תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

תנועה בתנועה

13/04/2010
http://www.kdati.org.il/info/amudim/amudim.jpg
עמודים אדר תש"ע 740 (4)
תנועה בתנועה
על שולחן המזכ'ל

 

חג שבע - הופתענו ושמחנו לקבל את בקשתו של הרב יצחק דוד גרוסמן, חתן פרס ישראל ותושב מגדל העמק, שנסייע לו בארגון ובהפקת מבצע "חג שבע". הרב גרוסמן זיהה את תנועת הקיבוץ הדתי כגוף המחובר לציבורים שונים בחברה הישראלית – התנועה הקיבוצית, איגוד התעשייה הקיבוצית, בני-עקיבא, מכינות קדם-צבאיות, מדרשות תורניות, ישיבות תיכוניות, אולפנות ועוד – ובאמצעותנו הוא ביקש לאגד כוחות, ולהביא לקראת חג הפסח הבעל"ט לחלוקת 20,000 חבילות מזון וחומרי ניקוי לנצרכים.

במשרדי הקיבוץ הדתי בתל-אביב נערכות פגישות התיאום לקראת המבצע, אך הפגישה המרגשת ביותר הייתה במגדל העמק, במרכז מוסדות 'מגדל אור' שבראשות הרב גרוסמן. כ-6,000 ילדים מתחנכים, גרים ולומדים בשכונה שנבנתה על ידי הרב גרוסמן, והיא מהווה למעשה "עיר בתוך עיר". לשם המחשה: כל יום מבשל המטבח המרכזי 10,000 מנות, ואנחנו כחברי קיבוץ הנהנים ממטבח מרכזי וחדר אוכל יכולים להעריך את העשייה העצומה הזו.

החלטנו להירתם לפעולת החסד, ובקרוב נפנה למשפחת הקיבוץ הדתי בבקשות מוגדרות לסיוע.

 

סדנת שילוב - בקיבוץ ראש צורים פועלת 'סדנת שילוב' כבית ספר לילדים בעלי צרכים מיוחדים. הישגיו החינוכיים והלימודיים של בית הספר הביאו את ליאורה מינקה, יו"ר תנועת 'אמונה', לבקר במקום, על מנת לבחון את ההצעה שהסדנה תתקבל לרשת המפוארת של מוסדות החינוך השייכים ל'אמונה'. בשיחה עם תמר (שפט) הקשר, מייסדת ומנהלת הסדנא ומרדכי (מורדי) שבט, מזכיר הקיבוץ, נפרשה יריעה מרשימה של עשייה חינוכית, שבה לא תמיד ברור מי הוא המקבל ומי הוא הנותן. גידולה של הסדנא, כולל מתן דירות למגורי בוגרים, מחייב את המעבר למבני קבע, ולהתארגנות המבטיחה פעילות ארוכת טווח. בנקודות אלה התמקדה השיחה, תוך ציון רצון חברי הקיבוץ ותושביו שהסדנא תמשיך לפעול בתוך הקיבוץ.

 

ביקור המזכירות הפעילה - בהתאם למדיניותה לערוך לעיתים מזומנות את ישיבותיה השבועיות באחד הקיבוצים או באחד ממוסדות התנועה, קיימה המזכירות הפעילה את ישיבתה השבועית בתחילת אדר ב'מרכז יעקב הרצוג'.

לאחר הדיון עם הנהלת המוסד המארח קיימנו ביקור ב'לחן' – בית ספר לנושרים ממערכת החינוך הדתית הפורמאלית, שהשאלנו לו לשנה את בניין ישיבת הקיבוץ הדתי בעין צורים. בשיחה הובעה שביעות הרצון של הנהלת בית הספר והתלמידים מהמבנה שהועמד לרשותם, ומקבלת הפנים החמה והאוהדת שזכו לה מטעם חברי הקיבוץ.

לאחר דיון בסעיפים שוטפים על סדר יומה של המזכ"פ, נסענו למשואות יצחק, ושוחחנו עם הצוות של 'צהלי' ועם שתיים מהתלמידות. גם כאן הובעה שביעות הרצון הגדולה מהתוכנית הלימודית-חינוכית, ומיחסו הטוב של המשק המארח.

