תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

תנועה בתנועה

12/07/2004
תנועה בתנועה - תמוז תשס"ד (684) 10
מזכירות פעילה
לקראת המועצה הכ"ז של הקיבוץ הדתי: ההכנות לקראת כינוס מועצת הקיבוץ הדתי הכ"ז נכנסו להילוך גבוה. צוות ההיגוי המצומצם המלווה את התהליך מתכנס לעתים מזומנות ועוסק הן בשאלות של תכנים והן בצדדים הארגוניים הנדרשים להבטחת הצלחת התהליך.
סדר יומו של התהליך יעסוק בבירור המטרות המרכזיות של הקיבוץ הדתי לעתיד.
על פי החלטת המזמו"ר, יתכנס המושב הראשון בסעד בתאריך כ'- כ"א באלול ( 6-7/9 ). המושב יתנהל בשיטת "המרחב הפתוח", שיטה אשר על פי התרשמותנו מאפשרת לקולות שונים ומגוונים להישמע. בהמשך נעזר בתוצרי המושב הראשון כחומר גלם לדיונים שנקיים לקראת ובמהלך כינוס המושב השני שייערך בחנוכה תשס"ה.
בתקופה הקרובה ניפגש לשיחות עדכון והיערכות עם מזכירויות הקיבוצים. הגם שמדובר בתהליך אשר עוסק במטרות התנועה, אני סבור שראוי כי בשאלות הנ"ל יעסקו גם הקיבוצים כפרטים, וזאת כחלק מתהליך יצירת "תעודת זהות" עצמית, לטובת חברי הקיבוץ ולטובת מצטרפים פוטנציאלים.
מצב דמוגרפי בקיבוצי הקיבוץ הדתי: במסגרת דיוני המזכירות הפעילה סקר אלי סומר את המצב הדמוגרפי בקיבוצי הקבה"ד, כפי שמשתקפים מנתונים מסכמים לשנת 2003. המסקנות העולות מהדו"ח מעניינות וחשובות. סוכם כי הנתונים יוצגו גם בפני פורום המזכירים והמזמו"ר, ולאחר מכן נגבש צעדים הנדרשים לביצוע ברמה התנועתית.
נושא ההתיישבות בוועידת בני-עקיבא: בוועידת בני-עקיבא שהתכנסה בחוה"מ פסח, עלו קולות ונתקבלו החלטות המפנות את מרכז הכובד של הפעילות התנועתית לכיוון פעילות התיישבותית בגליל ובנגב. לאור זאת קיימנו פגישת עבודה עם ההנהלה הארצית על מנת לבדוק האם וכיצד לרתום מגמות אלו להידוק שיתוף פעולה, ואולי אף להחזיר עטרה (גם אם שונה מבעבר) ליושנה.
בשלב זה הוקם צוות משותף שאמור לבחון את האפשרות לפתוח תכנית הקרויה "של"ף עמיצור", לתלמידי י"ב המעוניינים לעבוד ולהשתלם בתחומי החקלאות במהלך שנתם האחרונה בבית הספר.
כוח אדם במחלקת הביטחון: סיכמנו כי בחודשי הקיץ ולקראת סמינר הכנה לשירות לתלמידי כיתות י"ב, תיכנס לעבודה במחלקת הביטחון עובדת במשרה חלקית לצידו של זאביק כהן.
שאלת מספר העובדים במחלקה זו מלווה אותנו בשנה האחרונה. ההחלטה שהתקבלה לפני שנה לצמצם את מספר הפעילים במחלקה, מחייבת שינוי בדפוסי העבודה, ולעתים גם פגיעה בחלק מהשירותים שנתנה המחלקה בעבר. מהערות שהגיעו אליי עולה כי אפשר שבחלק מהנושאים מתחנו את החבל יתר על המידה, ועל כן נקיים סיכום של שנת העבודה הראשונה במתכונת החדשה וננסה לתקן את הדרוש תיקון.
בשדה הפוליטי: המערכת הפוליטית גועשת סביבנו, ואנו כמקובל מזה שנות דור, נמנענו מלהביע עמדה בשם תנועת הקיבוץ הדתי. בישיבת הקרובה של הוועדה הרעיונית-מדינית יעמוד עניין זה על סדר היום.
