תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

אתם כתבתם

15/07/2009
עמודים סיון תשס"ט (733) 7
תנועה בתנועה
משולחן המזכ"ל

נחמיה רפל

 

הבית היהודי  

צמרת מפלגת "הבית היהודי – המפד"ל החדשה" התכנסה לשני ימי חשיבה, על דרך בנייתה של המפלגה החדשה-ישנה. חברי הכנסת הוותיקים והחדשים, יחד עם ראשי הארגונים המרכזיים שהרכיבו את המפד"ל, שוחחו על ייחודה של המפלגה בתוך משפחת הציונות הדתית, על זיקתה של המפלגה החדשה לסניפים הרבים הפזורים ברחבי הארץ, על המסרים המרכזיים שיש להעביר בזירה הפוליטית, ועוד.

הדיון המשותף לא מיצה את עצמו, ולא התקבלו החלטות. היו שצידדו בעד הישענות על העבר וחיזוק הקשר עם מוסדות המפלגה המסורתיים, והיו שתמכו ברעיונות של יצירת מוסדות חדשים למפלגה חדשה. כמובן היעדר ההכרעה והמשך הפיצול אינם מביאים ברכה ומקשים על העשייה השוטפת.

 

מליאת ההנהלה הארצית של בני-עקיבא

במליאת ההנהלה הארצית של בני-עקיבא שותפים 3 מחברי הקיבוץ הדתי: אמנון שפירא               ויוחנן בן-יעקב, מזכ"לי בני-עקיבא לשעבר, והח"מ במסגרת תפקידו כמזכ"ל הקיבוץ הדתי. ראויה לציון פעילותם של חברי הקיבוץ הדתי, המורגשת ונשמעת בדיוני המליאה מעל ומעבר לשיעורם המספרי.

בהתאם להצעת מזכ"ל בני-עקיבא, הרב בני נכטיילר, מתכנסת המליאה 3 פעמים בשנה, בכל פעם לישיבה ממושכת של כ-6 שעות. כיאה למדריכים, משולבות בהתכנסויות אלה צורות שונות של דיונים: במליאה, בקבוצות עבודה, בדיון על סרט / מצגת המוקרנים על מסך ועוד דרכי הפעלה מעוררות עניין.

אנחנו, כנציגי הקיבוץ הדתי, פעילים בוועדות המשנה של המליאה - חינוך, הגשמה וחברה, ומדגישים את הצורך בחבורה מגשימה שתמשוך את כל התנועה לחיי תורה ועבודה, על בסיס ערכיה המקוריים של התנועה.

 

לקראת המזמו"ר

המזכירות המורחבת תתכנס בע"ה בקבוצת יבנה בראש חודש תמוז הבעל"ט, ועל סדר יומה (בין השאר): החלפת פעילים – סיום כהונתה של מנוחה זכאי (טירת צבי) כמרכזת אגף חברה, ובחירתה של ריבה פריד (מעלה גלבוע) לעריכת "עמודים", החל מחודש חשוון תש"ע; קבלת החלטה על כינוס "מועצת תנועת הקיבוץ הדתי" בשבט תש"ע הבעל"ט, וקביעת סדר יומה של המועצה; הצגת פעילותה של "אלומה" (לשעבר מדרשת תורה ועבודה); דיווחים מהמוסדות התורניים של הקיבוץ הדתי ועוד. בתום הדיונים, ולאחר שנחנכה על ידי נשיא המדינה, נערוך סיור ב"חוות פוטו-וולטאי", מתקן ייחודי וחדשני שהוקם בקבוצת יבנה לייצור אנרגיה סולארית.

 

חוק ההסדרים, רפורמה במינהל מקרקעי ישראל

ליווינו מקרוב את דיוני הממשלה על תקציב 2009-2010, ובמיוחד את הסעיפים הנוגעים לנו ב"חוק ההסדרים" וברפורמה המוצעת במינהל מקרקעי ישראל. העברנו לשר הרב דניאל הרשקוביץ ולחברי הכנסת ניירות עמדה, שנגעו בנושאים שונים: ההצעה לביטול מינהל החינוך ההתיישבותי; ההצעה להטלת מע"מ על פירות וירקות; ההצעה להפחית את מכסת העובדים הזרים בחקלאות, ועוד.