דו'ח אגף חברה ומשימות

יהושע מוזט

אגף חברה ומשימות

 

המועצה ה-כ"ח, מאחורי הקלעים - הימים שאחרי המועצה הם ימים של התארגנות מחודשת וחשיבה שונה, הכוללים כמובן גם תהליך הפנמה. ללא ספק, המועצה ה-כ"ח של תנועת הקיבוץ הדתי העלתה בפנינו נושאים רבים והציבה לנו אתגרים חדשים. אין לי כוונה לסכם כאן את מועצת שדה אליהו היות ועתידה לצאת לאור חוברת סיכום מיוחדת, אך אדווח במספר משפטים על מה שהתרחש מאחורי הקלעים בוועדה המתמדת, שמטרתה הייתה לגבש הצעות לנוסח החלטות סופי לקראת ההצבעה. בתחילת המועצה, במליאה, נבחר הרכב הוועדה המתמדת פה אחד; רפאל צרפתי משדה אליהו - יו"ר, גילה קפלן - מעלה גלבוע, משה גלס - קבוצת יבנה, יצחק פלנזר - לביא/שלוחות, גלעד אוברמן - לביא, מלכה פווה - טירת צבי, טוביה בן זאב - שלוחות, גדעון ישראלי - עין הנצי"ב ודוד וינשטיין - עלומים. עם בחירתה, התכנסה הוועדה בחדר בבניין המנהלה, בו ישבה לסירוגין לאורך היומיים. בבסיס עבודתה של הוועדה הייתה הצעת החלטה שגובשה על ידי המזכירות הפעילה בתהליך ארוך שקדם למועצה, שכלל גם דיונים עם אחדים מהקיבוצים שבחרו לקחת חלק בתהליך. להצעת המזכירות הפעילה נוספו הצעות מסעד, עין צורים ועלומים. הוועדה המתמדת לא פספסה שום פרט והתייחסה לכל ההצעות הללו בכובד ראש. הוועדה מיפתה תחילה את כל ההצעות שהונחו על שולחנה, למדה אותן, דנה עליהן, התייעצה מעת לעת, חשה את רוח המועצה ובסופו של דבר חיברה מילים למשפטים שהפכו להיות ניסוחים ממשיים – עבודה אמנותית שאינה פשוטה כלל ועיקר.

העובדה שהוועדה עובדת במקביל לדיונים המתקיימים בקבוצות ובמליאה, יוצרת נתק מסוים ומקשה על תפקודה. חיסרון זה מציב בפניה אתגר נוסף, המחייב אותה לנסות, למרות הנתק, לחוש את המועצה ולהיות קשובה לכל ההצעות החדשות שמגיעות אליה. בכישרון רב ובעבודה קשה הצליחה הוועדה המתמדת לגבש את המסמך שהוצג על ידה במליאה. עם הצגת המסמך התפתח דיון והצעות נוספות הובאו להצבעה. בסופו של דבר התגבש מסמך סופי, המקובל על המליאה, והוא התקבל ברוב גדול על ידי צירי המועצה. אכן, לוועדה המתמדת היה תפקיד מרכזי במועצה ואין ספק שהתהליך צלח בזכות התבונה של צירי המועצה. לאחר ההצבעה, בתום המועצה, קמו כל משתתפי המועצה ובתחושה של התרוממות רוח ובאווירה נדירה שרו את התקווה. יישר כח לכולם!!  

.

קורס גישור - אנו יוזמים קורס גישור המיועד לאנשים מכל קיבוצי התנועה. הקורס יונחה על ידי נתאי מלמד, מנהל 'פתרונות', והוא יותאם לתכנים רלוונטיים לחיי הקיבוץ. נושאיו המרכזיים של הקורס יהיו: ניהול משא ומתן, עקרונות הגישור ויתרונותיו, הכרת הסכסוך בין הצדדים, מיומנויות ביצירת קשר ובהקשבה, חשיפת האינטרסים בסכסוך, יצירת הסכמות, חיפוש אחר פתרונות יצירתיים, אתיקה בגישור – חיסיון וניטרליות המגשר + תקיעות בגישור והשגת הסכם בין הצדדים. הקורס ייפתח אחרי פסח ויתקיים בימי רביעי במשך עשרה שבועות בקבוצת יבנה. ההרשמה דרך המזכירים/מנהלי הקהילה (מספר המקומות מוגבל).

 

פורום מזכירים - פורום המזכירים האחרון התכנס בקיבוץ טירת צבי ושוב זכינו לאירוח נפלא. הפורום דן בין השאר במסקנות ובהשלכות של מועצת שדה אליהו.

