תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

בוגרי י'ג

26/08/2009
עמודים מנחם אב תשס"ט 735 (9)
אז מה עשיתם השנה?
פנינו את בוגרי שנת י"ג ושאלנו: "אז מה עשיתם השנה?", ועוד הוספנו לשאול: "מה למדתם?", "מה חוויתם? - נו, תגידו - איך היה? זה כדאי?".
בוגרי שנת יודגימל כתבו על השנה שחלפה.
גרעין מעיין - בית שמש

 התנדבות בבתי ספר והפעלת שתי מועדניות עבור ילדים בשעות אחר הצהרים 

 

אנחנו, גרעין מעיין בבית שמש, מונים כתשעה מתנדבים, שלשה בוגרי בית הספר קבוצת יבנה: דורון גינזברג (סעד), הדס קופר (מרכז שפירא) ושירה לוי (מרכז שפירא), וששה בוגרי בית הספר שק"ד בשדה אליהו: הדר סורסקי (טירת צבי), טמיר קרים (טירת צבי), עמית פורייטר (עין הנצי"ב), יפעת נוימן (עין הנצי"ב), אביגיל ליס (שלוחות) ואלמוג יעיר (מעלה גלבוע).

 

בתחילת השנה התלבטנו רבות בין מקומות של שנת השירות, צבא, שירות לאומי או מכינות.

לבסוף החלטנו לעשות ש"ש, כי כל שנה מתמעטים מספר המתנדבים והביקוש רק עולה. בבית שמש בחרנו כי השילוב של עשייה חברתית וחיי גרעין נראו לנו כמקום הטוב ביותר לבטא את עצמנו. בנוסף, בית שמש היא עיר שלא זוכה להתייחסות רבה בכותרות אך הבעיות כאן הם קשות משנדמה. המשך הפעילות של הגרעין, שזו השנה השמינית שלו, חייבת להמשך...

 

 

קצת על העשייה שלנו בחיי היומיום

בבקרים אנחנו מתנדבים כל אחד במקום שונה, בעיקר בבתי הספר התיכוניים, הדתיים והחילוניים, בהם אפשר למצוא בני נוער הזקוקים לתמיכה לימודית וחברתית.

חלק מהחבר'ה מתנדבים פעמיים בשבוע במטר (מרכז שיקום לנפגעי נפש).

עיקר העבודה שלנו היא אחר הצהריים, בשתי מועדוניות בשכונות שונות.

המועדוניות עונות על חלק מצרכיהם העיקריים של עולי העדה האתיופית, יוצאי חבר העמים והתושבים הוותיקים. המועדונית פועלת בין השעות 16:00-19:00. בשעה הראשונה מקבלים הילדים עזרה בשיעורי בית, משחקים במשחקי קופסא ועוד. בשעה השנייה מתחלקים הילדים לקבוצות גיל, פעמיים בשבוע מעבירים להם חוגים: אמנות, ריקוד, אנגלית, אפיה וספורט, ופעמיים בשבוע מעבירים המדריכים פעילות בנושא חודשי. בשעה השלישית מקבלים הילדים ארוחת ערב חמה.  בחופשים נרשמים הילדים לקייטנות מטעם המועדונית.

בנוסף, אחרי המועדונית אנחנו מפעילים חוגים לנוער של השכונה, כגון: בית קפה לנערות, כדורסל, ריקוד, מחשבים ותגבורים בלימודים.

 

אנחנו שמחים שבחרנו בשנה זו ונהנים מכל רגע, אין ספק שקיבלנו מהשנה הזאת יותר משנתנו...

 

 

 

 

גרעין יפתח - אבנת

 

לימוד פרטני, פעילות חברתית ומפגשים חברתיים

וגם כמה תובנות אישיות

 

חברי הגרעין: אופיר אריאל - שלוחות, אלומה גבריאלי - שדה אליהו, מיה שרויטמן - ניר גלים, אורי גלבוע - קריית ארבע, אמוץ קרניאל – מגדל עז

 

בית הספר "יפתח" נמצא בישוב אבנת בצפון ים המלח. זהו בית ספר תיכון לנערים מהציבור הדתי שנפלטו ממסגרות לימודיות אחרות. עיקר העבודה שלנו עם הילדים הייתה בתחום הלימודי בהכנה לבגרות במשך היום, בהשתתפות פעילה בשיעורים עם המורים בכיתה ובמקביל גם לימוד פרטני עם תלמידים שצריכים עזרה נוספת מעבר לשיעורים, ובפעילות חברתית בערב כאשר אנו חלק מהצוות לכל דבר, ומקבלים אחריות רבה בבית הספר כמו הכנת ארוחות בוקר וכביסה לתלמידים. פעם בשבוע העברנו פעילות שלנו, הש"ש, לכל בית הספר, ובנוסף בכל שבוע מפגשים כיתתיים שהועברו על ידנו כאשר המדריך של הכיתה לא נמצא.