נשמנו לרווחה כאשר הממשלה הוציאה מחוק ההסדרים את ההצעה לביטול המינהל לחינוך התיישבותי, ובירכנו על ההסדר אליו הגיעו נציגי החקלאים ומשרד החקלאות עם אנשי האוצר בעניין העובדים הזרים. מהממשלה עברו דיוני התקציב לכנסת, ולסעיפים הקטנים יש עוד דרך ארוכה לעשות לפני שיבוצעו הלכה למעשה.

בישיבה רבת משתתפים במשרדו של השר שלום שמחון, שר החקלאות, הובעה הערכה להישגיו של השר בכל הקשור לתקציב המשרד, וגם מכאן שלוחה אליו ברכתנו. זכינו לשר הבקיא בכל רזי משרדו ופועל לאורך זמן לטובת החקלאות והחקלאים. השר שמחון ממשיך את כהונתו במשרד החקלאות, ובכך הוא מקנה יציבות למערכת המצויה בתוך מערבולת של שינויים תכופים המגיעים מבית ומחוץ.

 

שנת ה-80 לקיבוץ הדתי

5 שנים לאחר יובל ה-75 מגיעה שנת ה-80. אמנם חלפו 5 שנים, אך כולנו זוכרים היטב את האירוע הגדול בשדה אליהו, ואת הביקורים בקיבוצי העמק שקדמו לו. בשבועות הקרובים תגבש המזכ"פ את הצעתה לציון הגעת התנועה ל"גבורות", ונפרסם לוח זמנים לשורה של פעילויות, בהן נדגיש מתוך צניעות אופיינית את עולמנו הערכי והחברי. מזל טוב!

 

מחלקת ביטחון ויג"ל

עדי שגיא 

 

ביקור בקציעות

לאחרונה קיימתי ביקור בקציעות בבא"ח גבעתי, שם סיירתי קרוב לשעתיים עם סא"ל יוסי דורי, מפקד בסיס הטירונים. הסיור נערך כחלק מסבב מפגשים עם בסיסי הטירונים ומפקדיהם כדי להכיר מקרוב את צמתי הלחצים במעבר מחיי האזרחות לצבא ומתוך הבנת החשיבות בקשר הישיר לשטח.

חטיבת גבעתי מכילה את כל גוני הקשת של החברה הישראלית אך שיעור הקיבוצניקים בקרבה נמוך. בגבעתי משקיעים רבות בפיתוח מנהיגות וקצונה, דבר שבא לידי ביטוי בדור המפקדים של החטיבה.

 

יג"ל

לאחרונה קיימנו יום עיון בירושלים. פתחנו בסיור מרתק בנחלאות עם דודו מנחם, לקראת יום ירושלים. יחד עם דודו חווינו את הטעמים והאווירה המיוחדת של השכונות בירושלים.

בהמשך היום שמענו הרצאה מרתקת מלווה בקטעי סרטים על "הציונות הדתית" מאת יובל ריבלין, המתמחה בקולנוע. יובל שוזר בין קטעי סרטים, תובנות על הציבור שלנו וכיצד הן באות לידי ביטוי בקולנוע.

קינחנו במופע של מיכה ביטון, "משדרות לירושלים". המופע מגולל את סיפורו של מיכה, שגדל בשדרות למשפחה ברוכת ילדים. את המשפחה פקד אסון כבד והאב נפטר בגיל צעיר, ביום הבחירות. האם נשארה לבד עם עשרה ילדים ומיכה מצא את עצמו מסתובב ברחובות, עד אשר עו"ס שוחחה עם האם ויחד החליטו לשלוח אותו למשפחת אומנה בירושלים. מיכה שהה אצל המשפחה כארבע שנים, עד גיל 14, אלא שפתאום באמצע החיים לא יכלה יותר המשפחה להחזיק את הילדים ומיכה עבר לגור בקיבוץ.

שנים אלו בקיבוץ לא היו קלות עבורו, אך אולם מופעים גדול, אליו מגיעים אמנים לערוך חזרות שימש עבור מיכה מקום מפלט וכיף.

באחת מהחזרות הזמין דני סנדרסון את מיכה לעלות ולשיר אתו והעניק למיכה הרבה כוחות ותקווה. המופע הינו מיוחד, והוא משלב קטעי שירה מהמקורות היהודיים ושירים מהדיסק האחרון של מיכה "הצד המואר".

בשנה האחרונה, בליווי הקרוב של גרעין 'נדב' בשדרות, נחשפנו לפערים העצומים בין שדרות לירושלים, לתל אביב ו...