 

גרעין 'צבר' - שמחנו והתרגשנו להשתתף בערב תודות לכל הקיבוצים השותפים לקליטת גרעיני 'צבר'. במהלך הערב חולקו תעודות לקיבוצים ולמקשרים לאות הוקרה על עבודתם המאומצת והמסורה. מתנועת הצופים אנו מתבשרים על כ-230 חניכים חדשים שאמורים להגיע לארץ מכל קצוות תבל בקיץ הקרוב לתוכנית. המטרה העיקרית של החניכים היא להתגייס לצה"ל ולשרת ביחידות הטובות ביותר. החניכים יחולקו השנה לתשעה גרעינים שונים, שניים מהם לקיבוצי הקיבוץ הדתי ובסך הכל כ-45 חניכים דתיים. לשמחתנו הרבה, בארות יצחק ושדה אליהו יקבלו את גרעיני צבר לשנת תשע"א. לפנינו עוד שלב האישורים הסופיים, המיונים, וההתארגנויות לקליטת הגרעינים.

 

chevra@kdati.org.il

 

נוער וצעירים

עדי שגיא

בטחון ויג"ל

 

משנכנס אדר מרבין בשמחה...

 

ערב הורים בצפון - בתקופה האחרונה קיימנו בטירת צבי ערב הורים להורי י"א וי"ב מקיבוצי העמק והגלבוע. לערב הגיעו כ-40 איש. בחלק הראשון הרחבתי על תהליכי המיונים ושאר נושאים הקשורים לגיוס: סוגי הפרופיל, רמת הקב"א, אבחונים והחשיבות בהגעה לצה"ל ולשירות הלאומי מוכנים ככל הניתן. לאחר מכן, התקיימה שיחה של הפסיכולוג בניה אמיד על הפער בין הרצוי למצוי במוטיבציות השונות של החבר'ה, לעומת המערכת הצבאית. לדבריו, במשולש שבין רצון המתגייסים, הנתונים שלהם וצרכי המערכת, אין משקל שווה לכל אחד מהרכיבים. בנוסף, הביא בניה תובנות חשובות מעבודתו כפסיכולוג בצבא, והציג בפני ההורים את חשיבות תפקידם לאורך המיונים השונים ובהמשך במעורבות מול מערכות הצבא והשירות הלאומי. בדבריו, המחיש בניה להורים את המתח בו נמצאים המועמדים לשירות, ואיך זה לעבור עוד ועוד מיונים כאשר למועמד אין שליטה על התוצאות. המשובים על הערב חיממו את הלב! זו גם ההזדמנות לומר תודה לטירת צבי על האירוח הנעים והביתי.

 

ביקורים - נחמיה רפל ואני קיימנו ביקור במכינה בקשת, במדרשת נוב ובגרעין בהודיות.

ביום ביקור נוסף שלי הגעתי לישיבה בעתניאל, למכינה ב'נטע שורק' שבאפרת ובמדרשת מגדל עז. בכל הביקורים התקיימו שיחות עם החבר'ה, שהשמיעו דעות מגוונות על יחסם  כלפי הקיבוץ הדתי, בעיקר בעקבות צעדת הל"ה בגוש עציון; חלקם תמך מאוד במהלך שהוביל נוער מהתנועה, וחלקם התנגד לצורה בה נעשו הדברים, גם מהכיוון ההלכתי. בסך הכל, לתחושתנו יש בביקורים ערך מוסף של חיזוק הקשר בין החבר'ה לתנועה.

 

מיונים והרשמות ו...לחץ - בתקופה הזו של השנה אנו בשיאו של תהליך המיונים לגרעיני יג"ל לקראת תשע"א, ובהרשמות לישיבות, מכינות ומדרשות. זו תקופה מורכבת עבור החבר'ה, שבנוסף ללחץ המלווה לתהליך הבחירה לקראת השנה הבאה, ישנם גם בגרויות, מיונים לצבא ולשירות הלאומי.

