תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

תנועה בתנועה

03/04/2005
עמודים אדר א - ב תשס"ה (691) 6
תנועה בתנועה
חדשות ממחלקות מזכירות הקבה"ד

ועדה מדינית-רעיונית:
קיימה את ישיבתה בא' אדר א' 10/2/05 בבארות יצחק. על סדר יומה היו הנושאים הבאים: בעקבות מועצת הקיבוץ הדתי; "הסכם לכבוד הדדי"; השבת ברשות הרבים; עדכונים שוטפים.
ישיבת המזכירות המורחבת (המזמו"ר): התקיימה ביום ז' באדר א' 16.2.05 בטירת צבי. על סדר היום היו הנושאים הבאים: המשמעות של החלטות המועצה, בעיקר בתחום הרחבת המעגלים והמשימתיות; תקציב התנועה; המדיניות כלפי היוד-גימלים, הן מבחינת תשלום התנועה בעבור כל מתנדב, והן במיון קפדני יותר, גם מבחינה דתית. בנושא הכספי הוחלט שמשנת תשס"ו, לא תשלם התנועה יותר בעבור אלה שיבחרו להתנדב לשנת י"ג.

מחלקת חברה
אני רוצה לפתוח דיווח זה במחשבה על יעקב גדיש ז"ל, שהיה אחד מעמודי התווך של הקיבוץ הדתי, היה ממשיך נאמן של עקרונות היסוד שעליהם קמה התנועה, ושלאורם הנהיגו אותה מייסדיה לפני 80 שנה. יעקב זכה להערכה רבה בצמרת המדינה ובתנועות ההתיישבות בהיותו חבר קבוצת יבנה וחבר הקיבוץ הדתי. אנו שולחים תנחומים למשפחה ולקיבוצו.
תכנית המשך: אנחנו כבר עובדים על תכנית המשך, לאחר "מועצת מעלה גלבוע":
א. יישום החלטות המועצה בתחום ההרחבה והמשימות, על פי הכיוון שהציבור הצביע עליו;
ב. הכנת החלק הנוסף של "החזון": חינוך - צעירים - קליטה;
ג. חגיגות ה-75 לתנועה;
ד. המשך סמינרי מנהיגות.
ברכות: למזכירים החדשים שנבחרו לתפקיד בקיבוציהם: שלוחות – דליה תורן; שדה אליהו – מאיר ליפשיץ; וחידוש - שני מזכירי הקהילה חדשים: מעלה גלבוע – עדי הולצמן; מירב – יונתן דוכן.
לכולם, הצלחה בתפקידם.
"ברוב עם הדרת מלך": הצוות המפיק את "אירוע ה-75 לתנועה", עובד במרץ ובתחומים רבים. המשימה: לחבר 16 קיבוצים, ציפיות שונות ומגוונות, זקנים וילדים. בכל הקיבוצים הוקמו כבר צוותים שעובדים על מגוון האירועים (טיולים, לימוד, תפילה, עצרת, ביטחון, צעירים וכו').
אפשר בהחלט לומר שעבודתם של המפיקים: אורית נצר, ולידה שאול גינזברג, היא עבודת ענק. התיאום בין רכזי הפעילויות המרכזיות, כל רכז ותחום אחריותו – אוטובוסים, ביטחון, טיול צעירים, השיעורים התורניים, צוות המֵיצגים, צוות הפקת האירוע המרכזי בערב, ועוד - המון תיאום, המון פרטים והמון מחשבה. הרבה יישר כוח לצוות ולעומדים בראשו, המשקיעים ימים ולילות בהעצמת האירוע על כל פרט ופרט שבו.
בואו בחול המועד פסח לאירוע היובל ה-75 בהמוניכם.
רפאל צרפתי

מחלקת חינוך
פזמונסניף בני-עקיבא הקיבוץ הדתי: התקיים בערב ראש חודש אדר א' בבית העם בקיבוץ לביא. לאירוע הגיעו 350 חניכים מעשרה סניפים. הנושא "להיות יהודי", שעל פניו נראה קצת כבד, הביא לשמחתי, הרבה חומר ו-11 שירים יפהפיים (אחד נשאר בלי לחן) ומרגשים, הכול פרי עטם של ילדינו.
בנוסף לסניפי הקיבוצים, נטלו חלק ילדי משואות יצחק, וקבוצת בנים ובנות של הבית ספר היהודי בלונדון, ה-j.f.s., ששוהים לתקופה בת שלושה חודשים בלביא. את שירם חיברו ושרו באנגלית. היה משהו מלכד ומשפחתי בעצם המפגש עצמו.
הקיבוצים שהשתתפו: שדה אליהו, עין הנצי"ב, שלוחות, מעלה גלבוע, בית רימון, לביא, יבנה, עין צורים, סעד ומשואות יצחק.
כל השירים היו מושקעים ומוגשים היטב.
במקום הראשון זכה הסניף מקיבוץ שדה אליהו בשיר: "להיות יהודי". מילים: אבישי גולדמן, לחן: תלמי דורלכר.

ברכות מאליפות
חנוכת בית הכנסת החדש בבית הספר התיכון הקיבוצי בקבוצת יבנה: האירוע נחוג בראש חודש אדר א', ברוב עם ומתוך שמחת מצווה אמיתית. מכאן שלוחות ברכותינו.

מחלקת ביטחון
מפגש יוד-גימלים: התקיים בר"ח שבט. היה חשוב לנו שלמפגש זה יגיעו גם החבר'ה מהמכינות והמדרשות, ששמריהו מלר ממחלקת משימות לקח אחריות עליהם, לשם שמירת קשר רציף במשך השנה. את התוצאות ראינו כבר במפגש הזה. הגיעו כ-70 בנים ובנות, ומתוכם כ-20 בנים ובנות מהמדרשות והמכינות.
המפגש הבא יתקיים בעז"ה בחודש אדר ב'. אני רואה חשיבות רבה במפגשים אלו, הן בגיבוש וחיזוק הקשר בין בני הקיבוצים, והן בחיבור לתנועה, שחלקם נפגשים אתה בפעם הראשונה.
זאביק כהן

מאתר האינטרנט:
המצגת "שנה בשנה" על תולדות הקיבוץ הדתי, שולבה לאחרונה באתר התנועה. את החומר הבסיסי ערך ידידנו, צבי וגנר, מי שניהל את קרן הקבה"ד שנים רבות. אנשי "ארכיון הקיבוץ הדתי" דאגו להוסיף מסמכים ותמונות. הגישה מהאתר www.kdati.org.il במדור "ארכיון".
תלמדו ותהנו.
חסר רכיב