תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

הדשא של השכן

02/09/2004
עמודים אלול תשס"ד (686) 12
הדשא של השכן
לחוות הצלחה
אתי גונן ובני פישר הציגו בפני החברים את הפרויקט החינוכי לבנות בגיל הנעורים הנמצאות במצב של נוער בסיכון או נוער מנותק. המטרה: להינתק מהסביבה המוכרת ולחיות בקהילה דתית חמה וקטנה, במטרה לחוות חוויה של הצלחה. האורחים הציגו בפנינו את המסגרת ואת משמעויות הפרויקט הממומן ע"י קרן רש"י והמדינה והוא קטן ומתאים לקהילתנו. הפרויקט אושר ללא התנגדות.
[טירת צבי]

צילי וגילי
כבוד רב נפל בחלקן של עדן וליאור, בנות ה - 8 מקב' סעד במסגרת אירועי השבעים לפטירתו של המשורר הלאומי חיים נחמן ביאליק. בטקס שהתקיים על קברו בבית העלמין טרומפלדור הקריאו השתיים את שירו המונומנטלי לפעוטות: "צילי וגילי".
"בחירתן של הבנות התאפשרה בזכות חברת קיבוצנו העוסקת בחינוך מוסיקלי, שביקרה לפני זמן מה ב'בית ביאליק', שמעה על ההכנות והציעה את שירותיהן הטובים של הבנות".
[סעד]
גר ותושב אני עמכם
על פי בקשת צוות התושבות, קיימה ההנהלה דיון בהצעה לשלב תושבים בוועדות. ההנהלה התייחסה בחיוב רב לרעיון. בסיכום הדיון הוחלט להביא למועצה הצעה לנוהלי בחירה של כלל מתיישבי עין הנצי"ב (חברים ותושבים) לוועדות: איכות הסביבה, ביטחון, ולח"ד, חינוך, ספורט, מערכת "ציונים", תרבות, צוות "ערוצים", צוות צח"י.
[עין הנצי"ב]

בנה ביתך
אישרנו את נוהל הבנייה הפרטית בעין צורים. נוהל זה ייכנס לתוקף לאחר אישור נוהל נוסף הקשור בהתארגנות לקראת בנייה (אישור ו. בניין ערים, אישור ועדת התכנון וכו'). גם נוהל זה עבר אישור מזכירות בשבוע האחרון ויובא לאסיפה בקרוב מאוד.
[עין צורים]

שירת העשבים
הרעיון קיבל תאוצה עם יציאת "שבת שטח 1" לפני כחודש וחצי. אחרי גלגולים, התלבטויות, תכנונים, תהיות – יהיה מניין או לא? כמה ילדים, ואיך מתארגנים, יהיה קריר / יהיה חמסין...
ועוד כמה סיבות טובות לדחות, או אולי בכלל לא לעשות?
עברנו דרך ארוכה של תכנונים, ארגונים ואיסוף כל מה שנחוץ, בקיצור – לוגיסטיקה לא פשוטה...
השבת הראשונה צומצמה לילדי תיכון ומעלה. ואנו החלטנו להתאים את הרעיון גם לילדים צעירים יותר, ולנצל את ההזדמנות ללמד את הילדים בדרך חווייתית איך מתמודדים עם הלכות שבת, כמו בניית העירוב ואיסור טלטול מחוץ לעירוב, וכשנוטלים ידיים צריך לשים לב לא להשקות צמחים שבאדמה מתחתנו, וכו' - פרטים שבבית בשבת רגילה לא מתמודדים איתם. וכמובן – האווירה: קבלת שבת "בתוך" השקיעה ממש, תפילה וקריאת התורה בצל העצים (וסככת הצל...), ובילוי בצוותא, הורים, ילדים, תיכוניסטים, כשכולם יחד מארגנים, מכינים, עורכים, מנקים, ובסוף כמובן גם מפרקים...
שהיה פשוט נהדר...
[בארות יצחק]