 

מסלול חדש - עבודה עברית בשילוב לימודי יהדות וציונות - רוב הגרעינים שלנו עוסקים בהתנדבות עם נוער בסיכון. השנה החלטנו במזכירות הפעילה לאפשר מסלול נוסף; יוקם גרעין חדש, שיפעל בגליל תחת הובלתו של ארגון 'השומר החדש' ובליווי צמוד שלנו. משימתו של גרעין זה תהיה בעיקר עבודה עברית בגליל. בעתיד, בע"ה, נפתח גרעין גם בנגב. במקביל לעבודה, החבר'ה ילמדו יומיים בשבוע לימודי יהדות וציונות. מטרתו של הגרעין להוות חיזוק לחקלאים, המתמודדים מדי יום עם בעיות קשות של נזקים וגנבות, ובכך למנוע מהם לוותר על קרקעות מדינה בגלל העוינות שמסביב.

 

מסע ישראלי לגרעיני יג"ל, ישיבות, מכינות ומדרשות - למחרת שושן פורים נצא למסע בבקעת הירדן. במשך ארבעה ימים נלך מנתיב הגדוד עד לסרטבא, במטרה להכיר חבל ארץ לא מטויל, ולעסוק בסוגיות בוערות בחברה הישראלית. את מסלולי המסע יובילו מתנדבי שנת השירות בבית ספר שדה כפר עציון, ואת התכנית הערכית יובילו בוגרי תנועת הקיבוץ הדתי ואורחים שונים שהוזמנו להרצות בשטח. עדכון על פרטי המסע יופיע באתר הקיבוץ הדתי ובעלון הבא.

 

פעילות רב יג"ל - הרב דוד בן-זזון ממשיך במרץ רב בפעילותו החשובה בגיוס מועמדים מתאימים ליג"ל מחוץ לשורות הקיבוץ הדתי - בקרב בנים, מישיבות ומקיפים דתיים, ובקרב בנות - מאולפנות שונות, כאשר המטרה ששמנו לעצמנו היא להגדיל את מספר מתנדבי ומתנדבות יג"ל. במקביל, ממשיך הרב דוד בפעילותו השוטפת - ביקור ושיעור בכל גרעיני יג"ל הפזורים ברחבי הארץ.

 

צבא - זכיתי להשתתף ביומיים שארגן צה"ל עבור בנות הבאות מהסקטור של הציונות הדתית, והמעוניינות להתגייס לצה"ל במגוון תפקידים. אלה בנות רציניות מאוד הבאות מכל רחבי הארץ. בשיחות שקיימתי עם חלק מהן, הן טענו שבמקומות שהן באות מהם האמירה היא חד משמעית נגד צבא, וזה יוצר אצלן תחושה שאין להן למי לפנות. איני בא להכליל חס וחלילה אך זו מציאות שקיימת בחלק נכבד ממוסדות הציונות הדתית...

מי שבלטו לטובה ביומיים אלו הן מדרשת הבנות בעין הנצי"ב, מכינת 'צהלי' ומדרשת ברוריה, אשר מציעות לבנות הכנה תורנית של שנה טרם הגיוס. את הכנסים יזמו עמותת 'אלומה', שמלווה את הבנות הדתיות הבוחרות לשרת בצבא, ומפקדת 'מיטב' (בקו"ם לשעבר).

את הבנות כיבדו בנוכחותם דמויות רבות ומשמעותיות; את הכנס פתחה יפעת סלע, מנכל"ית 'אלומה', בנאום מרגש המלווה בתחושת גאווה על המפנה בגיוס בנות לצבא ובסיוע הגדול שהן מקבלות לקראת גיוסן ובעת השירות בצבא. יפעת ציינה את ההשקעה הגדולה של צה"ל בבניית מסלולים ראויים לבת הדתית, ואת שיבוצן של שתי קצינות דתיות מצוינות הנותנות מענה לבת הדתית - האחת יושבת בלשכת הרבצ"ר והשנייה במדור חדש ב'מיטב'. תת אלוף גילה כליפי, יועצת לענייני נשים בצה"ל ואל"מ גדי אגמון, מפקד 'מיטב', באו לברך את הבנות, ותת אלוף הרב אביחי רונצקי, הרבצ"ר, דיבר על כך שמאז קום המדינה ועד עתה אנו חיים במציאות של מלחמת מצווה ובמציאות שכזו גם כלה יוצאת מחופתה.

 

כתובת לפניות בתחום הפרט - אבישי טבת ממשיך לטפל באופן קבוע בפניות הקשורות לתחום הפרט, במגוון תחומים הקשורים לשירות הצבאי. ניתן לפנות ישירות לאבישי 050-5777767. דיסקרטיות מלאה וטיפול מקצועי ויעיל מובטחים.

