תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

תנועה בלמידה

01/11/2009
עמודים תשרי-חשוון תש'ע (737) 1
תנועה בלמידה
מכינת צהלי

אנחנו כבר בנות ארבע!      

שנה רביעית במכינת צהלי

 

לנגד עיננו אנו הופכות מבודדות לחבורה נכבדת, לציבור של נשים דתיות המודעות לכוחן

ליכולתן ולשליחותן, מיכל נגן על פתיחת השנה החדשה במכינת 'צהלי'

 

בחודש אלול באו בשערי המכינה, למעלה משלושים בנות מכל רחבי הארץ לפתיחת שנת הלימודים הרביעית. לראשונה אנו זוכים גם בבנות הקיבוץ הדתי: יש לנו שתי נציגות דרומיות מסעד ואחת צפונית מבית רימון. אחרי השבוע הראשון של לימודים באלול, ביקר אותנו נגיף השפעת (עם חשש אמיתי לשפעת החזירים) ובתוך יומיים היו יותר מ-40% מחברי הצוות והחניכות חולים; עקב כך סגרנו את המכינה לשבוע ימים וחזרנו אחר כך בריאים, ב"ה, לחורף עמוס אירועים, לימודים ופעילויות. בצוות המכינה רמ"ית חדשה: יפית קליימר, בוגרת "מתן" ומורה למקרא ומדרש בחסד עליון. אנו מברכים אותה ואותנו על הצטרפותה לצוות!

בחג הסוכות הוזמנה מכינת צהלי להתארח בסוכת שר הביטחון, אהוד ברק, כחלק מרצונו להכיר את בני הנוער המקדישים את זמנם לתרומה לחברה כחלק מהכנתם לשירות משמעותי בצה"ל. שתי נציגות שלנו נשאו דברים באירוע וניצלו את ההזמנות להביא מניחוחה של תורה לאווירה החגיגית ששררה בסוכתו של השר ותוך כדי כך גם להסביר את ייחודה של צהלי בין המכינות. אני מביאה להלן קצת מדבריהן:

 

מה הקשר בין המימד הדתי וההיסטורי בחג הסוכות לבין המימד החקלאי והאישי? הקשר הוא בסיסי והוא מתבטא בחיינו - מצד אחד אנחנו מצווים לפעול לשם השגת מטרותינו ולקחת אחריות על מעשינו: "לתקן עולם במלכות שדי", אנו מצווים לבנות חברה מתוקנת ולהשגיח שהיא בנויה נכון מבחינה מוסרית. אחריותנו היא שמדינת ישראל תבנה נכון, זו המשמעות של חג האסיף בחיינו.

ומהצד השני, ברור לנו שאנחנו לא עושים את זה לבד. הקב"ה משגיח עלינו ולאורך כל הדרך מכוון אותנו. אנו מתפללים לחסדיו שישלים את פועלנו, יברך את מעשה ידינו וישרה שכינה בינינו.

כך גם אנו הגענו לבחירה שלנו כבנות דתיות לשרת כחיילות בצבא ולהוסיף לשירות שלנו עוד עשרה חודשי לימוד במכינה קדם צבאית. אנחנו רוצות שכולם ידעו שגם הבנות הדתיות אחראיות למה שקורה בארץ, לא פחות מהחברה החילונית ולא פחות מהבנים הדתיים. אנחנו יודעות שבידנו לקחת את האחריות על מה שקורה בארץ ורואות זכות גדולה שהמדינה מאפשרת לנו לתרום שנים משמעותיות בחיינו למענה.

את זה נעשה יחד עם תפילה, קיום מצוות ויראת שמיים. ואנחנו נעשה את זה שנתיים!

למרות שאנחנו מכינה קדם צבאית רק לבנות דתיות, לומדות במכינת צהלי  בנות שונות: בנות שבאו מרקע שונה, מעיר שונה, עם תחביבים ומנהגים שונים, אך לכל הבנות הללו ישנה מטרה משותפת - להתגייס לצבא ולהשפיע.

אנחנו יודעות ששירות משמעותי דורש השקעה עצומה והיכרות עם החברה הישראלית על כל גווניה, ולכן במכינה אנו מנסות לפגוש כמה שיותר אנשים שונים כדי להכיר ולהבין את דעותיהם השונות. רק כך נוכל להשפיע. בצהלי  יש כ-100 חניכות לאורך השנים ואחוזי היציאה לקצונה גבוהים מאוד, אנחנו מאוד מאמינות במכינה שלנו, בדרכה ובערכיה, גאות להיות המחזור הרביעי של המכינה היחידה בארץ לבנות דתיות ומקוות להגיע לשירות משמעותי ותרומה גדולה למדינת ישראל.