כי בשמחה תצאון ובשלום תובלון
נ' ו-ל', שהתחנכו בבית הילד במשך 10 שנים והיו חלק בלתי נפרד מהמקום, סיימו י"ב ועוזבות השבוע את מירב.
דרככן בשלום!
ול - 4 בוגרי י"ב: דרך צלחה ויהי ה' עמם!
[בית הילד, מירב]

יפי התואר
שא ברכה הפרופסור הראשון בלביא! פרופ' רפי שטרן, שתזכה לעוד שנים רבות ופוריות במחקרים, בפרסומים, בשילוב עבודת שטח עם החקלאים ובהוראה לסטודנטים צעירים – שבעקבותיך יבואו גם אחרים.
[לביא]

ברכותינו החמות לדוקטור הראשון במירב – ד"ר לפסיכולוגיה משה בן-אולון, שקיבל השבוע את התואר על עבודתו בנושא: "התמודדות של נערים מאוכלוסיות סיכון ביציאתם מתקופת התיכון לצבא", עלה והצלח!
[מירב]

מיץ' חפץ, מעתה הרב מיץ', קיבל הסמכה לרבנות.
(קב' יבנה)

יד אחים
א. עובדי המועצה האזורית שובתים כבר כשלושה שבועות – מזה כשבוע הם שובתים באוהל מחאה שהוקם בצומת גולני. לאחר פגישה אתם סוכם במזכירות על הזמנת העובדים ובעיקר ילדיהם להשתתף בפעילויות אותן מציע המלון ולשחות אצלנו בבריכה. כמו כן סוכם שאם יש משפחות ספציפיות שנקלעו למצב מאוד קשה, עקב הלנת שכרם, תיבדק אפשרות של עזרה נקודתית. בנוסף לכך, כבר מתחילת השבוע נשלחות לשובתים, בכל יום 15 מנות אוכל. חברים שיכולים לסור לאוהל המחאה ולהביע תמיכה במאבק – מוזמנים לעשות זאת.

ב. ביום רביעי הזדהינו עם עובדי המועצה, השובתים בצומת גולני. בא ציבור לא גדול במיוחד, אבל האווירה הייתה טובה ובהחלט תרמנו לתחושת השובתים – שהם לא לבד. תודה מקרב לב על הדברים החמים והמחזקים, כל הכבוד על היזמה הברוכה והביצוע, תודה ויישר כוח לכל הילדים החמודים מגלבוע על השלטים המקסימים וכמובן תודה לכל אלה שבאו. בתקווה שבקרוב תיפתר הבעיה ולא נזדקק עוד לשביתות.
[לביא]


שלום יומני
בעמודים הבאים תוכלו לעיין בקטעים מתוך יומנים אישיים שהילדים ניהלו במשך העבודה בגינת הירק שלהם. כל פעם לאחר הטיפול בערוגה שהם הופקדו עליה, הם ישבו בצד וכתבו ביומן: כמה גדלו הצמחים, מה שלומם, מה עשינו, ובכלליות, מה המרגש:
"הגזר גובה די לאט. היום שמנו חיפוי. אספנו מכל מיני מקומות בקיבוץ.
"היום גם אכלנו גזר. למרות שאני לא אוהב גזר, טעמתי. לשאר היה טעים. עוד מעט נשתמש בשאר הגזרים"...
"יומני היקר שלום! היום באתי עם י' לגינה לא יכולתי כמעט למצוא את הצמח שאני עוקב אחריו כי הוא כל כך גדל. היום גיליתי שיש כבר מלפפונים. יש הרבה מלפפונים קטנטנים וחמודים. מאוד שמחתי"...
(כיתות ה'-ו', כפר עציון)

צדיקות
יישר כוח לבנות כיתה י', שייזמו וטרחו ימים ושבועות בארגון ובהכנה של יצירות ודברי מאפה לדוכן המכירה, שכל הכנסותיו מוקדשות לצדקה לעמותת "פעמונים" ושנזכה כולנו להוסיף טוב לעולם.
[טירת צבי]