 

ונסיים בברכות - למתגייסים החדשים מקרב המכינות והישיבות, שהקב"ה ישמור צאתכם ובואכם מעתה ועד עולם.

למשתחררים הטריים, איחולי כניסה טובה חזרה לאזרחות.

בתפילה לבשורות טובות וחודש טוב ושמח.

מחלקת חינוך

חינוך

מיכל אחיטוב

 

עם נוער שכזה...

נוער הקבוץ הדתי משמיע את קולו ומביע עמדה בסוגית בני-עקיבא ותנועת הקיבוץ הדתי שעלתה לכותרות בעקבות צעדת הל"ה. בזכות פעילותו המבורכת של רזי , נחשף הנוער שלנו לדילמות ערכיות המעסיקות את התנועה והזיקה לתנועת  בני-עקיבא.  הסמינרים הרעיוניים שרזי מוביל, עם צוות מדריכים מעולה מבוגרי הקיבוץ הדתי, הובילו את הנוער להקים מועצת נוער שתדון בנושאים הנ"ל ועוד. יישר כוח גדול לנוער שלנו! פירוט והרחבה בדיווח של רזי.

 

המועצה ונציגיה הצעירים

במועצה הכ"ח של הקיבוץ הדתי השתתפו, כמשקיפים, עשרה נציגים מכתות י'-י"ב מבית ספר שק"ד. במהלך המועצה גילו הנציגים הצעירים מעורבות ואכפתיות, השמיעו את קולם ועמדתם בנושאים שנדונו, ואף הביעו משאלה ברורה לשלב בתוכנית הלימודים בבית הספר פרקים ממשנת הקיבוץ הדתי בעבר ובהווה. היטיב לתאר זאת אחד מנציגי הנוער במסמך המצורף בעמוד ...?

 

תמונות חיות במוזיאון הפעיל

בתרומה נוספת של בית ספר שק"ד למועצה הכ"ח, נפגשו באי המועצה ב'תמונות חיות' מתוך 'מוזיאון פעיל' שהפיקו בבית הספר היסודי לרגל 80 שנה לתנועת הקיבוץ הדתי. במשך שעה קלה צפו צירי המועצה בדילמות שהציגו שחקנים מקרב מורי בית הספר וחברי הקיבוצים, דילמות שהעסיקו את התנועה בראשית דרכה, כגון המאבק על גוש עציון ופינוי כפר עציון, רודי הרץ - דילמות של חקלאי-ציוני-דתי, ומצגת שהכינו גיל אונא, נינו של משה אונא ואמו - הילה אונא, על פעלו ותרומתו המיוחדת לתנועה ולמדינה. ההנאה וההזדהות של ותיקי הצירים בלטה מאוד לעין. יישר כוח  ותודה גדולה לכל הצוות ובמיוחד לצופית שריג, הרכזת החברתית, ולמלכה פווה – מנהלת בית הספר היסודי.

 

מרימים כפפה

בעקבות יום העיון בנושא פגיעות מיניות הרימו חלק מן הצוותים בשיתוף פעולה עם צוותי החינוך את הכפפה והחלו לפעול בצורה עקבית ומקצועית בקרב אוכלוסיית ההורים והילדים;     

בקיבוץ מעלה גלבוע נבנתה תוכנית מיוחדת על ידי צוותי החינוך, הרווחה וצוות מניעה וטיפול בפגיעות, מתוך ניסיון לראייה כוללת, במידת האפשר, של הצרכים השונים בגילאים השונים ובשיתוף עם אנשי מקצוע שונים. התוכנית כוללת 'סדנה להורים בנושא מיניות אצל ילדים'. הסדנה עוסקת ודנה בחשיבותו של החינוך המיני ומקום ההורים בתהליך, ברכישת כלים מעשיים להתמודדות עם סוגיות העולות סביב ההתבגרות המינית של הילדים, ובמתן כלים להורים על מנת שיכולו לשוחח עם הילדים באופן שגרתי, מותאם ובריא על נושאים הקשורים למיניות האדם ולעזור לילדים לפתח מיניות חיובית, בריאה ובטוחה, באופן מותאם לשנות ה- 2000. הצוות ראה במפגשים גם הזדמנות להורים לבוא ולדבר על נושא זה עם הורים נוספים. במקביל נבנתה תוכנית הנקראת "תוכנית ערכים" המיועדת לילדי הגן ולילדי א'-י"ב.