נדמה לי כי לא אחטא לאמת באם אניח כי במנותק מהשאלה המדינית-פוליטית, נתונה אהדת חברי הקיבוץ הדתי ותמיכתנו לאחינו מתיישבי גוש קטיף, אשר כמונו, נוטלים חלק במימוש רעיון ההתיישבות הציונית -דתית .
שיהיה לנו ולכל עם ישראל קיץ נעים שקט ובטוח.

יאיר ריינמן
מחלקת משק
"ספר העדר": כמדי שנה, תופסות מקום כ-5 מרפתות הקיבוץ הדתי בתוך 20 הקיבוצים הראשונים בצמרת הארצית של ליגת שיאניות החלב ברפתות.
כנס לפעילי ביטוח של הקיבוץ הדתי: ביום ד' כ"ז סיוון (16.6). מוזמנים מרכזי משק, גזברים וכו'. היום מתוכנן על ידי חברת הביטוח שדֵמה והקיבוץ הדתי במלון קרלטון בת"א.
"אור משימות" והקיבוץ הדתי: התקיימה פגישה משותפת ביום י"ב בסיוון (1.6). העמותה עוסקת בתחום ההתיישבות החדשה בגליל ובנגב (לא מחוץ לקו הירוק ולא במרכז הארץ). ידם החיובית מעורבת היום ביישובי מעלה גלבוע, בית רימון ומירב.
מחלקת חברה
ביקורי המזכירות הפעילה בקיבוצים: "תנועה בתנועה" היא ההגדרה הנכונה למזכירות הקיבוץ הדתי השנה. עד להופעת גיליון זה הספיקה המזכירות הפעילה לבקר ב-15 מקבוצותינו, לפעמים בהפרש של שבוע בין קיבוץ לקיבוץ. סבב זה איפשר לנו לפגוש קרוב ל-1,000 חברים בקיבוץ הדתי ולשמוע מרחשי לבם על קיבוצם, בפרט, ועל התנועה, בכלל.
לאחר שנסיים את סבב הביקורים, אביא באחד הגיליונות הבאים של "עמודים" את סיכום הדברים על מצב הקיבוץ הדתי, כפי שהשתקף מהביקורים.
"מחנה מושבה": 22 בנים ובנות מהקיבוץ הדתי יצאו החודש ל"מחנה מושבה" של בני-עקיבא ארצות הברית, לאחר שעברו ריאיונות קבלה, סדנה חברתית ושבת גיבוש באירוח עין צורים. השנה היו לנו פחות בעיות עם האמריקאים בקשר לוויזות, וכל החבר'ה יצאו בזמן. אנחנו מקווים לשובם עמוסי חוויות, כמו כל שנה, ובשלום. ההשתתפות הגבוהה ביותר נרשמה מלביא – 7 חבר'ה, ומראש צורים – 6.
שירות לאומי: הטיול החווייתי השנתי יצא כמדי שנה ל-3 ימים לאילת (גם טיול אתגרי וגם מלון מפנק) ב-2 אוטובוסים מלאים. הטיול שהיה בעיתוי הנכון מבחינת הבנות, עבר בהצלחה ועזר לבנות למלא מצברים לקראת החצי השני של השנה, שחלקו כבר מאחורינו.
אנחנו מתכוננים למחזור חדש של בנות השירות. את סמינר ההכנה לבנות לקראת תשס"ה נקיים בקיבוץ מגדל עוז.
בגיליון הבא נביא כתבה מורחבת על בנות השירות הלאומי בקיבוץ הדתי.
שבת רבנים של קיבוצי הצפון: תתקיים בעז"ה בשבת פרשת "חוקת" בעין הנצי"ב.
נעל"ה צרפת: בין לבין, יצאתי לשליחות בת שבוע ימים לגיוס תלמידים מצרפת במסגרת כיתות נעל"ה-צרפת לבית ספר שק"ד בשדה אליהו. בשנה הקרובה יהיה לראשונה מחזור זורם מכיתה י' ועד י"ב.

רפאל צרפתי
מחלקת משימתיות
"חברים מקשיבים": סיור נוסף של "חברים מקשיבים" התקיים בעיר חיפה באסרו-חג שבועות. הסיור התמקד בנושא השתלבות אוכלוסיות שונות זו עם זו: דתיים-חילונים, יהודים-ערבים.