משפט מוכר בשדרות אומר: "להגיע משדרות לתל אביב לוקח שעה, אך מתל אביב לשדרות - שנה". זוהי אמירה מנטאלית קשה מאוד המצביעה על המרחק התהומי בין התרבויות.

עדי יפה מגיעה לביקור בכל הגרעינים אחת לשבועיים ובתקופה הזו אנו מכינים את החבר'ה לפרידות ולסיום השנה ומתחילים בגיבוש הגרעינים לקראת השנה הבאה.

 

מכינות ומדרשות

יום עיון הדומה ליום שנערך למתנדבי היג"ל, תוכנן לחבר'ה הלומדים במכינות. מסיבוב טלפוני בקרב החבר'ה, הבנו שמספרם של אלא המתכוונים להגיע - נמוך ביותר, לכן החלטנו לעת הזו לבטלו (ואולי יתקיים במועד מאוחר יותר).

בתקופה הקרובה מתוכננים ביקורים של נחמיה יחד אתי בחלק מהמכינות והמדרשות.

 

אבישי טבת

אבישי מטפל בפניות שוטפות בתחום הפרט מהקיבוצים הדתיים וכן נותן שירות לשמונה מועצות אזוריות נוספות.

 

מהם תפקידיה של ועדת הצעירים בימינו?

יום עיון בנושא זה נערך במשותף עם מחלקת דור צעיר.

היום התקיים בכ"ה סיוון 17/06/09 בבארות יצחק. דיווח מפורט, בע"ה בעלון הבא.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

מחלקת חינוך ונוער

מיכל ליברמן-אחיטוב             

נוער

סמינרי קיץ

הוקמו צוותי הדרכה מקרב בני ובנות הקיבוצים לסמינרי הקיץ – עובדים במרץ ומתמודדים בעצמנו עם שאלות לא פשוטות שלעיתים אין עליהן תשובה חד משמעית. בסמינרים נעסוק בעמודי היסוד של הציונות הדתית והקיבוץ הדתי – מודרנה, לאומיות, סוציאליזם (ראו ציטוט). נציג בפני הנוער את עמדות היסוד של התנועה בשלש הסוגיות המרכזיות הללו. במסגרת זו אנו מתכוונים לעמת אותם מול עמדות שונות הקיימות בחברה הישראלית ובציונות הדתית. מקווים להשתתפות רבה.

 

פורום מדריכי חטיבה-תיכון

מפגשי הפורום הסתיימו. נוצרה קבוצה אינטימית ותומכת. אנו עושים חושבים לגבי התוכן והמסגרת של הפורום בשנה הבאה על מנת להגדיל את מספר המשתתפים ולהפיק את המקסימום מפורום זה.

 

בתי הספר

נפגשנו עם מנהלי בתי הספר התיכוניים ביבנה ובשדה אליהו, שרה עברון וקינלי (משה) טור פז, כדי לבחון את מקומה של התנועה בבתי הספר. שמחנו מאוד לדעת שאנו רואים את הנושא עין בעין. הייתה הסכמה מוחלטת שהתנועה צריכה להיות מעורבת הרבה יותר, הן ברמת מזכירות התנועה והן ברמת הקיבוצים. חשבנו יחדיו על כלים משותפים לחיזוק ההשפעה של התנועה בתוך בתי הספר, וסוכם כי נחוצה כאן עוד עבודה רבה.

 

בני-עקיבא

התקיימה פגישה של רכזי החינוך בצפון עם נציגי תנועת בני-עקיבא – מזכ"ל וצוות מחוז צפון. הוסכם שיש ערך רב בהפעלת סניפי תנועת נוער בקיבוצים, וכמובן, שתנועת הנוער תהיה דווקא בני-עקיבא. המפגש עם נוער מאוכלוסיות אחרות במדינה, נוער מדריך נוער, נוער מורד, יוזם ומוביל, עיסוק מתמיד בערכים, כל אלו הם מאפיינים של תנועת נוער ויש לנו עניין רב בהם. עם זאת, הוצגו בעיות אובייקטיביות המביאות לכך שחלק מהסניפים אינם "פורחים": א. כפילות מול מערכת החינוך הבלתי פורמאלית הקיימת ממילא בקיבוץ – כפילות זו גרמה לכך שאף פעם, גם בימים בהם בני-עקיבא והקיבוץ הדתי היו שלובי זרועות, סניפי בני-עקיבא בקיבוצים לא התרוממו יותר מדי. ב. פערים אידיאולוגיים לא קטנים שהתרחבו בשנים האחרונות בין בני-עקיבא לציבור המתון / שפוי / הגדרה אחרת שכל אחד מהקוראים יבחר. בבעיה זו יש לנו שותפים מאוכלוסיות נוספות בציונות הדתית. אנו תקווה שהפערים האידיאולוגיים יצטמצמו (איננו ממתינים שהדבר ייעשה מעצמו, וד"ל) ושמסגרות החינוך הבלתי פורמאליות תמצאנה את השילוב הנכון. כמו כן, רכזי החינוך עושים מאמצים למצוא קומונריות, כיוון שלתנועת בני-עקיבא חסרות כאלו.