נושאי המפגשים: ( בקבוצות נפרדות בנים ובנות)

לילדי א'- ג':  "הגוף שלי", סודות, הצגה "יעל לומדת לשמור על גופה"

 לילדי  ד'- ו':  מיומנויות תקשורת, גבולות, זכויות ואחריות, הגוף שלי, סודות, אינטרנט.

לילדי ז'- ט': אני והקבוצה, אני וההורים, אחריות, סודיות, מצבי סיכון, אהבה ומין, אינטרנט וסודיות.

לילדי ט'- יא': ביני לבין עצמי, ביני לבינו, גיל ההתבגרות, התנהגויות סיכוניות, אהבה ומין, ערכים וקבלת החלטות.

ראוי להוסיף, שתוכנית זו כוללת גם את צוותי החינוך, בעלי תפקידים וועדות ומבוגרים בקהילה שילדיהם בגרו, עם דגשים בהתמודדות עם פגיעות בקהילה, ועם מצבי סיכון נוספים.

יישר כוח ליוזמי ולמובילי התוכנית!

 

פורום רכזות הגיל הרך

מפגש שני של הפורום התקיים בכ' בשבט (4.2). כפי שציינתי מפגשים אלו מוקדשים ללימוד  וליבון סוגיות שונות בנושא חינוך למצוות בגיל הרך. הפעם עסקנו בנושא "הכיפה והציצית - בין ההלכה והמציאות". למדנו מקורות מעניינים וחשובים עם הרב מאיר נהוראי כשהדגש בדיון היה חשיבות ההרגל והמנהג במצוות אלו דווקא בגיל הרך, גיל של תום וקבלה, והתאמתן לגיל הילדים.

חשיבות הנושא מדברת בעד עצמה. נושא זה מעסיק את צוותי החינוך הפורמאלי והבלתי פורמאלי בעוצמות שונות בגילאים השונים ומוטלת לפנינו משימה מורכבת וחשובה - לבחון ולגבש את הדרך הראויה להתמודדות עם סוגיה זו.

 

מחלקת ביטחון וצעירים

עדי שגיא

בטחון ויג"ל

 

משנכנס אדר מרבין בשמחה...

 

ערב הורים בצפון - בתקופה האחרונה קיימנו בטירת צבי ערב הורים להורי י"א וי"ב מקיבוצי העמק והגלבוע. לערב הגיעו כ-40 איש. בחלק הראשון הרחבתי על תהליכי המיונים ושאר נושאים הקשורים לגיוס: סוגי הפרופיל, רמת הקב"א, אבחונים והחשיבות בהגעה לצה"ל ולשירות הלאומי מוכנים ככל הניתן. לאחר מכן, התקיימה שיחה של הפסיכולוג בניה אמיד על הפער בין הרצוי למצוי במוטיבציות השונות של החבר'ה, לעומת המערכת הצבאית. לדבריו, במשולש שבין רצון המתגייסים, הנתונים שלהם וצרכי המערכת, אין משקל שווה לכל אחד מהרכיבים. בנוסף, הביא בניה תובנות חשובות מעבודתו כפסיכולוג בצבא, והציג בפני ההורים את חשיבות תפקידם לאורך המיונים השונים ובהמשך במעורבות מול מערכות הצבא והשירות הלאומי. בדבריו, המחיש בניה להורים את המתח בו נמצאים המועמדים לשירות, ואיך זה לעבור עוד ועוד מיונים כאשר למועמד אין שליטה על התוצאות. המשובים על הערב חיממו את הלב! זו גם ההזדמנות לומר תודה לטירת צבי על האירוח הנעים והביתי.

 

ביקורים - נחמיה רפל ואני קיימנו ביקור במכינה בקשת, במדרשת נוב ובגרעין בהודיות.

ביום ביקור נוסף שלי הגעתי לישיבה בעתניאל, למכינה ב'נטע שורק' שבאפרת ובמדרשת מגדל עז. בכל הביקורים התקיימו שיחות עם החבר'ה, שהשמיעו דעות מגוונות על יחסם  כלפי הקיבוץ הדתי, בעיקר בעקבות צעדת הל"ה בגוש עציון; חלקם תמך מאוד במהלך שהוביל נוער מהתנועה, וחלקם התנגד לצורה בה נעשו הדברים, גם מהכיוון ההלכתי. בסך הכל, לתחושתנו יש בביקורים ערך מוסף של חיזוק הקשר בין החבר'ה לתנועה.