אולפן גיור: ייפתח בסעד בעז"ה בספטמבר 2004.
אולפן לעברית במגמת ארכיאולוגיה: האפשרות מופצת עתה בארצות השונות לשם הרשמה.
אולפן לעברית: בקבוצת יבנה. תהיה בו קבוצה מבני-עקיבא צרפת.
סל"ע קיץ – סטודנטים לפני הורים שבחרו להתגייר עכשיו. קבוצה ראשונה נקלטת בשבוע הבא בקיבוץ עלומים, וקבוצה שנייה בסעד בתחילת יולי.
מחלקת החינוך
זוהי התקופה לסיים את הכנת תכניות הקיץ ולהציען לנוער שלנו בקיבוצים.
"חברותא" - למסיימי כיתות ח': זוהי תכנית להעמקת ערכי היהדות שתועבר על ידי ארגון "עמיעד" למסיימי כיתות ח' שמעוניינים ללמוד ולהתעמק בצוותא בתכנים יהודיים הלקוחים מחיי היומיום ולהעשיר את החוויה בתחום זה.
התכנית תתקיים בימים שני–רביעי א'–ג' באב (21.7-19) בקבוצת יבנה.
סמינר הדרכה למדריכים חדשים - למסיימי כיתות ט': מיועד לבנים ובנות המתעתדים להיכנס להדרכה בשנה הקרובה. מטרת הסמינר לתת לחבר'ה כלים שילוו אותם בצעדיהם הראשונים בהדרכה. בנוסף לכך אנו שמים דגש רב על בני-עקיבא והסניף הקיבוצי, והסמינר עצמו נעשה בשיתוף פעולה מלא עם מחלקת ההדרכה של תנועת בני-עקיבא.
ריכוז הסמינר בידיהן של: ורד אופנהיימר ויונת מועלם.
למדריכים בפועל מכיתות י' (שהדריכו וממשיכים גם בשנה הקרובה): מיועדים סמינרי הדרכה של בני-עקיבא – על פי גילאי השבטים שהם מדריכים. אני מקווה שהמדריכים אכן ייצאו לסמינרים אלו ויחזרו להדרכה עם כוחות מחודשים לאחר מילוי מצברים ושכלול יכולות ההדרכה של כל אחת ואחד מהם.
סמינר מנהיגות: הסמינר יתקיים בימים רביעי עד שישי, י'–י"ב אב (30.7-28). ננסה לתת לסמינר כיוון קצת שונה הפעם. הכוונה להציע את הסמינר לאותם חבר'ה שיש להם תפקיד מרכזי מוביל בחברת התיכון של קיבוצם, במגמה לתת להם כלים שיעזרו להם בהובלה של עשייה בתוך חברת התיכון בהווה ובעתיד, ולקוות שייצאו מהסמינר עם משהו ממשי שאפשר להפעיל אותו בתוך חברת התיכון שלהם ממש.
רכז הסמינר: רזי בן-יעקב מכפר עציון.
כמו כן, אנו חושבים על "איך לקיים המשכיות של ליווי ותמיכה" לפורום כזה במהלך השנה, הן ברמה האזורית והן ברמה הארצית.
אנו משתדלים לשמור על איזון לא פשוט באשר לתכניות ייחודיות לנוער של הקיבוץ הדתי. מצד אחד, חשוב לנו מאוד חיזוק הקשר עם בני-עקיבא, בעיקר של חבריא ב' ולכן נשתדל לא להציע תכניות מקבילות לאלו שבני-עקיבא מציעים, ולקוות שהחבר'ה ייצאו בעז"ה גם לתכניות של בני-עקיבא. מצד שני, החופש הגדול מאפשר הזדמנות לרכזי תיכון בקיבוצים להפעיל תכניות שונות ולגבש את חברת התיכון המקומית.
אנו מנסים לקחת גורמים אלו בחשבון ולקיים את התכניות מבלי שאף אחד מהצדדים ייפגע. כולי תקווה שתכניות אלו יתרמו לכל משתתף באופן אישי ויחזקו אצלו את תחושת ההשתייכות התנועתית.