 

"הגעתי ל"יפתח" עם הרבה מוטיבציה ורצון "להציל" את החבר'ה אבל מהר מאוד הבנתי שלא זאת הגישה אתה אני צריך לבוא למפגש עם התלמידים. בכל זאת לקח לי זמן למצוא את הדרך הנכונה - לבוא ממקום שווה לתלמידים ולא מתנשא ופטרוני. בשבילי השנה הייתה מאוד קשה, היו לי הרבה התמודדויות לא פשוטות מול התלמידים ב"יפתח" אבל אני שמח שעברתי את המשברים הללו וידעתי לצאת מהם עם הרבה תמיכה של הצוות המלווה שלי, ומתוך הקשיים צמחתי, גדלתי ולמדתי הרבה מאוד על עצמי – מי אני, מה אני, התחברתי מאוד לרגשות, לרצונות ולחלומות שלי. לסיום, אני מאוד שמח שהייתי השנה ב"יפתח" כי השנה הזו פתחה אותי למקומות ולכיוונים רבים ואפשר לומר "שנולדתי מחדש" השנה בזכות התהליך שעברתי ב"יפתח". אני חושב ששנה כזאת היא מאוד חשובה ומשמעותית ואם הייתי צריך לבחור אם לעשות אותה שוב כמובן שהייתי הולך על זה."

אמוץ.  

מכינת קשת יהודה

אסף רובינסון והחבר'ה

זכות הבחירה - להתבגרות ולבניית האישיות

 

מכינת קשת יהודה ממוקמת במושב קשת שברמת בגולן. האווירה המשוחררת בנופיו עוצרי הנשימה של הגולן תורמת ללימוד הייחודי. הלימוד במכינה מתאפיין בכך שיש לנו, התלמידים, חופש בחירה מלא. זה מתבטא בכך שלכל אחד ניתנת הזכות לבחור כיצד לנצל את זמנו. האם לקום לתפילה, האם לטייל והאם להיכנס לשעורים. מדיניות זו של חופש בחירה מוחלט היא לדעתי הגורם העיקרי להתקדמות האנשים במכינה בכל הנוגע להתבגרות ובניית האישיות. נכון שלחלק מהאנשים מדיניות זו אינה מתאימה ואף מזיקה, אבל אני ורוב חבריי למכינה דווקא נבנינו מגישה זו, מכיוון שכשהאדם נפגש עם חופש מסוג זה שמאפשר לו מצד אחד להתבטל ולבזבז את כל זמנו, זה גם לרוב גורם לאדם לתפוס את עצמו ולהתחיל לחשוב על מעשיו בהיבט של "למה".

מתוך מחשבות אלה הצלחנו אני וחברי לבנות במהלך השנה אישיות שיודעת מה היא רוצה מעצמה. ביררנו את תפקידנו בעולם. למדנו מדוע אנחנו מקיימים את המצוות שחונכנו אליהם בבית, בקיבוץ ובבית הספר. למדנו מדוע אנחנו מתגייסים לצה"ל. התפתחנו והבנו שתפקידנו הוא לחתור לכיוון האמת ולא להיסחף אחר ה"חבר'ה" ואחרי תרבות המערב המקולקלת.

לסיכומו של עניין אנו מודים מאוד לכל הקיבוצים מהם באנו על השנה שניתנה לנו ונתנה לנו המון. אנו באמת מודים על האפשרות ומזכירים שהיא מאוד חשובה. אנחנו חושבים שצריך להמשיך לאפשר לבני הקיבוצים לצאת לשנה שכזו. היא נותנת המון לחיים ואנחנו מאמינים שבסופו של דבר הקיבוץ יקבל את תרומתו בחזרה. 

 

 

מכינת עצמונה - יתד - חלוצה

דור רותם, צבי לוי (שדה אליהו), נדב ריינמן (לביא) וצביאלי חורי (מחולה)

 

לומדים להיות בני אדם טובים יותר בהדרכת התורה

 

"ודאי יש צורך לעולם וגם לישראל בגיבורים כובשים, אבל מה שיתן את רוח הגבורה להיות הולך וחי מתאים לטבע האומה במקוריותה, זאת היא כל תביעת הקדושה, התורה והמצווה, גודל ההשבעה וטהרת החיים וקדושתם" (אורות ישראל ט',ו')

את האידיאל הגדול הזה - חיי חול מתוך הקודש, עבודה מתוך תורה, אנו לוקחים אתנו מהמכינה. אנו מקווים שמתוך אידיאל זה ובזכות התורה שלמדנו, לכל מקום אליו נגיע, בצבא, בקיבוץ ובחיים בכלל, נפעל מתוך הסתכלות עמוקה ונכונה יותר.

 

כל אחד מאתנו התפתח במהלך השנה החולפת. כל אחת מאתנו למד איך להיות בנאדם יותר טוב, אח יותר טוב, בן יותר טוב, אזרח יותר טוב, חייל יותר טוב, וכל זאת בהדרכתה של התורה.

שנה זו שינתה לנו את החשיבה, את הדיבור ואת שאיפותינו בחיים, הפכה נקודות

שהיו טפלות בחיינו לנקודות חשובות ועיקריות.

לפני שהגענו למכינה ראינו בתורה דבר ישן ואפור, דבר שכבר לא רלוונטי לימינו, דבר שאיננו ראוי לבזבז עליו את חיינו. בשנה זו גילינו את עומק התורה, את הרלוונטיות וההכרחיות שלה לחיינו.

 

באנו למכינה מתוך רצון לברר, לברר מהי הדת, לברר מה העניין להיות דתי, למה הורינו בחרו להיות דתיים, למה הדוסים המזוכיסטים בחרו לקשור את עצמם לעול מצוות, באנו לברר את ייחודו של עם ישראל. לשמחתנו קיבלנו תשובות לשאלות ששאלנו. 

 

לסיכום, אנו שמחים על כך שבחרנו ללכת למכינה, שזכינו להכיר ולהתחיל להבין את גודל התורה.

אנו מאחלים בהצלחה לכל הי"גמלים שמתחילים את השנה בקרוב, ומודים לעדי שגיא ולעדי יפה שתמכו בנו השנה.

                               

 

חסר רכיב