 

מיונים והרשמות ו...לחץ - בתקופה הזו של השנה אנו בשיאו של תהליך המיונים לגרעיני יג"ל לקראת תשע"א, ובהרשמות לישיבות, מכינות ומדרשות. זו תקופה מורכבת עבור החבר'ה, שבנוסף ללחץ המלווה לתהליך הבחירה לקראת השנה הבאה, ישנם גם בגרויות, מיונים לצבא ולשירות הלאומי.

 

מסלול חדש - עבודה עברית בשילוב לימודי יהדות וציונות - רוב הגרעינים שלנו עוסקים בהתנדבות עם נוער בסיכון. השנה החלטנו במזכירות הפעילה לאפשר מסלול נוסף; יוקם גרעין חדש, שיפעל בגליל תחת הובלתו של ארגון 'השומר החדש' ובליווי צמוד שלנו. משימתו של גרעין זה תהיה בעיקר עבודה עברית בגליל. בעתיד, בע"ה, נפתח גרעין גם בנגב. במקביל לעבודה, החבר'ה ילמדו יומיים בשבוע לימודי יהדות וציונות. מטרתו של הגרעין להוות חיזוק לחקלאים, המתמודדים מדי יום עם בעיות קשות של נזקים וגנבות, ובכך למנוע מהם לוותר על קרקעות מדינה בגלל העוינות שמסביב.

 

מסע ישראלי לגרעיני יג"ל, ישיבות, מכינות ומדרשות - למחרת שושן פורים נצא למסע בבקעת הירדן. במשך ארבעה ימים נלך מנתיב הגדוד עד לסרטבא, במטרה להכיר חבל ארץ לא מטויל, ולעסוק בסוגיות בוערות בחברה הישראלית. את מסלולי המסע יובילו מתנדבי שנת השירות בבית ספר שדה כפר עציון, ואת התכנית הערכית יובילו בוגרי תנועת הקיבוץ הדתי ואורחים שונים שהוזמנו להרצות בשטח. עדכון על פרטי המסע יופיע באתר הקיבוץ הדתי ובעלון הבא.

 

פעילות רב יג"ל - הרב דוד בן-זזון ממשיך במרץ רב בפעילותו החשובה בגיוס מועמדים מתאימים ליג"ל מחוץ לשורות הקיבוץ הדתי - בקרב בנים, מישיבות ומקיפים דתיים, ובקרב בנות - מאולפנות שונות, כאשר המטרה ששמנו לעצמנו היא להגדיל את מספר מתנדבי ומתנדבות יג"ל. במקביל, ממשיך הרב דוד בפעילותו השוטפת - ביקור ושיעור בכל גרעיני יג"ל הפזורים ברחבי הארץ.

 

צבא - זכיתי להשתתף ביומיים שארגן צה"ל עבור בנות הבאות מהסקטור של הציונות הדתית, והמעוניינות להתגייס לצה"ל במגוון תפקידים. אלה בנות רציניות מאוד הבאות מכל רחבי הארץ. בשיחות שקיימתי עם חלק מהן, הן טענו שבמקומות שהן באות מהם האמירה היא חד משמעית נגד צבא, וזה יוצר אצלן תחושה שאין להן למי לפנות. איני בא להכליל חס וחלילה אך זו מציאות שקיימת בחלק נכבד ממוסדות הציונות הדתית...

מי שבלטו לטובה ביומיים אלו הן מדרשת הבנות בעין הנצי"ב, מכינת 'צהלי' ומדרשת ברוריה, אשר מציעות לבנות הכנה תורנית של שנה טרם הגיוס. את הכנסים יזמו עמותת 'אלומה', שמלווה את הבנות הדתיות הבוחרות לשרת בצבא, ומפקדת 'מיטב' (בקו"ם לשעבר).