 

ולעניין הבוגרות שלנו: השנה אנו מתברכים בשתי מדריכות שהן עצמן בוגרות המכינה (מהמחזור הראשון) - חנה זף שהשתחררה מחיל המודיעין וליאורה לוי שהשתררה מחיל החינוך.

בינתיים יש לנו כחמישים חיילות המשרתות כרגע בצה"ל ופרושות על פני מרבית החיילות ותפקידי הבנות בצה"ל. מתוכן, שלש קצינות מודיעין, שתי קצינות ת"ש, קצינת הוראה, שתי מ"ממיות ושתי קצינות נפגעים. בשבת תשובה קיימנו שבת אחיות בה נכחה משפחת צהלי המורחבת שכללה יותר ממאה נפשות: אנשי הצוות על בני משפחותיהם, מרבית החיילות מהקורסים ומהשטח, ובנות המחזור הנוכחי. הייתה שבת מרוממת ומחזקת מאוד. לנגד עיננו אנו הופכות מבודדות לחבורה נכבדת, לציבור של נשים דתיות המודעות לכוחן, ליכולתן ולשליחותן. אנו תקווה כי גם לאחר השחרור מצה"ל תמצאנה הבוגרות שלנו דרכים להגשמה ולמעורבות חברתית. חיים של שליחות ושל מחויבות לתורה ולחברה.


 [g1]סגנון הכותב

מרכז יעקב הרצוג

תנועה בלמידה

מה חדש במרכז יעקב הרצוג?

נח חיות, על חידושים בפעילות מרכז הרצוג

ועוד על שליחות ועיצוב הזהות

 

בימים אלה נפתחת שנת פעילות נוספת במרכז יעקב הרצוג. שנת תש"ע נפתחת ללא מהפכות גדולות אך המרכז מוצא את עצמו גדול יותר ופעיל יותר מאי פעם: בשתי התוכניות השנתיות - "אופק" (תוכנית לסטודנטים מברית המועצות לשעבר) ו"צהלי" (מכינה קדם צבאית לבנות דתיות) קבוצות חדשות, גדולות מבעבר, שעושות רושם מצוין. ההרשמה לקורסי החורף מתנהלת היטב ובקורס שעוסק בקהילה היהודית של גרמניה צפוי רישום שיא שהכריח אותנו לתור אחר אולם מיוחד – גדול יותר.

בתוך הפעילות ניתן להבחין במספר חידושים לגביהם אבקש להרחיב מעט את היריעה.

בית מדרש "רשות רבים" – רגע לפני היציאה לדרך...

בית מדרש "רשות רבים" הוקם על ידי מרכז יעקב הרצוג כדי להשפיע על השיח הפנימי הציוני-דתי ולכוונו להקשבה, סובלנות, הכלה ולימוד זה מזה. השיח המקובל בחברה הישראלית, שהוא שיח קונפליקטואלי, מתלהם ומתנשא, השפיע לצערנו גם על הציונות הדתית. אנו מאמינים שגם בתחום זה יכולה הציונות הדתית להיות חלוצה ביצירת שיח אחר. אנו מקווים שנוכל לכונן מפגשים של כנות ואמפתיה, גם אם לא נסכים זה עם זה.

ניגשנו לעניין תוך התלבטות עד כמה הנושא ימשוך עמיתים ועד כמה נוכל להרכיב קבוצה מגוונת שתכיל עמיתים מכל שכבות הציונות הדתית. לשמחתנו, ההיענות הייתה מפתיעה. קיבלנו מעל 100 פניות ממועמדים מרשימים ביותר. מתוכם, בחרנו בתהליך רב שלבי 16 אנשים ונשים, שירכיבו את המחזור הראשון של "רשות רבים". איכות העמיתים יוצאת דופן, הן ברמת ההשכלה התורנית והאקדמית והן בתפקידים הציבוריים שחלקם ממלאים.

התוכנית תחל לפעול במרחשוון תש"ע (אוקטובר 2009), והיא תכלול 14 מפגשים בני יום שלם, פעם בשבועיים. את התוכנית ינחו דרורית וויס (מסעד), שהיא מרצה במרכז יעקב הרצוג, והרב אלישע פלג (איש עצמונה לשעבר), איש חינוך ומג"ד במילואים.