 

יום עיון – לקראת החופש הגדול

בב' בסיוון (25.5) התקיים יום עיון לכל צוותי החינוך במערכות החינוך הבלתי פורמאליות. ראוי לציין שהנוכחות הייתה מרשימה מאד. הגיעו כ-80 אנשי צוות מ-16 קיבוצים. ביום זה שמענו הרצאה מרתקת של הפסיכולוגית איריס ישראלי. איריס ליוותה בעבר את מערכות החינוך הבלתי פורמאלי בכמה מהקיבוצים שלנו ומכירה אותן היטב. בהרצאתה, הדגישה איריס את הדרכים הרבות להגיע לנפש הילד וליכולת לגעת במגוון ילדים בעלי תכונות אופי שונות וצרכים שונים. בחלק השני של היום נחלקנו לשתי קבוצות, מדריכי חטיבה ותיכון ומדריכי א-ו. מדריכי החטיבה והתיכון נפגשו עם הרב יונה גודמן. במפגש זה עסקו המדריכים בהתמודדות עם תרבות הנוער על מרכיביה השונים, כולל ההתמודדות עם זהותם הדתית של בנינו. יונה הפגיש את המדריכים במתודות שונות שהרחיבו את ארגז הכלים של המשתתפים, והדגיש את החשיבות בעבודת המדריך ואת יכולתו, כדמות צעירה, להשפיע ולהוות דמות משמעותית לחיקוי ולהזדהות.

מדריכי א'- ו' נפגשו עם אפרת שלומי מסעד, מנחת קבוצות העוסקת בחינוך בלתי פורמאלי. בסדנא זו עסקו המדריכים בנושא "כיצד נהפוך את החובה לחוויה?". הסדנא התמקדה בהתמודדות עם קיום מצוות והאפשרויות השונות להתמודד עם סוגיה זו בסדר היום של הילדים בכל השנה ובמיוחד בחופש הגדול. בסיכום, יום זה היה משמעותי וחשוב למדריכים במיוחד לקראת העבודה העמוסה בחופש הגדול.  

 

מחלקת דור צעיר וקליטה

רזי בן יעקב

 

דור צעיר:

יום עיון: בימים אלו אנו עובדים על ארגון יום עיון לוועדות צעירים, בשיתוף עם מחלקת ביטחון. לקראת יום העיון אנו משווים בין מסלולי הצעירים בקיבוצים. רכזי הוועדות קיבלו שאלון ולאחר שישיבו עליו תפורסמנה התוצאות המעניינות.

ככלל, אנו מנסים להניע מחדש את נושא הצעירים בתנועה. ניתן לומר שעל אף שאנו בתוך בוץ עמוק, נראה שהעגלה מתחילה לנוע. במפגשים ושיחות עם צעירים עולה תחושה שציבור הצעירים הרואה בחיי קיבוץ (שיתופי ודיפרנציאלי) את עתידו קטן למדי. עם זאת, ישנם מעט (אך ישנם!) שותפים לדרך. במאמץ חינוכי ומערכתי נצליח להוציא את העגלה מהבוץ ונשוב למסלול. חלק מרכזי בסיפור, לענ"ד, הוא הרצף החינוכי שצריך להתחיל בגילאי יסודי ולהסתיים בגיל בו מקבלים החלטות. הנתק בין ועדות החינוך לוועדות הקליטה חייב לבוא על תיקונו. אני מאמין שוועדות צעירים תהיינה אלה שתישאנה ברוב העול הזה, ולשם כך עלינו לסייע בעדן.