אישור מראש
בחום יולי-אוגוסט לא רק אנחנו מתבשלים, גם התאנים הגיעו להבשלה. זאת תהיה בעז"ה, השנה השלישית שאנו אוספים את שרף התאנים לטובת מחקרים רפואיים הנעשים בהדסה עין כרם.
כולם מוזמנים, הורים וילדים בכל הגילאים, לצאת עם כוסות חד-פעמיות, לאסוף שרף תאנים ולהביאו לבית משפחת ג'. חוץ מהעצים ליד הבתים (נא לבקש אישור לפני הקטיף), יש עצי תאנה בשפע ליד לולי זכריה (אין צורך לבקש אישור מראש).
(ראש צורים)


קבוצת נעל"ה
בראשון לספטמבר ינחתו בנתב"ג בעז"ה כ-10 תלמידים, שיבואו מרחבי ארצות הברית ללמוד עמנו בכיתה י'. מספר התלמידים אינו סופי, אך ידוע שכ-6 בנות וכ-3 בנים יגיעו אלינו במסגרת הפרויקט ובכך נחדש את המסורת של שני מחזורי נעל"ה שלמדו אצלנו בשנות ה-90. פתיחת הבתים, הלבבות והכיתות בפני נערים ונערות המגיעים מחו"ל, עם מחשבה של קשירת עתידם לארץ ישראל ולמדינת ישראל, זו היא משימה אדירה: היא ראשונה בחשיבותה במישור הלאומי, והיא אתגר אדיר במישור החינוכי. בימים אלה אנו שוקדים על הקמת הצוות החינוכי ובניית מערכת השעות, ולראשונה בתולדות ביה"ס תהיה לנו כיתה שמספרה בשכבה הוא: 5. כיתת נעל"ה תהיה י'/5.
[ביה"ס התיכון בקבוצת יבנה]

למצטיינות הידד
השבוע נערכה במרפאה ביקורת של המפקחת הראשית של המרפאות בירושלים. לאחר בדיקה יסודית זכתה רוחי לשבחים מפי המפקחת. היא ציינה שהמרפאה מסודרת ומאורגנת למופת וכי רוחי מקדמת את הרפואה המונעת כפי שלא ראתה באף מרפאה.
יישר כוח גדול לרוחי ולחינה על עבודתן המסורה. בבריאות שלמה ושלא נזדקק.
(כפר עציון)
מדליית זהב לילדינו
לפני שבועות אחדים הכריזה קופת חולים מכבי–שירותי בריאות, על תחרות ציורים בנושא "בריאות הלב". ילדים המשתתפים בחוגי ציור בסדנה של מרים צ', ציירו ציורים מעניינים ושלחנו באופן מרוכז את כל הציורים. מבין מאות הציורים שהתחרו, זכו ציוריהם של רותם ר' וידיד ה', שניהם מכיתה ג'. ציורים אלה יופיעו בלוח השנה של מכבי לשנת תשס"ה.
(סעד)

סיירת עליזה
שלוש שנים חלפו מאז הירצחה של עליזה מלכה הי"ד בפיגוע ירי מחבלים בדרכה לביתה בקיבוץ מירב. עליזה מלכה, חניכת "בית הילד" במירב, הייתה בת 16 במותה. מאז, מקיימים בני הנוער בקיבוצה פעילות של עזרה לזולת לזכרה, תחת השם: "סיירת עליזה". ב"סיירת" מתנדבים כ-60 בני נוער ממירב. אשתקד תרמו בני הנוער יותר מאלף שעות התנדבות לקהילה באזור, בחלוקת עוגות לשבת לחיילים במחסומים, בהתנדבות בבית חולים "העמק" בעפולה, בבתי אבות בעיר בית שאן, במועדוניות לילדים במצוקה בכפר יחזקאל ובאיסוף מזון עבור נזקקים באמצעות גמ"ח "דרכי ציון".
החודש, ביום הזיכרון השלישי למותה של עליזה, התקיימה צעדה לזכרה בהשתתפות מאות מתושבי האזור, תלמידי בית ספר שק"ד ותלמידות האולפנית בטבריה, בה למדה, וצעדו ממעלה גלבוע למירב.
(עיתוני העמק)
חסר רכיב