 

תוכניות הצעירים – תוכנית "עתיד"

בשנה שעברה חגגנו עשור לתוכנית "עתיד" – נוער לתיקון עולם, תוכנית המפגישה בני נוער מבתי ספר דתיים וחילוניים בכיתות י'-י"א. התוכנית שהחלה בהיסוס צוברת תאוצה משנה לשנה. בשנת תשס"ט השתתפו בה כ-300 בני נוער מ-25 בתי ספר ברחבי הדרום. בשנה שעברה קיבלנו החלטה אסטרטגית להפוך את התוכנית לתוכנית ארצית. במסגרת זו, פועל מחוץ לעין צורים סניף של התוכנית במודיעין, ובשנה הבאה יוקמו סניפים בירושלים ובעמק יזרעאל. למעשה זו הפעילות הקבועה הראשונה של המרכז ששואפת לצאת מגבולות דרום הארץ ולהעניק לפעילות של מרכז הרצוג משמעות ארצית או לאומית. התוכנית עוסקת בזהות יהודית ובמנהיגות ומטפחת הקשבה, הבנה וסובלנות בקרב בני נוער.

 

 

תוכניות להעצמת נשים

בשנה הקרובה ייפתחו במסגרת מרכז הרצוג שני בתי מדרש לנשים, "אישה אל אחותה" (בעין צורים) ו"עיתות" (בשדרות). שני בתי המדרש יונחו בידי צמד מנחות, מנחה דתית ומנחה חילונית ומיועדים לנשים מהדרום שמעוניינות בלימוד איש וייחודי, כן ופתוח בקרב נשים ועל נשים ונשיות. לשני בתי המדרש מצטרפת תוכנית המגדר, הוותיקה יותר, שפתוחה גם לקהל גברי (יש כמה אמיצים) ושתעסוק במגדר ויהדות תחת השם "שעשני איש – שעשני אישה".

 

מרכז יעקב הרצוג והקיבוץ הדתי

המרכז מתנהל תחת הנהלת התנועה ובתמיכתה הארגונית והכספית. את המרכז מנהלים חברי הקיבוץ הדתי, מלמדים בו בני הקיבוץ הדתי וחבריו, ולומדים בו רבים מחברי הקיבוץ הדתי בעבר ובהווה. בכל זאת, דומה שחשיבות המרכז לתנועה איננה מובנת מאליה ודורשת הסבר והדגשה. המרכז מהווה היום את אחת הזרועות המשמעותיות ביותר של התנועה במגע עם קבוצות רחבות בחברה הישראלית; קהל מזרחי מסורתי, התנועה ההתיישבותית החילונית, התנועה המסורתית והרפורמית ותנועות להתחדשות יהודית. כמו כן, מקיים המרכז קשר הדוק עם גופים כגון "נאמני תורה ועבודה", "קולך", "מבוי סתום" ו"מעגלי צדק". קשר זה מתקיים תוך תיאום עם התנועה, בשליחותה או במקביל אליה. לקשר זה יש לדעתי חשיבות רבה בעיצוב מחודש של הזהות הדתית-חברתית שלנו כתנועה.

 

ישיבת מעלה גלבוע

תנועה בלמידה

ישיבת מעלה גלבוע

 

שילוב י"ז חובש את ספסלי בית המדרש

ו'בשערים – בית מדרש ישראלי', נפתחת שנת פעילות

מוטי תורן ושלומית רביצקי טור-פז מדווחים

 

 

שנת הלימודים החדשה נפתחה עם חמישים וארבעה תלמידים חדשים הנושאים בגאווה את הקוד שלהם: שילוב י"ז. הם מצטרפים לכשלושים תלמידים נוספים הנמצאים באמצע השירות הצבאי או בשנה ב'. בין הבוגרים אפשר למצוא גם תלמידי ישיבת עין צורים לשעבר המשתלבים היטב בבית המדרש שלנו. הישיבה החלה לשים דגש בשנים האחרונות על יציאה לציבור הרחב: אירוע ב"היכל שלמה" לציון צאת ספרו של הרב ביגמן; יום עיון בישיבה בעשרת ימי תשובה וליל הושענה רבא בבית הכנסת ידידיה בירושלים, הם חלק מהאירועים הללו. כמו כן הישיבה ממשיכה להפעיל את תוכנית "שערים" בניצוחה של שלומית רביצקי טור–פז הפורשת לפניכם בהמשך את מגוון התוכניות אשר נפעיל בשנה הקרובה.

 

שערים

השנה החדשה נפתחה ב"שערים – בית מדרש ישראלי" בסערה;

 

"החדש יתקדש"

  • גילוי וכיסוי בין כסה לעשור: כמאתיים וחמישים צעירים ומבוגרים, דתיים וחילוניים, בני העמק וההר, בחרו להשתתף באירוע פתיחת שנת הלימודים של 'שערים', תחת הכותרת 'גילוי וכיסוי בין כסה לעשור', אשר התקיים בעשרת ימי תשובה בקיבוץ עין הנצי"ב. לאירוע היו שותפים הישיבה במעלה גלבוע, המדרשה בעין הנצי"ב, המכינה בתל תאומים, מכון שיטים, המועצה הדתית, מחלקת תרבות במועצת עמק המעיינות ורבים מתושבי האזור. ראש המועצה בירך וטובי המורים באזור חלקו את משנתם עם המשתתפים. הערב הסתיים בחברותא מוסיקלית מרגשת של יוחאי בשן (בן עפרה) ושחר נוף (בן גבעת חיים) – "שומרים על נגיעה", אשר שיתפו בשיריהם ובתחושותיהם לקראת יום הכיפורים.

