תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

המשפטן

02/09/2004
עמודים אלול תשס"ד (686) 12
המשפטן הצעיר
לנה צ'רטר
בוגרת כיתה י"א, שדה אליהו

במשך שלושה ימים בקיץ השתתפתי בסמינר "המשפטן הצעיר", שאורגן על ידי חברת "מקום - המרכזים הלימודיים לאזרחות ודמוקרטיה". הסמינר התקיים בירושלים והנושא היה "בית המשפט העליון בתפקידו כבית המשפט הגבוה לצדק (בג"צ)".
היו לנו מגוון שיחות עם אנשים בעלי תפקידים בבית המשפט העליון, כולל השופט הערבי הראשון בבית המשפט העליון – סלים ג'ובראן, ולמדנו הרבה על הליך העתירה לבג"צ.
החל מהיום השני התמקדנו בעיקר במשפט המבוים שערכנו ביום השלישי של הסמינר. את המשפט המבוים ערכנו בבית משפט השלום הנמצא במגרש הרוסים, באולם המשפט המשוחזר. אני הייתי בחבר השופטים, והשופט צבי טל (לשעבר שופט בית המשפט העליון) ישב אתנו ותיפקד כשופט הבכיר. נושא העתירה היה מתן אזרחות לקהילת הכושים העבריים בדימונה. בחרנו בנושא זה מכיוון שבתוך הקבוצה שלנו היו שתי בנות מקהילת העבריים (ואגב, הן ביקשו שלא נקרא להם כושים…), וזו ההצעה שנבחרה לעתירה ברוב קולות. העתירה נדחתה מכיוון שמתן אזרחות לכל אדם שרוצה בכך (ואשר אינו יהודי) עלולה לפגוע באופייה היהודי של המדינה. אך בגלל שהקהילה העברית בדימונה קיבלה כבר לפני שנה מעמד של תושבות קבע (לאחר 33 שנים של ישיבה בלתי חוקית), החוק אומר שבעוד שנתיים הם יכולים לעתור שוב לבג"צ ואפילו לקבל אזרחות, ללא התחשבות בפסק הדין הנוכחי.

היינו 22 חבר'ה בסמינר, בוגרי כיתות י'-י"א, יהודים דתיים וחילונים, ערבים-מוסלמים ונוצרים, דרוזים, וכאמור, שתי בנות מקהילת הכושים העבריים בדימונה. הרגשת הריחוק והזרות שהרגשתי בתחילה כלפי הילדים מהמגזרים השונים התחלפה במהרה בהרגשת קירוב, קבלה ואהבה. בעזרת ההדרכה המצוינת וההיגיון הפשוט שלנו, הבנו כי השנאה שקיימת היום בין החברות השונות והמגזרים השונים בישראל נובעת מאי היכרות של הצד השני. אנחנו הכרנו, ישבנו יחד, צחקנו, ביררנו, התעניינו זה בזה, לכל אחד היה משהו לתרום ולהוסיף, ויחד היינו קבוצה שלמה מאושרת ומאוחדת. חוץ מהחוויה של שהותנו בבית המשפט העליון והיכרותנו עם מערכת המשפט בארץ, נותרה בי החוויה המדהימה של הכרת האחר והשונה, קבלתו ואהבתו. אני אישית חזרתי הביתה עצובה מהפרידה ומוצפת ברגשות חדשים.
מי ייתן ויהיו עוד תכניות מגבשות ומקרבות כמו הסמינר הזה, בין הקהילות שלעולם לא נפגשות
(מתוך "שיבולת", עלון שדה אליהו)
חסר רכיב