את הבנות כיבדו בנוכחותם דמויות רבות ומשמעותיות; את הכנס פתחה יפעת סלע, מנכל"ית 'אלומה', בנאום מרגש המלווה בתחושת גאווה על המפנה בגיוס בנות לצבא ובסיוע הגדול שהן מקבלות לקראת גיוסן ובעת השירות בצבא. יפעת ציינה את ההשקעה הגדולה של צה"ל בבניית מסלולים ראויים לבת הדתית, ואת שיבוצן של שתי קצינות דתיות מצוינות הנותנות מענה לבת הדתית - האחת יושבת בלשכת הרבצ"ר והשנייה במדור חדש ב'מיטב'. תת אלוף גילה כליפי, יועצת לענייני נשים בצה"ל ואל"מ גדי אגמון, מפקד 'מיטב', באו לברך את הבנות, ותת אלוף הרב אביחי רונצקי, הרבצ"ר, דיבר על כך שמאז קום המדינה ועד עתה אנו חיים במציאות של מלחמת מצווה ובמציאות שכזו גם כלה יוצאת מחופתה.

 

כתובת לפניות בתחום הפרט - אבישי טבת ממשיך לטפל באופן קבוע בפניות הקשורות לתחום הפרט, במגוון תחומים הקשורים לשירות הצבאי. ניתן לפנות ישירות לאבישי 050-5777767. דיסקרטיות מלאה וטיפול מקצועי ויעיל מובטחים.

 

ונסיים בברכות - למתגייסים החדשים מקרב המכינות והישיבות, שהקב"ה ישמור צאתכם ובואכם מעתה ועד עולם.

למשתחררים הטריים, איחולי כניסה טובה חזרה לאזרחות.

בתפילה לבשורות טובות וחודש טוב ושמח.

 

קרן הקיבוץ הדתי

תנועה

 

משלחנו של אלי סומר- קרן הקיבוץ הדתי

 

במה עסקנו בחודשיים האחרונים (רשימה חלקית...)

 

  • הביטוח החקלאי - תאגיד זה שרוב הקיבוצים חברים בו נכנס לטלטלה כלכלית, ובהחלט ייתכן שישתלב בו שותף אסטרטגי חיצוני. למדנו את ההיבטים השונים עבור הקיבוצים, ונשלחה חוות דעת מנומקת ומסודרת לרכזי המשקים. הסוגיה אינה מרכזית, אבל גם בכגון אלו יש לטפל.

 

  • משקי התק"ם - תאגיד זה מחזיק סכומים מאוד ניכרים השייכים לקיבוצים. עמד על הפרק מהלך שהיה עלול לגרום נזק ניכר לקיבוצינו. כתוצאה מפעילות נמרצת (ויותר מכך) נראה שנכון להיום הוסר האיום. במקביל, נעשתה פעילות (לא פחות נמרצת) שכתוצאה ממנה עשוי לחול שינוי משמעותי במבנה ההנהלה (בעברית מובנת יותר, רוטציה...)  בתאגידים של משקי התק"מ, משקי הקיבוצים והיו"רים שלהם. ושוב, בהחלט בשורה טובה בדרך.

 

  • בימים אלו מסבים את התקשורת הקווית במשרד בתל אביב ובמרכז יעקב הרצוג לתפעול על ידי חברת סלקום. בעקבות כך צפוי חיסכון של כמה עשרות אלפי שקלים לשנה (מספרי הטלפון אינם משתנים).

 

  • נמשכים המאמצים לבחינת עתיד הפקדות הקיבוצים בקרן הפנסיה 'עתודות'. בכוונתנו לבחון חלופות משופרות.

 

  • סיכום פעילות 'מיזם אבישי טבת' לשנת 2009 מצביע על למעלה מ-500 מקרים בהם אבישי היה מעורב, מהם כ-1/3 בקיבוצי הקיבוץ הדתי.

 

  • בית הספר 'לחן' הפועל מתוך בניין ישיבת הקיבוץ הדתי בעין צורים מיוצב במקום, ופועל בשיתוף פעולה מלא אתנו ועם קיבוץ עין צורים.

 

  • איגוד התעשייה הקיבוצית ביצע רה-ארגון, ומקיים מגעים עם התאחדות התעשיינים במטרה לתאם את פעילותו עם הארגון היציג הגדול.

 

  • הצוות הכלכלי שוב יוצא לדרך... התקיימו ביקורים במעלה גלבוע ושלוחות, השבוע נבקר בראש צורים ובמגדל עוז ובשבוע הבא בבארות יצחק, בלביא ובבית רימון...

 

  • מרכז יעקב הרצוג נכנס למפנה ארגוני. פרטים נמסרו למזכירות הפעילה שקיימה ישיבה מיוחדת במקום.

 

פרטים ועוד: keren@kdati.org.il

 

אלי סומר

חסר רכיב