 

קליטה:

ממשיך בסבב שיחות ראשוני עם רכזי ועדות קליטה. חלק מוועדות הקליטה עוסקות רק בקליטת תושבים, לאו דווקא לאור החלטה עקרונית, אלא יותר בשל המציאות והקושי לקלוט לחברות. עובדה זו מעצימה את ההכרח לשלב ידיים ולשתף פעולה במאמץ לקלוט חברים חדשים. לשם כך נקיים יום עיון ומפגש לרכזי וועדות קליטה בסוף יולי.

אני מוצא את עצמי מסביר שוב ושוב את העובדה הידועה לכולם (אך כנראה גם המודחקת מכולן): ללא קליטת צעירים לשותפות – שיתופית או דיפרנציאלית – לא יהיה עתיד לקיבוץ! קליטת תושבים, בקיבוצים שהחליטו על כך, אכן תביא לשמירה על עצם קיום נקודת היישוב, אך אין היא ערובה להמשך קיומו של הקיבוץ. להיפך, לעיתים קליטת תושבים מסמאת את העיניים ומקנה תחושה שהקיבוץ פורח.

קיבוצים המעוניינים לשמר את קיבוציותם (המשמרת או המשתנה) חייבים לעשות מאמץ לקלוט שותפים לשותפות ולהשקיע בכך. וללא השקעת משאבים, כידוע לכל, אין תוצאות.

מחלקת חברה

מנוחה זכאי

 

שלום חברים,

אז זהו! זה כנראה הדיווח האחרון שלי בתפקידי.

מה היה לנו ומה עוד מצפה עד תום כהונתי?

 

מקשרות שירות לאומי – ביום שלישי, י' באייר, נפגשנו ליום של חוויה ועבודה לסיום השנה. התחלנו בשעת הצהריים בארוחה קלה ובסיור מודרך בשרונה – מושבת הטמפלרים בתל אביב. היה מעניין ומהנה ביותר.

כשחזרנו התיישבנו על כוס קפה ועוגה (מתוצרת בית) ודיסקסנו דילמות ובעיות משותפות. קינחנו בארוחת ערב טעימה שהמקשרות הביאו אתן.

המקשרות ציינו שחסרו להם השנה פגישות נוספות כפי שעשינו בשנים שעברו.

יש לחשוב כיצד ניתן לערוך את המפגשים התומכים מקצועית ואישית, תוך התמודדות עם בעיית מיעוט המשתתפות (תמיד יש כאלה שאינן יכולות להגיע).

כנס מזכירויות – בימים שני-שלישי, ט"ז-י"ז סיוון (8-9.6.09), התקיים כנס מזכירויות בטירת צבי. נושא הכנס היה "מנהיגות" והוא הונחה על ידי שי בן יוסף. על מה שהיה, בגיליון עמודים הבא.

מפגש סיכום שנה לרבנים – יתקיים אי"ה ביום ראשון, ו' תמוז (28.6.09), במועדון בבארות יצחק. בתכנית: נערוך פרידה מן הרבנים המסיימים כהונתם בקיבוצים - הרב דוד אסולין (סעד) והרב חזי כהן (יבנה), נתווה קווים לשבת המשותפת לרבנים, חברי המזכירות הפעילה וראשי מוסדות הקיבוץ הדתי, שתתקיים אי"ה בשבת פרשת נח, ובחלק השני נדון בסוגיות הלכתיות עכשוויות.

עבודה ופרנסה לגילאי 50+ - נקדיש לנושא חשוב ו"בוער" זה, את יום שלישי, ח' תמוז (30.6.09). מוזמנים צוותי משאבי אנוש, מרכזי משק, מנהלי מפעלים, מזכירים/מנהלי קהילות – לבית שפירא בבארות יצחק (סדר יום מפורט מצורף).

יום זה יחתום אי"ה את כהונתי בת 4 השנים באגף החברה של הקיבוץ הדתי.

 

כשאני כותבת את דיווחי, אני רואה את פניכם לנגד עיניי.

שמחתי לפגוש אתכם בקיבוצים ומאוד שמחתי כשהיו מי שפנו אלי – גם כאלה שאיני מכירה ואמרו שהם מכירים אותי מהתמונה בעיתון... שמחתי לדווח לעורכת "שיש תמורה לאגרה", ועוד יותר שמחתי שמשייכים אותי לטור הנכון של המדווחים ולא חלילה לטור הסמוך... (גם שם יש תמונות). סיכום מפורט יותר על עבודתי תקבלו בגיליון הבא, בראיון סיכום לעמודים.

נעים היה להכירכם (גם דרך העיתון) ותודה על שיתוף הפעולה.

חסר רכיב