 

  • סליחות: רגע לפני חתימת הדין, במוצאי שבת שובה, טיפס קהל "שערים" בהמוניו גם לגלבוע, כדי להצטרף לאמירת סליחות בישיבה – גברים ונשים, חילונים ודתיים, מי שמורגלים באמירת סליחות ומי שפתוחים לחוויות חדשות. לאחר 'עיון סליחות' עם הרב חזי כהן בבית המדרש ושיחה קצרה מפי הרב יהודה גלעד, חוו הבאים את ניחוחן המיוחד של הסליחות הישיבתיות – ממזרח וממערב – והצליחו להשתלב בקלות מפתיעה במנגינות הקליטות, בתרועות השופרות, בקולות החזנים הצעירים ובאווירת היחד והקדוּשה.  

 

  • פרשה בשניים: עוד פתיחה חגיגית התרחשה בקיבוץ ניר דוד, ערב שבת בראשית, עם התחלתה של התכנית 'פרשה בשניים' המפגישה דתי וחילוני לשיחה אישית על פרשת השבוע. הרב שמואל ריינר ואבי זעירא, ראש מכון "שיטים", עסקו בסוציאליזם ובדמותו של קין כנציג הקניין, על רקע הקיבוץ המשתנה של ימינו, ולא פסחו על פרקים אישיים בחייהם ועל המקומות בהם הם פוגשים (או לא) את הקב"ה. לאורך השנה יימשכו המפגשים, כאשר בכל שבועיים יארח קיבוץ אחר לשני מפגשים את טובי המרצים ואנשי החינוך באזור.

 

"הישן יתחדש"

תוכניות רבות שהחלו בשנה שעברה ואף קודם לכן ממשיכות, תוך שינויי צורה ומקום, אך מתוך נאמנות לעקרונותיה של ישיבת מעלה גלבוע המבקשת ליצור במה למפגש ישראלי מגוון ומעמיק על שאלות של יהדות, זהות וחברה.

בית המדרש לפיוטים: בשבועיים הקרובים ישוב ויפתח בית המדרש לפיוטים, בניצוחו של הרב זאב קיציס ובהשתתפות פייטנים אורחים ממסורות מוסיקליות שונות (בשיתוף קהילות שרות). בית המדרש ימשיך לפעול בימי שני בבית שאן מתוך כוונה להיזכר בניגוני הורינו, ללמוד את ניגוני שכנינו ולמצוא את הניגון שלנו.

 

בית מדרש בוקר בהובלת שלומית רביצקי-טור-פז ובשיתוף בית המדרש אלול יפעל בימי חמישי בבוקר בישיבה במעלה גלבוע ויעסוק השנה ב"חמש מגילות ועוד אחת" (= מגילת העצמאות). בית מדרש ערב ייפתח בשיתוף מכון שיטים ובהובלת אילן אשל ואפרת ביגמן בנושא 'מסע ונדודים'. הרצאות 'פרשה בעמק' בעין חרוד ממשיכות זו השנה הרביעית, והפעם תוך התמקדות בספרי שמות וויקרא, בהשתתפות רבני הישיבה – הרב יהודה גלעד, הרב חזי כהן, הרב יוסי סלוטניק – ומרצים אורחים.

 

בתי מדרש נוספים וחדשניים ייפתחו השנה ויציעו לימוד מקורות בשילוב הפעלה דרמטית ומדרש במה (שולמית קיציס וריבה פריד, בשיתוף "שיטים"), קבוצת הורים לומדת ומשוחחת (בשיתוף "מקום בלב – מרכז הורות"), וכן, בשילוב מחלקת תרבות עמק המעיינות יפתחו טיולי יום שישי - 'מסע אחר', המשלבים צעידה, היסטוריה וסדנא לימודית (בהובלת ד"ר מיקי הדר ושלומית רביצקי טור-פז) ואירועי שיא של חוויה ולימוד לקראת חגים ומועדים.

 

ומשפט לסיכום: יש שיח פתוח תרבותי-יהודי בעמק המעיינות, ודו-הקיום בין דתיים לחילונים מתפשט מענפי החקלאות והיזמות אל השיח הרעיוני והזהותי. בואו בשלום!

 

ניתן עוד להצטרף לתכניות השונות! לקבלת פרוספקט ולהרשמה התקשרו 050-4507304 shlomit.turpaz@gmail.com

 

חסר רכיב