומים או ירוקים, בתוספת כוסברה, שום יבש ותבלינים – כמון וקצת ציפורן. גם מיקסר מיוחד עומד לרשותו, אבל לפסח הוא מבקש שום טרי, דווקא. כן, מי שמחפש סחוג לפסח, שיבוא ליבנה.
את הכמות הגדולה שעזרא מכין, מאפסנים בקירור בתוך מיכלי פלסטיק, עבור זוללי ה"סחוג עם כל דבר".
זוהי תעשיית הסחוג הייחודית של עזרא, וזאת לדעת, כל תימני והסחוג שלו. כל אחד והטעם המיוחד שלו, ואין סחוג ביתי אחד דומה למשנהו.

מתכון להכנת סחוג
החומרים:
1 זר כוסברה גדול
10 פלפלים ירוקים חריפים
ראש שלם שום – לקלף
1 כף מלח
1 כפית פלפל שחור
1 כף כמון
1 כפית הל

אופן ההכנה:
קוצצים גם את הכוסברה ושמים במעבד מזון עם להב פלדה.
נפטרים מעוקצי הפלפלים החריפים (אבל לא מהזרעים)
קוצצים גס ומוסיפים למעבד המזון
מוסיפים את יתר החומרים ומעבירים למחית אחידה במשך 1 דקה
מעבירים לצנצנות נקיות וסוגרים.
הסחוג נשמר היטב במקרר אפילו חודשיים-שלושה.

חסר רכיב