ציפי סטרשנוב
מחלקת ביטחון
"רגע לפני הסוף" – טיול סוף שנה ליוד-גימלים, ימים ג'-ד' בתמוז (23.6-22) – נא להירשם אצל מרכזי ועדת צעירים עד כ"ד בסיוון (13.6).
גרעינים משימתיים של יוד-גימלים של הקיבוץ הדתי: הנושא תופש תאוצה. רשומים עשרות אחדות לשנת תשס"ה. שמריה וזאביק מטפלים במיסוד גרעין שלישי, ומדובר בגרעין יוד-גימלים בתל-אביב (פרטים בקרוב).
ועוד בקיצור:
ביקור המזכירות הפעילה בסעד: ביום שלישי י"ב בסיוון (1.6.04) התארחה מזכירות הקיבוץ הדתי בסעד. הביקור כלל מפגש עם מזכירות הקיבוץ, מפגש עם קבוצות חברים ומפגש בנושא "דירת חלומות", תהליך ההרחבות והבנייה המואץ בסעד.
ביקור המזכירות הפעילה במעלה גלבוע ובית רימון: יתקיים אי"ה ביום כ"ו בסיוון (15.6).
"סיור עוטף ירושלים": המזכירות הפעילה וחברי הוועדה המדינית זכו לסיור מאלף להכרת נושא הגדר הנבנית סביב העיר ירושלים. הסיור התקיים בשעות אחר הצהריים של יום שני י"ח בסיוון תשס"ד (7.6) בהדרכתו המצוינת של דני תרזה איש משרד הביטחון ומנהל הפרויקט.
יום העיון שתוכנן עם יד בן-צבי לכבוד יובל ה-75 לקבה"ד: נדחה מחוסר נרשמים.
יובל לבית ספר שק"ד: התקיים באסרו-חג שבועות (27.5) בשדה אליהו. בוגרים, מורים, הורים ותלמידים לקחו חלק באירועים השונים במהלך כל היום.
ישיבת הוועדה המדינית של הקיבוץ הדתי: תתקיים אי"ה ביום ראשון כ"ד בסיוון (13.6) בשעה 15.00 במועדון לחבר בבארות יצחק.
מרכז יעקב הרצוג: בהתכנסות מרשימה של "תיקון ליל שבועות" במרכז יעקב הרצוג בעין צורים, יומיים לפני החג, השתתפו למעלה מ-400 איש.
גילוי דעת
בעקבות פרסום מאמרו של עורך הצופה גונן גינת בגיליון ערב שבת פר' בהר-בחוקותי (14.5.04), תחת הכותרת "הפגנתם של גלוחי הראש", קיימה מזכירות הקיבוץ הדתי דיון בעניין.
אנו מזועזעים מהחרות שלקח לעצמו עורך העיתון להשתמש במינוחים והקשרים אשר מקומם לא יכירם בוויכוח כלשהו, חשוב וכואב ככל שיהיה.
אין בנימוק כל שהוא ובכלל זה האמירה כאילו בתקשורת הכללית נכתבו ונשמעו ביטויים מקבילים בחריפותם כלפי הציבור הדתי בכלל, וציבור המתנחלים-מתיישבים בפרט, בכדי להצדיק שימוש ולו במקצת מהמינוחים.
הדרך בה בחר העורך לבטא עצמו פוגעת בראש ובראשונה בכל אותם אשר מזהים ומזדהים עם עיתון הצופה ככלי ביטוי להלכי הרוח בציונות הדתית על גווניה השונים.
על כן אנו קוראים לכל אשר רוח זו יקרה לו, לתבוע כי גינת יחזור בו מדבריו, שאם לא כן אין מקומו כעורך עיתון זה.
הוויכוח המהותי יתקיים ובו ניטול חלק, ויחד עם זאת נהיה אנו הראשונים אשר נקפיד על גבולותיו, שאם לא כן נהיה גם אנו אחראים לתוצאותיו.

יאיר ריינמן – מזכ"ל הקבה"ד
ונחום ברוכי – יו"ר הוועדה הרעיונית
לרועי בן טולילה מקבוצת יבנה
שנפצע קשה בג'נין
ליוסי ושלומית וכל המשפחה
מחבקים אתכם בחום
ומתפללים להבראתו המלאה של רועי בעז"ה
חסר רכיב